Kto kogo je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: przedstawia proste zależności pokarmowe zachodzące między organizmami



Podobne dokumenty
Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Żywność w łańcuchu troficznym człowieka

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

Podchody o bioróżnorodności

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Opis ekosystemu z natury

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Na czym polega bioróżnorodność?

Łańcuchy i sieci pokarmowe na polu zajęcia z biologii

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Jak chronić przyrodę?

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

Konspekt lekcji z przyrody klasa IV Bogactwa przyrodnicze lasu autor: Jarosław Garbowski 1

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

młodzieńczy 2500 rozrodczy 1500 starości 500 a) Na podstawie informacji z tabeli wykonaj wykres

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Temat: Organizmy różnią się sposobem odżywiania

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

KONKURS PRZYRODNICZY. Życie na łące. - Dzień Ziemi 2006 r INSTRUKCJA DLA UCZESTNIKA

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Czym różni się sosna od sosny?

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Organizmy, których znajomość jest wskazana przez uczestników konkursu

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

I BIOLOGIA JAKO NAUKA

Komórka organizmy beztkankowe

ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra Dział VII. EKOLOGIA NAUKA O ŚRODOWISKU

Ekologia (struktura ekosystemu, przepływ energii i krążenie materii, różnorodność biologiczna i elementy ochrony środowiska)

REGULAMIN KONKURSU TEMATYCZNEGO Wiedzy o Wielkopolskim Parku Narodowym

Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII - VIII i gimnazjum w ramach projektu Puszcza i ludzie.

Wymagania programowe z przyrody. Klasa 4. Dział 1 MY I PRZYRODA. Dział 2 MOJA OKOLICA

Edukacja przyrodnicza klas I-III

JAK ZWIERZĘTA DRAPIEŻNE ZDOBYWAJĄ POKARM?

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII KLASA 5 DOBRY. DZIAŁ 1. Biologia jako nauka ( 4godzin)

Temat: Struktura i funkcjonowanie ekosystemu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

Lasy w Polsce. Agata Konefeld. Klasa 6a

Plan metodyczny lekcji

Czym zajmuje się ekologia?

Scenariusz 16. Gimnazjum. temat: Pokarm wydry. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

Wynikowy plan nauczania biologii skorelowany z drugą częścią cyklu edukacyjnego Biologia z tangramem

III POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY Organizator: Starostwo Powiatowe w Wołominie ETAP POWIATOWY

CZY W PRZYRODZIE JEST MIEJSCE DLA KOMARÓW I MYSZY?

Dział I Powitanie biologii

Edukacja przyrodnicza

Scenariusz nr 15 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Tablica informacyjna w Rezerwacie,,Chmielinne.

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

LaboLAB Biologia - ŻYCIE W EKOSYSTEMACH labb3-promo

Przedmiotowe zasady oceniania wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa 6

Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

PRZYKŁADOWY ZESTAW ZADAŃ PRZYRODA

GRZYBY I ICH BIOTOP. Pod względem sposobu życia grzyby dzieli się na trzy grupy: Rozkładają martwy materiał roślinny lub zwierzęcy, tzw.

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z NOWĄ ERĄ 2015/2016 PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE

Uczeń: wiedzy biologicznej nauki wymienia cechy organizmów żywych. podaje funkcje poszczególnych organelli. wyjaśnia, czym zajmuje się systematyka

Konspekt lekcji biologii (kl. IIc)

I. BIOLOGIA NAUKA O ŻYCIU Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry Celujący - wymienia czynniki. - podaje przykłady niezbędne do życia

1 p. za jeden poprawny merytorycznie przykład z wyjaśnieniem Rozwiązanie: przykładowe odpowiedzi Kaktusy liście przekształcone w kłujące ciernie

Projekt Ekosystem lasu

Regulamin szkolnego konkursu

Cechy charakterystyczne: uszy długie, z czarnymi zakończeniami. Wielkość: długość ciała ok. 60 cm, ogona 10 cm, masa ciała ok. 4 kg.

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

Zagadnienia dla klasy 4 do I części konkursu (test)

Wymagania edukacyjne z biologii klasa I gimnazjum

KLASA VI WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY (BIOLOGIA) Poziom wymagań

Sieć pokarmowa (troficzna)w stawach rybackich.

