temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Podobne dokumenty
KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Jaki utwór nazywamy bajką?

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

1. Obywatel w urzędzie gminy

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu zajęcia techniczne w w Szkole Podstawowej w Mordarce

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

JĘZYK ANGIELSKI NA CO ZWRACAMY UWAGĘ OCENIAJĄC : 1.UMIEJĘTNOŚĆ WYPOWIEDZI USTNEJ:

ZASADY OCENIANIA Z RELIGII OD ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Formy i sposoby sprawdzania i oceniania wiedzy i umiejętności uczniów:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Peer learning. Anna Szylar Urszula Szymańska-Kujawa

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE KLASA II

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 r. Test humanistyczny język polski

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASY IV-VI. Opracowała: mgr Anna Kozłowska. 1. Kontrola i ocena osiągnięć uczniów

KRYTERIA OCENY ROCZNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

KOSZALIN 2003 KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ W LICZBACH

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

PROGRAM KÓŁKA ORTOGRAFICZNEGO Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT DLA KLAS I-III

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

Projekt z ZUS w gimnazjum

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

WYMAGANIA EDUKACYJNE WOS II GIMNAZJUM

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Konspekt lekcji otwartej z języka polskiego przeprowadzonej w dniu r w ZS nr 1 w Lublinie w klasie liceum ogólnokształcącego.

Zasady przedmiotowego oceniania z języka polskiego w gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Wymagania na oceny z wiedzy o społeczeństwie w klasie drugiej i trzeciej w Publicznym Gimnazjum w Albigowej

MODUŁ: Popcorn beztłuszczowa przekąska

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI NA POSZCZEGÓLNE OCENY I OKRES OCENA CELUJĄCA

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o społeczeństwie. Cele oceniania na lekcjach wos. i umiejętności wynikających z programu nauczania.

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego w klasach technikum

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów (wymagania konieczne wiadomości i umiejętności): Dostosowane dla wszystkich etapów kształcenia.

I. PROJEKT EDUKACYJNY CO TO TAKIEGO?

1. W świecie obyczajów i tradycji

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Propozycja sprawdzania osiągnięć uczniów, formy i kryteria oceniania z historii w klasach I - III gimnazjum.

NAUCZYCIEL FILOZOFII

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z BIOLOGII W SZKOLE PODSTAWOWEJ W CHORZEWIE

Załącznik 1. Załącznik 2.

System oceniania z przedmiotu. fizyka

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL. IV-VI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM.

Wymagania edukacyjne z fizyki II klasa Akademickie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego.

Przedmiotowe zasady oceniania z fizyki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

1. Każdy ma swojego dusiołka

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z historii w klasie 1 I PÓŁROCZE Dopuszczaj Dostateczny Dobry Bardzo dobry Ucze

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Kartoteka testu Oblicza miłości

KRYTERIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Kryteria ocen z zakresu historii w klasie IV, V, VI

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu historia w odniesieniu do nowej podstawy programowej.

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Proponowana lekcja ma na celu zapoznać uczniów z utworem A. Mickiewicza, jednak przede wszystkim dzięki lekturze ballady mają oni zrozumieć, jakimi kategoriami myśleli romantycy o świecie, czym w ogóle był dla tego pokolenia prawdziwy świat i co stanowiło istotę postawy romantycznej. Zakładam, że na wcześniejszych zajęciach uczniowie poznali najistotniejsze cechy światopoglądu romantycznego. Lekcja prowadzona jest metodą grup eksperckich. Spośród wielu metod aktywizujących ta wydaje mi się szczególnie interesująca i warta uwagi. Jej niewątpliwą zaletą jest zaangażowanie w pracę wszystkich uczniów oraz konieczność ich dobrej współpracy. Praca tą metodą przebiega w kilku etapach. Najpierw klasa dzielona jest na grupy (tzw. macierzyste). Każdy zespół otrzymuje kartę poleceń (taką samą da wszystkich grup). Uczniowie samodzielnie dokonują przydziału zadań (o różnym stopniu trudności), po czym opracowują poszczególne zagadnienia. Kolejny etap to spotkanie w grupach eksperckich (spotykają się wszyscy uczniowie zajmujący się zadaniem 1., zadaniem 2. itd.). Konsultują się, wymieniają spostrzeżeniami, uzgadniają też, w jaki sposób przekazać wiedzę członkom swojej grupy. Następnie już w grupach macierzystych uczniowie-eksperci prezentują efekty swojej pracy, uczą pozostałych. Ostatni etap to przedstawianie poszczególnych zagadnień przez uczniów z poszczególnych grup, a wyznaczanych przez nauczyciela. Justyna Narożna nauczyciel języka polskiego w ZSP im. S. Staszica w Nakle nad Notecią temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza poziom nauczania, klasa, liczba jednostek lekcyjnych: liceum, klasa II, 90 minut cele: Uczeń: - zna utwór A. Mickiewicza, - odczytuje tekst literacki na poziomie dosłownym i metaforycznym, - rozumie złożoność świata w utworze romantycznym (elementy realistyczne i fantastyczne), - rozumie, na czym polega światopogląd romantyczny, - potrafi wskazać fragment utworu o charakterze polemicznym, - potrafi przedstawić poglądy poszczególnych bohaterów, - potrafi charakteryzować bohatera, - umie efektywnie współpracować w grupie. środki dydaktyczne: tekst utworu, materiały związane z pracą w grupach: karty poleceń i,

