Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką



Podobne dokumenty
Wychowanie komunikacyjne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.

Scenariusz hospitacji diagnozującej 17 XI 2006 r.

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Opracowała Anna Kaszkowiak

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

Krajobraz polskich gór

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

JĘZYK ANGIELSKI. Przedmiotowy system oceniania w klasach 1-3

KRYTERIA OCENY Z PRZEDMIOTU MUZYKA. Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobra, a także :

Przedmiotowe Zasady Oceniania z języka angielskiego w klasach IV-VI w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Biedaszkach.

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat dnia. Wielokierunkowa aktywność dzieci. Integralny ośrodek tematyczny: KTO NAM SZYJE UBRANIA. Cele ogólne:

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

Scenariusz nr 68 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. w klasach I III

Scenariusz nr 8 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Przedmiotowy System Oceniania Język polski

Wymagania edukacyjne i zasady oceniania z PLASTYKI dla uczniów klas IV

WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE Klasa IV

PROGRAM PROFILAKTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 92 w Warszawie ul. Przasnyska 18a

Temat lekcji: Z wizytą u Smoka Wawelskiego

Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki

TEMAT : Sprawdź sam siebie powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna)

WELCOME WYMAGANIA PODSTAWOWE

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA Wraz z scenariuszem zajęć, diagnozą osiągnięć dzieci oraz arkuszem diagnostycznym PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 11 W CHRZANOWIE

Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego w klasach IV-VI. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego w edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Świat za sto lat. scenariusz zajęć otwartych z elementami oceniania kształtującego w I klasie szkoły podstawowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III GIMNAZJUM

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

Cele ogólne: Wdrażanie dzieci do czynnego uczestniczenia w uroczystościach przedszkolnych spotkanie z Miko Poznawanie zwyczajów mikołajkowych.

JĘZYK NIEMIECKI: - CELE I ZADANIA PROGRAMU ZAJĘĆ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO - KRYTERIA OCEN DLA KLASY VI

Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Borowej

Przedmiotowe Zasady Oceniania z języka angielskiego w klasach 1-3 Szkoły Podstawowej w Wielowsi. Opracowała: Mirosława Piaskowska

PLAN PRACY WYCHOWAWCY

WYMAGANIA PROGRAMOWE KLASA III EDUKACJA POLONISTYCZNA

DZISIAJ PRZEDSZKOLAKI JUTRO JUŻ PIERWSZAKI

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

METODYKA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Studia I stopnia. Autor: Tomasz Frołowicz

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

OPIS PRZEDMIOTU. Podstawy edukacji matematycznej. Wydzia Pedagogiki i Psychologii

1. PSO obejmuje ocenę wiadomości, umiejętności i postaw uczniów;

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III a Temat: Kraków dawna stolica Polski

Plan Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Łobzie na rok szkolny 2011/2012

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - JĘZYK ANGIELSKI CELE NAUCZANIA:

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I - III

Podstawy przedsiębiorczości Klasa: 3 LO Semestr: I Tygodniowy wymiar godzin: 1

EFEKTY KSZTAŁCENIA H1P_W03 H1P_W01 S1P_W01 H1P_W02 S1P_W06 H1P_W05

PLAN WYNIKOWY KL. V SP WINNERS 1, 2. NAUCZYCIEL: ANNA HEROK UNIT 12 TEMAT, ŚRODKI I UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE, NR PODSTAWY PROGRAMOWEJ

PRZYRODA RODZAJE MAP

KLOCKI W OKIENKU

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZKOLNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM

Stella Płaczek Scenariusz zajęć integracyjnych w klasie I - "Poznajemy Kraków - dawną stolicę Polski" Nauczyciel i Szkoła 1-2 (10-11),

Rejestracja postępów w nauce klasa I SP 23

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA JĘZYKÓW NOWOŻYTNYCH W GIMNAZJUM

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2014/2015

Program kółka informatycznego dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 17 w Chorzowie. Wstęp

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I-III Szkoły Podstawowej w Szczurowej

SCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASA VI

Kolorowe przytulanki

mgr Jolanta Kruszyńska Temat: Tworzenie kartki świątecznej wykorzystanie programu Paint.