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Dział programu I. Biologia nauka o życiu

Formy i skala oddziaływania zwierzyny na las

Zestaw pytań Podział zwierząt na bezkręgowce i kręgowce dokonano na podstawie

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Fitofag, roślinożerca

2. ścisły zwiazek między gatunkami przynoszacy

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Biologia klasa 6. Wymagania edukacyjne do działów na poszczególne oceny

POZIOMY WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z BIOLOGII KLASA V

Diagnoza wiedzy przyrodniczej ucznia na progu klasy IV szkoły podstawowej

PLAN METODYCZNY LEKCJI

ocena celująca I. Świat zwierząt

Wpisz w miejsce kropek, wybrane z ramki, wszystkie odpowiednie dla opisanego sposobu życia, określenia. Tryb życia Tryb życia...

Zadanie 5. (0 1 ) Przyrząd, dzięki któremu moŝna obserwować skórę na dłoniach przedstawia rysunek: A. numer 1 B. numer 2 C. numer 3 D.

Obserwacje, doświadczenia, hodowle - aktywny uczeń na lekcjach biologii w klasie piątej

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

KONSPEKT LEKCJI Z REALIZACJI EDUKACJI EKOLOGICZNEJ I PROZDROWOTNEJ - KORELACJA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

Podsumowane wiadomości o roślinach

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII kl. VI

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 5 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII KLASA I

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

Przedmiotowy System Oceniania

Transkrypt:

Kto kogo je? Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Plansza 3 funkcjonowanie ekosystemów Bezpośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: przedstawia proste zależności pokarmowe zachodzące między organizmami lądowymi posługując się modelem lub schematem (4.6) Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: obserwuje i nazywa typowe organizmy lasu (4.3) wymienia i charakteryzuje czynniki warunkujące życie na lądzie (4.2) Niezbędne umiejętności uczeń: opisuje życie w wybranych ekosystemach: w lesie (1. dla klas I III) Cele lekcji uczeń: przedstawia proste zależności pokarmowe zachodzące między organizmami lądowymi posługując się modelem lub schematem (4.6 PP) przyporządkowuje organizmy do grup producentów i konsumentów (roślinożerców, drapieżników, destruentów) oraz podaje podstawowe różnice w sposobie ich odżywiania się tłumaczy na przykładach zależności pomiędzy organizmami symbiotycznymi, a także pomiędzy pasożytami i ich żywicielami 1

3. konspekt zajęć do płyty Kryteria sukcesu (czyli po czym uczeń pozna, że osiągnął cel lekcji): Będzie posługiwać się (odczytywać i tworzyć) schematami łańcuchów pokarmowych do przedstawiania i odczytywania zależności pokarmowych między organizmami Odtworzy poznane na lekcji przykłady łańcuchów pokarmowych Przyporządkuje na podstawie dostępnych danych organizmy do odpowiedniej grupy, ze względu na miejsce w łańcuchu pokarmowym (producenci, konsumenci roślinożercy, drapieżniki, destruenci) Wymieni cechy wspólne i różnice pomiędzy poznanymi sposobami odżywiania się organizmów Udowodni na przykładzie, że symbioza jest korzystna dla obu partnerów Wytłumaczy na przykładzie zależności (korzyści i straty) pomiędzy organizmem pasożytującym i jego żywicielem Niezbędne pomoce: karty organizmów dla uczniów Pożywienie w lesie, karty pracy dla uczniów (schemat Zależności w ekosystemie leśnym, tabela Sposoby odżywiania się organizmów w ekosystemach) Przebieg zajęć Wstęp: Co to jest ekologia burza mózgów Nauczyciel informuje uczniów o charakterze głównej aktywności, która wymaga przestrzeni w klasie i dużego skupienia uczniów zarówno na ich roli w symulacji, jak i całości utworzonego modelu. 2

