listopad TYDZIEŃ 3.: krople, kropelki, wodne figielki



Podobne dokumenty
listopad TYDZIEŃ 4.: gdy nastaje niepogoda, głośno

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

listopad TYDZIEŃ 2.: wędrujemy, wędrujemy, naszą polskę

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Rozdział 2. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym z lekkim i umiarkowanym stopniem uszkodzenia słuchu

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Październik. TYDZIEŃ 4.: na jesienne chłody froeblowska

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zima w przyrodzie. Temat ośrodka dziennego: Jak powstaje śnieg?

listopad TYDZIEŃ 1.: za górami, za lasami była kraina usłana zamkami

Scenariusz zajęć dla 5- latków

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 2.: Owoce w nich zdrowe są moce

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W świecie książki. Temat ośrodka dziennego: Zanim kupisz książkę.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

RAPORT Z KONKURSU WYSTAWA ZDROWA WODA. Przedszkole Miejskie nr 29 Kasztanowa Kraina ul. Wróblewskiego Gorzów Wlkp.

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWCYCH

PAŹDZIERNIK. Kręgi tematyczne: 1. Jesień w sadzie. 2. Jesień na działce. 3. Nasze rodziny. 4. Nasi domowi ulubieńcy.

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki LISTOPAD 2017

Scenariusz zajęć dla uczniów klasy I (I etap edukacyjny) A to ci dopiero! Dzień Małego Naukowca woda.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

kwiecień Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Karolina Kwiatkowska, Edukator Froebel.pl)

Bloki tematyczne: 1.Urządzenia elektryczne. 2. A deszcz pada i pada. 3. Dbamy o zdrowie. 4. Na jesienny smutny czas

Nauczyciel prowadzący: Arleta Kaczmarek. Nauczyciel wspomagający: Daria Bakowicz. Przedszkole nr 86 Tęczowy Świat w Poznaniu

Tematy kompleksowe: 1.Baśnie, bajki, bajeczki 2.Muzyka wokół nas 3.Nie jesteśmy sami w kosmosie 4.Projekt budowle

Tygodniowe propozycje sytuacji edukacyjnych według programu wychowania przedszkolnego Dar zabawy

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 1. niedziela po Epifanii

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki GRUDZIEŃ 2017

Co słychać u Motylków?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Plan pracy wychowawczo-dydaktycznej w świetlicy 29 luty- 4 marzec Nasi pupile. Gry i zabawy. Temat tygodnia

ZAMIERZENIA OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZE NA. PAŹDZIERNIK 2015r. DLA DZIECI Z GRUPY BIEDRONKI CELE GŁÓWNE:

PLAN METODYCZNY ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ Z ELEMENTAMI OCENIANIA KSZTAŁTUJĄCEGO

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęć przeprowadzonych. Metodą Dobrego Startu. w dniu r.

kwiecień TYDZIEŃ 4.: same radości w krainie kreatywności

Olaf Tumski: Tomkowe historie 3. Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN

MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!!! PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 183

Scenariusz zajęcia z programowania dla dzieci 3 - letnich

Scenariusz zajęć nr 5

MARZEC 2017 MALUCHY. Tydzień 1- Były sobie dinozaury

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć nr 1

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

MARZEC 2017 III INNE NUTKI

Nauczyciele: mgr Anna Pajdak. mgr Halina Ramult

Scenariusz zajęć nr 3

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE 4 LATKÓW

Obieg wody w przyrodzie

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC GRUDZIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

Scenariusz zajęć, zabaw ruchowych organizowanych w przedszkolu

AUTOR SCENARIUSZA: BOŻENA NOWAK TEMAT TYGODNIOWEGO OŚRODKA PRACY: ZWIERZĘTA NA ŁĄCE (BOCIAN, ŻABA, ŚLIMAK, BIEDRONKA)

Ekologiczne działania w postaci historyjki. Ratowanie kasztanowców. Our Eco Story. PG 13 Radom

Scenariusz zajęć nr 8

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

Przyroda Ziemi Radłowskiej - zjawiska zachodzące w przyrodzie

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

- ETAP I - TEMAT POJAWIŁ SIĘ PO WYSŁUCHANIU TEJ BAJKI:

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

ZADANIA NA MARZEC - GRUPA XI LISKI

Temat lekcji: Moja fantazja

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU LISTOPAD W GRUPIE TRZECIEJ WIEWIÓRKI.

