Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V TEMAT: Rozpoznanie i ocena stanu środowiska przyrodniczego ul. Powstańców Wielkopolskich w Ciechanowie Cele ogólne: - rozwijanie zainteresowania uczniów najbliższym otoczeniem - rozwijanie umiejętności wnikliwej obserwacji i rejestrowania jej wyników - kształtowanie świadomości ekologicznej - umiejętność współpracy w grupie Cele szczegółowe: Kategoria A: Zapamiętanie wiadomości; uczeń potrafi: - wymienićżywe i nieożywione czynniki środowiska przyrodniczego przy ul. Powstańców Wielkopolskich - nazwać drzewa rosnące przy ulicy - zidentyfikować porosty - wyliczyć elementy przyrody wytworzone przez człowieka - zidentyfikować elementy środowiska przyrodniczego Kategoria B: Zrozumienie wiadomości; uczeń potrafi - rozróżnić drzewa chore i zdrowe - wyjaśnić dlaczego i jakie porosty rosną przy ulicy - zilustrować wyniki obserwacji Kategoria C: Zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych; uczeń potrafi: - porównać stan środowiska obserwowanego z typem jakie powinno być - scharakteryzować obserwowane środowisko - określić stan zanieczyszczenia środowiska - zaprojektować wyglądulicy
Kategoria D: Zastosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych; uczeń potrafi: - zanalizować stan środowiska - ocenićśrodowisko przyrodnicze otoczenia - zaproponować zmiany na ulicy Powstańców Wielkopolskich METODY: obserwacja, pogadanka, metaplan FORMY PRACY: zespołowa, indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE I MATERIAŁY POMOCNICZE: lupa, skala porostowa, klucz do oznaczania drzew, lornetki, karty pracy, arkusz papieru, małe karteczki (aparat fotograficzny), magnetofon (dyktafon) CZAS PRACY: 2 godziny lekcyjne PRZEBIEG LEKCJI Część wstępna: 1. Przekaż uczniom temat lekcji terenowej 2. Podziel uczniów na 4 grupy 5-6 osobowe 3. Przekaż podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zajęć terenowych 4. Przekaż zadania karty pracy dla poszczególnych grup Grupa I Obserwacja rodzaju i stanu zabudowań (elementów wytworzonych przez człowieka) Grupa II Określenie stanu nawierzchni ulicy, chodników, wyposażenia ulicy w lampy, ławki, kosze na śmieci itd. Grupa III Obserwacja i ocena roślinności pod względem ilości i jakości, stanu zapylenia, zanieczyszczenia skala porostowa
Grupa IV Obserwacja i ocena miejsc użyteczności publicznej takich jak sklepy, parkingi, miejsca rekreacji, plac zabaw dla dzieci 5. Grupy idą w teren z kartami pracy: Grupa I Ocena stanu środowiska przyrodniczego ul. Powstańców Wielkopolskich Oceniane elementy Punkty obserwacyjne środowiska P1 P2 P3 Techniczny stan budynków Stan tynków Jakość dachów Okna Klatki schodowe wygląd Drzwi Kolorystyka Podjazdy dla wózków inwalidzkich Oznakowanie budynków Odległości między budynkami Suma punktów
Grupa II Ocena stanu środowiska przyrodniczego ul. Powstańców Wielkopolskich Oceniane elementy Punkty obserwacyjne Suma punktów środowiska P1 P2 P3 Stan nawierzchni ulicy Stan chodników Kosze na śmieci Oświetlenie, lampy Nasilenie ruchu ulicznego Hałas Zaśmiecenie Zapach Czytelność znaków drogowych Funkcjonowanie świateł na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych
Grupa III Ocena stanu środowiska przyrodniczego ul. Powstańców Wielkopolskich Oceniane elementy Punkty obserwacyjne Suma środowiska P1 P2 P3 punktów Jakość iilość drzew Stan biologiczny drzew i krzewów Zapylenie Występowanie porostów Obecność ijakość trawników Ilość terenów zieleni Skwery Zbiorniki wodne Występowanie ptaków i innych zwierząt Ogólne wrażenia, odczucia
Grupa IV Ocena środowiska przyrodniczego ul. Powstańców Wielkopolskich Oceniane Punkty obserwacyjne Suma elementy P1 P2 P3 punktów środowiska Parkingi jakość iilość Place zabaw dla dzieci Sklepy Kioski Bary, restauracje Przejścia dla pieszych Ławki obecność istan Miejsca rekreacji Estetyka Toalety 6. Grupy wracają przed budynek szkoły (po 40 minutowej obserwacji). 7. Na drugiej godzinie podsumowanie wyników pracy. W tabeli zbiorczej wg. Punktacji. Grupy omawiają wyniki obserwacji i oceny środowiska przyrodniczego ul. Powstańców Wielkopolskich.
Jak jest? w tabeli. Jak powinno być? Na arkuszu papieru uczniowie indywidualnie przyklejają karteczki, na których piszą jak wg. Nich powinno wyglądać środowisko przyrodnicze ulicy przy której jest szkoła. 8. Podsumowanie zajęć ocena aktywności uczniów na lekcji terenowej z przyrody.