SCENARIUSZ. W świecie FOSFORU. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (www.ekorob.

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ. Dlaczego. WODA kwitnie? Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

AZOT niezbędny czy szkodliwy?

SCENARIUSZ. Między. wodą a lądem. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

WYKRYWANIE ZANIECZYSZCZEŃ WODY POWIERZA I GLEBY

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Ekologiczna ścieżka edukacyjna

Metody chemiczne w analizie biogeochemicznej środowiska. (Materiał pomocniczy do zajęć laboratoryjnych)

Substancje o Znaczeniu Biologicznym

BIOCHEMICZNE ZAPOTRZEBOWANIE TLENU

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

Temat: Komórka jako podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna organizmu utrwalenie wiadomości.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Badanie stanu fizycznego zanieczyszczenia wód w gminie Raba Wyżna.

grupa a Człowiek i środowisko

FIZYKA I CHEMIA GLEB. Literatura przedmiotu: Zawadzki S. red. Gleboznastwo, PWRiL 1999 Kowalik P. Ochrona środowiska glebowego, PWN, Warszawa 2001

Scenariusz zajęć nr 6

Centrum Edukacji Przyrodniczej

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Pytania ogólne I etapu XII Edycji Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

CO WIEM O MOIM JEDZENIU? scenariusze zajęć

Zakład Technologii Wody, Ścieków i Odpadów

Zespół Szkół Nr3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie

Ekologia. Biogeochemia: globalne obiegi pierwiastków. Biogeochemia. Przepływ energii a obieg materii

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Temat: Poznajemy budowę i rolę żeńskiego układu rozrodczego

Scenariusz nr 5. I. Tytuł scenariusza zajęć: Idziemy na wycieczkę do lasu. Blok tematyczny: Bezpiecznie na wakacje

1 p. za jeden poprawny merytorycznie przykład z wyjaśnieniem Rozwiązanie: przykładowe odpowiedzi Kaktusy liście przekształcone w kłujące ciernie

MIEJSKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE PRZYRODA ROK SZKOLNY 2008/2009 EDYCJA IV. Woda w przyrodzie

Drewno. Zalety: Wady:

Założenia merytoryczne projektu LIFE+ EKOROB: EKOtony dla Redukcji zanieczyszczeń Obszarowych Prof. Maciej Zalewski

prawo czynników ograniczających Justus von Liebig

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

Wymagania programowe z przyrody. Klasa 4. Dział 1 MY I PRZYRODA. Dział 2 MOJA OKOLICA

Wychowanie ekologiczne w kl.vi

Ekologia. biogeochemia. Biogeochemia. Przepływ energii a obieg materii

Wymagania edukacyjne kl. IV. Dzi ał pro gra mu I. Ja i moje otoczenie. Poziom wymagań konieczny podstawowy rozszerzający dopełniający

Alternatywne źródła energii - prezentacja scenariusza zajęć na godzinę do dyspozycji wychowawcy w gimnazjum. Autor: Joanna Łęcka

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Obserwacje, doświadczenia, hodowle - aktywny uczeń na lekcjach biologii w klasie piątej

Ekologia. biogeochemia. Biogeochemia. Przepływ energii a obieg materii

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

Konkurs Ekologiczne zagrożenia chemizacji rolnictwa.

Projekt Ekosystem lasu

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Prawo chroniące środowisko w obszarze rolnictwa

Żywność w łańcuchu troficznym człowieka

Scenariusz zajęć nr 2

PLAN WYNIKOWY NAUCZANIA ZAJĘĆ TECHNICZNYCH W GIMNAZJUM. Podstawowe [P] zna przedmiotowe zasady oceniania omawia regulamin pracowni

Zastosowanie stref ekotonowych w ograniczaniu zanieczyszczeń ń obszarowych

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Edukacja przyrodnicza

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Scenariusz 16. Gimnazjum. temat: Pokarm wydry. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

Temat: Czy to źle, jeśli będzie cieplej?

