Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej



Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

KLASA I. TEMAT LEKCJI: Budowa i funkcja układu oddechowego człowieka. DZIAŁ: Organizm człowieka jako zintegrowana całość Układ oddechowy

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

UKŁAD ODDECHOWY

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

PLAN METODYCZNY LEKCJI BIOLOGII W II KLASIE GIMNAZJUM

Temat: Poznajemy budowę i rolę żeńskiego układu rozrodczego

Plan metodyczny lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Środki dydaktyczne karty odpowiedzi dla ucznia, formularz testu z zadaniami dla dwóch grup: grupy A i grupy B, instrukcja pracy dla ucznia

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

BUDOWA I FUNKCJE UKŁADU ODDECHOWEGO. Autor: Paulina Duraj

Temat:Określamy stopień zanieczyszczenia powietrza.

Charakterystyka królestwa Protista

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Podstawy fizjologii i patofizjologii nurkowania

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Człowiek i bioróżnorodność

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Temat: Jak funkcjonuje układ oddechowy człowieka?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Przedmiot: Edukacja dla bezpieczeństwa. Cele ogólne: Cele operacyjne uczeń: Treści nauczania: Metody pracy: Formy pracy:

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE II BIOLOGIA. HASŁO PROGRAMOWE: Funkcjonowanie organizmu człowieka jako zintegrowanej całości

Dział programu: Funkcjonowanie człowieka Hasło programowe: Krążenie

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Tętno /liczba skurczów serca na minutę przed ćwiczeniem

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz lekcji z przedmiotu chemia dla klas I zakres podstawowy; czas trwania lekcji 45 min.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Wymagania z biologii dla klasy VII. Kryteria sukcesu w języku uczniów (na podstawie szczegółowych treści nauczania z podstawy programowej):

Scenariusz lekcji geografii z wykorzystaniem podręcznika multimedialnego wydawnictwa KLETT

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Projekt Co cząsteczki potrafią

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

Projekt W ś wiecie dź więko w

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji biologii dla klasy pierwszej gimnazjum opracowany przez Marzannę Przekop

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI. Zarządzenia i akty prawne dotyczące oceniania

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji. Temat: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu. Temat lekcji: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu

Konkurs Biologiczny etap szkolny

Regulamin XIV Konkursu Ekologicznego dla uczniów gimnazjów.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

2. Plan wynikowy klasa druga

Scenariusz lekcji. Temat: Budowa czynności układu wydalniczego

Program profilaktyki w szkole. Anna Borkowska Wydział Wychowania i Profilaktyki Ośrodek Rozwoju Edukacji

Wynikowy plan nauczania biologii skorelowany z drugą częścią cyklu edukacyjnego Biologia z tangramem

Zjawisko synantropizacji na przykładzie ślimaków lądowych

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 CZĘŚĆ 2. PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE ZASADY OCENIANIA ROZWIĄZAŃ ZADAŃ ARKUSZE: GM-P5

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Scenariusz lekcji: My toys wprowadzenie nazw zabawek. Liczebniki 1 10

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 CZĘŚĆ 2. PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej. 1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY 6

Rozwój osadnictwa na świecie

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; zadeklarować zmienną w programie; przypisywać wartości zmiennym i stałym;

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

NOWA FORMUŁA EGZAMINU GIMNAZJALNEGO Zadania z biologii

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Konkurs Przedmiotowy z biologii dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego finał Model odpowiedzi, kryteria przyznawania punktów.

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU DOBRZE MIEĆ O(G)LEJ W GŁOWIE. O KOMÓRKACH UKŁADU NERWOWEGO.

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Zadania dla I klasy gimnazjum BIOLOGIA

Podsumowane wiadomości o roślinach

Transkrypt:

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej Temat lekcji: Wymiana gazowa u zwierząt dlaczego niektóre zwierzęta nie mają narządów wymiany gazowej? Cele kształcenia IV etap edukacyjny: 1. Wymagania ogólne: I. Poznanie świata organizmów na różnych poziomach organizacji życia. Uczeń [ ] przedstawia związki między strukturą a funkcją na różnych poziomach organizacji życia, przedstawia i wyjaśnia zależności między organizmem a środowiskiem. 2. Wymagania szczegółowe: IV. Przegląd różnorodności organizmów. 13. Porównanie struktur zwierząt odpowiedzialnych za realizację różnych czynności życiowych. Uczeń: 13) na przykładzie poznanych zwierząt określa sposoby wymiany gazowej i wymienia służące jej narządy (układy). Strategia: Operacyjna, problemowa. Metody pracy: Wykład, pogadanka, rozwiązywanie zadań. Formy pracy: Praca indywidualna Czas pracy: 45 minut (1 godzina lekcyjna) Środki dydaktyczne: Film edukacyjny Dlaczego niektóre zwierzęta nie mają narządów wymiany gazowej?, dostępny na stronie www.cke.edu.pl Karty pracy.

Przebieg lekcji: 1. Faza wprowadzająca a. Nauczyciel wyjaśnia istotę oraz mechanizm wymiany gazowej pomiędzy organizmem zwierzęcia a środowiskiem (dyfuzja tlenu i dwutlenku węgla). b. Nauczyciel określa warunki konieczne do dyfuzji gazów oddechowych powierzchnia wymiany gazowej musi być wilgotna i nie stanowić fizycznej bariery dla rozpuszczonego w roztworze wodnym tlenu i dwutlenku węgla. c. Nauczyciel wraz z uczniami porównuje warunki wymiany gazowej w środowisku wodnym i lądowym nauczyciel wykorzystuje planszę lub rysuje tabelę na tablicy. d. Nauczyciel podaje przykłady wyspecjalizowanych narządów wymiany gazowej w świecie zwierząt (płuca, skrzela, tchawki) a uczniowie podają przykłady organizmów mające te narządy. Nauczyciel zwraca uwagę na to, że wyspecjalizowane narządy wymiany gazowej mają dużą powierzchnię. e. Nauczyciel wskazuje związek układu oddechowego z układem krwionośnym transport gazów oddechowych. f. Nauczyciel podaje przykłady zwierząt, które nie mają wyspecjalizowanych narządów wymiany gazowej w szczególności należy uwzględnić parzydełkowce. 2. Faza realizacji a. Nauczyciel zapoznaje uczniów z treścią zadania 21. (KARTA PRACY 1.). a. Uczniowie rozwiązują zadanie 21c na podstawie wiadomości z fazy wprowadzającej lekcji. b. Uczniowie prezentują swoje odpowiedzi i wraz z nauczycielem porównują je z odpowiedziami prawidłowymi opublikowanymi w zasadach oceniania rozwiązań zadań. (KARTA PRACY 2.) b. Nauczyciel wyświetla film edukacyjny Dlaczego niektóre zwierzęta nie mają narządów wymiany gazowej? pokazanie alternatywnego, bardziej ogólnego, sposobu rozwiązania zadania.

Faza podsumowująca c. Nauczyciel zapoznaje uczniów z treścią zadania 24. (KARTA PRACY 3.). d. Uczniowie rozwiązują zadania 24a i 24b na tym etapie lekcji można oczekiwać prawidłowych odpowiedzi uczniów. e. Uczniowie prezentują swoje odpowiedzi i wraz z nauczycielem porównują je z odpowiedziami prawidłowymi opublikowanymi w zasadach oceniania rozwiązań zadań utrwalenie wiadomości z lekcji. (KARTA PRACY 4.)

KARTA PRACY 1. Zadanie 21. (3 pkt) Parzydełkowce są wodnymi dwuwarstwowymi zwierzętami tkankowymi. Dorosłe postaci (polip i meduza) mają zróżnicowane rozmiary od rozmiarów kilkumilimetrowych do kilkumetrowych. Zwierzęta te nie mają układu krwionośnego, wydalniczego ani oddechowego. Poniżej przedstawiono schemat budowy mikroskopowej fragmentu ściany ciała stułbi przedstawiciela parzydełkowców. 1 2 komórka gruczołowa wić wodniczka pokarmowa komórka interstycjalna komórka nabłonkowo-mięśniowa komórka parzydełkowa komórka zmysłowa komórka nerwowa Na podstawie: T. Umiński, H. Wiśniewski, Biologia, Warszawa 1999. c) Wyjaśnij, dlaczego parzydełkowce, nawet te o dużych rozmiarach ciała, nie mają narządów służących do wymiany gazowej..........

KARTA PRACY 2. Oceniania rozwiązań zadań. Zadanie 21. (0 3) c) (0 1) Przykładowe odpowiedzi Nie posiadają narządów służących do wymiany gazowej, ponieważ: prawie każda komórka ich ciała ma kontakt z wodą, w której jest rozpuszczony tlen. tlen może swobodnie dyfundować z wody bezpośrednio do komórek jednowarstwowej ektodermy i endodermy/do komórek dwuwarstwowego ciała. Schemat punktowania 1 p. za wyjaśnienie uwzględniające bezpośrednią dyfuzję gazów z wody do komórek ciała. 0 p. za odpowiedź, która nie spełnia powyższego wymagania lub za brak odpowiedzi.

KARTA PRACY 3. Zadanie 24. (3 pkt) W wymianie gazowej u płazów istotne znaczenie ma skóra. U większości gatunków tą drogą odbywa się 30 50% całkowitej wymiany gazowej. Istnieją nawet gatunki nieposiadające płuc, np. rodzina salamander bezpłucnych (Plethodontidae). Przedstawiciele tej rodziny mają niewielkie rozmiary najczęściej kilka centymetrów długości, największe osiagają niewiele ponad 20 cm. a) Na przykładzie dwóch cech budowy skóry płazów wykaż jej przystosowanie do wymiany gazowej. 1.... 2.... b) Wyjaśnij związek niewielkich rozmiarów ciała salamander bezpłucnych ze sposobem wymiany gazowej u tych płazów.

KARTA PRACY 4. Zasady oceniania rozwiązań zadań. Zadanie 24. (0 3) a) (0 2) Przykłady poprawnych odpowiedzi Skóra płazów ma cienki naskórek / nabłonek, który umożliwia / ułatwia dyfuzję gazów. W skórze płazów występują liczne gruczoły śluzowe, których wydzielina zapewnia jej wilgotność umożliwiającą wymianę gazową. Skóra jest silnie ukrwiona, co zwiększa efektywność wymiany gazowej. Schemat punktowania 2 p. za poprawne podanie dwóch cech skóry wraz z poprawnym wyjaśnieniem związku z wymianą gazową każdej z nich 1 p. za poprawne podanie jednej cechy skóry wraz z poprawnym wyjaśnieniem jej związku z wymianą gazową 0 p. za odpowiedź niepełną, np. podanie tylko cechy skóry bez wykazania jej związku z wymianą gazową (np. uwzględnienie tylko nagiej skóry) lub błędne wskazanie jej związku z wymianą gazową, lub odpowiedź niepoprawną merytorycznie, np. odnoszącą się do występowania jednowarstwowego nabłonka w skórze płazów / obecności porów w skórze / braku łusek, lub brak odpowiedzi b) (0 1) Przykład poprawnej odpowiedzi Ponieważ wymiana gazowa u salamander bezpłucnych odbywa się tylko przez skórę, musi ona mieć odpowiednio dużą powierzchnię w stosunku do jego masy / objętości, aby zapewnić zaopatrzenie w tlen. Schemat punktowania 1 p. za poprawne wyjaśnienie, uwzględniające korzystny stosunek powierzchni ciała zwierzęcia do jego objętości / masy 0 p. za odpowiedź, która nie uwzględnia stosunku dużej powierzchni ciała do jego małej masy / objętości lub odpowiedź merytorycznie niepoprawną, lub brak odpowiedzi