Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Instrukcja dla nauczyciela

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Scenariusz zajęć - 45 min

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

Wykraczamy poza horyzont...

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

Odpady nadające się ponownego przetworzenia są odpowiednio oznakowane. Zwracajcie więc uwagę na znaki i symbole umieszczane na opakowaniach

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych I. Temat: Śmieci - problem czy korzyści?

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Odpady, segregacja, recykling. Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią Kwidzyn 2012

Wspólny System Segregacji Odpadów

Zasady gospodarowania odpadami. Zasady gospodarowania odpadami

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Część I: wprowadzenie (czas: 10 minut)

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU URODZINY ZIEMI DLA KLAS TRZECICH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY

Projekt edukacyjny ko k -wo w jow o n w i n c i y. y.r E R a E k a t k y t wa w c a JA J

ODPADY czyli przedmioty i substancje stałe oraz ciekłe (które nie są ściekami), powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub

Jak segregowac odpady?

Pakiet dydaktyczny dla nauczycieli szkół podstawowych. Dobre ra na odpad. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

spożywać aby cieszyć się zdrowiem przez całe życie. Poniżej zdjęcia z przeprowadzonych lekcji w klasach 4 Zdrowe śniadanie

Problematyka i nowe obowiązki gmin wynikające z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Wszyscy wytwarzamy odpady i wszyscy wspólnie musimy dążyć do właściwego z nimi postępowania

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

PROJEKT RECYKLINGOWI tak

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

TEMAT: Czy śmieci to problem? Recykling, to się nam opłaca!

SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE NOWOGRODZIEC WEDŁUG NOWYCH PRZEPISÓW USTAWY O UTRZYMANIU CZYSTOŚCI I PORZĄDKU W GMINACH ORAZ

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

Nie zapominaj o pomarańczowych polach! Dzięki nim dowiesz się dużo więcej!

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Ochrona Środowiska. Autor: Tomasz Buchta

Selektywna zbiórka i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych w Gminie Miejskiej Kraków. Katowice, dnia 20 kwietnia 2016 r.

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Łagiewniki za 2016 rok

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Tomice za 2016 rok

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

MICHAŁA RADY NA ODPADY

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Rzekuń za rok 2014

SEGREGACJA ODPADÓW? O CO TU CHODZI?

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta i gminy Nowogród za 2015 rok.

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

ZASADY GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE LUBNIEWICE

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

1. o dostępnych systemach zwrotu, zbierania i odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych

W trakcie zajęć uczniowie/wychowankowie poznają opakowania jakie spełniają funkcje, z czego są wykonane, kiedy i przez kogo są wykorzystywane.

CZY TY TEŻ SEGREGUJESZ ODPADY?


Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Rzekuń za rok 2016

Nie wyrzucaj jak leci. zużytych tonerów i starych telefonów do śmieci

Już od rana Rybnik huczy: Segregacji kto nauczy? Dzieci co zasady znały Trochę pozapominały. A maluchy nasze miłe Wiedzę zdobyć mają siłę.

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Łagiewniki za 2015 rok

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI Ogólnopolski program edukacyjny. Zeszyt ćwiczeń dla ucznia

Klasa 3 wrzesień blok 5 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Dbamy o siebie i nie tylko. Temat dnia: Dbamy o czystość najbliższego środowiska.

Jak segregować Segregacja odpadów komunalnych Segregacji podlegają:

Scenariusz. Jak post powa odpowiedzialnie z odpadami? cz. 1. odpadów w gospodarstwie domowym, wymienia przykłady. właściwego postępowania,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE SEGREGACJI ODPADÓW.

PORADY NA ODPADY Gospodarowanie odpadami komunalnymi w naszym domu.

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie

ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

OCHRONA POWIETRZA. Czy wiesz jak walczyć ze smogiem?

ZARZĄDZENIE Nr 3/12/13 Rektora Politechniki Śląskiej z dnia 9 października 2012 roku

Scenariusz nr 81 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Segregacja odpadów, czy to konieczne? Wojciech Bartkiewicz kl. III b Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie

Transkrypt:

