Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on



Podobne dokumenty
Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Poznajemy rodzaje podmiotu

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Strona czynna i strona bierna czasownika

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Czasownik bez tajemnic

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Orzeczenie i jego określenia

Rodzaje zdań złożonych

Konspekt lekcji dla klasy VI

2. Metody prezentacji informacji

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Tabele w bazach danych

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I- III

3. Cele sformułowane w języku ucznia: dowiesz się, czym są przypadki rzeczownika, dowiesz się, jak odmieniać rzeczownik przez przypadki

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 5. im. Marii Konopnickiej w Ełku zgodny z nową podstawą programową

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I III

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

Przedmiotowy system oceniania z języka mniejszości narodowej - niemieckiego. Klasa III

Przedmiotowy system oceniania języka angielskiego kl. 4-6

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

2. Konstruowanie budżetu domowego

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Kryteria oceniania z języków w klasach 1-3 szkoły podstawowej

Kryteria oceniania z j. angielskiego. Klasy I-III. Klasa I

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z języka niemieckiego w klasie VII-ej w roku szkolnym 2017/2018

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klasy I. zgodny z nową podstawą programową

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 1 w Piasecznie. Klasa I (wymagania edukacyjne - nowa podstawa programową)

Kryteria ocen z języka niemieckiego dla klasy VI

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego klasy I - III w Szkole Podstawowej nr 29

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

Konspekt lekcji otwartej - zajęć terapii dyslektycznej uczniowie klas pierwszych gimnazjum

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK ANGIELSKI klasy 4-6 Anna Dworak

W wyniku ewaluacji Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania dokonałyśmy uszczegółowienia rocznej oceny opisowej.

Kryteria oceniania wiadomości i umiejętności z języka angielskiego klasy IV-VI

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

z języka niemieckiego (IV-VIII)

Przedmiotowy System Oceniania język angielski Zespół Szkół w Myśliwcu szkoła podstawowa Paulina Grabowska

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 1-3

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III SP. I. Organizacja oceniania. A. Elementy podlegające ocenianiu:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 6 IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE

Scenariusz zajęć w klasie III

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego. w klasach I-III. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie

2. Zakładanie własnej firmy

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Uczniowie mają obowiązek nosić podręcznik, zeszyt ćwiczeń i zeszyt przedmiotowy.

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego klas IV - VI

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Słynny malarz polski Jan Matejko

2. Małą i wielką literą pisane, czyli zasady nazewnictwa w języku polskim

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Wymagania edukacyjne i zasady oceniania z JĘZYKA ANGIELSKIEGO dla uczniów klas IV

Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego (klasy 1-3 szkoły podstawowej)

PSO i WYMAGANIA EDUKACYJNE NA OCENĘ

Ocenianie Przedmiotowe z języka angielskiego w klasach IV-VI. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty

Kryteria ocen - język angielski klasa III. Podręcznik: English Adventure -3

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA JĘZYK FRANCUSKI ROK SZKOLNY 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Szczegółowe kryteria oceniania z języka niemieckiego dla klasy 6. Szkoły Podstawowej Program autorski: Łukasz Pikus

Zasady oceniania wewnątrzszkolnego z języka francuskiego/hiszpańskiego w klasie I-III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z języka angielskiego w klasach IV VI :

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASA 1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV-VI

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Kuratorium Oświaty w Lublinie ZESTAW ZADAŃ KONKURSOWYCH Z ORTOGRAFII DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ ROK SZKOLNY 2017/2018 ETAP TRZECI

Jakie formy ma czasownik?

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klasy czwartej

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KL.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. Obywatel w urzędzie gminy

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z języka angielskiego w klasach I - III:

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

Transkrypt:

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna podstawowe zasady pisowni wyrazów z ą, ę, om, on, em, en, zna różnice w wymowie i piśmie omawianych wyrazów, zna odmianę czasowników przez osoby. b) Umiejętności Uczeń potrafi: poprawnie pisać wyrazy z ą, ę, om, on, em, en, posługiwać się słownikiem ortograficznym, pisać bezbłędnie ze słuchu. 2. Metoda i forma pracy Podająca, ćwiczenia utrwalające, praca w grupach. 3. Środki dydaktyczne 1.Podręcznik do kształcenia językowego. 2.Ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela. 3.Słownik ortograficzny. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel dyktuje uczniom reguły dotyczące pisowni wyrazów z ą, ę, om, on, em, en. Uczniowie zapisują te zasady w zeszytach: 1. Piszemy ą oraz ę: zgodnie z wymową przed spółgłoskami: f, w, s, z, sz, ż, ś, ź, ch, np.: wąs, kęs, gęś, brązowy niezgodnie z wymową przed spółgłoskami: p, b, t, d, c, dz, cz, ć, dź, k, g oraz przed ich zmiękczonymi wariantami, np.: mąka, sądzą, sęp, dęby,