Część zasadnicza: Przebieg zajęć I. Symulacja zależności między organizmami w lesie: Znajdź dla siebie pożywienie Uczniowie losują karty pożywienia. Uczniowie, którzy wylosowali karty oznaczone Sy lub Pa nie uczestniczą aktywnie w tym zadaniu. Zadaniem jest znalezienie wśród innych tego ucznia, którego karta jest głównym źródłem pożywienia dla wylosowanej przez siebie karty i ustawienie się obok niego. W ten sposób uczniowie tworzą łańcuchy pokarmowe. W trakcie tworzenia łańcuchów nauczyciel sprawdza poprawność ustawienia uczniów i pilnuje by uczniowie ustawiali się zgodnie z podstawowym pokarmem danego organizmu, nie zaś uzupełniającym. Po wykonaniu zadania, każda z grup prezentuje reszcie klasy stworzony przez siebie łańcuch pokarmowy. Każdy z uczniów zabiera głos, wcielając się w rolę ze swojej karty, np.: Jestem rzekotką drzewną i odżywiam się głównie owadami np. pluskwiakami. II. Symulacja zależności między organizmami w lesie: A gdzie twoje miejsce w łańcuchu pokarmowym? Uczniowie, którzy nie brali udziału w poprzednim zadaniu starają się znaleźć miejsce dla swoich kart w stworzonych łańcuchach pokarmowych. Nauczyciel sprawdza i, ewentualnie, koryguje ustawienie, tłumacząc że organizmy te żyją w kilku ścisłych związkach z innymi organizmami, że ciężko je liniowo ustawić w łańcuchu pokarmowym. III. Grupowanie organizmów: Sposoby odżywania się organizmów Uczniowie zapamiętują swoje miejsce w łańcuchach pokarmowych a następnie dobierają się w grupy wedle symboli zawartych na kartach zwierząt (Pr, Ro, Dr, De, Pa, Sy). Zadaniem tak stworzonych grup jest ustalenie podobieństw w sposobie odżywiania się organizmów na kartach w grupie i spróbowanie nadania nazwy swojej grupie (dwie pierwsze litery nazwy powinny być zgodne z oznaczeniem grupy). Uczniów, którzy wylosowali na swoich kartach słońce nauczyciel przydziela do najmniej licznych grup. 3

3. konspekt zajęć do płyty Część zasadnicza: Przebieg zajęć III. Grupowanie organizmów: Sposoby odżywania się organizmów (cd.) Grupy uczniów prezentują wyniki swojej pracy. Nauczyciel koryguje odpowiedzi i pomaga uczniom wypełnić dostarczone im wcześniej tabele. Powinna powstać następująca notatka: Nazwa Producent Roślinożerca Organizm, który sam produkuje sobie pokarm (materię organiczną), wykorzystuje do tego najczęściej proces fotosyntezy. odżywia się producentami. Konsument Drapieżnik Pasożyt odżywia się innymi konsumentami, ofiara ginie. odżywia się innymi organizmami, szkodzi im, a czasem prowadzi do ich śmierci. Destruent odżywia się martwą materią organiczną szczątkami roślin i zwierząt. Dodatkowo poza tabelą: Symbioza związek dwóch organizmów, który przynosi korzyści obu stronom. 4

Podsumowanie: Przebieg zajęć Uczniowie siadają z powrotem w ławkach i uzupełniają schemat ekosystemu leśnego. Nauczyciel porządkuje kolejność wypełniania nazw w schemacie zadając pytania (kto potrzebował energii słonecznej?, po zgłoszeniu się jednego z uczniów, który miał kartę rośliny, nauczyciel zadaje pytanie kto odżywiał się tą rośliną? itd.). Następnie uczniowie wpisują odpowiednie nazwy grup organizmów w legendę schematu. Powinien powstać następujący schemat: Rogowniczka 1. Uzupełnij kolejne nazwy gatunków organizmów w łańcuchach pokarmowych 2. Uzupełnij nazwy grup organizmów w legendzie zastosowanych oznaczeń EKOSYSTEM LEŚNY łańcuchy pokarmowe Krogulec Rudzik Gąsienica Dąb Tasiemiec Słońce Koźlarz Wilk Dżdżownica Plusknia Poziomka Brzoza Jeleń Hubiak Bakterie Rzekotka Zaskroniec Bakterie Producenci Roślinożercy Drapieżniki Destruenci Pasożyty Symbioza 5

