SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I (3 TYDZIEŃ NAUKI)

Podobne dokumenty
Temat dnia. Wielokierunkowa aktywność dzieci. Integralny ośrodek tematyczny: KTO NAM SZYJE UBRANIA. Cele ogólne:

TEMAT: Kolorowe rytmy

Cele ogólne: Wdrażanie dzieci do czynnego uczestniczenia w uroczystościach przedszkolnych spotkanie z Miko Poznawanie zwyczajów mikołajkowych.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2010/2011

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

Analiza wyników ankiety z rodzicami n/t zainteresowań i zdolności dzieci. Czy dziecko ma własny kącik zabawy?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

,,Nie bój się matematyki - Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla uczniów klas VI Szkoły Podst. nr 5 w Nowym Dworze Maz.

KLOCKI W OKIENKU

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

podręcznik z ćwiczeniami dla klasy pierwszej

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA Wraz z scenariuszem zajęć, diagnozą osiągnięć dzieci oraz arkuszem diagnostycznym PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 11 W CHRZANOWIE

Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.

Przedmiotowe Zasady Oceniania

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I (12 TYDZIEŃ NAUKI)

TEMAT : Sprawdź sam siebie powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna)

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Najlepsze ćwiczenia do edukacji wczesnoszkolnej

Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE II

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki

Kwiecień 2009 Wielkanocne tradycje

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klasy 3 BLO( 12 marca 2014r.)

INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO TERAPEUTYCZNY (I etap edukacyjny) Program opracowany na I etap edukacyjny przez zespół nauczycieli w składzie:

Zajęcia taneczne BIEDRONKI (obszar nr 7)

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Zadanie z obszaru 1 zajęcia zorganizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Zmiany pozycji techniki

Czytam i piszę. klasa II. część. Seria. dla klasy drugiej szkoły podstawowej. Ćwiczenia dla klasy drugiej szkoły podstawowej.

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

Lokomotywa 2. Przewodnik dla nauczyciela. Część 2

ZGADNIJ i SKOJARZ. Gra edukacyjna. Gra dla 2 4 osób od 8 lat

Temat lekcji: Z wizytą u Smoka Wawelskiego

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I - III

Numer obszaru: 13. Jak pracować z uczniem uzdolnionym informatycznie? Od grafiki i multimediów do poważnych algorytmów w środowisku Logomocja-Imagine

Rządowy program pomocy uczniom w 2014 r. Wyprawka szkolna

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

OBSZAR 1 Lekcja wychowania fizycznego - Nordic Walking. Przykładowy scenariusz

Strategia rozwoju kariery zawodowej - Twój scenariusz (program nagrania).

Temat: Nauka podań i przyjęć w formie gier i zabaw. Miejsce zajęć: boisko piłkarskie. Ilość zawodników: 16. Wiek zawodników: 10 lat

PRACOWNIA ZARZĄDZANIA, DIAGNOZY EDUKACYJNEJ I SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO ODN W ZIELONEJ GÓRZE

Plan działań KPCEN w Toruniu. w ramach programu Indywidualnego Wsparcia Szkół, realizowanego w Lisewie po zmianach

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Promocja i identyfikacja wizualna projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji fizyki

Otwórzmy drzwi do fantazji

Kwestionariusz dotyczący działań podejmowanych w szkołach w obszarze wyboru i zaopatrzenia uczniów w podręczniki szkolne

Konspekt lekcji sztuki kl. IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

JAK POPRAWNIE NAPISAĆ PODANIE? PORADNIK

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

Ćwiczenia usprawniające analizę słuchową* (zadania z zastosowaniem głosek, sylab, wyrazów, zdań, struktur rytmicznych)

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Metoda LBL (ang. Layer by Layer, pol. Warstwa Po Warstwie). Jest ona metodą najprostszą.