ROZKŁAD TREŚCI NAUCZANIA W KLASACH 4 6

Gospodarka w zlewni a jakość wód w zbiorniku

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII KLASA 5 DOBRY. DZIAŁ 1. Biologia jako nauka ( 4godzin)

Fragment nadchodzącej książki: Zdrowie na Zawsze: czyli, czego nie powie Ci doktor Zbigniew Bryła

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

*W naszej szkole od kwietnia do grudnia 2013 roku realizowaliśmy projekt Naturalna kontra zmodyfikowana jaką żywność wybierasz?

Rekultywacja metodą bioremediacyjną za pomocą produktów Eco TabsTM STAWU W STARYM OGRODZIE W RADOMIU

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

SCENARIUSZ. Interesy z. pogranicza. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Wakacyjne szlaki krainy geograficzne

CORAZ BLIŻEJ ISTOTY ŻYCIA WERSJA A. imię i nazwisko :. klasa :.. ilość punktów :.

Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli i trenerów. Zbigniew Kaczkowski, Zuzanna Oleksińska

POWTÓRZENIE TREŚCI NAUCZANIA Z BIOLOGII KLASY III ROZPISKA POWTÓRZEŃ ROK 2007/2008 Klasa I Treści programowe Dział powtórzeniowy Przewidziana data

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Zadania na styczeń/luty

Czy żywność GMO jest bezpieczna?

WYZWANIA EKOLOGICZNE XXI WIEKU

RECYKLING ODPADÓW ZIELONYCH. Grzegorz Pilarski BEST-EKO Sp. z o.o.

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU SPOSÓB NA IDEALNĄ PIANĘ

Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które

II Forum Ochrony Środowiska Ekologia stymulatorem rozwoju miast Warszawa lutego 2016 roku

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2. Dr Małgorzata Kłyś

VI WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZY

dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry celujący Omawia zasady

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Pogłębianie odczuwania konieczności poszanowania przyrody i ochrony przyrody

Scenariusz zajęć nr 2

Układ okresowy pierwiastków

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Scenariusz zajęć nr 7

PROJEKT

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

Obliczenia chemiczne

Raport z badania terenowego właściwości fizykochemicznych wody w okręgu PZW Opole.

Fosfor na granicy czyli:

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Ochrona i zarządzanie zasobami przyrody

Transkrypt:

SCENARIUSZ 4 W świecie FOSFORU Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum

2 SCENARIUSZ 4 P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (www.ekorob.pl) Pakiet edukacyjny powstał w ramach projektu EKOROB LIFE08 ENV/PL/000519 Ekotony dla redukcji zanieczyszczeń obszarowych Finansowanie: Wspólnota Europejska w ramach instrumentu finansowego LIFE+, komponent "Polityka i Zarządzanie w Zakresie Środowiska" oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Beneficjenci: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk p/a UNESCO SCENARIUSZE W SERII: SCENARIUSZ 1: Między wodą a lądem SCENARIUSZ 2: Interesy z pogranicza SCENARIUSZ 3: Azot niezbędny czy szkodliwy? SCENARIUSZ 4: W świecie fosforu SCENARIUSZ 5: Dlaczego woda kwitnie? Autor scenariuszy: dr Marta Jermaczek-Sitak Projekt graficzny: dr Małgorzata Łapińska Konsultacja naukowa: EKOROB oraz nauczyciele przyrody i biologii podczas Warsztatów Specjalistycznych Strefy buforowe dla ograniczenia zanieczyszczeń obszarowych w edukacji szkolnej, 21-22.10.2014, Smardzewice

3 SCENARIUSZ 4 W świecie FOSFORU Cel zajęć: zapoznanie uczniów z właściwościami i obiegiem fosforu, a także z problemami związanymi z zanieczyszczeniem gleb, wód i żywności nadmiarem fosforanów Cele operacyjne: uczeń/uczennica: wymienia podstawowe właściwości fizyczne fosforu wymienia podstawowe właściwości fosforu, jego odmiany omawia znaczenie fosforu w organizmach oraz środowisku zna i rozumie pojęcia: fosforyzacja, erozja, akumulacja objaśnia schemat krążenia fosforu w środowisku omawia szkodliwość fosforanów dla środowiska, szczególnie skutki nadmiaru fosforanów w wodzie wymienia główne źródła zanieczyszczenia fosforanami Środki: klocki typu duplo lub inne konstrukcyjne wydrukowane i wycięte karty z rolami rzutnik multimedialny i prezentacja 4 Załącznik: 4.1 karty ról do gry w obieg fosforu Czas trwania: 2 godziny lekcyjne Miejsce zajęć: sala lekcyjna

