Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie pomorskim. prowadząca Ewa Halska

Podobne dokumenty
Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie pomorskim. prowadząca Ewa Halska

STAN PRAWA w obszarze doskonalenie zawodowe nauczycieli. na grudzień 2017 r.

Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie pomorskim. prowadząca Ewa Halska

Program szkoleniowo-doradczy dla kadry kierowniczej i pracowników operacyjnych JST

Zacznijmy od diagnozy zadania pracowników bibliotek odpowiedzialnych za wspomaganie pracy szkół.

Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie pomorskim. prowadząca Katarzyna Zychowicz

Scenariusze i materiały szkoleniowe

VULCAN kompetencji w ŚLĄSKICH i MAŁOPOLSKICH SAMORZĄDACH

System monitorowania realizacji strategii rozwoju. Andrzej Sobczyk

Jak budować markę? Zestaw praktycznych porad

Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie pomorskim. prowadząca Ewa Halska

Motywowanie pracowników

Poniższy program może być skrócony do 1 dnia lub kilkugodzinnej prezentacji.

Jak skutecznie wykorzystać system zarządzania JST do poprawy jakości życia mieszkańców?

Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie pomorskim. prowadząca Ewa Halska

SPECYFIKA PRZYWÓDZTWA EDUKACYJNEGO I KOMPETENCJE POLSKICH DYREKTORÓW

Od różnorodności do efektywnej współpracy

Zarządzanie innowacją Adaptacja i zastosowanie sprawdzonych rozwiązań hiszpańskich na gruncie polskim

CZY WYMAGANIA OKREŚLONE W ROZPORZĄDZENIU O NADZORZE PEDAGOGICZNYM MOGĄ ZMIENIĆ SZKOŁĘ? Cezary Kocon Warszawa, 25 września 2013 r.

Rola wspomagania na etapie. i ewaluacji potrzeb szkoły/placówki.

VULCAN kompetencji w MAŁOPOLSKICH SAMORZĄDACH MODUŁ V

ROCZNY PROGRAM WSPÓŁPRACY GMINY TRZESZCZANY

WSTĘPNE WYTYCZNE DO OCENY STRATEGII ZIT

SZKOŁA TRENERSKA DLA BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEKAREK PRB - STOP

Szkolenia dla kadry kierowniczej jednostek administracji publicznej

7 KWESTII DO ROZWAŻENIA W TRAKCIE SPORZĄDZANIA PLANU ICT

Nauka, Biznes, Innowacje Klaster Interdyscyplinarne Partnerstwo na rzecz Innowacyjnego Rozwoju Transportu i Infrastruktury

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

UCHWAŁA NR../ /2017 RADY GMINY TRZESZCZANY z r.

ZADANIA NAUCZYCIELA OPIEKUNA PROJEKTU

Przebieg i organizacja kursu

ZARZĄDZANIE INNOWACJĄ

VII. SZKOLENIA MIĘKKIE

MIEJSKA GRUPA WYMIANY DOŚWIADCZEŃ. Moderator Anita Stanisławska

PROJEKTY SYSTEMOWE REALIZOWANE W ORE

Program szkoleniowo-doradczy dla kadry kierowniczej i pracowników operacyjnych JST

VII. SZKOLENIA MIĘKKIE

SZKOŁA TRENERSKA DLA BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEKAREK PRB - STOP

ORGANIZACJI I INSTYTUCJI

ZARZĄDZANIE TALENTAMI Zarządzanie karierami i planowanie ścieżek kariery w organizacji

ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI W KOMUNIKACJI

Nowy system wspomagania pracy szkoły. Założenia, cele i działania

BRAINSTORM AKADEMIA HR MANAGER

ZASADY PRZEPROWADZANIA OCENY WSPÓŁPRACY GMINY GRYFINO Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI

OPRACOWANIE ZINTEGROWANEGO PROGRAMU AKTYWIZACJI I PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ NA TERENIE OBSZARU FUNKCJONALNEGO BLISKO KRAKOWA

NOWOCZESNA ADMINISTRACJA SAMORZĄDOWA

Zarządzanie zmianą - Organizacja w procesie przemian

Priorytety ZWM w zakresie polityki regionalnej na rzecz rozwoju gospodarczego

Szanowni Państwo, zapraszam do zapoznania się z ofertą szkoleniową, która powstała z myślą o: PODNIESIENIU EFEKTYWNOŚCI PRACOWNIKÓW

