KONSPEKT. Data: 15.12.2005r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

16 Tydzień Gwiazdy, gwiazdeczki, bombki, bombeczki

Temat dnia. Integralny ośrodek tematyczny: NIEDŁUGO BOŻE NARODZENIE. MIKOŁAJU, CZEKAMY! Cele ogólne:

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat tygodnia Rodzaj aktywności dziecka Przewidywane efekty edukacyjne

Grupa Wróbelki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

Magia Świąt Bożego Narodzenia Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rzechcie rok szkolny 2017/2018

Zamierzenia dydaktyczno wychowawcze na miesiąc grudzień.

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNE NA MIESIĄC GRUDZIEŃ GRUPA IV ŻABKI

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Plan pracy wychowawczo dydaktycznej na miesiąc Grudzień 2015 r. w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki. Tematyka: 1. To już zima. 3.

Co słychać u Motylków?

DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki GRUDZIEŃ 2017

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC GRUDZIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

Temat kompleksowy nr 1: W krainie św. Mikołaja

GRUPA XVI LEŚNE SKRZATY GRUDZIEŃ

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć nr 8

GRUDZIEŃ W GRUPIE MISIE

Newsletter Anglojęzycznej Szkoły Podstawowej Primary Steps Nr 2/2014

SMERFY GRUDZIEŃ. W tym miesiącu zajmowaliśmy się tematami takimi jak: Czekam na Mikołaja, Choinka, Już zima.

Scenariusz zajęć w klasie III

GRUDZIEŃ PRZYSZŁA ZIMA

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Boże Narodzenie. 1a. Proszę podpisać obrazek. 1b. Co to jest?

Temat tygodniowy: Spotkanie przy wigilijnym stole. Temat dnia: Ubieramy choinkę.

TEMAT TYGODNIOWEGO OŚRODKA PRACY: Kształty w przyrodzie. Poznajemy podstawowe figury geometryczne.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Elemelek. Każdy czeka już na święta

GRUPA: MISIE MIESIĄC: GRUDZIEŃ

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, z wykorzystaniem pakietu podręczników Wesoła szkoła wyd. WSiP

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Plan miesięczny: wrzesień

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Grudzień: Tydzień I. uczestniczyło w dwiczeniach i zabawach: orientacyjno-porządkowych, bieżnych, z elementem czworakowania

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE MIKOŁAJKI (6 GRUDNIA) MIKOŁAJU, CZEKAMY!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w klasie III

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Termin realizacji: 1-5 X 2018

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Temat tygodnia: Grudniowe życzenia Termin realizacji: r r.

PROJEKT DRZEWO GRUPA III

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC GRUDZIEŃ 2016r. W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH ZAJĄCZKI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Scenariusz zajęć dla 4-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

MIESIĄC GRUDZIEŃ W GRUPIE ŻABKI

Boże Narodzenie za100 lat

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ Grupa Motylki Grudzień

GRUPA II : " PSZCZOŁY" DZIECI 4 - LETNIE NAUCZYCIEL : mgr Anna Sobieralska

Plan pracy wychowawczo dydaktycznej na miesiąc grudzień 2016 w grupie 3 4 latków,,różyczki

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Poznajemy tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia

Ulubione zajęcia i zabawy przedszkolaków

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

KS-501 OPIS: Koperta: Format 156x156 mm Papier biały gładki 120g. Cena: 3,42 zł /1 szt. Minimalne zamówienie: 30 szt

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE

ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE NA MIESIĄC GRUDZIEŃ

Grudzień u Misiów. 1. Grudniowe życzenia

GRUPA III : "ZAJĄCE" DZIECI 5 - LETNIE NAUCZYCIEL : Magdalena Kutyła

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Konspekt zajęć Prowadząca zajęcia Skład zespołu Data Temat Cele: - poznawcze: - kształcąco rewalidacyjne: - wychowawcze:

Calendario de Adviento

ZADANIA NA GRUDZIEŃ GRUPA VIII LISKI

* * * WITAJCIE! Dziś jest niedziela, posłuchajcie. opowieści. do jutra! Anioł Maurycy * * *

Temat: Jak szybko płynie czas?

Bloki tematyczne: Co robić w taki smutny czas? Nadeszła zima. Święta tuż tuż.