Przedmiotowe Zasady Oceniania z języka angielskiego w klasach 1-3 Szkoły Podstawowej w Wielowsi. Opracowała: Mirosława Piaskowska

WYKAZ RZECZOWY I ILOŚCIOWY MATERIAŁÓW CZĘŚĆ NR 1. Materiały dydaktyczne do zajęć pozalekcyjnych z języka polskiego. Lp. WYSZCZEGÓLNIENIE j.m.

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Podstawa programowa kształcenia ogólnego informatyki w gimnazjum

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Publicznym Gimnazjum Nr1 w Połańcu w roku szkolnym 2012/2013

Opracowała Anna Kaszkowiak

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie I. Prowadząca Marzena Łukasiewicz SP nr 3 w Lubartowie. Temat kręgu tematycznego Na tapczanie siedzi leń.

Temat 2. Program komputerowy

Numer obszaru: 8 E-learning w szkole - wykorzystanie platform edukacyjnych w pracy szkoły

REGULAMIN RADY RODZICÓW Liceum Ogólnokształcącego Nr XVII im. A. Osieckiej we Wrocławiu

Praca w grupie. UMIEJĘTNOŚCI: Kompetencje kluczowe w uczeniu się

Matematyczna ŚWIĘTO DZIECI. Wykonanie zadania. dorysowywanie wskazanych elementów; określanie kierunków w przestrzeni.

Portretowanie zdolności i ich rozwój. Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dzień Dziecka w Galerii Bronowice godz godz

PROJEKT EDUKACYJNY BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY NA ROK 2014/2015 DLA PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W JEDLNI - LETNISKO

Świat za sto lat. scenariusz zajęć otwartych z elementami oceniania kształtującego w I klasie szkoły podstawowej

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 8 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Umowa nr.. /. Klient. *Niepotrzebne skreślić

Beata Gonerska Stymulowanie rozwoju dziecka poprzez działania twórcze

PLAN PRACY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 148 W ŁODZI NA ROK SZKOLNY 2011/2012. Edukacja teatralna- dziecko widzem i aktorem

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Regulamin szkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klasy II i III: Mały Matematyk

29. TRZY W LINII CZYLI O POSZUKIWANIU ZWIĄZKÓW

METODYKA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Studia I stopnia. Autor: Tomasz Frołowicz

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

Konspekt lekcji - zabawy i gry ruchowe z nauki gry drużynowej.

Konspekt lekcji otwartej

WYKRESY FUNKCJI NA CO DZIEŃ

Harmonogramowanie projektów Zarządzanie czasem

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Warszawa, dnia 11 marca 2016 r. Poz. 327 ROZPORZĄDZENIE. z dnia 7 marca 2016 r.

Zmiany w Podstawie programowej przedmiotów informatycznych

Muzyczny tort. Kształcenie umiejętności spostrzegania elementów muzyki

Wydział Zarządzania. Poziom i forma studiów. Ścieżka dyplomowania: Kod przedmiotu: Punkty ECTS 1) W - 30 C- 15 L- 0 P- 0 Pws- S- 0

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1) z dnia 9 grudnia 2010 r.

Do rodziców dzieci sześcioletnich!

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

Witajcie. Trening metapoznawczy dla osób z depresją (D-MCT) 09/15 Jelinek, Hauschildt, Moritz & Kowalski; ljelinek@uke.de

Transkrypt:

