Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1 Rozdział V: Równania i nierówności I stopnia z jedną niewiadomą Temat: Ćwiczenia utrwalające przekształcanie wzorów Cel ogólny: - doskonalenie umiejętności przekształcania wzorów. Cele operacyjne: Kategoria A definiuje pojęcia: wzór, przekształcenie, zmienna, równanie, proporcja, niewiadoma, wiadoma. Kategoria B wyjaśnia różnice między danymi i szukanymi, rozróżnia symbole matematyczne, wyjaśnia zasady przekształcania wzorów, określa, dla jakich liczb wyrażenie algebraiczne ma sens, prezentuje wyniki swojej pracy. Kategoria C rozwiązuje równania liniowe, posługuje się językiem symboli i wyrażeń algebraicznych, przekształca proste wzory i wyrażenia algebraiczne, stosuje przekształcone wzory w zadaniach, odczytuje dane z diagramów procentowych. Kategoria D przekształca skomplikowane wzory: matematyczne fizyczne korzysta z programów multimedialnych. Cel wychowawczy: - kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własną pracę i pracę grupy. Metody pracy: - rozmowa kierowana, - praca z komputerem, - ćwiczenia matematyczne w pracowni komputerowej. 1
Formy pracy: - indywidualna, - praca w parach. Pojęcia kluczowe: wzór, niewiadoma, równanie I stopnia z jedną niewiadomą, proporcja. Środki dydaktyczne: instrukcja dla każdej grupy, multimedialny program edurom Matematyka G1, komputer. Przebieg zajęć: Etapy Zadania dla ucznia Zadania dla nauczyciela zapoznaje się z problemem zastanawia się nad swoją rolą w grupie Część wstępna (5 min) Badanie i przekształcanie problemu (5 min) słucha nauczyciela zapisuje temat lekcji w swoim zeszycie czyta kartę pracy uruchamia program edurom Matematyka G1 analizuje problem poszukuje wiedzy do rozwiązania Nauczyciel: podaje uczniom cele lekcji dzieli klasę po dwie osoby według listy z dziennika na pięć grup czterolub sześcioosobowych w każdej grupie jest lub 3 pary - po dwóch uczniów przy jednym komputerze poleca włączyć program G1 rozdaje materiały do lekcji omawia sposób poruszania się w programie Nauczyciel: podaje i zapisuje temat lekcji na tablicy wyjaśnia zadania dla każdej grupy (po 1 minucie) porządkuje proces lekcyjny (według potrzeb) pomaga uczniom, jeśli pojawią się jakieś trudności Umiejętności klasowe Uczniowie doskonalą umiejętności: współpracy i komunikowania się w grupie podejmowania nowych zadań zachowania dyscypliny czasowej Uczniowie doskonalą umiejętności: pełnienia określonych ról podczas pracy w zespole przekształcania wzorów do żądanej postaci dwoma sposobami: - rozwiązywania równania z jedną niewiadomą - zastosowania własności proporcji
Prezentacja (10 min) problemu wykonuje pomocnicze obliczenia na karcie pracy zaznacza lub wpisuje prawidłową odpowiedź na ekranie monitora sprawdza poprawność rozwiązania zadania w raporcie programu przygotowuje się oraz całą grupę do prezentacji uczeń wybrany przez grupę przedstawia wyniki pracy swojej grupy na ekranie monitora oraz dokonuje oceny pracy całej grupy i samooceny własnej pracy Nauczyciel: sprawdza dwa raporty: częściowy i zbiorczy udziela pochwały dla najlepszych wskazuje wspólnie z innymi uczniami jakieś błędy ocenia pracę uczniów (wstawia oceny do dziennika) zachęca uczniów do wypełnienia ankiety dla ucznia zastosowania przekształconych wzorów w zadaniach łączenia wiedzy informatycznej i matematycznej w praktyce sprawdzania wyników usuwania błędów w rozwiązaniu odczytywania danych z raportów i diagramów procentowych Uczniowie doskonalą umiejętności: prezentacji formułowania wniosków oceny i samooceny zastosowania komputera i programów edukacyjnych na lekcji matematyki Refleksja (5 min) formułuje wniosek zapisuje wnioski na tablicy i w zeszycie wypełnia ankietę dla ucznia Nauczyciel: poleca zakończyć pracę z programem i wyjść z programu, zamykając go i wyjmując płytę z komputera prosi Uczniowie doskonalą umiejętności: przekształcania wzorów z wykorzystaniem programu komputerowego edurom Matematyka G1 3