EUROPEJSKIE ASPEKTY EDUKACJI SZKOLNEJ

Zaplanować projekt fundraisingowy i przeprowadzić go przez wszystkie etapy realizacji nie tracąc z pola widzenia założonych efektów;

organizacji pozarządowych o charakterze terytorialnym i branżowym

ORGANIZACJI I INSTYTUCJI

Cele Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki CELE SZCZEGÓŁOWE

Cele Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki CELE SZCZEGÓŁOWE

Ramowy program szkolenia Diagnoza potrzeb lokalnych I WARSZTAT

Podnoszenie efektywności kształcenia poprzez budowanie Szkolnego Systemu Wspierania Zdolności i Talentów

Jak skutecznie wykorzystać system zarządzania JST do poprawy jakości życia mieszkańców?

Urząd Miejski w Kaliszu

ASSESSMENT/DEVELOPMENT CENTER - przygotowanie, przeprowadzenie, ocena i opracowanie wyników

Zarządzanie polityką szkoleniową - od analizy potrzeb do oceny efektywności

z zakresu doradztwa zawodowego

Zintegrowana Strategia Umiejętności

KOMPETENCJE COACHINGOWE W SŁUŻBIE PARTNERSTWA HR Z BIZNESEM. Katarzyna Mirkiewicz

ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI W KOMUNIKACJI

ŹRÓDŁEM INSPIRACJI IMPULS DO ROZWOJU EDUKACJI NIEPUBLICZNY OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI

SZKOLENIE ZARZĄDZANIE WOLONTARIATEM

BUDOWANIE POZYCJI FIRMY NA KONKURENCYJNYM GLOBALNYM RYNKU

Programy działao dla jednostek samorządu terytorialnego (JST)

Warsztat kierowniczy dla brygadzisty/mistrza produkcji

Nr oferty: Nazwa oferenta: Rodzaj zadania: Tytuł zadania: Ocena: Uzasadnienie do przyznanej punktacji. Liczba przyznanych punktów

ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA. Szkoła Podstawowa w Chojnie ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA W OBSZARZE

AKADEMIA ZARZĄDZANIA MMP

Plan komunikacji w ramach projektu CAF. Urzędu Gminy Sorkwity

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Drawsku Pomorskim.

Doskonalenie umiejętności menedżerskich - budowanie i motywowanie zespołów

ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA Szkoły Podstawowej w Piecniku Ocenianie kształtujące

SZKOŁA COACHINGU MENEDŻERSKIEGO

SZKOŁA TRENERSKA DLA BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEKAREK PRB - STOP

ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA W OBSZARZE OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE

Cele funduszu wiodącego, zalety ryczałtu, funkcjonowanie i kompetencje LGD

POLITYKA KADROWA OŚRODKA DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W ZIELONEJ GÓRZE

Samorząd a dyrektorzy szkół

Program szkolenia dla Administratorów Merytorycznych

Polsko-norweska platforma współpracy na rzecz poszanowania energii i klimatu

ŚCIEŻKA: Zarządzanie projektami

Regionalne Centrum Wolontariatu CENTERKO (do niedawna Punkt Pośrednictwa. Pracy Wolontarystycznej CENTERKO ) od 2008 roku działa przy Stowarzyszeniu

PANEL 1 Zarządzanie strategiczne, jakość życia, usługi publiczne, komunikacja z mieszkańcami

Przypomnienie celów i metodyki cyklu Konferencji PG i gospodarka Pomorza wspólne wyzwania rozwojowe

Przebieg usługi w przedsiębiorstwie Projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Zarządzanie kompetencjami w MSP

SZKOLENIE ZARZĄDZANIE WOLONTARIATEM

HR Development. Raport zbiorczy 360 stopni Firma Kwiatek i Wspólnicy. Data wygenerowania raportu :00:23

Roczny Plan Wspomagania Niepublicznego Przedszkola Elfik w Wałczu

Wspieranie pracy wychowawców klas bezpieczna szkoła

Program New Way of Working (NWoW) źródłem motywacji do zmiany postaw. innogy Polska Dorota Kuprianowicz-Legutko

OFERTA PROJEKTU CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

Sieć to statek, na którym nie ma pasażerów, wszyscy jesteśmy jego załogą Marshall McLuhan

Wyróżnij się, zwiększ swój zasięg, zautomatyzuj część pracy oraz poznaj nowe, aktywne metody uczenia dorosłych.

Jak zrealizować projekt edukacyjny w szkole podstawowej?