zawsze, gdy wymieniają się w różnych formach gramatycznych lub wyrazach pokrewnych, np.: ząb : zęby, dąb : dęby, wąż : wężyk 2. Piszemy ą: w zakończeniu czasowników w formach 3. osoby liczby mnogiej czasu teraźniejszego, np.: widzą, siedzą, myślą jako końcówkę narzędnika, np.: z mężczyzną, z damą, z namalowaną chmurką 3. Piszemy ę: w zakończeniu czasowników w formach 1. osoby liczby pojedynczej czasu teraźniejszego, np.: widzę, siedzę, myślę w formie biernika liczby pojedynczej rzeczowników zakończonych na a w mianowniku, np.: mężczyzna mężczyznę, dama damę, szyja szyję 4. Piszemy om, on, em, en: w wyrazach obcych zgodnie z wymową przed p, b, t, d, c np.: komputer, bombka, konto, tempo przed ć, dź, chociaż w wymowie n może być zmiękczone, np.: na koncie, o komendzie w wyrazach rodzimych przed -ka oraz -ko, np.: piosenka, słomka, jedzonko (ale zwierzątko, bo zwierzęta) na początku wyrazów, np.: omdlenie, encyklopedia, onkologia 5. Piszemy om w celowniku liczby mnogiej jako końcówkę rzeczowników, np.: rodzicom, kotom, psom. Po zapisaniu notatki, nauczyciel objaśnia ewentualne niejasności, odpowiada na pytania uczniów. b) Faza realizacyjna Nauczyciel dzieli uczniów na kilkuosobowe grupy. Uczniowie wykonują różnorodne ćwiczenia, których celem jest sprawdzenie, czy potrafią zastosować poznane reguły w praktyce (karta pracy).

c) Faza podsumowująca Nauczyciel sprawdza z uczniami wykonane przez nich zadania, odpowiada na ewentualne pytania, dokonuje podsumowania wprowadzonych na lekcji wiadomości. 5. Bibliografia 1.Mikołajczuk A., Pisownia polska [w:] Wielki słownik ortograficzno-fleksyjny, pod red. J Podrackiego, Bertelsmann Media, Warszawa 2001, s. XXIII-XXV. 2.Nagajowa M., Słowa zwykłe i niezwykłe. Zeszyt ćwiczeń do klasy piątej szkoły podstawowej, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1994. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Zadanie 1. Podane zdania uzupełnij następującymi wyrazami: kompleks, komputer, konferencja, kondor, remanent, bezkonfliktowy. W moim ulubionym sklepie od kilku dni trwa.... Moja mama przygotowuje bardzo ważną.... Tata obiecał mi kupić nowy.... W zoo mieliśmy okazję zobaczyć..., małpy i wiele innych zwierząt. Ania jest... osobą, ale ma bardzo dużo.... Zadanie 2. Poniższe zdania uzupełnij słowami kąt lub konto. Biegać z... w.... Rodzice założyli mi... bankowe. Przyrząd do mierzenia... to kątomierz. Nauczyciel kazał uczniowi iść do.... Tomek może zapisać na swoim... kolejne zwycięstwo. Zadanie 3. Połącz podane niżej wyrazy tak, aby powstały całe zwroty lub przysłowia. 1.zamknięte z... oczy 2. cztery a piec... kąt pięć

3. bez nie ma ciekawość... mądrość 4. na wziąć... konto czegoś 5.orientacja w terenie... stracić Zadanie 4. Dopisz formy czasownika według wzoru. Następnie uzupełnij podane zdania czasownikami w odpowiedniej formie. Stanąć stanąłem stanęła stanął Wziąć......... Ciągnąć......... Minąć......... Moja klasa... na wysokości zadania. W końcu... sprawy w swoje ręce. Marek zawsze...tylko w swoją stronę. Uważam, że Ania... się z powołaniem. Zadanie 5. Dopisz formy jak we wzorze, a następnie głośno przeczytaj. Pamiętaj, że inaczej się mówi, a inaczej pisze. WZÓR: ciągnąć ciągnął ą jak o ciągnąłem ą jak o (ale nie: e) ciągnęliśmy ę jak e ryknąć zamknąć kopnąć runąć

b) Zadanie domowe Wytłumacz sens związków wyrazowych znajdujących się w zadaniu 4. Ułóż z nimi przykładowe zdania. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak