BANK DOBRYCH PRAKTYK

Podobne dokumenty
Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I (3-latki) CZERWIEC 2018 r.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I (3-latki) STYCZEŃ 2018 r.

BANK DOBRYCH PRAKTYK

STANDARDY I WSKAŹNIKI EDUKACYJNE 2018/2019r.

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć nr 7

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć nr 3

MARZEC. Uważnie słucha opowiadań, tekstu mówionego, wypowiada się na jego temat;

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I (3-latki) MAJ 2018 r.

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć nr 6

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I (3-latki) KWIECIEŃ 2018 r.

Temat: Wykorzystanie piktogramów jako narzędzia alternatywnej komunikacji.

Scenariusz zajęć dla 3-latków

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I (3-latki) LUTY 2018 r.

Scenariusz zajęć dla 5-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

Osiągnięcia dziecka kończących oddział przedszkolny w roku szkolnym 2017/2018

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Scenariusz zajęć dla 4-latków

ZAMIERZENIA OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZE NA. PAŹDZIERNIK 2015r. DLA DZIECI Z GRUPY BIEDRONKI CELE GŁÓWNE:

Osiągnięcia edukacyjne dla dzieci z oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2014/2015 Oczekiwane efekty aktywności społecznej dziecka

Obszary wymagań edukacyjnych klasy zerowej. zgłasza potrzeby fizjologiczne, samodzielnie wykonuje podstawowe czynności higieniczne;

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie II WRZESIEŃ 2017

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

II Spis wymaganych dokumentów: III Postanowienia końcowe: (2pkt) (2pkt), (2pkt). IV Procedura odwoławcza:

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Osiągnięcia dziecka kończących oddział przedszkolny w roku szkolnym 2018/2019

Scenariusz zajęć nr 7

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

ROCZNY PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZO OPIEKUŃCZEJ MIEJSKIEGO ŻŁOBKA W LĘDZINACH NA OKRES STYCZEŃ CZERWIEC 2016

Terminy postępowania rekrutacyjnego i kryteria

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Tydzień pierwszy ciało człowieka. 1. Głowa centrum dowodzenia

Nowa podstawa programowa nauczania przedszkolnego oraz dla szkoły podstawowej wyzwaniem dla tematyki wychowania komunikacyjnego

Drodzy Rodzice Grupy I,,URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

Funkodowanie dla najmłodszych, czyli jak rozwijać myślenie komputacyjne poprzez zabawę i ruch w edukacji wczesnoszkolnej i wychowaniu przedszkolnym

Załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. (poz.356) FRAGMENTY

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki,

PROGRAM ZAJĘĆ REWALIDACYJNO - WYCOWAWCZYCH

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć. Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 4-latki Temat: Już wakacje. Wakacje w górach.

Plan Pracy Październik grupa Pszczółki

KARTA OBSERWACJI DZIECKA CZTEROLETNIEGO

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

I TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień pierwszy. Temat tygodnia: Pierwszy raz w przedszkolu.

3 STANY SKUPIENIA. Opracowanie: Joanna Rim Katarzyna Mrowiec

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki GRUDZIEŃ 2017

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

6. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków. Zapis obserwacji: Kalendarz przedszkolaka KARTY DIAGNOSTYCZNE.

WRZESIEŃ Idę do przedszkola Magiczne słowa Domki z klocków Samochody. Nasza szatnia Mały zuch Mały i duży Znam znaki drogowe

Scenariusz zajęć dla 5-latków

ROCZNY PLAN PRACY ŻŁOBKA PUBLICZNEGO W ZAWADZKIEM

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Moje przedszkole. Aktywność ruchowa: - rozwija zręczność i zwinność;

dnia w grupie 5- latków Teatrzyk kukiełek na podstawie utworu Bajka o dniach tygodnia Cz. Janczarskiego

DIAGNOZA DZIECI 5 LETNICH- JESIEŃ GRUPA,,MISIE

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie III CZERWIEC Cele operacyjne i sposoby ich relaizacji. Dziecko:

Scenariusz zajęć. Autor: Jolanta Heller

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

ROCZNY PLAN PRACY ŻŁOBKA PUBLICZNEGO W LUTYNI ROK 2018/2019

Scenariusz zajęć nr 1

MIESIĘCZNIK DLA RODZICÓW DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 24 W CHORZOWIE

Konspekt zajęć dla dzieci sześcioletnich. Temat zajęć: Dzień Plonów- Z polskich sadów i pól na polski stół. Na jesiennym straganie.

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Zabawy rozwijające zmysł dotyku i wzroku

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA CZAS FERII r. Grupy3,4-5,5,6 latki. Tematyka kompleksowa:

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I LISTOPAD 2017 r.

Temat : Ręka lewa, ręka prawa -

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

Cele te są realizowane we wszystkich obszarach działalności edukacyjnej przedszkola.

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

Scenariusz zajęć nr 6

Mali czytelnicy. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować...