4 SCENARIUSZ 4 Przebieg zajęć: 1. Gdzie można znaleźć fosfor? Zacznij od zapytania uczniów, jakie znają pierwiastki niezbędne do życia. Tlen jest niezbędny do oddychania, nasze ciała składają się też z węgla i wodoru, z których składa się większość związków organicznych cukry, białka, tłuszcze... Ważnym związkiem jest też azot. Zajęcia będą dotyczyły bardzo ważnego pierwiastka, niezbędnego do życia człowieka, ale też odgrywającego ważną rolę w przyrodzie fosforu. Rozlosuj wśród uczniów paski papieru z pytaniami i odpowiedziami (załącznik 4.1). Niektórzy otrzymają pytania, inni odpowiedzi. Następnie poproś uczniów, aby po kolei czytali pytania i dobierali do nich właściwe odpowiedzi i w ten sposób zdobyli najważniejsze informacje na temat fosforu. Każde z pytań lub wybrane mogą być omówione bardziej szczegółowo po zakończeniu zabawy. Urozmaiceniem może być też próba samodzielnego udzielenia odpowiedzi przez dzieci, a dopiero w dalszej kolejności odczytanie jej z kartki.

5 SCENARIUSZ 4 ZAŁĄCZNIK 4.1 Jaki jest symbol chemiczny fosforu? Symbol chemiczny fosforu to P. Jak wygląda fosfor? W temperaturze pokojowej fosfor jest ciałem stałym. Występuje w czterech odmianach, odmiany te mają nieco inne właściwości fizyczne i chemiczne. W jakich odmianach występuje czysty fosfor? Fosfor występuje w czterech odmianach: fosfor biały, czerwony, fioletowy i czarny. Najbardziej niebezpieczny, trujący i łatwopalny jest biały fosfor. W jakiej formie fosfor występuje w przyrodzie? Fosfor w przyrodzie występuje przede wszystkim w postaci minerałów apatytu i fosforytów, w postaci fosforanów, a także w związkach organicznych. Co to są fosforany? Fosforany to związki chemiczne pochodzące od kwasu fosforowego, powszechnie występujące w przyrodzie, ale też dostarczane do wód i gleb przez człowieka.

6 SCENARIUSZ 4 Jaką rolę odkrywa fosfor w organizmach żywych? Związki fosforu odgrywają ogromną rolę we wszystkich organizmach żywych. Są niezbędne do przemian energetycznych w każdej komórce, wchodzą w skład kwasów nukleinowych (DNA, RNA), są też jednym z podstawowych budulców kości. Ile jest fosforu w organizmie człowieka? Fosfor stanowi ok. 1% masy ciała człowieka. Jakie pokarmy zawierają dużo fosforu? Najwięcej jest go w mleku, serach, żółtku jaja kurzego, a także w ziarnach zbóż i orzechach. Fosfor występuje też w napojach typu cola jako kwas ortofosforowy. Czy można mieć niedobór lub nadmiar fosforu w organizmie? Niedobór jest mało prawdopodobny fosfor jest powszechny w pokarmach. Nadmiar nie jest groźny, dopóki spożywa się dużo wapnia. Niekorzystne jest spożywanie większych ilości fosforu niż wapnia a tak bywa np. w diecie osób jedzących dużo mięsa, również ze względu na fosforany dodawane w procesie produkcji. Skąd rośliny biorą niezbędny fosfor? Rośliny pobierają fosfor z gleby w postaci rozpuszczalnych w wodzie fosforanów.