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Styczeń. w grupie Wiewiórek

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI Marzec 2019

Transkrypt:

listopad TYDZIEŃ 3.: krople, kropelki, wodne figielki Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Ewelina Ścibak, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK: kropelkowe podróże 1. Nauczyciel zaprasza dzieci, aby usiadły jak najciszej. Dzieci siadają na dywanie w kole, nauczyciel przekazuje pojemniki z wodą (dla lepszej widoczności, można zabarwić wodę) o różnych kształtach. Dzieci w całkowitej ciszy obserwują pojemniki z wodą. Na koniec nauczyciel pyta dzieci: Co zauważyłyście? Nakierowuje dzieci, aby ostatecznym wnioskiem z obserwacji było to, że woda przybiera kształt pojemnika, w jakim się znajduje (czyli woda nie ma kształtu). 2. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie pt. Przygoda srebrnej kropelki (zmodyfikowane opowiadanie H. Bechlerowej pt. Jedna srebrna kropla, oprac. E. Ścibak). Nad małym strumieniem rosła piękna wierzba, tuż obok niej na płatku kwiatka mieszkała mała kropelka. Kropelka rozglądała się dookoła i marzyła o tym, by poznać świat. Wierzba usłyszała kropelkę i zapewniła ją, że już wkrótce jej marzenie się spełni. Pewnego dnia kropelka poczuła na swoich policzkach ciepłe promienie słońca. Odwróciła swoją twarz ku słońcu i nagle zorientowała się, że zrobiła się bardzo lekka i leci w górę. Kropelka znalazła się wśród wielu innych kropel w białej chmurce, która sunęła po niebie. Nagle powiał silny wiatr i ogromna czarna chmura zakryła biały obłoczek. Kropelka troszkę się przestraszyła, ale zaraz odkryła, że zaczyna spadać. Leciała coraz szybciej aż w końcu wpadła do strumyka, który porwała ją swym nurtem. Kropelka w zachwycie płynęła przed siebie, gdy nagle strumień wpadł do rzeki. Tutaj dopiero kropelka z podziwem patrzyła jak szeroka i piękna jest ta woda. Dokąd ja płynę? zapytała kropelka. Do morza odpowiedział jej bocian stojący na brzegu rzeki. W rzece kropelka płynęła jeszcze kilka dni i nagle usłyszała krzyk mew i zobaczyła ogromne statki. To na pewno jest morze pomyślała z zachwytem. W morzu pluskała się już długo, kiedy znowu zamarzyła o podróżach. I przyszedł upalny dzień, słoneczko ogrzało policzki kropelki i w tej samej chwili zmieniła się w lekką mgiełkę i poszybowała w górę ku chmurom. W białym obłoku kropelka sunęła nad lasami, polami i miastami. Oglądała świat w zachwycie. W końcu i ta podróż znudziła kropelkę, która zamarzyła, by znów spaść z deszczem na ziemię, zatęskniła za strumieniem i stara wierzbą. W pewnej chwili kropelka poczuła zimny powiew, im dalej płynęła chmurka, tym rozbiło się chłodniej. Nagle kropla poczuła, że spada w dół, ale tym razem było zupełnie inaczej. Nie leciała jak kropla tylko wirowała lekko i cicho jak motylek. Rozejrzała się wkoło i zobaczyła, że wokół niej wiruje wiele białych płatków. /FROEBELpl 1

Co to może być? zastanawiała się. Kiedy już opadła na ziemię, zobaczyła, że leży u stóp starej wierzby. Przywitała się z drzewem, które wyglądało teraz inaczej. Nie miało liści i całe było okryte białą, miękką pierzynką. Witaj moja mała odezwała się sennym głosem wierzba. Teraz jesteś płatkiem śniegu, choć nadal tą samą kropelką. Jak to? zdziwiła się kropelka przecież teraz wyglądam zupełnie inaczej. Poczekaj do wiosny. Sama się przekonasz odpowiedziała jej wierzba i natychmiast zasnęła. 3. Nauczyciel omawia z dziećmi bajkę, ilustrując ją darami lub obrazkami do opowiadania. 4. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy ruchowej. Dzieci kropelki zwinięte na dywanie na dźwięk muzyki unoszą się powoli ku górze, wirują w rytmie muzyki. Nauczyciel wycisza odtwarzacz i zaczyna dzwonić dzwonkiem na ten sygnał kropelki opadają na ziemię. 5. Nauczyciel prezentuje dzieciom obieg wody w przyrodzie za pomocą darów oraz ilustracji lub tablicy demonstracyjnej. 6. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 2

