Martyna Szczotka O słonku, pogodzie i innych ciekawych sprawach : scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich



Podobne dokumenty
mgr Dorota Jezusek Szkoła Podstawowa nr 18 w Zabrzu

Scenariusz nr 68 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ GRUPA: POZIOMKI MIESIĄC: CZERWIEC TEMATY KOMPLEKSOWE: 1. Co w trawie piszczy?

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć integracyjnych.

4 LATKI marzec. W marcu - wiersz do nauki ( J. Suchorzewska )

Scenariusz zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy. Klasa III dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

TEMAT: Kolorowe rytmy

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA Wraz z scenariuszem zajęć, diagnozą osiągnięć dzieci oraz arkuszem diagnostycznym PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 11 W CHRZANOWIE

Scenariusze zabaw bożonarodzeniowych

Grupa IV 6-latki 2013/2014

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Zajęcia taneczne BIEDRONKI (obszar nr 7)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych I. Temat: DBAMY O NASZE ŚRODOWISKO!

Cele ogólne: Wdrażanie dzieci do czynnego uczestniczenia w uroczystościach przedszkolnych spotkanie z Miko Poznawanie zwyczajów mikołajkowych.

Wychowanie komunikacyjne

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki)

4. Prawda biblijna: Jezus jest zawsze przy dzieciach i dlatego nie muszą się bać. 5. Werset biblijny: Nie bój się, bo Pan Bóg jest z tobą Jozuego 1:9

Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

KLOCKI W OKIENKU

Temat dnia. Wielokierunkowa aktywność dzieci. Integralny ośrodek tematyczny: KTO NAM SZYJE UBRANIA. Cele ogólne:

Jesień w lesie i w ogrodzie

POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica, kreda, nagranie CD, kopia ksero z tekstem piosenki zawierającym luki lub podręcznik z takim tekstem, zeszyty

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

EDUKACJA MUZYCZNA (CZ. II) Scenariusze zajęć muzycznych w szkole podstawowej

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo

Muzyczny tort. Kształcenie umiejętności spostrzegania elementów muzyki

Aikido. spojrzenie fizyka na tradycyjną japońską sztukę walki. dr Szymon Charzyński WMP UKSW 1 dan Aikido

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ZAJĄCZKI

WSTĘP Założenie programu: Założenia programu: Cel główny programu: Cele szczegółowe:

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA GRUDZIEŃ 2015 w grupie 5 latków Smerfy

Zestaw scenariuszy. Umysł i ciało. Zadanie główne: Zajęcia relaksacyjno-koncentrujące z elementami wybranych asan jogi

Matematyczna ŚWIĘTO DZIECI. Wykonanie zadania. dorysowywanie wskazanych elementów; określanie kierunków w przestrzeni.

czyli dlaczego warto rozwijać pozytywne uczucia i emocje?

- uzupełnianie poszczególnych partii materiału dodatkowymi ćwiczeniami, - powtarzanie i utrwalanie wiadomości,

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Świat za sto lat. scenariusz zajęć otwartych z elementami oceniania kształtującego w I klasie szkoły podstawowej

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie I. Prowadząca Marzena Łukasiewicz SP nr 3 w Lubartowie. Temat kręgu tematycznego Na tapczanie siedzi leń.

RAPORT Z KONKURSU,,PORTRET WODNEGO SUPERBOHATERA, KTÓRYM CHCĘ BYĆ

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2010/2011

Kolorowe przytulanki

SZCZOTKA Metoda projektów badawczych

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

Opracowała Anna Kaszkowiak

Scenariusz zaj zintegrowanych w klasie II

Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem metod aktywizujących

Zadanie z obszaru 1 zajęcia zorganizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Edukacja przyrodnicza "Rośliny w parku, w ogrodzie, na łące, w klasie szkolnej"

Scenariusz nr 58 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

PRACOWNIA ZARZĄDZANIA, DIAGNOZY EDUKACYJNEJ I SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO ODN W ZIELONEJ GÓRZE

Ewaluacja wewnętrzna w Przedszkolu Publicznym w Czyżowicach Chatka małolatka 2014/2015

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Karina Lorentowicz nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Działoszynie.