7 SCENARIUSZ 4 Skąd zwierzęta biorą niezbędny fosfor? Zwierzęta pobierają fosfor razem z pokarmem roślinnym lub zwierzęcym. Skąd bierze się fosfor w glebie? Źródłem fosforu glebowego mogą być skały ulegające erozji (wietrzeniu), ale również rozkładające się szczątki i odchody organizmów żywych. Duże ilości fosforu dostarcza do gleb i wód człowiek. Do czego człowiek używa fosforu? Fosfor ma bardzo szerokie zastosowanie. Czysty fosfor używany jest m.in. do produkcji zapałek, ale też trutek na szczury. Jest silnie trujący. Fosforany używane są w proszkach do prania oraz w przemyśle spożywczym, w medycynie, ale przede wszystkim jako nawozy sztuczne i pestycydy w rolnictwie. Co to znaczy, że coś fosforyzuje? To znaczy, że samo świeci w ciemności w wyniku przemian chemicznych, zwykle zielonkawym światłem.

8 SCENARIUSZ 4 2. Jak krąży fosfor? Podobnie jak inne pierwiastki wchodzące w skład organizmów żywych, fosfor krąży między organizmami żywymi a środowiskiem nieożywionym w tzw. cyklu biogeochemicznym. Jeśli uczniowie mieli już zajęcia na temat azotu, z pewnością pamiętają zabawę z balonikami. Obieg fosforu jest pod pewnymi względami podobny do obiegu azotu, ale też są pewne różnice. Fosfor nie jest gazem nie jest pobierany z powietrza. W tej zabawie również każdy będzie jakimś organizmem, jednak nie ma tu bakterii nitryfikacyjnych, tak jak w przypadku obiegu azotu. Dużą rolę odgrywa plankton niewielkie organizmy wodne, unoszące się swobodnie w toni wodnej. Rozlosuj wśród uczniów karteczki z rolami z załącznika 4.2. Większość z nich to zwierzęta i rośliny, ale tym razem część osób będzie pełniła rolę ważnych procesów przyrodniczych, takich jak erozja wietrzenie skał pod wpływem czynników atmosferycznych, jak wiatr, woda, temperatura itp. oraz akumulacja odkładanie się osadu na dnie zbiornika wodnego. W ten sposób powstaje skała osadowa. Poproś uczniów o przedstawienie swoich organizmów lub procesów oraz odgadnięcie, co oznaczają kolory karteczek rośliny, zwierzęta roślinożerne i drapieżne. Wyjaśnij krótko pojęcie akumulacji i erozji. Do zobrazowania krążenia fosforu użyjemy klocków. Będą one symbolizowały związki fosforu.

9 SCENARIUSZ 4 Poproś uczniów, aby usiedli w kole. Trochę luźnych klocków wrzućcie do środka koła, reszta niech pozostanie złączona razem w jednym bloku to będzie skała. Na początek omówcie tzw. mały obieg fosforu, zachodzący w toni wodnej. Weźmie w nim udział plankton czyli małe organizmy unoszące się w toni wodnej zielenice, okrzemki, rozwielitki, oczliki... Pobierają one rozpuszczony fosfor z wody i wbudowują go w swoje ciała. Następnie obumierają lub wydalają fosfor w postaci produktów przemiany materii, jednak jest on natychmiast pobierany przez kolejne drobne organizmy... Teraz włączcie do zabawy pozostałe organizmy. Dobrze, jeśli uczniowie dołączają do zabawy stopniowo, można też początkowo przeprowadzić ćwiczenie w mniejszej grupie, a później rozszerzyć na całą klasę. Rośliny wodne i lądowe pobierają rozpuszczony fosfor z wody i gleby (czyli ze środka koła), zwierzęta zjadają rośliny i pobierają od nich fosfor, drapieżniki zjadają inne zwierzęta... Fosfor wraca do obiegu, kiedy rośliny i zwierzęta obumierają, ale i tak jest go dość mało i chwilami nie wystarcza dla wszystkich. Fosfor w przyrodzie, a szczególnie w środowisku wodnym bywa czasem pierwiastkiem ograniczającym rozwój organizmów nawet jeśli jest dużo innych związków, brak fosforu ogranicza rozwój roślin. Teraz możecie włączyć dwa procesy erozję i akumulację. To tzw. duży obieg fosforu. Osoby odpowiedzialne za erozję odrywają klocki od skały i wrzucają do środka koła. Teraz powinno wystarczać dla wszystkich. Ale jednocześnie osoby odpowiedzialne za akumulację mogą zabierać fosfor od różnych organizmów kiedy obumierają i opadają na dno, związki fosforu odkładają się w postaci osadu na dnie jeziora budują nową skałę. W wersji dla bardziej zaawansowanych można oddzielić środowisko wodne od lądowego, np. kładąc sznurek na podłodze lub prosząc uczniów reprezentujących środowisko lądowe, by usiedli na ławkach, a środowisko wodne na ziemi itp. Kiedy uczniowie załapią krążenie fosforu, pobawcie się przez chwilę, a potem obejrzyjcie prezentację 4 ze schematem obiegu fosforu. Poproś uczniów o omówienie schematu na podstawie świeżo uzyskanej wiedzy. ZAŁĄCZNIK 4.2

