Scenariusz lekcji otwartej z chemii przeprowadzonej przez mgr inż. Annę Cudek w klasie II e dnia 28. 11. 2007 Temat: Sole wokół nas-powtórzenie i utrwalenie wiadomości o solach Cele: - przypomnienie wiadomości o kwasach, - doskonalenie techniki posługiwania się językiem chemicznym, - ćwiczenie i zapamiętywanie wzorów, nazw poprzez dobieranie nazw soli do ich wzorów, - budowanie modeli związków chemicznych, - kształtowanie osobowości poprzez pracę w grupach. Cele operacyjne: Uczeń: - wie w jaki sposób zbudowana jest sól, - potrafi wykorzystać wiadomości o budowie kwasów w celu pisania wzorów sumarycznych 1 / 7
i strukturalnych soli, - korzysta z układu okresowego, - potrafi na podstawie wzoru sumarycznego podać nazwę soli, - potrafi na podstawie wzoru strukturalnego podać wzór sumaryczny i nazwę soli, - potrafi ułożyć proste modele soli, - posługuje się nazwami zwyczajowymi soli, - zna praktyczne zastosowanie soli, - analizuje informacje i wyciąga wnioski - potrafi zidentyfikować węglany - przedstawia sposoby otrzymywania soli i zapisuje ich reakcje cząsteczkowe. Metody pracy i środki realizacji: - gra Domino chemiczne - praca w grupach, - zagadki chemiczne, - tajemnicza tablica - karta pracy, - modele pierwiastków, - rozsypanka - pokaz - praca z tekstem Przebieg zajęć: I Część nawiązująca - Podział losowy uczniów na grupy, - Sprawdzenie zadania domowego zawierającego wiadomości o kwasach tlenowych, beztlenowych i wodorotlenkach, - Przypomnienie podstawowych wiadomości o solach punktacja prawidłowych odpowiedzi. II Część właściwa 2 / 7
- Podanie przez nauczyciela tematu i celu lekcji. - Przypomnienie reguł nazewnictwa soli (zad. 1 z karty pracy). - Przypomnienie i utrwalenie sposobów pisania wzorów sumarycznych, strukturalnych i nazw soli ( zad. 2 z karty pracy). - Kształtowanie umiejętności selekcjonowania informacji związanych z budową i nazewnictwem soli tajemnicza tablica Tablica zawiera trzy kolumny dotyczące budowy soli. W trakcie I odsłony uczeń uzyskuje informację na podstawie której powinien uzupełnić dwa pozostałe oznaczenia soli, wykorzystując karty odpowiedzi. Wśród kart odpowiedzi są karty nieprawidłowe. Prawidłowe ustalenie budowy soli jest punktowane. - Kształtowanie osobowości poprzez pracę w grupie, przyswajanie wiadomości o budowie soli w trakcie gry domino chemiczne. Gra przebiega w czterech zespołach. Postępując zgodnie z regułami gry uczniowie powtarzają nazwy soli i odpowiadające im wzory sumaryczne nauczyciel kontroluje prawidłowy przebieg gry. Reguły gry: zadaniem ucznia jest dobranie nazw soli do ich wzorów sumarycznych lub odwrotnie. Każdy z uczestników gry otrzymuje trzy kartoniki. Jeden kartonik zostaje wyłożony na stół. Pozostałe kartoniki leżą odwrócone na stole. Uczestnicy po kolei dokładają kartoniki ( nazwa soli do jej wzoru sumarycznego lub odwrotnie). W przypadku braku odpowiedniego kartonika uczestnik bierze go ze stołu. Wygrywa ten kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kartoników. - Budowanie modeli związków chemicznych, (zad. 3 z karty pracy). - Usystematyzowanie nazewnictwa zwyczajowego soli (zad. 4 z karty pracy). - Kształtowanie umiejętności przetwarzania informacji i analizowania ich w grupie uczniów zagadki o solach - ( zad. 5 z karty pracy). 3 / 7
- Zastosowanie wiadomości o solach w praktyce przyporządkowanie wzorów soli do ich zastosowania w odpowiedniej dziedzinie życia ( zad. 6 z karty pracy). - Analizowanie informacji na temat zastosowania soli. (zad. 7 z karty pracy) - Przypomnienie sposobów otrzymywania soli. Korzystając z rozsypanki grupy układają schematy otrzymywania soli, wg których zapisują reakcję otrzymywania dowolnej soli na tablicy - ( zad. 8 z karty pracy). III Część podsumowująca - Podsumowanie pracy na lekcji, ustalenie ocen, - Podanie zadania domowego. KARTY PRACY DO POBRANIA Scenariusz lekcji chemii przeprowadzonej przez mgr inż. Annę Cudek w klasie Id dnia 7. 12. 2009r. Temat: Ćwiczenia w tworzeniu wzorów cząsteczek związków chemicznych. 4 / 7
Cele: - doskonalenie umiejętności określania rodzaju wiązania, występującego w substancjach chemicznych. - doskonalenie techniki posługiwania się językiem chemicznym. - kształtowanie umiejętności pisania wzorów: sumarycznych i strukturalnych cząsteczek - budowanie modeli związków chemicznych. - kształtowanie osobowości poprzez pracę w grupach. - ustalanie wzorów sumarycznych na podstawie położenia pierwiastków w układzie okresowym. - obliczanie wartościowości pierwiastka w tlenku na podstawie jego wzoru sumarycznego. Metody pracy i środki realizacji: - praca w grupach, - karta pracy, 5 / 7
- modele pierwiastków, - układ okresowy. Przebieg zajęć: I Część nawiązująca - Powtórzenie wiadomości z ostatniej lekcji: Uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela, które związane są z poprzednimi tematami lekcji i nawiązują do rozwiązywanych zadań, przypominają rolę elektronów walencyjnych, sposób odczytywania wiadomości na temat budowy atomu z układu okresowego i mechanizm powstawania wzorów sumarycznych na podstawie reguły krzyżowej. Poprawne odpowiedzi są punktowane. II Część właściwa 6 / 7
- Określenie przez nauczyciela tematu lekcji. - Wprowadzenie do tematu lekcji, Przypomnienie rodzajów wiązań chemicznych. - Usystematyzowanie informacji na temat wzorów chemicznych (zad. 1 z karty pracy). - Doskonalenie umiejętności określania rodzaju wiązania, występującego w substancjach chemicznych ( zad. 2 z karty pracy). Przypomnienie zasady rysowania wzorów strukturalnych - Kształtowanie umiejętności pisania wzorów strukturalnych cząsteczek (zad. 3 z karty pracy). Przypomnienie reguły krzyżowej - Kształtowanie umiejętności pisania wzorów sumarycznych cząsteczek (zad. 4 z karty pracy). - Budowanie modeli związków chemicznych (zad. 5 z karty pracy). II Część podsumowująca - Kształtowanie umiejętności odczytywania informacji z układu okresowego (zad. 6 z karty pracy). - Podanie zadania domowego, - Podsumowanie informacji omawianych na zajęciach. KARTY PRACY DO POBRANIA 7 / 7