3. konspekt zajęć do płyty Karty dla uczniów Pożywienie w lesie Uwagi dla nauczyciela: Aktywność uczniów zaproponowana w scenariuszu zakłada przydzielenie każdemu uczniowi jednej z kart. Na łańcuchy pokarmowe składają się 22 karty (łańcuchy pokarmowe 1, 2, 3 oraz uzupełnienie łańcucha pokarmowego 1). W przypadku innej liczby uczniów w klasie nauczyciel musi odpowiednio modyfikować zestaw, np.: włączyć do obiegu duplikaty kart. całkowicie wyłączyć z obiegu karty łańcucha pokarmowego 2 lub 3. wyłączyć z obiegu jedną lub dwie karty słońce które powielają się w każdym z łańcuchów pokarmowych (wówczas, któryś z uczniów ustawia się w łańcuchu pokarmowym więcej niż jeden raz). 6

Łańcuch pokarmowy nr 1: Rodzaj ciała niebieskiego: gwiazda Nazwa: Słońce Energia: Zachodzą w nim reakcje jądrowe w bardzo wysokiej temperaturze. W wyniku tych reakcji powstają olbrzymie ilości energii, która dociera do wszystkich planet układu słonecznego. Ta energia jest niezbędna dla większości procesów zachodzących na Ziemi. Rząd: bukowce Gatunek: Brzoza brodawkowata (Pr) Pożywienie: samodzielna produkcja związków organicznych (głównie cukrów). Składnikami potrzebnymi do wytworzenia pokarmu jest: woda, dwutlenek węgla i energia słoneczna. Niezbędny też jest zielony barwnik zawarty w komórkach roślin, bez którego nie doszłoby do reakcji. Gromada: ssaki Gatunek: Jeleń szlachetny (Ro) Pożywienie: Zjada ogromne ilości pokarmu roślinnego. Przede wszystkim chętnie zjada miękkie pędy roślin liściastych (np. brzóz), chętnie również je owoce, warzywa, trawę i rośliny zielne. 7

3. konspekt zajęć do płyty Gromada: ssaki Gatunek: Wilk szary (Dr) Pożywienie: do swojego życia potrzebuje średnio ok. 1,3 kg mięsa (wraz z kośćmi i skórą) dziennie. W naturze żywi się najchętniej dużymi zwierzętami kopytnymi (jelenie, nieco rzadziej sarny, dziki i łosie). W przypadku, gdy warunki i liczebność stada nie pozwala na polowanie na tak dużą zwierzynę, zadawala się mniejszymi ssakami i innym pokarmem. Gromada: siodełkowce Gatunek: Dżdżownica ziemna (De) Pożywienie: odżywiają się przede wszystkim martwymi szczątkami zwierzęcymi i roślinnymi. Pożywienie wciągają do korytarzy drążonych w glebie i tam spożywają. Ich odchody są dużo bogatsze w składniki mineralne niż otaczająca je gleba. Gromada: podstawczaki Gatunek: Hubiak pospolity (Pa) Pożywienie: wysysa z drzew soki oraz wodę powodując ich osłabienie. Występuje na drzewach liściastych (głównie brzozach i bukach). Gromada: podstawczaki Gatunek: Koźlarz babka (Sy) Pożywienie: oplata korzenie brzozy by pobierać od rośliny cukry. W zamian zwiększa korzeniom powierzchnię wchłaniania wody z gleby i dostarcza produkowane przez siebie substancje. 8

Typ: płazińce Gatunek: Tasiemiec bąblowcowy (postać dojrzała) (Pa) Pożywienie: żyje w jelicie cienkim psowatych (np. psa, wilka), gdzie wchłania substancje odżywcze. Powoduje osłabienie, a nawet śmierć osobnika, w którym żyje. Domena: bakterie Gatunek: Methanosarcina barkeri (Sy) Pożywienie: Żyją w jednym z żołądków przeżuwaczy (do których należą, miedzy innymi: krowy, owce i jelenie), gdzie mają zapewnione substancje odżywcze. Równocześnie produkują substancje, które rozkładają trudne do strawienia dla zwierząt związki zawarte w roślinach. 9