10 SCENARIUSZ 4 ZIELENICA OKRZEMKA OCZLIK ROGATEK GRĄŻEL OKRZEMKA

11 SCENARIUSZ 4 MUCHA BOCIAN KARP BÓBR LARWA WAŻKI ROZWIELITKA

12 SCENARIUSZ 4 ZIELENICA MOCZARKA TRZCINA TURZYCA ZIELENICA NIETOPERZ

13 SCENARIUSZ 4 KOMAR BŁOTNIARKA PŁOĆ OKRZEMKA EROZJA EROZJA

14 SCENARIUSZ 4 PAŁKA WODNA AKUMULACJA OLSZA ŻABA AKUMULACJA SZCZUPAK

15 SCENARIUSZ 4 3. Za dużo fosforanów!!! Nadal pozostańcie w kole. Zastanówcie się teraz, co by się stało, gdyby jakimś sposobem cały fosfor z osadów dennych jeziora i cały fosfor ze skał dostałby się do wody. Czasem zdarza się, że przemiany chemiczne w zanieczyszczonym jeziorze powodują uwolnienie fosforu z osadów dennych. Człowiek produkuje nawozy sztuczne ze skał zawierających fosfor, działając znacznie szybciej niż naturalna erozja one też spływają do wody. Wrzućcie do wody, do środka koła wszystkie klocki. Co się stanie z ekosystemem? Rośliny, w tym również organizmy zawieszone w toni wodnej będą się mnożyć, będzie ich bardzo dużo... Jak będzie wyglądała woda? Czy będzie czysta i przejrzysta, czy raczej brudna i mętna? Czy będzie do niej docierało światło słońca, niezbędne do produkcji tlenu przez rośliny? Co się stanie, kiedy w wodzie zabraknie tlenu? Podobnie jak w przypadku azotu, tak samo fosfor jest niezbędny do życia, ale w nadmiernych ilościach jest szkodliwy szczególnie dla zbiorników wodnych. Obejrzyjcie teraz drugą część prezentacji 4, gdzie zilustrowane są źródła zanieczyszczeń fosforanami. Zastanówcie się, jak można ograniczyć ich zużycie lub przedostawanie się do środowiska? Konieczne jest właściwe składowanie nawozów, a także używanie ich w odpowiednich ilościach nie w nadmiarze, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ważne jest też takie kształtowanie krajobrazu wokół zbiorników wodnych, aby znalazło się tam miejsce dla ekotonów stref przejścia, stref buforowych, działających jak filtr zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa. Zbiornik powinien być w jak największym stopniu otoczony przez roślinność szuwarową, zaroślową czy leśną, która zatrzyma nadmiar związków fosforu spływający z pól. W domu warto wybierać takie środki czystości, które nie zawierają fosforanów. Jako zadanie domowe poleć uczniom wytropienie źródeł fosforanów we własnym domu.