Scenariusz zajęć na lodowisku dla klasy V. Temat lekcji: Doskonalenie umiejętności technicznych jazdy na łyżwach.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ MIESIĄC: KWIECIEŃ GRUPA: POZIOMKI 1. WESOŁA WIELKANOC

Temat: Zabytki starego Krakowa

INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO TERAPEUTYCZNY (I etap edukacyjny) Program opracowany na I etap edukacyjny przez zespół nauczycieli w składzie:

EGZEMPLARZ ARCHIWALNY

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Beata Gonerska Stymulowanie rozwoju dziecka poprzez działania twórcze

Tematy realizowane w Niepublicznym Przedszkolu Przy Lesie w Jabłonnie podczas wakacji LIPIEC 2014

Ćwiczenia usprawniające analizę słuchową* (zadania z zastosowaniem głosek, sylab, wyrazów, zdań, struktur rytmicznych)

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej w wieku 3 lat dla wielu dzieci oznacza. pierwsze kontakty z duŝą grupą. Zmienia się tryb Ŝycia dziecka i sposób

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz nr 8 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Rejestracja postępów w nauce klasa I SP 23

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

Metody pracy: pogadanka, opis, pokaz prezentacja multimedialna, realizacja zadao w kartach pracy, praca z komputerem;

Temat: Jestem bezpieczny w drodze do szkoły

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY NA ROK 2014/2015 DLA PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W JEDLNI - LETNISKO

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZYKŁAD REALIZACJI ŚCIEŻKI PROZDROWOTNEJ NA LEKCJACH TECHNIKI BEZPIECZNIE NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

AGAJĄCA REFLEKSU GRA IMPREZOWA DLA 1 5 GRACZY OD 3 ROKU Ż

Scenariusz lekcji fizyki

Ilość w szt PRASA NOŻNA PODWÓJNA

Witajcie. Trening metapoznawczy dla osób z depresją (D-MCT) 09/15 Jelinek, Hauschildt, Moritz & Kowalski; ljelinek@uke.de

Sprawozdanie z zajęć świetlicowych organizowanych w okresie Ferii zimowych

Sprawozdanie z realizacji. Przedszkolnego Programu Edukacji Antynikotynowej. Czyste powietrze wokół nas. zrealizowanego w roku szkolnym 2015/2016

Rzymskokatolicka Parafia pw. Ducha Świętego

1. Z telewizorem trzeba rozważnie! ( Telewizor S. Grochowiak)

Klasa 2 październik blok 3 dzień 2. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: To już jesień. Temat dnia: Gdy pada deszcz. Cele zajęć: Uczeń:

Przepisy ogólne. KIERUNEK: SCENOGRAFIA studia pierwszego stopnia (licencjackie) wieczorowe

Konspekt lekcji sztuki kl. IV

Scenariusz hospitacji diagnozującej 17 XI 2006 r.

Wolontariat nie ma granic

Praca w grupie. UMIEJĘTNOŚCI: Kompetencje kluczowe w uczeniu się

Elżbieta Wilga nauczycielka w Przedszkolu nr 14 w Koszalinie Spotkania czytelniczo - teatralne dzieci z grupy Kotki z Przedszkola nr 14 z uczniami

Microsoft Management Console

Kwiecień 2009 Wielkanocne tradycje

SMERFY MAJ. W maju omawialiśmy dwa bloki tematyczne: Znam różne zwierzęta, Mama i tata są ważni.