PRZEBIEG LEKCJI czynności nauczyciela czynności uczniów formy pracy materiały 1. Sprawdza obecność. ZAANGAŻOWANIE 2. Podaje temat lekcji i wyjaśnia jej cel. 3. Określa zasady pracy na zajęciach. 4. Dokonuje podziału na grupy. 5. Rozdaje materiały: karty poleceń i ; ewentualnie wyjaśnia niezrozumiałe kwestie. Zapisują temat lekcji. Gromadzą się w grupach. Dokonują przydziału zadań. (Każda grupa otrzymuje karty z tymi samymi poleceniami.) praca z całą klasą praca w grupach karty poleceń BADANIE I PRZEKSZTAŁCANIE 6. Obserwuje. Pracują indywidualnie nad rozwiązaniem wyznaczonego problemu. ( określają elementy świata przedstawionego, charakteryzują bohaterkę utworu, analizują polemiczny fragment tekstu, wyszukują fragmenty, będące manifestem romantycznych poglądów). praca indywidualna podręcznik,

7. Organizuje spotkanie w grupach eksperckich. Spotykają się w grupach eksperckich (tzn. spotykają się wszyscy uczniowie, wykonujący zadanie 1.,w kolejnej grupie uczniowie pracujący nad zadaniem 2. itd.); wymieniają się wiedzą, wyjaśniają wątpliwości, zastanawiają się nad sposobem przekazania zdobytych wiadomości. praca w grupach podręcznik, 8. Organizuje spotkanie w grupach macierzystych PREZENTACJA Przekazują zdobytą wiedzę pozostałym członkom grupy. Uzupełniają. praca w grupach podręcznik, 9. Wyznacza z poszczególnych grup uczniów, którzy przedstawią dany problem. Ocenia wypowiedzi uczniów Wyznaczeni uczniowie przedstawiają efekty pracy w grupach. praca z całą klasą 10. Kontroluje poprawność merytoryczną. Dokonują ewentualnych korekt, w razie potrzeby uzupełniają notatki. 11. Inspiruje do refleksji. Dzielą się uwagami na temat pracy w grupie. 12. Podaje zadanie domowe: Opisz przedstawione w balladzie wydarzenia z punktu widzenia Karusi. Zapisują zadanie.

KARTA POLECEŃ GRUPA:... Uwagi Podstawą poprawnego wykonania wszystkich zadań jest bardzo uważna lektura utworu. Pamiętaj, iż w stosunkowo krótkim czasie będziesz musiał przekazać zgromadzone informacje innym członkom grupy. Zadbaj o to, by wnioski sformułowane przez Ciebie były jasne i trafne. 1) Określ elementy świata przedstawionego w utworze. załącznik: karta pracy nr1... 2) Scharakteryzuj bohaterkę tekstu. załącznik: karta pracy nr 2... 3) Wskaż fragment utworu o charakterze polemicznym i zinterpretuj go. załącznik: karta pracy nr 3... 4) Wypisz fragmenty, które według Ciebie są najtrafniejszym wyrażeniem poglądów romantyków. Uzasadnij wybór....

KARTA PRACY NR 1 ŚWIAT PRZEDSTAWIONY BOHATEROWIE WYDARZENIA MIEJSCE CZAS

Charakterystyka bohaterki KARTA PRACY NR 2 Polemiczny charakter utworu KARTA PRACY NR 3 Kryterium 1. Przedstawienie postaci 2. Najistotniejsza wartość Dokumentacja literacka (cytat lub przykład) i komentarz Istota sporu Uczestnicy sporu Ich poglądy (cytaty, komentarz) 3. Sposób zachowania 4. Stosunek do ludzi 5. Stosunek do świata 6. Sposób odbierania rzeczywistości