SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III Czas trwania 3 godziny Nauczyciel prowadzący: Teresa Wierzchowska KRĄG TEMATYCZNY: LAS JESIENIĄ TEMAT DNIA: OBSERWUJEMY WARSTWY LASU. Cele operacyjne: Uczeń: - zna i stosuje zasady zachowania się wlesie - bada i opisuje warunki życia w lesie - samodzielnie wykonuje pomiary: obwodu pnia, temperatury, powietrza, siły wiatru - wykonuje wyskoki dosiężne - formułuje wnioski w oparciu o własne obserwacje - dostrzega potrzebę ochrony lasu jako miejsca wypoczynku - układatreść zadań do podanych działań - współdziała w zespole rówieśniczym Środki dydaktyczne: karta obserwacji, chorągiewki do pomiaru siły wiatru, centymetr, termometr, lupa, kompas, ołówek, karta z guizem Formy pracy: grupowa, indywidualna.. Rodzaje Edukacji Umiejętności kluczowe Przebieg zajęć Metody Cześć Wstępna integrowania się wyrażania myśli argumentowania, słuchania i mówienia wyrażania nastrojów i emocji Wklasie 1. Powitanie śpiewanie piosenki Zabawy z echem. 2. Zapowiedź wycieczki do lasu - układanie regulaminu zachowania się wlesie - zapisanie regulaminu do zeszytu - dobranie przedmiotów ułatwiających obserwację lasu 3. Powitanie lasu: kłaniamy się potężnym drzewom, mówimy dzień dobry ptakom. Chwila w nieruchomej postawie, wsłuchiwanie się w ciszę lasu, nasłuchiwanie jego odgłosów. 4. Wejście w głąb lasu, odszukanie Słowne Słowne Ruchowe
współpracy w grupie dużej polany. Zasłużony odpoczynekfascynacja kolorami jesieni. 5. Podział uczniów na grupy i przydzielenie zadań.(karty pracy) Grupa I - posługując się kompasem określ kierunki świata - na kartce zaprojektuj znak, który symbolizuje zakaz hałasowania w lesie. Projekt przywiążcie do drzewa w miejscu pracy grupy. Działania praktyczne Grupa II - wyodrębnij poszczególne warstwy lasu i wpisz do tabeli po dwa gatunki roślin charakterystycznych dla danej warstwy - posługując się termometrem zmierz temperaturę powietrza w lesie Grupa III - wybierz dowolne drzewo liściaste i iglaste, a następnie dokonaj pomiaru obwodu pnia. Posłóż się centymetrem. - Wykorzystując chorągiewki i wstążki sprawdź siłę wiatru Problemowa wypowiadania się na forum klasy 6. Wybór lidera grupy. Prezentacja prowadzonych obserwacji i badań (uczniowie dokonują uzupełnienia kart obserwacji) (zał. nr 1) 7. Zabawy ruchowe z pokonywaniem naturalnych przeszkód (skoki przez pnie drzew, zeskoki i wyskoki dosiężne). 8. Zbieranie materiałów roślinnych do klasowej Skrzynki skarbów np.: szyszki, żołędzie i.t.p. Działań praktycznych 9. Powrót do szkoły. słuchania Wklasie 10.Wysłuchanie wiersza pt. Jesień K. Sylwestrzak czytanego przez nauczyciela. 11.Układanie i rozwiązywanie zadań Słowne Problemowe
układania zadań tekstowych selekcjonowania informacji o drzewach do podanych działań typu: (37 5) + 13= 72 + (75 50)= 12.Podsumowanie zajęć: - jesienny quiz (zał. nr 2) - odczytanie i zapis hasła Szanuj przyrodę ichroń lasy Wręczenie dzieciom odznaki Przyjaciel przyrody EWALUACJA 13..Zamieście na drzewie listki ze swoim imieniem. - jeśli lekcja podobała Ci się bardzo umieść listek na wierzchołku drzewa - jeżeli lekcja nie podobała Ci się umieść u podstawy drzewa - możesz umieścić listek między podstawą, a wierzchołkiem w zależności od własnych odczuć. (zał. nr 3)
zał. nr 1 Karta obserwacji 1. Data... 2. Miejsce wycieczki... 3. Jakie rośliny rosną najniżej:...... 4. Rodzaj drzew występujących w lesie:...... 5. Sprawdź, co znajduje się pod ściółką:... 6. Jak nazwałbyś las, w którym się znajdujesz? 7. Czy zauważyłeś owoce na drzewach? Jeśli tak, to jakie? 8. Wykorzystującrośliny runa leśnego ułóż memu podwieczorka
zał. nr 2 Jesienny quiz Odpowiedz na pytania. Sylaby przy odpowiedziach utworzą hasło: 1. Najniższa warstwa lasu to: a) Runo sza b) Podszyt tu c) Drzewa zam 2. Środkowa warstwa lasu to: 3. W lesie możemy spotkać: a) drzewa rok b) runo my c) podszyt nuj a) pomidory tun b) grzyby przy c) mchy ro 5. Grzyb jadalny to: a) muchomor tys b) maślak i c) borowik chroń 4. Owocem sosny są: a) jabłka to b) szyszki dę d) gruszki dem 6. Kora brzozy ma kolor: a) biały la b) czerwony tomy c) brązowy ko 7. Las, w którym rosnąświerki i sosny to las: a) liściasty cie b) iglasty sy Hasło:...
zał. nr 3