Przebieg spotkania w Porannym kole: WTOREK: kropelka do kropelki 1. Nauczyciel zaczyna układać przed sobą krople (z darów lub wycięte z papieru), recytując wiersz E. Ścibak pt. Do kropelki kropelka. Do kropli kropelka, przyszła dziś ulewa wielka. Spadło chyba z kropel sto, kto policzy je, no kto? Jeden, dwa i trzy, lecą krople jak się patrzy. Cztery, pięć i sześć, czarna chmura mówi cześć. Siedem, osiem, widzę z okna cała ziemia jest już mokra. Dziewięć, dziesięć, no i cześć więcej już nie mogę znieść. 2. Nauczyciel zaprasza dzieci do przeliczenia kropelek, które ułożył na podłodze (liczba kropel w zależności od możliwości dzieci). Dzieci przeliczają krople razem, a następnie każde indywidualnie. Nauczyciel zmienia sposób liczenia z liczebników głównych na porządkowe. 3. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy w kropelki. W zależności od ilości usłyszanych uderzeń w bębenek dzieci podskakują na dwóch nogach, następnie tylko na lewej i prawej nodze. 4. Nauczyciel rozdaje dzieciom podkładki (dywaniki lub małe obręcze) oraz białe i niebieskie kropelki. Nauczyciel gra na bębenku lub trójkącie, dzieci wyklaskują usłyszaną ilość dźwięków, a następnie układają na podkładkach kropelki (niebieskie bębenek, białe trójkąt). 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /FROEBELpl 3

Przebieg spotkania w Porannym kole: ŚRODA: malowana woda 1. Nauczyciel urządza w sali galerię sztuki. Ustawia na sztalugach i wiesza na tablicach reprodukcje dzieł sztuki przedstawiających wodę. Pyta dzieci: Co to jest galeria sztuki?, Co tam robimy?. Następnie zaprasza dzieci do zwiedzania galerii. 2. Po zakończeniu zwiedzania galerii dzieci siadają na dywanie i rozpoczyna się rozmowa na temat oglądanych obrazów. Dzieci wypowiadają się swobodnie, który obraz podoba im się najbardziej i dlaczego, co przedstawiają obrazy itp. 3. W grupach na dywanie dzieci tworzą z darów obrazy inspirowane oglądanymi reprodukcjami. 4. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 4

CZWARTEK: plusk, chlust, kap, chlap wodna muzyka Przebieg spotkania w Porannym kole: 1. Nauczyciel ustawia na podłodze miskę z wodą oraz kilka różnych naczyń. Następnie zachęca dzieci do wsłuchania się w odgłos przelewanej, kapiącej i płynącej wody. Dzieci próbują nazwać usłyszane odgłosy. 2. Nauczyciel odtwarza na odtwarzaczu CD odgłosy wody (muzyka relaksacyjna). Dzieci słuchają w skupieniu i ciszy. Następnie nauczyciel rozdaje dzieciom gazety, folię aluminiową, reklamówki, z których próbują wytworzyć odgłosy podobne do usłyszanych wcześniej. 3. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /FROEBELpl 5

PIĄTEK: woda co już o niej wiemy? Przebieg dnia: 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do recytacji wiersza I. Salach pt. Szuru, szuru, szuru. Szuru, szuru, szuru rączki myję, chlap, chlapu, chlapu buzię, szyję. Plusk, plusku, plusku brzuszek, nóżka tyle dźwięków słyszą uszka! 2. Nauczyciel pokazuje dzieciom zdjęcia przedstawiające wodę (różne rodzaje). Pyta dzieci: Co wiecie już o wodzie? Czego chciałybyście się jeszcze dowiedzieć? Następnie nauczyciel informuje dzieci o spotkaniu z ekspertem i zachęca dzieci do wymyślania pytań dotyczących wody. 3. Wycieczka do MPWiK lub spotkanie z ekspertem w przedszkolu. /Froebelpl 6