Leader metoda rozwoju lokalnego. Wielkopolskie Forum Lokalnych Grup Działania 21 września 2013 Katarzyna Jórga

Transkrypt:

Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie pomorskim prowadząca Ewa Halska

Program dnia - moduł 5 dzień 2 Omówienie zadania wdrożeniowego Monitorowanie wdrażania planów strategicznych Opracowanie katalogu kamieni milowych Bariery wdrożenia planów strategicznych Przedstawione podczas szkolenia prezentacje przygotowano na podstawie materiałów z projektu pilotażowego Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. https://www.ore.edu.pl/2017/10/pilotaz-dla-samorzadowmaterialy-szkoleniowe/

Omówienie zadania wdrożeniowego Jak w zarządzanych przez JST szkołach/przedszkolach rozwijane są kompetencje kluczowe uczniów?

Cel ogólny: Tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się od siebie Cele szczegółowe: Uczestnik szkolenia: prezentuje efekty zadania wdrożeniowego dokonuje refleksji w odniesieniu do własnych doświadczeń oraz doświadczeń innych uczestników wybiera działania, które uważa za wartościowe do wdrożenia w swojej gminie/mieście/powiecie

Jak będziemy pracować? Fakty - zadanie wdrożeniowe Decyzje Jak to doświadczenie wykorzystać w przyszłości? Emocje - wspólna refleksja w odniesieniu do doświadczenia Rozwiązania Czego nauczyło nas to doświadczenie?

Fakty Jak w zarządzanych przez Was szkołach/przedszkolach rozwijane są kompetencje kluczowe uczniów?

Emocje Z czego jesteście zadowoleni? Co poszło inaczej niż planowaliście? Jakie refleksje Wam towarzyszą po wzajemnym poznaniu doświadczeń? Co Was zainspirowało / zaskoczyło pozytywnie? W jaki sposób wykorzystacie zebrane informacje? Które działania ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych wydają się Wam szczególnie ciekawe? Na jakie trudności napotykaliście podczas wykonywania zadania?

Rozwiązania Czego nauczyło nas to doświadczenie? Czego, na podstawie tego zadania, dowiedzieliście się o zarządzanych przez Was szkołach/ przedszkolach? Jaka nauka na przyszłość z tego płynie?

Decyzje Jakie rozwiązania jesteście gotowi zaproponować swoim szkołom/ przedszkolom? Jakie działania jako samorządy możecie podjąć, by urealnić wdrożenie wybranych rozwiązań/ pomysłów?

Podsumowanie

Monitorowanie wdrażania planów strategicznych Cel ogólny Przygotowanie do monitorowania planów rozwoju oświaty Cel szczegółowy Pozyskanie informacji zwrotnych umożliwiających ocenę stanu i efektywności wdrażania planów rozwoju oświaty w JST Uczestnik szkolenia: wyjaśnia pojęcie i charakteryzuje etapy monitorowania wymienia aspekty podlegające monitorowaniu planuje harmonogram monitorowania, ze wskazaniem osób odpowiedzialnych przejmuje odpowiedzialność za efektywne wdrożenie planu strategicznego

Czym jest monitorowanie? monitoring to bieżące gromadzenie informacji o przebiegu procesu zmian ( na etapie planowania oraz wdrażania), analiza zebranych informacji, wydanie sądu wartościującego i podjęcie decyzji bądź korygujących jego przebieg, bądź zachowujących status quo. Co można monitorować? Czy zaplanowane działania są wykonywane na bieżąco? Czy dotrzymywane są terminy działań? Czy informacja na jakiś temat jest przekazywana systematycznie? Czy informacja trafia do właściwych osób? Czy osoby otrzymujące informacje na bieżąco się z nią zapoznają? Czy fundusze na wdrożenie zmiany zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem? Czy opracowany plan jest realizowany? Czy założone mierniki efektywności realizowanych zadań są spełnione? Czy modyfikacje zostały trafnie dobrane?

Ćwiczenie: Podsumowanie: Co można monitorować? Kogo można zaangażować do monitorowania? W jaki sposób planować monitorowanie? Czego dowiedziałam/em się podczas tej sesji? Co było dla mnie ważne? Co sobie uświadomiłam/em? Opracowanie planu monitorowania - praca w zespołach

Kamienie milowe w procesie budowy planu strategicznego rozwoju oświaty Kamień milowy w zarządzaniu projektem, to ważne zdarzenie w harmonogramie, które podsumowuje określony zestaw zadań, bądź daną fazę Oznacza on jednocześnie pewne istotne, jednorazowe zdarzenie, które można w jednoznaczny sposób określić W tradycyjnym zarzadzaniu projektem wyróżnia się pięć faz: inicjacja planowanie wykonywanie/wdrażanie monitorowanie ukończenie projektu.