Małgorzata Małyska Nauczyciel konsultant ORPEG PCN SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I (3 TYDZIEŃ NAUKI) Temat: W świecie zabawek W opracowaniu scenariusza odwołano się do: 1) Monika Zatorska. Drogowskazy wielointeligentnej edukacji. Program edukacji wczesnoszkolnej. Pierwszy etap edukacyjny, Warszawa 2014 2) Barbara Bieg-Panic Beata Sobczyk Beata Stachańczyk, Mirosława Gruszka, Ewa Stolarczyk, Poradnik dla nauczyciela klasy pierwszej szkoły podstawowej, Warszawa 2014 3) Maria Lorek, Lidia Wollman, Nasz elementarz, Warszawa 2014 4) Kart pracy do części I podręcznika Nasz elementarz 5) Albumu liter do części I podręcznika Nasz elementarz TREŚCI KSZTAŁCENIA na podstawie programu nauczania: Monika Zatorska. Drogowskazy wielointeligentnej edukacji. Program edukacji wczesnoszkolnej. Pierwszy etap edukacyjny, Warszawa 2014 TREŚCI W ZAKRESIE EDUKACJI POLONISTYCZNEJ Czytanie i pisanie w fazie przedliterowej i w okresie wprowadzania liter: uczestnictwo w zabawach i ćwiczeniach w zakresie: wyróżniania, rozpoznawania, powtarzania głosek, prawidłowej ich artykulacji, głoskowania wyrazów, słuchowego różnicowania dźwięków, analizy słuchowo-wzrokowej, doskonalenia słuchu fonemowego, usprawniania funkcji wzrokowych, ruchowych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej i sprawności manualnej; czytanie w odniesieniu do metody czytania wybranej przez nauczyciela (odpowiedniej dla poziomu rozwoju i profilu inteligencji dziecka oraz stylu jego uczenia się) liter, sylab, wyrazów, prostych zdań; kodowanie i dekodowanie informacji (odczytywanie piktogramów, rysunków uproszczonych, schematów, napisów, znaków informacyjnych, tabel, diagramów, map myśli); Czytanie i pisanie oraz opracowywanie tekstów: czytanie z wykorzystaniem podręcznika, literatury dziecięcej, czasopism dla dzieci, zeszytów uczniowskich, gier edukacyjnych planszowych i multimedialnych itp. wyrazów, zdań i krótkich tekstów drukowanych i pisanych; systematyczne doskonalenie techniki głośnego czytania; prezentowanie samodzielnie czytanych fragmentów tekstów na forum grupy; TREŚCI W ZAKRESIE EDUKACJI MUZYCZNEJ Odtwarzanie muzyki: reagowanie ruchem na puls rytmiczny i jego zmiany, zmiany tempa, metrum i dynamiki (marsz, bieg, podskoki); realizowanie prostych schematów rytmicznych (tataizacją, ruchem całego ciała); Tworzenie muzyki: Małgorzata Małyska Strona 1

improwizowanie rytmu w określonym metrum; TREŚCI W ZAKRESIE EDUKACJI PLASTYCZNEJ Ekspresja poprzez sztukę: posługiwanie się na płaszczyźnie i w przestrzeni różnymi technikami plastycznymi; posługiwanie się środkami wyrazu artystycznego, takimi jak: kształt, barwa, faktura; uwzględnianie we własnych pracach plastycznych proporcji, wielkości oraz układu obiektów w przestrzeni; TREŚCI W ZAKRESIE EDUKACJI SPOŁECZNEJ I ETYCZNEJ Relacje z innymi ludźmi: przestrzeganie reguł zachowania się podczas zabaw, zajęć, wycieczek itp.; przestrzeganie reguł zachowania się w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych, (np. grzeczne zwracanie się do innych osób, podawanie upuszczonego przedmiotu, współpraca i zgodna zabawa, ściąganie nakrycia głowy w miejscu publicznym przez mężczyzn, przepuszczanie w drzwiach, ustępowanie miejsca w środkach komunikacji miejskiej, właściwe zachowanie się przy stole itp.); TREŚCI W ZAKRESIE EDUKACJI PRZYRODNICZEJ Warunki i zjawiska atmosferyczne: wskazanie zależności zjawisk przyrodniczych od pór roku; TREŚCI W ZAKRESIE EDUKACJI MATEMATYCZNEJ Stosunki przestrzenne, cechy wielkościowe, klasyfikowanie: opisywanie i przedstawianie (ilustrowanie) poprzez ćwiczenia ruchowe, układanie, rysowanie wzajemnego położenia przedmiotów na płaszczyźnie i w przestrzeni; opisywanie i przedstawianie (ilustrowanie) poprzez ćwiczenia ruchowe, układanie, rysowanie kierunków ruchu od siebie i od drugiej osoby oraz przedmiotu, na kartce papieru, w przestrzeni (używanie określeń: przed, nad, pod, za, obok, z boku, z tyłu, przy, między, wysoko, nisko, wyżej, niżej, najwyżej, najniżej, dalej, bliżej, na zewnątrz, wewnątrz, na prawo, na lewo, u dołu, u góry, naokoło, po prawej, po lewej stronie itp.) itp.; Liczby naturalne i liczenie oraz sprawność rachunkowa: poznanie w aspekcie kardynalnym, porządkowym, miarowym liczb naturalnych do 1000; zapisywanie cyframi i odczytywaniu liczb w zakresie 1000; TREŚCI W ZAKRESIE ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH korzystanie z Internetu (wybrane strony, w tym strona szkoły, strony dla dzieci, gry multimedialne i edukacyjne). Małgorzata Małyska Strona 2

