Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI Dział programowy: LICZBY WYMIERNE Temat lekcji: Powtórzenie działań na liczbach wymiernych. Cele główne: o powtórzenie i utrwalenie wiadomości i umiejętności z działu Liczby wymierne, o wzbudzanie aktywności wśród uczniów poprzez rywalizację, o rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole, Cele szczegółowe: uczeń: o rozpoznaje liczby naturalne, całkowite, wymierne o wykonuje obliczenia na liczbach wymiernych o porównuje liczby wymierne o potrafi ocenić własne możliwości, dostrzega braki w swojej wiedzy Metoda: o gra dydaktyczna Wyścig Forma: o konkurs Środki dydaktyczne: o kartki z zadaniami do wykonania o zróżnicowanym stopniu trudności o kostki do gry o tabela punktacji zespołów. Wprowadzenie. Przebieg lekcji Kilka dni wcześniej nauczyciel uprzedza uczniów o powtórzeniu. Spośród chętnych uczniów wybiera strażnika zadań, cenzora odpowiedzi i rachmistrza. strażnik zadań rozdaje zespołom zadania, cenzor odpowiedzi sprawdza poprawność rozwiązań, rachmistrz wpisuje uzyskane przez zespoły punkty do tabeli. Mogą oni także pomóc wcześniej nauczycielowi w doborze zadań konkursowych. Pozostałych uczniów w klasie dzielimy na zespoły. W tym celu wybieramy liderów, którzy drogą losowania uzupełniają swoje zespoły. Kolejność losowania należy ustalić z dziećmi lub rozstrzygnąć drogą losową.
Zadaniem wszystkich członków zespołu jest jak najlepsze przygotowanie się, aby drużynie zapewnić sukces. Uczniowie siadają w zespołach o ustalonym wcześniej składzie. Nauczyciel objaśnia zasady współzawodnictwa.. Przeprowadzenie konkursu. Nauczyciel przygotowuje zestawy zadań uwzględniając wcześniej wniesione propozycje swoich pomocników. Może także wybrać zadania z podręcznika. Poszczególne zestawy różnią się stopniem trudności i są odpowiednio punktowane- po,, lub punktów w zależności od stopnia trudności. Zasady konkursu Zespoły odpowiadają kolejno na wylosowane pytanie. Rozpoczyna ta drużyna, która w rzucie dwoma kostkami uzyska największą liczbę punktów. Lider zespołu rzuca kostką. Ściany i oznaczają pytania za punkty, jeżeli wypadnie lub zespół odpowiada na pytanie za punkty. Wyrzucenie kostką lub, oznacza pytanie za punktów. Drużyna uzgadnia ze sobą, kto udzieli na nie odpowiedzi i który to będzie numer pytania w zestawie. Warunkiem jest, aby każdy zawodnik w drużynie był typowany do jakiegoś pytania o ile liczebność klasy na to pozwala. Za prawidłową odpowiedź drużyna uzyskuje przewidzianą w regulaminie liczbę punktów. Jeżeli zawodnik nie udzieli poprawnej odpowiedzi lider może wyznaczyć inną osobę do rozwiązania zadania, ale wówczas zespół za poprawną odpowiedź otrzymuje połowę punktów przyznawanych za rozwiązanie zadania w pierwszej próbie. Jeżeli i tym razem zespołowi się nie powiedzie pozostaje on bez punktu. Następnie prawo do rzutu kostką uzyskuje kolejna drużyna.. Podsumowanie lekcji. Rachmistrz zlicza punkty zdobyte przez poszczególne drużyny i ogłasza wyniki rywalizacji. Nauczyciel dziękuje swoim pomocnikom. Wspólnie z klasą omawia przeprowadzone zajęcia- razem podsumowują pracę poszczególnych drużyn,, oceniają jaki materiał został dobrze opanowany, a jaki uczniowie muszą jeszcze przećwiczyć, wspólnie decydują o sposobie nagrodzenia zwycięskiego zespołu.
Przykładowe zadania za punkty Załącznik nr Zadanie. Przedstaw na osi liczbowej następujące liczby:, -, 0, -, -, -,,, - Zadanie. Do każdej z podanych liczb dopisz liczbę do niej przeciwną: -, 8, -, -0,,, -7, Uporządkuj liczby od najmniejszej do największej: -, 8, -,, 0,, -, -,, -0 Porównaj pary liczb: a -,...0, d -... b... e... c -7...- f 0...-,8 Wykonaj odejmowanie: a - c 7- b - d 9- Napisz kolejnych liczb całkowitych, z których najmniejszą jest. Podaj wszystkie liczby całkowite większe od, a mniejsze od. Zadanie 8. Wykonaj mnożenia: a - 8 c - -7 b 0 - d - - Zadanie 9. Dane iloczyny zapisz w postaci potęgi: a - - c 0 0 0 0 0 b,,,, d
Załącznik nr Przykładowe zadania za punkty Zadanie. 8 0 0 Zadanie. 0 8 9 7 0, 0 7 8 Wykonaj działania:,, 7,, Wykonaj działania: : :, : 0,, : 9 8 9 :
Przykładowe zadania za punktów Zadanie. Oblicz liczbę, której to tyle, co liczby,8. Zadanie. Od ilorazu liczb 0, i odejmij iloczyn liczb Oblicz wartości wyrażeń: 0,,,7 0,8 : 7 7 [ : i 0,.,,8 : 0, : ] 0, 0, 90, 8 :, 8, 7 O ile centymetrów kwadratowych wzrośnie pole kwadratu, jeżeli jego bok zwiększymy o cm. Podstawy trapezu wynoszą,8 cm i cm, wysokość stanowi dłuższej podstawy. Oblicz pole powierzchni tego trapezu. Oblicz x i sprawdź.. x,8, 9, x Załącznik nr