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi

TYDZIEŃ I: PRZYSZŁA ZIMA

Scenariusz zajęć dla grupy 5-latków z obszarów: wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją językową

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

Jak wyglądał świat przed milionami lat 3 XII 7 XII 2018r

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEBIEG ZAJĘĆ:

GRUDZIEŃ Moja rodzina (mama, tata, rodzeństwo i dziadkowie) Święty Mikołaj (list do św. Mikołaja, odwiedzi nas Mikołaj, prezenty)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

W GRUDNIU W NASZEJ GRUPIE:

Scenariusz zajęć dla 5-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Przewidywane osiągnięcia dziecka w grudniu w grupie 3-latków

Transkrypt:

Opracowała i przeprowadziła Małgorzata Matysiak Murat KONSPEKT Data: 15.12.2005r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne Cele zajęć: 1. Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania tekstu mówionego. 2. Doskonalenie umiejętności wypowiadania się w sposób jasny i zwięzły na określony temat. 3. Wzbogacenie wiadomości dzieci na temat tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych. 4. Wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką. 5. Różnicowanie, porównywanie i nazywanie wielkości przedmiotów według wzrastającej liczby ich elementów. Operowanie określeniami: mały większy największy. 6. Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, logicznego myślenia poprzez dobieranie prezentu do odpowiedniej choinki. 7. Utrwalenie kształtów i nazw poznanych figur geometrycznych: trójkąt, koło, kwadrat czterolatki; trójkąt, koło, kwadrat, prostokąt pięciolatki. 8. Zapoznanie z techniką wykonywania pracy łączenie papieru z włóczką. 9. Doskonalenie umiejętności posługiwania się nożyczkami. Metody nauczania: Podające opowiadanie, objaśnienie Poszukujące rozmowa, pytania, odpowiedzi Ekspresyjna taniec przy muzyce Praktycznego działania zabawy dydaktyczne Formy pracy: zbiorowa, indywidualna Środki dydaktyczne: - opowiadanie A. Galica pt. Komu potrzebne jest Boże Narodzenie, - dzwoneczek, figurka aniołka, sylwety choinek, prezenty, - kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki My jesteśmy choineczki, - zagadki, gwiazdki, puzzle, - sylwety aniołka, włóczka, klej, nożyczki. 1

Przebieg zajęć Zabawa na powitanie: Wszyscy są... 1. Słuchanie utworu A. Galica Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? Pewnej ciemnej nocy, kiedy padał gęsty, biały śnieg, z nieba na ziemię wędrował mały Aniołek i niósł w ręce złoty dzwoneczek. Hop, hop, hop, hop przeskakiwał Aniołek z płatka na płatek, aż znalazł się na ziemi. Spotkał go szary, pręgowany Kocur, który właśnie wyszedł na spacer. - Co ty tu robisz? spytał Kocur Aniołka. - Jak to co? Idę, żeby przypomnieć wszystkim, że są święta Bożego Narodzenia odparł Anioł będę głośno dzwonił moim dzwoneczkiem. - A komu potrzebne są święta Bożego Narodzenia? mruknął niechętnie Kot. - Nie wiesz komu? zdziwił się Aniołek i zadzwonił dzwoneczkiem. - Wszystkim! Wszystkim potrzebne jest Boże Narodzenie i znowu zadzwonił. - Wszystkim prychnął kocur. Wszystkim, to znaczy komu? - Och westchnął Aniołek i usiadł na zaśnieżonym płocie to długa historia. Święta Bożego Narodzenia potrzebne są choince, żeby mogła ubrać się w kolorowe bombki, i gwiazdkom, żeby mogły wyrosnąć na czubku choinek. - I komu jeszcze? zapytał zaciekawiony Kot. - Jeszcze? Aniołek zastanowił się chwilkę Boże Narodzenie potrzebne jest mamusi, żeby ubrała się w najpiękniejszą sukienkę, i tatusiowi, żeby pokazał jaki jest mocny i przyniósł do domu największą choinkę, i dzieciom, które czekają na prezenty. - I jeszcze? dopytywał się Kot. Po co jeszcze są te święta? - Jeszcze po to odparł Aniołek żeby wszyscy spróbowali jak smakuje biały, wigilijny opłatek i żeby zaśpiewali kolędę: Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi. - Tak zamruczał Kot teraz już wiem, po co jest Boże Narodzenie. A Aniołek powędrował dalej, głośno dzwoniąc swoim dzwoneczkiem. 2. Omówienie treści utworu ze szczególnym zwróceniem uwagi na temat: Co robimy w święta Bożego Narodzenia? Z kim się spotykamy? 2