Przedmiot: edukacja wczesnoszkolna Adresaci: uczniowie klasy 1b Data: 12.03.2019r. Nauczyciel: Iwona Szwabowska TEMAT: Grzeczne dzieci segregują i wykorzystują śmieci. CEL OGÓLNY Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów. CELE SZCZEGÓŁOWE Po zajęciach uczeń: wie, co to są śmieci (odpady), rozumie, dlaczego tak ważne jest segregowanie odpadów, wie w jaki sposób dokonujemy segregacji odpadów, wie i potrafi wytłumaczyć, co to jest recykling i rozumie jego rolę w ograniczeniu składowania odpadów oraz jako metodę ochrony środowiska, zna symbol recyklingu współpracuje z rówieśnikami podczas wykonywania zadań. METODY Pogadanka Burza mózgów Rozmowa kierowana Dyskusja Praktyczna FORMY PRACY: Indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa, zbiorowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Tekst wiersza Tośkowy spacer. Komputer, rzutnik. Wycięte z kolorowego bloku pojemniki w odpowiednich kolorach (żółty, zielony, niebieski, czerwony (podpisane: papier, plastik, szkło, metal), klej Zdjęcie i rysunek symbolu recyklingu. Ilustracje przedstawiające różne odpady.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1.Wprowadzenie 1 Nauczyciel wita się z dziećmi, a następnie, nie zapowiadając tematu lekcji, rozdaje uczniom ilustracje, które przyniósł. Na środku sali rozkłada niewielką zieloną planszę symbolizującą las, a następnie zaczyna czytać wiersz Tośkowy spacer (zał.1). Zadaniem uczniów jest wysłuchanie nazw przedmiotów, które otrzymali od nauczyciela oraz położenie ich po wyczytaniu na planszę. Rozmowa na temat wiersza Tośkowy spacer. Czy można tak postępować, jakie są tego konsekwencje. Co to są śmieci.(odpady) Skąd się biorą śmieci? Gdzie jeszcze można spotkać śmieci? Co można z tymi śmieciami zrobić? http://www.scholaris.pl/zasob/49417 Ćwiczenie interaktywne Prawda czy fałsz : http://www.scholaris.pl/zasob/49412. 2. Część edukacyjno informacyjna Praca w grupach: Pomóż Ślimakowi Tośkowi posegregować śmieci Nauczyciel pokazuje dzieciom cztery pojemniki w różnych kolorach. Wyjaśnia przeznaczenie poszczególnych pojemników. Wskazuje na konkretnych przykładach, do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy. Uczniowie odpowiadają na pyt. Czy wiedzą, co to jest segregacja odpadów? Jakie znają kolory pojemników? Czy wiedzą, jakie śmieci powinny do nich trafić? 2. Nauczyciel zaprasza dzieci do posegregowania odpadów, sprawdzając, czy odpady trafiają do właściwych pojemników. Uczniowie przyklejają ilustracje na poszczególne pojemniki. Następnie nauczyciel pyta dzieci: Dlaczego segregujemy śmieci. Czy te odpady są już zupełnie nikomu niepotrzebne, czy jednak można coś z nich zrobić. (Dzieci powinny podać przykłady, np. jak można wykorzystać jeszcze te surowce.) Czy wiedzą, co to jest recykling? (Zaprezentowanie symbolu recyklingu) Jak można wykorzystać odpady lub niepotrzebne rzeczy? Dlaczego warto wykorzystywać ponownie śmieci?

Uczniowie segregują odpady, nauczyciel sprawdza następnie z grupą uczniów, czy zrobili to prawidłowo. Jeśli odpady zostały błędnie posegregowane, razem z uczniami segreguje poprawnie, wyjaśniając dlaczego tak powinno być. Wspomina, że są też specjalne pojemniki np. na stare świetlówki lub baterie. 3. Podsumowanie Na zakończenie nauczyciel wraz z uczniami podsumowuje, jak powinni postępować przyjaciele Ślimaka Tośka: Nie śmiecić Nie kupować rzeczy w zbędnych opakowaniach Segregować odpady Oddzielnie zbierać odpady niebezpieczne Zmniejszać objętość odpadów, by zabierały mniej miejsca Używać podczas zakupów toreb wielokrotnego użytku. Kupować napoje w większych objętościowo butelkach, kartonach 4. Część końcowa (plastyka) Kolorowanie i wycinanie symbolu recyklingu. Zebranie i przygotowanie materiałów na gazetkę Czystość Ziemi w naszych rękach.

ZAŁĄCZNIK 1 Wiersz Tośkowy spacer Ślimak Tosiek szedł przez las, gdy usłyszał głośny trzask. Aż tu z góry, wprost na głowę Spada autko kolorowe, Niepotrzebne bo bez kółka, Obok leci lalka Ulka, Ulka potargana jest, Pewnie ją poszarpał pies, Stara kredka, pisak, książki, Czyżby jakieś to porządki? Dalej robot i baterie, Ślimak Tosiek cały cierpnie, To nie koniec, obok spadły Puszka, garnek, karton, farby z dziurą but i gazet stos i słoików cała moc. Tata Zygmunt sprzątał strych Lecz do lasu? Przecież wstyd! Ślimak Tosiek prosi Was, Posprzątajcie proszę las! ZAŁĄCZNIK 2 (słowniczek) Odpady to inaczej śmieci są to rzeczy, przedmioty, które są już niepotrzebne i chcemy się ich pozbyć. odpady komunalne - to odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Segregacja odpadów - polega na zbieraniu odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiałów (surowców), z jakich zostały wyprodukowane. surowce wtórne to użyteczne materiały odpadowe powstające w procesach produkcyjnych oraz produkty zużyte nadające się do ponownego przerobu. Surowce wtórne zużyte produkty (nie odpady), które nadają się do przetworzenia na nowe użyteczne produkty, np. z plastikowych butelek po napojach może powstać kurtka polarowa. Źródło: http://www.odpadyirecykling.edu.pl/podstawowe-zaganienia/definicje-slowniczekpojec

Recykling jest to przetwarzanie surowców wtórnych, aby uzyskać rzecz o takim samym lub nowym przeznaczeniu, np. produkcja nowych butelek szklanych ze starych szklanych butelek lub np.: produkcja doniczek plastikowych z plastikowych zakrętek. odpady niebezpieczne to produkty, substancje, które ze względu na swoje właściwości stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo dla środowiska. Źródło: http://www.odpadyirecykling.edu.pl/podstawowe-zaganienia/definicje-slowniczekpojec ZAŁĄCZNIK 3