SCENARIUSZ ZAJĘĆ 9 Temat: Sprawny jak Tygrys. Cele ogólne: utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie zajęć ruchowych, rozwijanie sprawności ruchowej, utrwalenie numerów służb ratunkowych, utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, rozwijanie umiejętności pracy w zespole. Cele szczegółowe: Uczeń: potrafi zastosować wiedzę w praktyce, potrafi współdziałać w zespole, wykonuje proste ćwiczenia gimnastyczne, potrafi bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym, układa puzzle, zna numery służb ratunkowych i wie w jakich sytuacjach ich używać. Metody pracy: słowne, oglądowe, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna, grupowa. Środki dydaktyczne: szarfy, pachołki, piłki tenisowe, wiaderka, ringo, kartki z cyframi do ułożenia numerów alarmowych, trzy kaski rowerowe, trzy kamizelki odblaskowe lub opaski odblaskowe, koła z brystolu w kolorze zielonym i czerwonym, sprzęt sportowy do przygotowania toru przeszkód według pomysłu nauczyciela. Wybrane treści programowe: III. 1.1, 1.3. IX. 2.2, 2.3, 2.4e, 2.6, 3.1, 3.2, 3.4, 3.6. 1
Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie do tematu zajęć Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszych zajęciach będą ćwiczyć w zespołach i utrwalać zdobytą wiedzę. Prowadzący zwraca uwagę na odpowiedni strój, obuwie sportowe, zawiązane sznurowadła. Przypomina uczniom, że ćwiczenia należy wykonywać dokładnie i precyzyjnie, a przy tym dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników zajęć. Rozgrzewka: Ustawienie uczniów w obwodzie koła. Ćwiczenia w marszu: - krążenie równoczesne ramion w przód i w tył, - krążenie naprzemienne ramion w przód i w tył, - krążenie głową w prawo i w lewo, - przysiady na sygnał nauczyciela Ćwiczenia w biegu: - trucht przodem i tyłem, - trucht przodem i wyskok na sygnał. Ćwiczenia w miejscu: - ćwiczenia regulujące oddech wdech, wydech podczas skłonów, opadów i wyprostów tułowia, - przysiady, - rozgrzewka nadgarstków. 2. Zabawa - Zapamiętaj te numery Nauczyciel dzieli klasę na trzy zespoły. Dzieci z poszczególnych zespołów otrzymują szarfy o jednakowym kolorze. I zespół - strażacy - szarfy czerwone, II zespół - policjanci - szarfy niebieskie, III zespół - lekarze - szarfy zielone. Zespoły ustawiają się w trzech rzędach i z wyznaczonego miejsca poje- dynczo rzucają piłeczkami tenisowymi do celu np. do wiaderka lub innego pojemnika, w którym dodatkowo są umieszczone kartki z cyframi tworzącymi numery alarmowe poszczególnych służb. Za każdy celny rzut uczeń może wybrać jedną cyfrę ze swojego numeru alarmowego. Po wykonaniu rzutu uczeń przechodzi na koniec rzędu. Zwycięża ta drużyna, która jako pierwsza prawidłowo ułoży swój numer. Zabawa toczy się do momentu, aż wszystkie zespoły właściwie ułożą numery. 2
3. Zabawa Szybko reaguję Uczniowie pozostają w tych samych zespołach. Wszystkie zespoły siedzą w rzędach. Pierwsza osoba trzyma ringo jako kierownicę. Nauczyciel prowadzący odczytuje zdanie np. Na drodze doszło do wypadku samochodowego, są ranni (lekarze). Mały chłopiec stoi sam na przy- stanku i płacze. Zgubił się rodzicom (policjanci). Z mieszkania sąsiadów wydobywa się dym (strażacy), itp. Członkowie poszczególnych zespołów muszą, jak najszybciej zareagować i wykonują biegiem rundę do pachołka ustawionego w pewnej odległości i z powrotem. Zadanie wykonuje jednocześnie cały zespół, biegnąc za pierwszą osobą (kierowcą), pamiętając, aby się nie wyprzedzać i nie przepychać. 4. Przejście dla pieszych Ćwiczenie równoważne: dzieci pozostają w trzech zespołach i stoją w rzędach. Przed każdym zespołem jest ułożone przejście dla pieszych z 5 lasek w odległości ok. 0,5 m jedna od drugiej, każde dziecko kładzie na głowie woreczek. Na sygnał nauczyciela (podniesienie do góry zielonego koła) wszystkie zespoły przechodzą ostrożnie przez pasy starając się nie nadepnąć na laski i nie zrzucić woreczków. Na sygnał nauczyciela (podniesienie do góry czerwonego koła) wszyscy muszą opuścić przejście i czekać na zielony sygnał. Nauczyciel nie wprowadza elementu rywalizacji, a przede wszystkim zwraca uwagę na bezpieczne pokonanie przejścia i pilnuje dokładności wykonania zadania. 5. Bezpieczny tor przeszkód Nauczyciel przygotowuje tor przeszkód według własnego pomysłu. Można wykorzystać piłki do skakania, ławeczki równoważnie, pachołki, kije do unihokeja, skakanki. Dzieci pozostają w trzech zespołach, są ustawione w rzędach. Każda osoba, która rozpoczyna tor przeszkód zakłada kask i kamizelę odblaskową lub opaskę odblaskową, które po pokonaniu toru przeszkód, przekazuje pierwszej osobie w rzędzie. Następnie biegnie na koniec swojego rzędu. Zabawa kończy się, kiedy wszyscy uczniowie pokonają tor przeszkód. 3
6. Zespołowe układanie puzzli dużego formatu Poszczególne zespoły układają puzzle przedstawiające wozy przypo- rządkowanych im służb ratunkowych. Uczniowie pozostają ustawieni w rzędach. Na sygnał nauczyciela biegną do wyznaczonego miejsca, gdzie odbywa się układanie puzzli. Każdy zawodnik ma np. minutę na znalezienie miejsca dla wybranego przez siebie kawałka układanki. Po upływie wyznaczonego czasu do zabawy przystępuje kolejny zawodnik. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza ułoży puzzle. Zabawa kończy się, kiedy wszystkie puzzle są ułożone (załącznik nr 1). 7. Podsumowanie zajęć. Nauczyciel podsumowując mówi, że w ramach sportowej rywalizacji utrwaliliśmy najważniejsze zasady bezpieczeństwa, numery alarmowe, nazwy służb ratunkowych, prawidłowy sposób przechodzenia przez jezdnię, ze szczególnym uwzględnieniem kolorów świateł. Jako nagrodę każdy z uczestników zajęć otrzymuje znaczek Sportowego Tygrysa. (Znaczek może być w formie medalu, co byłoby atrakcyjne dla dzieci) 4
Załącznik nr 1 zespołowe układanie puzzli Puzlle wozów służb ratunkowych do przygotowania przez grafików przykładowe: 5