Zestaw zabaw ruchowych nr XXXIV (metodą W. Sherborne). Zabawa orientacyjnoporządkowa

Transkrypt:

Martyna Szczotka O słonku, pogodzie i innych ciekawych sprawach : scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce : kwartalnik dla nauczycieli nr 1, 119-122 2014

EETP 31(2014)1, ISSN 1896-2327 Martyna Szczotka Akademia Ignatianum w Krakowie O słonku, pogodzie i innych ciekawych sprawach scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich I. Temat zajęć: O słonku, pogodzie i innych ciekawych sprawach utrwalanie wiadomości na temat wiosennej pogody II. Cele A. Ogólny: budowanie dziecięcej wiedzy o przyrodzie B. Szczegółowe: poznawanie wybranych elementów pogody; dostrzeganie oznak zbliżającej się wiosny; rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej; zachęcanie do zabaw przy muzyce; rozwijanie sprawności manualnej. C. Operacyjne: Dziecko: wymienia elementy marcowej pogody; zna charakterystyczne oznaki wiosny; rozpoznaje odgłosy z otoczenia; bawi się przy muzyce; wykonuje pracę plastyczną. 119

III. Metody: słowne (rozmowa, wiersz, zagadki); oglądowe (obserwacja, pokaz); czynne (m. samodzielnych doświadczeń, m. kierowania własną działalnością dziecka, m. zadań) IV. Formy pracy: zajęcia dydaktyczne, zbiorowa, grupowa V. Formy aktywności: poznawcza, artystyczna, muzyczna i plastyczna, ruchowa VI. Środki dydaktyczne: kwiaty, roztarte listki lub perfumy, gałązka z młodymi listkami, kartonik w kształcie motyla, nagranie z odgłosami wiosny, Nadchodzi wiosna prezentacja multimedialna, sylweta zielonego liścia, płyta CD Odgłosy wiosny, Tańce integracyjne w pracy z grupą Klanza, ilustracje z elementami pogody, szablony motyli VII. Przebieg zajęć: 1. Zabawa na powitanie Chodzi wiosna na melodię Płynie Wisła, płynie (muz. K. Hofman) Chodzi wiosna, chodzi, chodzi po polanie, chodzi po polanie. Zaraz zobaczymy, koło kogo stanie. Zaraz zobaczymy, koło kogo stanie. Pięknie się ukłoni, do tańca zaprosi, do tańca zaprosi. Zatańczą wokoło, będzie im wesoło. Zatańczą wokoło, będzie im wesoło. 2. Słuchanie wiersza H. Kruk Świeci słonko, ilustrowanego ruchem Nauczycielka: Świeci słoneczko jasne, wieje wiosenny wiatr. I każdy ma ochotę wędrować sobie w świat. Grzeje słoneczko jasne, pada wiosenny deszcz. Urosną śliczne kwiatki, my urośniemy też. Dzieci: unoszą ręce do góry, wymachują rękami nad głowami, maszerują w różnych kierunkach, pokazują słońce prawą ręką, a potem lewą, przysiadają, stukają palcami o podłogę, powoli unoszą się do pozycji stojącej, wspinają się na palce. 120 3. Po czym można poznać, że zbliża się wiosna? rozmowa z dziećmi na podstawie prezentacji multimedialnej (zbiór własny nauczyciela). Zapisywanie spostrzeżeń dzieci na sylwecie zielonego liścia

4. Rozpoznajemy znaki wiosny zabawa pobudzająca zmysł węchu i dotyku, doskonaląca umiejętność koncentracji, wyobraźnię Dzieci siedzą w kole z zamkniętymi oczami. Każdemu dziecku nauczycielka podaje do powąchania kwiat, roztarte zielone listki lub perfumy. Dzieci wąchają, otwierają oczy i wymieniają się swoimi spostrzeżeniami, wrażeniami. Następnie przekazują sobie po kolei gałązkę z młodymi listkami, wypowiadając nasuwające się do niej skojarzenia. Przekazują sobie w kole kartonik w kształcie motyla. Zadaniem ich jest rozpoznanie kształtu i nazwanie go. Na koniec z zamkniętymi oczami słuchają muzyki z odgłosami wiosny i opowiadają o tym, co słyszały. 5. Którego obrazka brakuje? ćwiczenie percepcji wzrokowej Nauczycielka rozkłada na stole kartoniki przedstawiające wybrane elementy marcowej pogody: słońce, deszcz, śnieg, chmury, wiatr. Dzieci nazywają poszczególne elementy, zjawiska atmosferyczne. Następnie chętne dziecko zamyka oczy, a nauczycielka chowa jeden kartonik. Zadaniem dziecka po otwarciu oczu jest odgadnięcie, którego kartonika brakuje. 6. Czy to już wiosna? zabawa. Dzieci podnoszą w górę zielone, kartonowe listki wtedy, kiedy usłyszą informację zapowiadającą wiosnę Po trawie chodzą bociany. W lesie wyrosły prawdziwki i kurki. Mocno świeci słońce i dni są coraz dłuższe. W ogrodzie zakwitły przebiśniegi i krokusy. Dzieci zjeżdżają z górki na nartach. Na drzewach pojawiły się zielone listki. Wieje mroźny wiatr i sypie śnieg. Nad stawem kumkają żaby. 7. Wiosenna pogoda taniec integracyjny Dzieci stoją w dużym kole lub rozsypce. Nauczycielka opowiada o wiosennej pogodzie, pokazując odpowiednie gesty: Wiosną czasami pada deszcz unosimy ręce do góry i poruszając palcami, opuszczamy je powoli w dół. Wieje wiatr uniesione w górę ręce poruszają się w prawo i lewo. Zdarzają się także wiosenne burze. Gdy pojawi się błyskawica, klaszczemy, gdy usłyszymy grzmot, tupiemy nogą. Ale po burzy na niebie pojawia się tęcza wzniesione do góry ręce roztaczają półkola. Opisane czynności powtarzamy kilkakrotnie zgodnie z muzyką. 121

8. Wiosenne rymowanki zabawa słowna Dzieci tworzą rymy do podanych zdań. Nauczycielka mówi pierwszą część zdania, a dzieci kończą je w taki sposób, aby słowa się rymowały. Rosną listeczki zielone, przez deszczyk (pokropione). Na gałęzi siedzi wrona, czarna wrona bez (ogona). Zajączki kicają i trawki (szukają). Nad stawem żabki kumkają, przed bocianem się (chowają). Bocian ma dziób czerwony, ostro (zakończony). 9. Wiosenny taniec motyli zabawa muzyczna (nagranie Carnevalito) Dzieci malują szablony motyli. Po ich wyschnięciu nauczycielka zaprasza wszystkich do tańca motyli wokół wiosennych kwiatów. Opowiada fabułę (np. motyle unoszą się w górę, krążą nad kwiatami itp.), a dzieci zgodnie ze słowami i własną wyobraźnią wykonują swój taniec. Pomalowane motyle można później wykorzystać do dekoracji sali. 10. Pogodowe masaże zabawa relaksacyjna Dzieci siedzą w kole, zwrócone bokiem do środka, twarzą do pleców sąsiada. Nauczycielka opowiada o zjawiskach atmosferycznych i przypisanych im sposobach masażu, a dzieci wykonują określone czynności, na przykład: Rozcieramy ręce, aby były ciepłe. Świeci słońce (przykładamy dłonie do pleców sąsiada). Jest nam coraz cieplej (rozcieramy plecy dłońmi). Jest tak gorąco, że aż pot spływa nam po plecach (jednym palcem rysujemy zygzaki ). Nagle zaczyna padać drobny deszczyk (opuszkami palców lekko stukamy po plecach), który zmienia się w grad (uderzamy lekko piąstkami), zrywa się wiatr (naśladujemy szum wiatru, nachylając się do ucha kolegi), który przeradza się w wichurę, wszystkie drzewa się kołyszą (huśtamy partnerem) i powoli wiatr ustaje. Znów pada drobny deszczyk, zaczyna świecić słońce 11. Pożegnanie Dzieci wspólnie z nauczycielką śpiewają piosenkę na melodię Panie Janie. 122 Witaj Wiosno, witaj Wiosno Jak się masz? Jak się masz? Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy Bądź wśród nas, bądź wśród nas.