ALEKSANDRA SŁABIAK. Przedmiotowy System Oceniania j. angielski kl. IV VI

PROGRAM PROFILAKTYKI Szkoły Podstawowej im. Michała Gwiazdowicza w Bądkowie

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Otwórzmy drzwi do fantazji

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach języka hiszpańskiego w klasie czwartej

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

Scenariusz nr 4 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

TEMAT: Kolorowe rytmy

Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego w klasach 1-3 w Szkole Podstawowej Zespołu Szkół w Laszkach

WYKAZ RZECZOWY I ILOŚCIOWY MATERIAŁÓW CZĘŚĆ NR 1. Materiały dydaktyczne do zajęć pozalekcyjnych z języka polskiego. Lp. WYSZCZEGÓLNIENIE j.m.

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie I. Prowadząca Marzena Łukasiewicz SP nr 3 w Lubartowie. Temat kręgu tematycznego Na tapczanie siedzi leń.

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM B2 MARKET LEADER INTERMEDIATE

DZIENNIK PRAKTYK ZAWODOWYCH

Pomorskie - dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską.

Scenariusz lekcji. Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Temat: W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym?

SCENARIUSZ LEKCJI Liceum

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

ZESPÓŁ SZKÓŁ W BESKU: SZKOŁA PODSTAWOWA W BESKU PRZDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA W KLASIE IV - VI. Mgr Joanna Bętkowska

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2011/2012

Transkrypt:

Edukacja wczesnoszkolna Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką Edukacja: polonistyczno-środowiskowa Blok tematyczny: Warszawa obecna stolica Polski. Temat dnia: Jak wygląda warszawska Syrenka? Tematyka i szczegółowe zadania zajęć: Edukacja polonistyczno-środowiskowa Opisywanie pomnika warszawskiej Syrenki według podanego planu i zgromadzonego słownictwa. Cele ogólne: -Kształcenie umiejętności wypowiadania się na dany temat. -Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. -Wdrażanie do stosowania poznanych zasad pisowni liter i ich połączeń. -Rozwijanie umiejętności obserwowania i opisywania na podstawie ilustracji warszawskiej Syrenki. -Kształcenie umiejętności formułowania odpowiedzi i redagowania opisu. -Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania rodzajów zdań. Cele szczegółowe(operacyjne) -kształcenie umiejętności wypowiadania się na temat tekstu literackiego, -bogacenie słownictwa, -doskonalenie techniki płynnego, biegłego i wyrazistego czytania, -rozwijanie umiejętności formułowania odpowiedzi na pytania, -kształcenie umiejętności układania i zapisywania opisu według planu, -wdrażanie do kształtnego i bezbłędnego pisma, -doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania rodzajów zdań, Efekty aktywności ucznia Uczeń: -potrafi uważnie słuchać tekstu czytanego przez nauczyciela, -potrafi wypowiadać się na dany temat, -potrafi czytać płynnie, biegle i wyraziście, -potrafi układać odpowiedzi na pytania, -potrafi rozpoznać zdania pytające i oznajmujące, -potrafi zredagować opis pomnika według planu, z wykorzystaniem słownictwa, -potrafi ułożyć i zapisać zdania, -wie, jakie zasady obowiązują przy kształtnym i poprawnym piśmie, Metody Rozmowa, swobodne wypowiedzi, praktycznego działania, pokaz, praca z tekstem literackim,