3. konspekt zajęć do płyty Łańcuch pokarmowy nr 2: Rodzaj ciała niebieskiego: gwiazda Nazwa: Słońce Energia: Zachodzą w nim reakcje jądrowe w bardzo wysokiej temperaturze. W wyniku tych reakcji powstają olbrzymie ilości energii, która dociera do wszystkich planet układu słonecznego. Ta energia jest niezbędna dla większości procesów zachodzących na Ziemi. Rząd: różowce Gatunek: Poziomka pospolita (Pr) Pożywienie: samodzielna produkcja związków organicznych (głownie cukrów). Składnikami potrzebnymi do wytworzenia pokarmu jest: woda, dwutlenek węgla i energia słoneczna. Niezbędny też jest zielony barwnik zawarty w komórkach roślin, bez którego nie doszłoby do reakcji. Gromada: owady Gatunek: Plusknia jagodziak (Ro) Pożywienie: Należy do tych pluskwiaków, które żywią się liśćmi i owocami jagód, poziomek i innych roślin runa leśnego. 10

Gromada: płazy Gatunek: Rzekotka drzewna (Dr) Pożywienie: Pokarmem rzekotki są głównie owady i pająki, które chwyta nagłym wyrzutem długiego, lepkiego języka. Zjada skorki, pluskwiaki, mrówki, chrząszcze, a także ślimaki. Gromada: gady Gatunek: Zaskroniec zwyczajny (Dr) Pożywienie: Żywią się żabami, traszkami, rybami lub drobnymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Gromada: Bakterie Gatunek: Bakterie saprofityczne (De) Pożywienie: martwe szczątki innych organizmów. 11

3. konspekt zajęć do płyty Łańcuch pokarmowy nr 3: Rodzaj ciała niebieskiego: gwiazda Nazwa: Słońce Energia: Zachodzą w nim reakcje jądrowe w bardzo wysokiej temperaturze. W wyniku tych reakcji powstają olbrzymie ilości energii, która dociera do wszystkich planet układu słonecznego. Ta energia jest niezbędna dla większości procesów zachodzących na Ziemi. Rząd: bukowce Gatunek: Dąb szypułkowy (Pr) Pożywienie: samodzielna produkcja związków organicznych (głównie cukrów). Składnikami potrzebnymi do wytworzenia pokarmu jest: woda, dwutlenek węgla i energia słoneczna, niezbędny też jest zielony barwnik zawarty w komórkach roślin, bez którego nie doszłoby do reakcji. Gromada: owady Gatunek: Zwójka zieloneczka (gąsienica motyla) (Ro) Pożywienie: gąsienice wylęgają się z jaj złożonych na drzewach liściastych, najchętniej dębach. Żywią się one początkowo pąkami, a następnie młodymi liśćmi tych roślin. 12

Gromada: ptaki Gatunek: Rudzik zwyczajny (Dr) Pożywienie: przede wszystkim owady i ich larwy, np. chrząszcze i gąsienice oraz inne drobne bezkręgowce zbierane na ziemi, jak dżdżownice, pająki i ślimaki. Pod koniec lata i jesienią uzupełnia pokarm soczystymi owocami. Gromada: ptaki Gatunek: Krogulec zwyczajny (Dr) Pożywienie: głównie drobne ptaki, szczególnie zimą często ofiarą padają wróble domowe ale także mazurki, sikorki, trznadle, rudziki, kosy, szpaki, niekiedy poluje również na myszy, żaby, gady i większe owady. Królestwo: grzyby Gatunek: Rogowniczka ptasia (De) Pożywienie: jest saprofitem (organizmem żywiącym się martwą materią organiczną) rozkładającym keratynę (substancję zawartą we włosach i piórach zwierząt). Występuje najczęściej na piórach ptaków lub szczątkach włosów zwierząt. 13

3. konspekt zajęć do płyty Sposoby odżywiania się organizmów w ekosystemach Nazwa Organizm, który 14

Zależności w ekosystemie leśnym 1. Uzupełnij kolejne nazwy gatunków organizmów w łańcuchach pokarmowych 2. Uzupełnij nazwy grup organizmów w legendzie zastosowanych oznaczeń EKOSYSTEM LEŚNY łańcuchy pokarmowe Słońce 15