o wypełnienie ankiety dla ucznia zadaje uczniom pracę domową powtórzyć w domu najważniejsz e treści lekcji Komentarz nauczyciela: Przekształcanie wzorów jest niezbędne do zastosowania ich w praktyce. Jest to nowy i dobry sposób na zastosowanie wiedzy w praktycznym działaniu. Matematyka z programem komputerowym wcale nie jest taka trudna! Program edukacyjny edurom Matematyka G1 to nowoczesny podręcznik, który warto kupić, by wykorzystać do innej lekcji matematyki. MATERIAŁY DO LEKCJI: 1. Płyta CD do każdego uczniowskiego komputera.. Instrukcja ogólna na każde stanowisko komputerowe: Załącznik nr 1 3. Załącznik nr - instrukcja dla grupy I 4. Załącznik nr 3 instrukcja dla grupy II 5. Załącznik nr 4 instrukcja dla grupy III UWAGA: Obliczenia pomocnicze wykonajcie na otrzymanych kartkach w wyznaczonym miejscu. Czas pracy: ~10 minut LITERATURA: 1. Matematyka 001. Podręcznik do klasy I gimnazjum, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 1999. Zdzisław Kierstein, Aktywne metody w kształceniu matematycznym 3. Podręcznik użytkownika Matematyka G1 edurom Young Digital Poland SA 4
Ankieta ewaluacyjna dla ucznia Podkreśl wybraną odpowiedź. 1. Czy lekcja była dla Ciebie interesująca? TAK NIE NIE MAM ZDANIA. Czy byłeś zaangażowany w pracę grupy? TAK NIE 3. Czy atmosfera w grupie sprzyjała pracy? TAK NIE NIE MAM ZDANIA Uzasadnij.................. 4. Czy chciałbyś takich lekcji więcej? TAK NIE NIE MAM ZDANIA Opracowała: Stanisława Zaborek 5
Załącznik nr 1 Instrukcja ogólna 1. Uruchom komputer i włóż płytę Matematyka G1 (dysk ) do napędu CD-ROM, która automatycznie się otwiera. Na tej płycie znajduje się program komputerowy do matematyki dla klasy I gimnazjum, który wcześniej nauczyciel matematyki zainstalował na Twoim komputerze.. Zarejestruj się do programu, wybierając lub wpisując dane: Tryb pracy:... Nazwa użytkownika:... Hasło:... 3. Zaakceptuj swoje dane przez wskazanie ikony strzałka. 4. Z głównej strony programu (rys. 1) odszukaj przez spis treści Rozdział 5, temat dzisiejszej lekcji 36 Przekształcanie wzorów, strona 9-1 (zadania). Rys. 1. Główna strona programu edurom Matematyka G1 5. Wejdź na stronę 9 o nazwie ZAPAMIĘTAJ i przeczytaj lub wysłuchaj bardzo ważną informację do dzisiejszej lekcji matematyki. 6. Znajdź na następnej stronie programu zadanie Twojej grupy i rozwiąż go zgodnie z otrzymaną instrukcją. 6
Załącznik nr ZADANIE DLA GRUPY I 1 Traktując a i b jako znane liczby, wyznacz x: a) (x 3b) + 4(a 3x) = 3b + 4a POMOCNICZE OBLICZENIA x = -0,9b x = -0,a x = -b + a x = b dla a 0 a x b) = b a dla a 0 x = b a x = b x = ab x = ab a W tym zadaniu należy zaznaczyć poprawną odpowiedź, klikając lewym przyciskiem myszy w środek odpowiedniego kółeczka. Ta ikona to Raport zadania /otwórz go!/ 7
Załącznik nr 3 ZADANIE DLA GRUPY II POMOCNICZE OBLICZENIA Obwód prostokąta o bokach a i b jest równy 4c. Oblicz b tego prostokąta. c - a a - c a c c a b = WSKAZÓWKA! W zadaniu poprawna jest tylko jedna odpowiedź. Wybraną odpowiedź przesuwasz lewym przyciskiem myszy w odpowiednie okienko i sprawdzasz poprawność rozwiązania, klikając na ikonę z prawej strony, oznaczającą Raport. Jeżeli popełniłeś błąd usuwasz błędne rozwiązanie i rozwiązujesz ponownie (aż do skutku). Ta ikona to Raport zadania /otwórz go!/ 8
Załącznik nr 4 ZADANIE DLA GRUPY III 3 Ze wzoru a c = wyznacz a, b d POMOCNICZE OBLICZENIA gdy b 0 i d 0 a = WSKAZÓWKA! W kolorowe okienka wpisz z klawiatury odpowiednie litery (symbole) i sprawdź poprawność przekształcenia proporcji, klikając na ikonę, z prawej strony. Jeżeli popełniłeś błąd usuwasz błędne rozwiązanie i rozwiązujesz ponownie (aż do skutku). Ta ikona to Raport zadania. /otwórz go!/ 9