Rozmowa na temat polskich tradycji bożonarodzeniowych. 3. Zabawa ruchowa: Chodź gwiazdeczko. 4. Prezenty - zabawa dydaktyczna. Na tablicy umieszczone są sylwety choinek oznaczone figurami geometrycznymi. Dzieci układają choinki od najmniejszej do największej (3 choinki), przeliczają i dzielą wyraz choinka na sylaby. Następnie szukają ukrytych w sali prezentów. Zadaniem dziecka jest dopasowanie prezentu do odpowiedniej choinki (prezenty są różnej wielkości w kształcie figur geometrycznych). 5. Nauczyciel zadaje pytania: - Ile prezentów jest pod pierwszą, drugą, trzecią choinką? Nauczyciel umieszcza na tablicy czwartą choinkę (oznaczoną prostokątami)- dzieci przeliczają prezenty. - Pokaż choinkę, pod którą jest np. dwa prezenty. - Pod którą choinką jest najwięcej prezentów? - Pod którą choinką jest najmniej prezentów? - Wskaż trzecią choinkę itp. 6. Zabawa ruchowa przy piosence My jesteśmy choineczki. 7. Zabawa Czarodziejskie pudełko. W pudełku znajdują się zadania do wykonania: zagadki, segregowanie gwiazdek od najmniejszej do największej, puzzle wykonane z kartki świątecznej. Zagadki: Przywieźli ją z lasu, Pięknie przystroili. Teraz będzie z nami. By święta umilić. (choinka) Co to są za gwiazdki, odpowiedzcie śmiało, które stroją ziemię w sukieneczkę białą? (płatki śniegu) W dzień ich nie ujrzysz, chociaż są nad nami, można je zobaczyć nocą, wieczorami. (gwiazdy) 8. Praca plastyczna. Wykonanie kartek świątecznych z aniołkiem przyklejanie wyciętych elementów sylwety anioła z błyszczącego papieru (czterolatki), samodzielne wycinanie elementów (pięciolatki). Doklejanie aniołkowi włosów z włóczki. 9. Ewaluacja zajęć: Dzieci, którym zajęcia się podobały zawieszają cukierki na choince. 3

A. Galica Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? Pewnej ciemnej nocy, kiedy padał gęsty, biały śnieg, z nieba na ziemię wędrował mały Aniołek i niósł w ręce złoty dzwoneczek. Hop, hop, hop, hop przeskakiwał Aniołek z płatka na płatek, aż znalazł się na ziemi. Spotkał go szary, pręgowany Kocur, który właśnie wyszedł na spacer. - Co ty tu robisz? spytał Kocur Aniołka. - Jak to co? Idę, żeby przypomnieć wszystkim, że są święta Bożego Narodzenia odparł Anioł będę głośno dzwonił moim dzwoneczkiem. - A komu potrzebne są święta Bożego Narodzenia? mruknął niechętnie Kot. - Nie wiesz komu? zdziwił się Aniołek i zadzwonił dzwoneczkiem. - Wszystkim! Wszystkim potrzebne jest Boże Narodzenie i znowu zadzwonił. - Wszystkim prychnął kocur. Wszystkim, to znaczy komu? - Och westchnął Aniołek i usiadł na zaśnieżonym płocie to długa historia. Święta Bożego Narodzenia potrzebne są choince, żeby mogła ubrać się w kolorowe bombki, i gwiazdkom, żeby mogły wyrosnąć na czubku choinek. - I komu jeszcze? zapytał zaciekawiony Kot. - Jeszcze? Aniołek zastanowił się chwilkę Boże Narodzenie potrzebne jest mamusi, żeby ubrała się w najpiękniejszą sukienkę, i tatusiowi, żeby pokazał jaki jest mocny i przyniósł do domu największą choinkę, i dzieciom, które czekają na prezenty. - I jeszcze? dopytywał się Kot. Po co jeszcze są te święta? - Jeszcze po to odparł Aniołek żeby wszyscy spróbowali jak smakuje biały, wigilijny opłatek i żeby zaśpiewali kolędę: Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi. - Tak zamruczał Kot teraz już wiem, po co jest Boże Narodzenie. A Aniołek powędrował dalej, głośno dzwoniąc swoim dzwoneczkiem. 4

Opracowała i przeprowadziła Małgorzata Matysiak Murat KONSPEKT Data: 15.12.2005r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne Cele zajęć: 10.Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania tekstu mówionego. 11.Doskonalenie umiejętności wypowiadania się w sposób jasny i zwięzły na określony temat. 12.Wzbogacenie wiadomości dzieci na temat tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych. 13.Wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką. 5

14.Różnicowanie, porównywanie i nazywanie wielkości przedmiotów według wzrastającej liczby ich elementów. Operowanie określeniami: mały większy największy. 15. Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, logicznego myślenia poprzez dobieranie prezentu do odpowiedniej choinki. 16.Utrwalenie kształtów i nazw poznanych figur geometrycznych: trójkąt, koło, kwadrat czterolatki; trójkąt, koło, kwadrat, prostokąt pięciolatki. 17.Zapoznanie z techniką wykonywania pracy łączenie papieru z włóczką. 18.Doskonalenie umiejętności posługiwania się nożyczkami. Metody nauczania: Podające opowiadanie, objaśnienie Poszukujące rozmowa, pytania, odpowiedzi Ekspresyjna taniec przy muzyce Praktycznego działania zabawy dydaktyczne Formy pracy: zbiorowa, indywidualna Środki dydaktyczne: - opowiadanie A. Galica pt. Komu potrzebne jest Boże Narodzenie, - sylwety choinek, prezenty, dzwoneczek, figurka aniołka, - kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki My jesteśmy choineczki, - zagadki, gwiazdki, puzzle, - sylwety aniołka, włóczka, klej, nożyczki. 6