Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASY IV-VI. Opracowała: mgr Anna Kozłowska. 1. Kontrola i ocena osiągnięć uczniów

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Temat: Pole równoległoboku.

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Temat: Bezpieczny w ruchu drogowym praca z programem edukacyjnym BERDE

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Przedmiotowy system oceniania

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Innowacja pedagogiczna na zajęciach komputerowych w klasach 4e, 4f, 4g. Nazwa innowacji Programowy Zawrót Głowy

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

KLASA O PROFILU MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNYM

Sposoby przedstawiania algorytmów

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Rok szkolny 2013/2014 PLAN PRACY ZAJĘĆ PRZYGOTOWUJĄCYCH DO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO DLA UCZNIÓW KLASY IIIB

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASA 4:

2. Graficzna prezentacja algorytmów

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Temat 2. Uruchamiamy programy

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

Przedmiotowy System Oceniania w SP 77. w klasach IV - VI. informatyka

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

Temat 1. Uruchamiamy programy

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach chemii. w Gimnazjum w Starym Kurowie

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

1 Informatyka Przedmiotowy system oceniania KLASA 4

Scenariusz lekcji biologii z wykorzystaniem metody CILIL Lekcja dla klasy IV technikum o rozszerzonym zakresie kształcenia

Na polowaniu z Wielkomiludem

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH GEOGRAFII W GIMNAZJUM W STARYM KUROWIE.

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. Wymaganie 3:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKA W KLASIE IV i VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

PZO - ZAJĘCIA KOMPUTEROWE. Przedmiotowy zasady oceniania

Pomyśl Policz - Pokaż, czyli eksperyment w matematyce

SCENARIUSZ LEKCJI W SALI KOMPUTEROWEJ POZIOM NAUCZANIA: szkoła podstawowa klasa 4

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE Klasy IV-VI

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS 4-6

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

MATEMATYKA to naprawdę nie jest trudne

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE II ETAP EDUKACYJNY - KLASY IV - VI

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat 2. Program komputerowy

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Przedmiotowe zasady oceniania

Temat A1. Komputer i urządzenia peryferyjne

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

LEKCJA 1 Poznajemy robota mbot

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH BIOLOGII W GIMNAZJUM W STARYM KUROWIE

EWALUACJE W GIMNAZJACH 2013/14 I 2014/15 WYNIKI I WNIOSKI

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Transkrypt:

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6 Rozdział V: Figury na płaszczyźnie Lekcja 29: Dwusieczna kąta Temat: Konstrukcja dwusiecznej kąta Cel ogólny: kształtowanie umiejętności konstruowania dwusiecznej kąta za pomocą cyrkla i linijki oraz na ekranie monitora za pomocą myszki, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni w zakresie form geometrycznych jednowymiarowych. Cele operacyjne: Kategoria A definiuje pojęcia: półprosta, kąt, okrąg, łuk, dwusieczna kąta, konstrukcja, kąty przystające, opis konstrukcji, prezentacja komputerowa. Kategoria B wyjaśnia różnice między rysunkiem konstrukcyjnym a rysunkiem schematycznym, rozróżnia kąty i trójkąty, wyjaśnia zasady klasycznych konstrukcji geometrycznych, sprawnie posługuje się linijką, ekierką, cyrklem i myszką, prezentuje wyniki swojej pracy, wymienia własności dwusiecznej, znajduje dwusieczną kąta poprzez zginanie karki papieru. Kategoria C konstruuje odcinki i kąty przystające, dzieli konstrukcyjnie odcinek na połowy, wykonuje konstrukcję trójkąta równobocznego, konstruuje dwusieczną kąta, konstruuje kąt o danej mierze (np. 30 ). Kategoria D wykonuje złożone konstrukcje geometryczne, rozwiązuje złożone zadania konstrukcyjne, korzysta z edukacyjnych programów multimedialnych, wyszukuje informacje do lekcji w programach komputerowych, w czasopismach, literaturze przedmiotowej oraz w Internecie. 1

Cele wychowawcze: kształtowanie umiejętności pracy zespołowej, przyzwyczajanie do pracy dokładnej i rzetelnej, rozwijanie wyobraźni i spostrzegawczości, wyrabianie zadowolenia z własnej twórczości. Metody pracy: rozmowa kierowana, praca z komputerem, ćwiczenia konstrukcyjne w pracowni komputerowej. Formy pracy: indywidualna, praca w parach, praca z całą klasą. Pojęcia kluczowe: dwusieczna kąta, konstrukcje geometryczne, kąt, łuk, kąty przystające. Środki dydaktyczne: instrukcja dla każdej grupy, multimedialny program edurom Matematyka P6, komputer, tablica, kolorowa kreda, przyrządy geometryczne, kolorowe kartki papieru. Przebieg zajęć Etapy Część wstępna (10 minut) Zadania dla ucznia zapoznaje się z problemem zastanawia się nad swoją rolą w grupie Zadania dla nauczyciela Nauczyciel: podaje uczniom cele lekcji uczniowie dobierają się parami (po dwóch uczniów przy jednym komputerze) Umiejętności klasowe Uczniowie: doskonalą umiejętności: współpracy i komunikowania się w grupie podejmowania nowych zadań zachowania dyscypliny czasowej 2

Badanie i przekształcanie problemu (15 minut) słucha nauczyciela zapisuje temat lekcji w swoim zeszycie czyta kartę pracy uruchamia program Matematyka P6 analizuje problem poszukuje wiedzy do rozwiązania problemu wykonuje pomocnicze rysunki i zapisy na karcie pracy wykonuje konstrukcję na kartce papieru sprawdza poprawność rozwiązania zadania w raporcie programu przygotowuje się oraz grupę do prezentacji poleca włączyć program edurom Matematyka P6 rozdaje materiały do lekcji omawia sposób poruszania się w programie Nauczyciel: podaje i zapisuje temat lekcji na tablicy wyjaśnia zadanie konstrukcyjne (2 minuty) porządkuje proces lekcyjny (według potrzeb) pomaga uczniom, jeśli pojawią się jakieś trudności Uczniowie: doskonalą umiejętności: pełnienia określonych ról podczas pracy w zespole posługiwania się programem komputerowym edurom Matematyka P6 wyszukiwania potrzebnych wiadomości zastosowania znalezionych informacji w zadaniu konstrukcyjnym łączenia wiedzy informatycznej i matematycznej w praktyce (podczas konstruowania dwusiecznej myszką) sprawdzania poprawności konstrukcji usuwania błędów w rozwiązaniu 3

Konstrukcja dwusiecznej na tablicy (10 minut) uczeń wybrany przez grupę konstruuje na tablicy dwusieczną kąta i objaśnia sposób konstrukcji (krok po kroku). Pozostali mogą pomagać uczniowi w objaśnianiu konstrukcji. dokonuje oceny pracy pary i samooceny własnej pracy Nauczyciel: sprawdza konstrukcję na tablicy udziela pochwały dla uczniakonstruktora wskazuje wspólnie z innymi uczniami jakieś błędy ocenia pracę uczniów (wstawia oceny do dziennika) zachęca uczniów do wypełnienia ankiety dla ucznia Uczniowie: doskonalą umiejętności: prezentacji formułowania wniosków oceny i samooceny zastosowania komputera i programów edukacyjnych na lekcji matematyki Refleksja (10 minut) formułuje wniosek zapisuje wniosek na tablicy i w zeszycie wypełnia ankietę dla ucznia zapisuje pracę domową Nauczyciel: poleca zakończyć pracę z programem i wyjść z programu, zamykając go i wyjmując płytę z komputera prosi o wypełnienie ankiety dla ucznia zadaje uczniom pracę domową Skonstruuj dwusieczną kąta ostrego * zadaje dodatkowe zadanie dla chętnych Narysuj dwusieczne kątów przyległych Uczniowie doskonalą umiejętności: konstruowania dwusiecznej kąta z wykorzystaniem programu komputerowego edurom Matematyka P6 4

Komentarz nauczyciela: Konstrukcje geometryczne uczą spostrzegawczości, pomysłowości i dokładności. Jest to nowy i dobry sposób wyszukiwanie i zastosowanie wiedzy w praktycznym działaniu. Matematyka z programem komputerowym wcale nie jest taka trudna! Program edukacyjny edurom Matematyka P6 to nowoczesny podręcznik, który warto kupić, by wykorzystać do innej lekcji matematyki. Materiały do lekcji: 1. Płyta CD do każdego uczniowskiego komputera. 2. Przyrządy geometryczne uczniowskie (praca własna na kartce) i klasowe (konstrukcja na tablicy) i kartki do pracy własnej. 3. Tablica i kolorowa kreda. 4. Instrukcja do obsługi programu edurom Matematyka P6 Załącznik I UWAGA: Konstrukcje pomocnicze wykonujcie na otrzymanych kartkach. Bibliografia: 1. Matematyka 2001. Podręcznik do klasy I gimnazjum, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 1999 2. Podręcznik użytkownika, edurom Young Digital Poland SA 3. Marcin Braun, Konstrukcje geometryczne. Jak sobie z nimi radzić, Gdańsk 1996 4. Paweł Jarek, Lev Kourliandtchik, Mirosław Uscki, Miniatury matematyczne, Toruń 2001 5

Ankieta ewaluacyjna dla ucznia Podkreśl wybraną odpowiedź. 1. Czy lekcja była dla Ciebie interesująca? TAK NIE NIE MAM ZDANIA 2. Czy byłeś zaangażowany w pracę grupy? TAK NIE 3. Czy atmosfera w grupie sprzyjała pracy? TAK NIE NIE MAM ZDANIA Uzasadnij.................. 4. Czy chciałbyś takich lekcji więcej? TAK NIE NIE MAM ZDANIA Opracowała: Stanisława Zaborek 6

Załącznik nr 1 Instrukcja ogólna 1. Uruchom komputer i włóż płytę edurom Matematyka P6 (dysk 2) do napędu CD-ROM, która automatycznie się otwiera. Na tej płycie znajduje się program komputerowy do matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej, który wcześniej nauczyciel matematyki zainstalował na Twoim komputerze. 2. Zarejestruj się do programu, wybierając lub wpisując dane: Tryb pracy:... Nazwa użytkownika:... Hasło:... 3. Zaakceptuj swoje dane przez wskazanie ikony strzałka. 4. Z głównej strony programu (rys. 1) odszukaj przez Spis treści Rozdział 5, temat dzisiejszej lekcji 29 Figury na płaszczyźnie (strona 2). Rys. 1. 5. Wejdź na stronę 2 o nazwie Konstrukcja dwusiecznej i obejrzyj prezentację do dzisiejszej lekcji matematyki przedstawiającą konstrukcję dwusiecznej kąta. Czynność możesz powtórzyć dla lepszego zrozumienia. 6. Wykonaj próbę konstrukcji na własnej kartce. 7. Wykonaj konstrukcję dwusiecznej na tablicy na ocenę. 7