Kamienie milowe w procesie Przykłady zmiennych czynników pojawiających się w planie: zakres projektu czas na jego realizacje budżet jakość ryzyko. Podsumowanie określonych zestawów zadań lub określoną fazę projektu nazywamy kamieniami milowymi Może to być np: podpisanie dokumentu, otrzymanie wyniku, ważne spotkanie, zatwierdzenie pracy itp. Zazwyczaj wystąpienie kamienia milowego wiąże się dalszymi decyzjami odnośnie do rozwoju projektu.

Zapraszam na przerwę

Bariery wdrożenia planów Jakie trudności napotykaliście podczas realizacji dotychczasowych zadań w ramach programu szkolenia i jak sobie z nimi radziliście? Z kim współpracowaliście podczas swojej dotychczasowej pracy w tworzeniu planu strategicznego? Jak układała się współpraca? Jakie bariery dostrzegliście na etapie planowania? Jak sobie z nimi radziliście?

Bariery zarządzania strategicznego rozwojem lokalnym prowadzonego przez władze lokalne 1. Bariery metodologiczne - niedostosowanie teorii do praktyki, niedostosowanie do możliwości i potrzeb 2. Bariery prawne regulacje centralne np. - regulacje w zakresie redystrybucji dochodów budżetowych i samodzielnego pozyskiwania tych dochodów przez gminy, w zakresie świadczenia usług komunalnych 3. Bariery współpracy - wykształcenie więzi współpracy między JST a partnerami współdziałania strategicznego, takimi jak przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, itp. 4. Bariery partycypacji społecznej szczególnie istotna na etapie formułowania strategii 5. Bariery informacyjne 6. Bariery wzorców - strategia rozwoju jest dokumentem, który wypada mieć z powodów wizerunkowych lub należy mieć, by spełnić wymóg formalny 7. Bariery wsparcia merytorycznego 8. Bariery kadrowe 9. Bariery związane z cechami osobowymi władz lokalnych nieufność wobec planów długoterminowych, awersja do ryzyka negatywnej oceny przyszłych procesów zarządzania, niska skłonność do delegowania kompetencji decyzyjnych w sprawach o znaczeniu strategicznym, skłonność do konfliktów o podłożu politycznym http://www.dbc.wroc.pl/content/32084/sztando_wspolczesne_bariery_zarzadzania_strategicznego_2015.pdf

Wiedzieć Rozumieć Chcieć Móc Potrafić Bariery wdrażania projektu rozwojowego Sfera realizacji Bariery informacyjne - komunikacja strategii Bariery poznawcze - hermetyczny język Bariery wolicjonalne: - brak utożsamiania się ze strategią - kadencyjność władz -> brak woli politycznej - presja bieżących problemów - nawyk myślenia w kategoriach krótkookresowych - Brak możliwości realizacji - niedostatek zasobów; ludzkich, rzeczowych, finansowych, infrastrukturalnych - bariery wewnętrzne - Niekorzystne trendy zewnętrzne Bariery sprawnościowe

Ćwiczenie Proszę przeanalizować swoje plany strategiczne i odpowiedzieć na pytanie: Jakie bariery/problemy przewidujecie w sferze realizacji swoich planów? Ćwiczenie praca w grupach Bariera Jakie proponujecie rozwiązania? Wskażcie pomysły działań w ramach proponowanych rozwiązań?

Jeśli chcesz dojść tam, gdzie nigdy nie byłeś Musisz iść drogą, którą nigdy nie szedłeś

Złe sterowniki Michael Fullan Rozliczanie odpowiedzialności (accoun- tability) wykorzystywanie wyników testów i oceny nauczycieli w celu nagradzania lub karania nauczycieli i szkół versus budowanie potencjału (capacity building) Jakość pracy pojedynczych nauczycieli i jakość pracy pojedynczych liderów: promowanie poszczególnych jednostek versus rozwiązania dotyczące grup Technologia: inwestowanie w nowe technologie i zakładanie, że cuda cyfrowego świata rozwiążą wszystkie problemy, versus skoncentrowanie się na metodach nauczania (instruction) Strategie fragmentaryczne versus strategie zintegrowane lub systemowe http://glowna.ceo.org.pl/sites/default/files/wybor_zlych_sterownikow_w_calosciowej_reformie_systemu_edukacji.pdf

Dziękuję Państwu za aktywność i uwagę Do zobaczenia jutro