Scenariusz zajęć dla 5-latków

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

Osiągnięcia dziecka na koniec wychowania przedszkolnego

Czy mój sześciolatek/siedmiolatek jest gotowy by przekroczyć próg szkoły, by stawić czoła nowym wyzwaniom? Czy będzie potrafił podporządkować się

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Wrzesień 2018 Grupa: Maluchy

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki PAŹDZIERNIK 2017

I pół. Przyrost umiejęt./ wiedzy II I = II pół. 1.Umiejętności społeczne. 175 punktów możliwych do zdobycia. Liczba A. Liczba A. II pół.

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W RUDNIE

Scenariusz zajęć nr 6

Transkrypt:

BANK DOBRYCH PRAKTYK Katarzyna Błachowicz Małgorzata Szczerbak Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców dzieci 5-letnich pt. Dotknij, poczuj, usłysz czyli podróż do Krainy Zmysłów NIEPUBLICZNE ARTYSTYCZNE PRZEDSZKOLE OLKA KLEPACZA W CZĘSTOCHOWIE Częstochowa 2018

Imię i nazwisko autora (autorów), zajmowane stanowisko, funkcja, krótka notka o autorze (autorach): Katarzyna Błachowicz, Małgorzata Szczerbak nauczycielki zintegrowanej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Niepublicznym Artystycznym Przedszkolu Olka Klepacza w Częstochowie Nazwa, dane kontaktowe szkoły/placówki: Niepubliczne Artystyczne Przedszkole Olka Klepacza ul. Łódzka 4/6 42-200 Częstochowa Tytuł przykładu dobrej praktyki: Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców dzieci 5-letnich pt. Dotknij, poczuj, usłysz czyli podróż do Krainy Zmysłów Etap kształcenia: wychowanie przedszkolne Termin i miejsce realizacji: listopad 2017, sala artystyczna Cele i założenia: Celem przeprowadzonych zajęć otwartych było: odkrywanie, w jaki sposób zmysły pomagają nam w życiu, rozwijanie wrażliwości węchowej, smakowej, słuchowej, wzrokowej, zapoznanie z narządami zmysłów, doskonalenie umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej, zintegrowanie dzieci i rodziców poprzez wspólną zabawę i aktywności, wzmocnienie więzi i relacji dziecko rodzic. 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH Temat zajęć: Dotknij, poczuj, usłysz czyli podróż do Krainy Zmysłów Grupa: 5-latki Podstawa programowa: Obszary: I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka 5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne, 9) wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych, takich jak czytanie i pisanie. II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka 5) rozstaje się z rodzicami bez lęku, ma świadomość, że rozstanie takie bywa dłuższe lub krótsze, 7) szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników. III. Społeczny obszar rozwoju dziecka 2) odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej, 4) używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania, sytuacji wymagającej przeproszenia i przyjęcia konsekwencji swojego zachowania, 5) ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku, 8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe, 9) komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy. 3

IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka 2) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie. Treści programowe: Nasze zmysły Poznawanie świata poprzez zmysły: rozpoznawanie przedmiotów za pomocą zmysłów: dotyku, smaku, węchu, wzroku, słuchu, wyjaśnianie roli zmysłów w życiu człowieka. Cele operacyjne/dziecko: potrafi w toku działań badawczych wykorzystać zmysły, za pomocą wzroku potrafi dostrzec różnice, za pomocą słuchu rozróżnia dźwięki dochodzące z najbliższego otoczenia, nazywa zapachy, rozróżnia i nazywa smaki (słodki, słony, kwaśny, gorzki), rozpoznaje po dotyku i nazywa różnorodne przedmioty, wie, że należy dbać o narządy zmysłów, chętnie uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych. Metody pracy: czynne: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania, oglądowe: obserwacji i pokazu. Formy: indywidualna, grupowa. 4

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające narządy zmysłów (nos, ucho, dłoń, język, oko), kawałki papieru (plasterki sera), odtwarzacz CD, melodia Jedzie pociąg z daleka, lupy, mikroskop, lusterko, okulary, okulary przeciwsłoneczne, pipeta, butelki sensoryczne, nasiona i ziarna w pojemniczkach, lampka nocna, miś, lalka, klocek, samochodzik, patyczki do czyszczenia uszu, czapka zimowa, instrumenty, słuchawki, teatrzyk, folia aluminiowa, kartka papieru, dwa słoiki, plastikowa butelka, pojemnik z wodą, pusty pojemnik, suszarka do włosów, chusteczki, wybrane owoce i warzywa, chustka do zawiązania oczu, ziarna kawy, ocet, szklanka z wodą, perfumy, papier ścierny, drewniany klocek, wata, piórka, gumowa piłka z klockami, lód, magiczne pudełko, mydło, ręcznik, kuwety (do ścieżki sensorycznej). Przebieg zajęć: 1. Wejście dzieci do dużej sali, śpiewanie piosenki Jesień Jesieniucha. 2. Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy na dywanie. 3. Powitanie zebranych gości śpiewająco Hej dzień, dobry, witaj, cześć, mam dla ciebie świetną wieść, zaczynamy piękny dzień wszyscy razem bawmy się. 4. Wprowadzenie do tematu zajęć zagadki obrazkowe (odsłanianie kawałków papieru plasterki sera). nazywanie narządów zmysłów (oko pokażcie prawe oko, ucho złapcie rodzica za lewe ucho, nos złap nos kolegi, dłoń klaśnij w dłonie, usta zaciśnij usta). określanie, do czego służy dany narząd. 5. Podróż do Krainy Zmysłów dzieci wraz z rodzicami ustawiają się jedno za drugim w pociąg, poruszają się po sali od stacji do stacji, śpiewając piosenkę Jedzie pociąg z daleka (sytuacja powtarza się po opuszczeniu każdej z pięciu stacji). I stacja Oczkowo Na stoliku leżą: lupy, mikroskop, lusterko, okulary, okulary przeciwsłoneczne, pipeta, woda, różne nasiona i ziarna, lampka nocna, butelki sensoryczne: 5