Formy organizacyjne Praca zbiorowa jednolita, praca indywidualna zróżnicowana Środki dydaktyczne Krzyżówka, ilustracje, tekst legendy, plan opisu pomnika, karty pracy polonistyczne(a, B, C trzy poziomy trudności ) Przebieg zajęć: 1. Nawiązanie do zdobytych wiadomości: a)przypomnienie nazw dawnych stolic Polski - jak nazywają się dawne stolice Polski? ( Gniezno, Kraków) b)rozwiązanie krzyżówki zdradzi nam jakie miasto dziś odwiedzimy - rozwiązywanie krzyżówki -odczytanie hasła(2 poziomy trudności hasło: Warszawa) 2. Nawiązanie do tematu lekcji: -czym dla Polaków jest Warszawa?(stolicą) -co znajduje się w herbie Warszawy?(Syrenka) 3. Wysłuchanie i analiza legendy pt. Legenda o Syrence Warszawskiej : a) wysłuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela -posłuchajcie legendy, która opowiada o Syrence(obrazowanie tekstu ilustracjami) b) wypowiedzi uczniów na temat treści legendy -skąd do Warszawy przypłynęła Syrenka? -gdzie zamieszkała siostra Syrenki? -czym syrenka oczarowała rybaków? -gdzie uwięził Syrenkę bogaty kupiec? -kto uwolnił syrenkę z drewnianej szopy? -co Syrenka obiecała mieszkańcom Warszawy? 4. Wypowiedzi na temat wyglądu pomników przedstawiających pomniki Syrenki: -znacie już legendę o warszawskiej Syrence, a teraz obejrzycie ilustracje pomników -pokaz pomników z podaniem miejsca gdzie się one znajdują Portret Syrenki wykonany przez Wojciecha Czerwosza Portret Syrenki, który znajduje się na wiadukcie Stanisława Markiewicza Portret Syrenki, który znajduje się na warszawskiej Starówce Portret Syrenki, który znajduje się nad Wisłą -co takiego samego mają wszystkie pomniki? ( miecz, tarcza, rybi ogon) 5. Wskazywanie głównych elementów pomnika(wybór ilustracji z pomnikiem Syrenki na Starym Mieście) -najbardziej znany jest pomnik Syrenki na Starym Mieście, -z jakich części składa się pomnik? (postać kobiety, tarcza, miecz itd.) 6. Ćwiczenia śródlekcyjne: -uczniowie wstają i przyjmują pozycję Syrenki 7. Czytanie planu opisu pomnika Syrenki: -głośne odczytanie słownictwa do planu

-ciche czytanie planu( jaki rodzaj zdań znajduje się w planie, jakiego rodzaju zdań użyjemy w opisie?) -głośne czytanie pytań i udzielanie na nie odpowiedzi -samodzielne układanie i zapisywanie opisu A- układanie zdań według kolejności B- uzupełnianie tekstu z lukami C- samodzielne pisanie opisu 8. Czytanie zredagowanych opisów: - odczytanie przez uczniów opisów 9. Zapisywanie opisów w zeszytach: -przypomnienie zasad kształtnego i poprawnego pisma 10. Podsumowanie zajęć i ocena aktywności uczniów a)co było tematem dzisiejszych zajęć? b)termometr uczuć -dokończcie zdanie( na zajęciach podobało mi się, na zajęciach nie podobało mi się c) samoocena i ocena uczniów 11. Zadanie pracy domowej -w domu należy odnaleźć różnice w wyglądzie Syrenki i ułożyć pytania do podanych zdań.

Portret Syrenki wykonany przez Wojciecha Czerwosza Portret Syrenki, który znajduje się na wiadukcie Stanisława Markiewicza

Portret Syrenki, który znajduje się na warszawskiej Starówce Portret Syrenki, który znajduje się nad Wisłą

Pomnik Syrenki znajduje się w... Przedstawia on kobietę z..ogonem. Rzeźba umieszczona jest na kamiennym. Masywna postać Syrenki odlana jest z. Przedstawiona kobieta ma głowę zwróconą w stronę. W prawej uniesionej ręce trzyma., a w lewej tarczę. Syrenka jest Warszawy oraz symbolem męstwa i odwagi mieszkańców stolicy. Bardzo nam się.. ten pomnik.

1.Pomnik Syrenki znajduje się w Warszawie. 2.Przedstawia kobietę z rybim ogonem. 3.W prawej ręce ma miecz, a w lewej tarczę. 4.Syrenka jest herbem Warszawy.