TREŚCI NAUCZANIA USZCZEGÓŁOWIONE W ZAJĘCIACH Edukacja polonistyczna Wypowiedzi na temat zabawek. Wprowadzenie liter l, L. Nauka pisania liter l, L. Ćwiczenia słuchu fonemowego Ćwiczenia w czytaniu sylab i wyrazów Ćwiczenie "malowane dyktando" - wstęp do nauki pisania Parafrazowanie słuchanego wiersza Nauka wiersza na pamięć Edukacja muzyczna, plastyczna i techniczna Nauka rytmicznej zabawy przy muzyce "Kto tak jak ja..." Poznanie zabawek - instrumentów muzycznych Wykonywanie zabawek z różnych materiałów Ekspresja przez sztukę - teatrzyk zabawek Edukacja przyrodnicza Jak się ubierać jesienią na przykładzie strojów ulubionych zabawek Edukacja matematyczna Porządkowanie zbiorów. Liczenie zabawek. Określanie relacji przestrzennych i określanie kolejności. Ćwiczenia w przestrzeni kierunków ruchu Wychowanie fizyczne i edukacja zdrowotna Rytmiczne poruszanie się Ćwiczenia motoryki małej Zajęcia komputerowe ćwiczenie koncentracji z użyciem gry z portalu http://dladzieci.pl/ecid,39,eid,3296,title,fabrykazabawek,zabawa.html?ticaid=613240 Małgorzata Małyska Strona 3

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Kto, tak jak ja? Zabawa powitalna przy muzyce. [wolna przestrzeń] Nauczyciel zapowiada wesołą zabawę, w czasie której dzieci będą skakać jak piłka, ale tylko wówczas, gdy będzie brzmiała muzyka. Jak muzyka ucichnie, trzeba będzie wykonać polecenie nauczyciela. Polecenia: Poszukajcie kogoś, kto ma podobny kolor włosów i podajcie mu rękę na powitanie. Poszukajcie kogoś, kto jest tak samo wysoki i podajcie mu rękę na powitanie. Poszukajcie kogoś, kto ma podobne oczy i podajcie mu rękę na powitanie. 2. Prezentacja przyniesionych zabawek nazywanie zabawek. [w kręgu na dywanie] Dzieci, siedząc w kręgu, kolejno prezentują przyniesione przez siebie zabawki. Każda zabawka krąży po kręgu; dzieci powtarzają głośno ich nazwy. Zabawki zajmują miejsce w środku kręgu. Na końcu nauczyciel wyjmuje z kosza swoje ulubione zabawki i także je przedstawia dzieciom (nauczyciel uzupełnia zbiór zabawek o te, które wystąpią w wierszu, a nie zostały przyniesione przez dzieci). 3. Zabawa dydaktyczna Proszę, podaj mi [w kręgu na dywanie] Nauczyciel spaceruje po okręgu, za plecami dzieci. Kogo dotknie ręką, ten wybiera sobie kogoś i prosi go o podanie konkretnej zabawki, ale nie nazywa tej zabawki wprost, tylko opisuje jej wygląd (np. Proszę o zabawkę, która ma warkoczyki i sukienkę w kratkę. Proszę podaj mi zabawkę żółtą, z plastiku, na kółkach). Jeśli wyznaczone dziecko wykona zadanie, zastępuje nauczyciela i zabawa toczy się dalej (do momentu, aż wszystkie dzieci będą miały w ręku jakąś zabawkę). Na koniec dzieci wspólnie powtarzają nazwy zabawek. 4. Zabawki na półkę! [wolna przestrzeń] Nauczyciel zamienia dzieci w zabawki (takie, jakie mają w ręku). Prosi o to, żeby zabawki ustawiły się na wyznaczonym miejscu na półkach (w rzędach). Półka 1 lalki, misie i pajacyki Półka 2 zabawki, które jeżdżą Półka 3 zabawki służące do ćwiczeń (skakanka, guma do skakania, rolki) Półka 4 klocki, puzzle, układanki Półka 5 gry Półka 6 instrumenty muzyczne Dzieci ustawiają się w rzędach, w wypadku wątpliwości, wspólnie decydują o tym, gdzie powinna się znaleźć zabawka (np. guma do podskoków na półce 3 czy 5?) Przeliczanie zabawek, ustalanie, na której półce jest zabawek najwięcej, najmniej 5. Kolorowanka malowane dyktando (karta pracy) [dzieci siedzą przy stolikach] Na kartach pracy przedstawiających zabawki na półkach, dzieci kolorują tyle zabawek, ile wskaże nauczyciel. Np. Na pierwszej półce od góry pomalujcie 2 lalki i tyle samo pajacyków Małgorzata Małyska Strona 4

6. Ćwiczenia matematyczne z Elementarza (str.26) [dzieci siedzą przy stolikach] 7. Zabawa ruchowa zabawki do kosza. [w kręgu na dywanie] Wszyscy siedzą w kręgu. Nauczyciel siedzi wewnątrz kręgu na krześle i wymienia nazwy zabawek. Dziecko, które usłyszy nazwę zabawki, w którą zostało przemienione, szybko zmienia miejsce. Na hasło: "zabawki do kosza" wszyscy mają zmienić miejsca, ale i nauczyciel (z wybraną zabawką w ręku) szybko szuka miejsca w kręgu dla siebie. Ten z uczestników, który nie zdążył usiąść w kręgu, zajmuje miejsce na wolnym krześle w środku i wydaje polecenia (tak jak to dotychczas robił nauczyciel). 8. Słuchanie wiersza pt.: Zabawki Z. Dmitrocy /www.wlaczpolske.pl/ Zabawki W przytulnym pokoju Agatki i Janka Leżą w koszu lalki, Piłka i skakanka. Kolorowe klocki, Misie, pajacyki, Koparka, samolot I samochodziki. Gdy dzieci nie widzą, Lalki pięknie tańczą, Misie tupią, klaszczą, Autka głośno warczą. Piłka i skakanka Z pajacami skaczą, Ale dzieci tego Nigdy nie zobaczą... 9. Co się dzieje w pokoiku Agatki i Janka? ilustracja ruchowa wiersza [wolna przestrzeń] Nauczyciel ponownie czyta wiersz, dzieci wykonują działania, o których mowa w tekście. Najpierw wrzucają do kosza zabawki w kolejności narzuconej przez tekst, potem wyjmują zabawki i wykonują czynności przypisane w tekście tym zabawkom (lalki tańczą, misie tupią ). 10. Globalne czytanie wyrazów [w kręgu na dywanie] Tworzenie zbiorów zabawek i dołączanie do nich kartki z wyrazem. Piłka, samolot i koparka leżą pojedynczo, pozostałe zbiory zabawek liczą więcej niż jeden element. Nauczyciel wskazuje na dowolny zbiór, dzieci czytają wyraz. Dziecko wskazuje, nauczyciel (lub inne dziecko) czyta Małgorzata Małyska Strona 5

11. Zabawa ruchowa - Gdy nie widzą dzieci [wolna przestrzeń] Kiedy nauczyciel poda hasło: dzieci nie widzą (gest zasłaniania oczu rękami), dzieci biorą do ręki zabawki i poruszają się z nimi po całej sali. W tym czasie nauczyciel zmienia położenie kartek z wyrazami nazwami zabawek. Na hasło: uwaga, dzieci!, zabawki wracają na swoje miejsca. Dzieci muszą odszukać stosowny napis i tam położyć zabawkę. Dzieci wymieniają się zabawkami i kilkakrotnie powtarzają zabawę. 12. Nauka kreślenia litery l [dzieci siedzą przy stolikach] Odczytanie wyrazu lala i nazwanie pierwszej litery w wyrazie. Wymyślanie słówek zaczynających się od l. Praca z Elementarzem (str.24). Wyszukiwanie litery l i odczytywanie wyrazów z tą literą. Nazywanie zabawek widocznych na ilustracji, wyszukiwanie zabawek z l. Nauka kreślenia litery zgodnie z przyjętą przez nauczyciela zasadą. 13. Fabryka zabawek [dzieci siedzą przy stolikach] Dzieci wykonują lalkę z łyżki drewnianej, ścinków materiałów i włóczki. Nauczyciel wskazuje dzieciom sposób, w jaki powinny wykonać zabawkę, połączyć ze sobą elementy itp. Zwraca uwagę na to, co można zrobić lepiej, ładniej. Każdego informuje o tym, co udało mu się wykonać najlepiej. Ekspozycja wykonanych zabawek. Dzieci, które prawidłowo wykonały pracę plastyczno konstrukcyjną, mogą ćwiczyć w komputerowej fabryce zabawek. 14. Gra sprawnościowe (koncentracja, koordynacja, refleks) z portalu http://dladzieci.pl/ecid,39,eid,3296,title,fabryka-zabawek,zabawa.html?ticaid=613240 15. Improwizowany teatrzyk lalkowy [dzieci w kręgu na dywanie] Dzieci wykorzystują wykonane przez siebie lalki kukiełki do przekazania wszystkim informacji o sukcesach w grze komputerowej (rozmawiają ze sobą lalki). Nauczyciel zwraca uwagę na poprawne budowanie zdań. 16. Nauka wiersza na pamięć [dzieci w kręgu na dywanie] Nauczyciel ustawia zabawki w takiej kolejności, jak w wierszu. Czyta wiersz i wskazuje na zabawki, a dzieci nazywając je włączają się w recytację wiersza (zwrotka 1 i 2). Przy nauce zwrotki 3 i 4 dzieci wykonują czynności, takie jak zabawki (tańczą, klaszczą, warczą, skaczą, nie widzą). Kilkakrotne powtórzenie nauki zabawy. 17. Podsumowanie lekcji [uczniowie siedzą w kręgu na dywanie] Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólne zabawy podczas których uczyły się, matematyki, ćwiczyły poprawne wypowiadanie się, ćwiczyły pamięć i poznały sposób kreślenia litery l, wykonały własną zabawkę a nawet w czasie zabaw z komputerem ćwiczyły ważne sprawności. 17. Praca domowa Przygotowanie karty z poznaną literą do albumu liter. Małgorzata Małyska Strona 6

Zabawki / Zbigniew Dmitroca/ W przytulnym pokoju Agatki i Janka Leżą w koszu lalki, Piłka i skakanka. Kolorowe klocki, Misie, pajacyki, Koparka, samolot I samochodziki. Gdy dzieci nie widzą, Lalki pięknie tańczą, Misie tupią, klaszczą, Autka głośno warczą. Piłka i skakanka Z pajacami skaczą, Ale dzieci tego Nigdy nie zobaczą... A la la la Źródło: www.wlaczpolskę.pl Małgorzata Małyska Strona 7

Źródło: Ćwiczenia z pomysłem. Klasa 1; WSiP Małgorzata Małyska Strona 8