krótka rozmowa na temat tego, jakie przedmioty leżą na stoliku, wyjaśnienie do czego ich używamy i co mają wspólnego ze zmysłem wzroku, zabawa rozwijająca spostrzegawczość Co zmieniło swoje miejsce? (nauczyciel prezentuje dzieciom 4 zabawki, ustawiając je w jednym rzędzie (miś, klocek, lalka, samochód). Dzieci przez chwilę przyglądają się zabawkom, następnie zamykają oczy, a nauczyciel zmienia kolejność ustawienia zabawek. Zadaniem dzieci jest odgadnąć, która zabawka/zabawki zmieniła miejsce, pogadanka Jak dbać o wzrok? (latem nosimy okulary przeciwsłoneczne, nie siedzimy długo przed telewizorem czy komputerem, bawimy się, czytamy przy odpowiednim oświetleniu itp.). II stacja Uszkowo Na stoliku leżą: patyczki do czyszczenia uszu, czapka zimowa, instrumenty, słuchawki, radio, słuchawki do słuchania muzyki: krótka rozmowa na temat tego, co znajduje się na stoliku, omówienie do czego służą dane przedmioty i co mają wspólnego ze zmysłem słuchu, zabawa rozwijająca zmysł słuchu Kotki Milczki (dzieci wraz z rodzicami w ciszy wsłuchują się w odgłosy najbliższego otoczenia, po chwili próbują nazwać, co usłyszeli), zagadki słuchowe Co wydaje taki dźwięk? (nauczyciel zasiada za parawanem i wydaje odgłosy, manipulując różnymi przedmiotami, zadaniem rodziców i dzieci jest odgadnąć, co wydaje dany dźwięk, np. gniecenie folii aluminiowej, stukanie szklanymi słoikami, włączenie suszarki do włosów, rozdzieranie papieru, zgniatanie plastikowej butelki, przelewanie wody itp.), pogadanka na temat Jak dbać o słuch? (nie korzystamy długo ze słuchawek, nie słuchamy głośnej muzyki, nie czyścimy uszu patyczkami, jesienią i zimą nosimy czapkę, by chronić uszy przed mrozem i wiatrem). III stacja Noskowo Na stoliku leżą: chusteczki, perfumy, ocet, ziarna kawy, mandarynka i inne zapachowe przedmioty przykryte materiałem: krótka rozmowa na temat zmysłu węchu, 6

zagadki węchowe Co czuje Twój nos? rozwiązywanie zagadek przy użyciu węchu (ocet, ziarna kawy, cebula, woda, perfumy itp.), pogadanka Jak chronić swój nos? (ubieramy się odpowiednio do pogody, aby nie dostać kataru, dokładnie oczyszczamy nos z kataru, nie wkładamy żadnych przedmiotów do nosa). IV stacja Rączkowo Na stoliku leżą przedmioty wykonane z różnego materiału i o różnej fakturze: papier ścierny, wata, piórka, drewniany klocek, wełna, szklanka z ciepłą i zimną wodą, lód, talerze (instrument), gumowa piłka z kolcami, mydło, ręcznik: nazywanie przedmiotów na stoliku i podawanie własnych przykładów (np. drewniany klocek drewniana deska, miękka wełna miękkie włosy itp.), zabawa Magiczne pudełko dzieci wraz z rodzicami są zapraszane kolejno do zabawy. Wkładają ręce do środka i próbują rozpoznać przy pomocy dotyku, jaki przedmiot wylosowali, pogadanka Jak dbać o dłonie? (często myjemy ręce, dokładnie je osuszamy, nie dotykamy gorących ani ostrych przedmiotów, zimą nosimy rękawiczki), przejście przez Ścieżkę sensoryczną (na podłodze rozłożone zostaje 8 kuwet z różnego rodzaju materiałem, dzieci wraz z rodzicami na boso pokonują kolejną wszystkie pudełka). V stacja Smakowo Na stoliku leżą owoce i warzywa: krótka rozmowa na temat tego, co to jest zmysł smaku i jaki narząd za niego odpowiada; prezentacja schematu języka z podziałem na strefy smaku (słodki, gorzki, słony, kwaśny), zagadki smakowe rozpoznawanie owoców i warzyw z zawiązanymi oczami. 6. Zebranie wszystkich na dywanie podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie. Katarzyna Błachowicz Małgorzata Szczerbak 7

8

9

10

11

12

13