I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata



Podobne dokumenty
Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Scenariusz zajęć nr 3

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

2. Tabele w bazach danych

Programowanie i techniki algorytmiczne

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Szum informacyjny. Manipulacja.

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

SCENARIUSZ LEKCJI. Zanim przystąpisz do wykonywania zadań, przypomnij sobie zasady pracy z mikroskopem.

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Lekcja języka polskiego

Temat: Pole równoległoboku.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Jaki utwór nazywamy bajką?

1. W świecie obyczajów i tradycji

2. Graficzna prezentacja algorytmów

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Czasownik bez tajemnic

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?


Szkoła podstawowa - klasa 6

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Słynny malarz polski Jan Matejko

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

1. Obywatel w urzędzie gminy

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO w klasie II gimnazjum. Temat: Czy łatwo pisać o miłości? O uczuciach w,,syzyfowych pracach S. Żeromskiego.

Kto puka do naszych drzwi?

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

Język niemiecki PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA realizowanego w oparciu o podręcznik Das ist Deutsch

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

z OK Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

Transkrypt:

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata Temat: Poznajemy świat F. Fogga Czas 2 x 45 minut Cele: Uczeń potrafi: sformułować kilkuzdaniową wypowiedź z uwzględnieniem argumentowania, samodzielnie dokonać oceny utworu literackiego grupować bohaterów literackich pod względem częstotliwości występowania w powieści, określić czas i miejsce akcji, wskazać podobieństwa i różnice między postacią literacką a rzeczywistą, zredagować notatkę, Metody i techniki pracy: praca w małych grupach, burza mózgów, za i przeciw, mapka wyobrażeń, piramida Środki dydaktyczne J. Verne 80 dni dookoła świata, karty pracy, arkusze szarego papieru, pisaki

Tok zajęć Faza lekcji Działania nauczyciela Działanie ucznia Zdobywanie Część organizacyjna lekcji Część wstępna, sprawdzenie obecności, zadania domowego. Zdyscyplinowanie klasy. Zapoznanie uczniów z wybranymi celami lekcji. wiedzy umiejętności i Komentarz metodyczny zostają zmotywowani do pracy poznając istotne dla nich cele lekcji. Uwagi Zaangażowanie Wprowadzenie do lekcji. Zebranie słownictwa bliskoznacznego. Nauczyciel rysuje na tablicy Powieść pracują ze słownikiem bliskoznacznym i terminów literackich Książka Lektura uzupełniają rysunek. 80 dni dookoła świata Organizacja pracy utwór literacki Swobodna rozmowa z uczniami na temat przeczytanej powieści. - Czym jest ta książka? - Czym w takim razie odznacza się powieść? Na arkuszu podzielonym na dwie części zapiszcie wrażenia z lektury. Postarajcie się unikać zwrotów wcześniej użytych. Załącznik nr 1 odpowiadają: To jest powieść. na podstawie zdobytych wcześniej wiadomości rekonstruują definicje powieści jako gatunku literackiego. pracują samodzielnie, wyrażając swoją opinię, odczucia po przeczytaniu lektury. uświadamiają sobie iż powieść Verne spełnia podstawowe wymagania gatunkuwielowątkowość, wielozdarzeniowość, wielkość postaci różne formy podawcze Kolejne zadanie, które wykonacie w grupach, związane będzie z przedstawieniem bohaterów występujących w powieści. dobierają się w grupy. Nim wprowadzimy pojęcia bohater pierwszoplan owy,drugopla nowy, epizodyczny należy zastosować schemat piramidy

Zadanie pierwsze Wypiszcie na pojedynczych kartkach wszystkie osoby występujące w powieści. Następnie przedyskutujcie, które z tych osób były najważniejsze w utworze, które miały pośredni wpływ na rozwój akcji, a które pojawiły się tylko sporadycznie. Swoje kartki ułóżcie i przyklejcie na dużych arkuszach wg. Załączonego wzoru. Nim wprowadzimy pojęcia: bohater pierwszoplanowy, drugoplanowy, epizodyczny proponuję zastosować schemat piramidy. przedstawiają bohaterów występujących w powieści Badanie i przetwarzanie Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów w grupach, w razie potrzeby pomaga pracują. Prezentacja I Nim przystąpimy do określenia czasu i miejsca akcji rozdam wam kartki z kolejnym zadaniem Prezentacja II Zadanie drugie Zastanówcie się w którym wieku wydarzyły się zdarzenia opisane w utworze? Przypomnijcie sobie, jakimi środkami lokomocji podróżował F.Fogg? Czy akcja powieści mogłaby dziać się współcześnie? odpowiedzi udzielcie w formie pisemnej. pracują korzystając z powieści J.Verne 80 dni dookoła świata Lider grupy udziela odpowiedzi na zadane pytania. potrafią czytać tekst ze zrozumieniem Uświadomienie uczniom na osi upływ czasu. 1872 2003 Zadanie trzecie Odszukajcie w rozdziale III powieści obliczeń Fogga prezentowanych przyjaciołom w klubie. pracują.

Prezentacja III Nauczyciel wywiesza na gazetce ściennej, Kalendarz podróży jest to arkusz podzielony na 80 kratek, z których każda odpowiadać będzie jednej dobie wyprawy. Załącznik nr 2 Liderzy grup z wykorzystaniem kolorowych pisaków zaznaczają w kalendarzu podróży kolejne jej etapy dokładnie według planu Fogga To ćwiczenie pokaże uczniom jak ważne w konstrukcji fabuły jest tu liczenie czasu i dzielenie przestrzeni na odcinki według czasu oraz że wszystko to może doprowadzić bohaterów do zwycięstwa lub spowodować ich przegraną Refleksja (uogólnienie) Zadanie domowe Wyszukajcie w tekście powieści zdań bezpośrednio informujących o czasie. Kto udziela rozlicznych informacji na temat upływającego czasu. Fogg?, Obieżyświat?, Fix?, Pani Audia? Nauczyciel ocenia pracę grup. Zadanie domowe. Sporządź listę znanych utworów, w których czas również odgrywał decydującą rolę. Wspólnie z nauczycielem dochodzą, do wniosku, że żaden z nich. Ten mierniczy to narrator wszechobecny i wszechwiedzący. W powieściowej walce z czasem biorą udział nie tylko bohaterowie powieści ale cały świat podporządkowany jest czasowi.

Załącznik nr 1 Powieść podobała mi się ponieważ: Powieść nie podobała mi się ponieważ: (określenie pozytywne) (określenie negatywne) - była interesująca - razem z Foggiem odbyłem niezwykłą - nudziłem się podczas jej czytania - zawierała zbyt wiele opisów podróż dookoła świata -... -... -... -... -... -... -... -...

Załącznik nr 2 Kalendarz podróży 1. Z Londynu do Brindisi, Suezu 7 dni 2. Z Suezu do Bombaju 13 dni 3. Z Bombaju do Kalkuty 3 dni 4. Z Kalkuty do Hongkongu 13 dni 5. Z Hongkongu do Jokohamy 6 dni 6. Z Jokohamy do San Francisko 22 dni 7. Z San Francisko do Nowego Jorku 7 dni 8. Z Nowego Jorku do Londynu 9 dni Razem 80 dni Opracowała: Mirosława Tlałka