Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć - 45 min

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć na seminarium Górze śmieci mówimy nie!

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

mgr inż. Bartłomiej Fydryszewski

Odpady nadające się ponownego przetworzenia są odpowiednio oznakowane. Zwracajcie więc uwagę na znaki i symbole umieszczane na opakowaniach

1) Rozwiąż krzyżówkę, rebus i.wykreślankę. Rozwiązania, które otrzymasz, to 3 zasady postępowania z odpadami w języku angielskim.

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Segregacja odpadów, czy to konieczne? Wojciech Bartkiewicz kl. III b Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

NA PRODUKTACH ŻYWNOŚCIOWYCH:

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

Wykraczamy poza horyzont...

Najczęściej spotykane ekoznaki, zarówno na polskim, jak i europejskim rynku.

SEGREGACJA ODPADÓW? O CO TU CHODZI?

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie

CZY TY TEŻ SEGREGUJESZ ODPADY?

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu Dofinansowano ze Środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych I. Temat: Śmieci - problem czy korzyści?

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

JEDNORAZÓWKI W ODWROCIE. Autorki: Jolanta Brojakowska Elżbieta Józefowicz Monika Hrycyk Żaneta Dusza

postawy mieszkańców woj. śląskiego wobec ekologii

Recykling moda czy konieczność? Zadbaj o środowisko w gminie, w domu i w szkole. Marta Szczecińska, Kielce 2013 r.

Jednorazówki w odwrocie

Scenariusz. Jak post powa odpowiedzialnie z odpadami? cz. 1. odpadów w gospodarstwie domowym, wymienia przykłady. właściwego postępowania,

reduce reuse recycle EkoKonsument reklamówek

W trakcie zajęć uczniowie/wychowankowie poznają opakowania jakie spełniają funkcje, z czego są wykonane, kiedy i przez kogo są wykorzystywane.

spożywać aby cieszyć się zdrowiem przez całe życie. Poniżej zdjęcia z przeprowadzonych lekcji w klasach 4 Zdrowe śniadanie

Sprawozdanie z działań przeprowadzonych w ramach konkursu.,,z Ekologią na Ty 2016

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI

Ponad ,00 TON rocznie!!!

PROJEKT EKOLOGICZNY Moja Ziemia mój dom

Cele ogólne: Cele szczegółowe:

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

Projekt edukacyjny Lider Lokalnej Ekologii. temat ŚWIADOMY KONSUMENT. Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni. rok szkolny 2014/2015

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI W GDAŃSKU

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU

I. Treści programu i osiągnięcia szczegółowe uczniów w ramach zajęć technicznych w roku szkolnym 2018/19

Sposób realizacji (kolejność działań)

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

6. Działania zmierzające do poprawy sytuacji w zakresie gospodarki odpadami

Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne

Happy Home Wallet. Jak oszczędzać zasoby? Praktyczny poradnik

HIERARCHIA POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI

Lider Lokalnej Ekologii. Zrównoważony rozwój, a racjonalna gospodarka i ochrona zasobów wodnych

Gmina Ruda Maleniecka Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Ruda Maleniecka

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Drugie rzeczy życie. Traktor jak żywy! Instrukcja na familyfun.go.com (źródło:

Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?

Co możesz zrobić dla naszej planety?

Oznakowanie ekologiczne produktów i opakowań wybrane ekoznaki

Nr lekcji. Liczba godzin. Temat lekcji. Zakres treści. Osiągnięcia ucznia

Projekt jest realizowany w Szkole Podstawowej w Łebnie grudzień 2016r.-maj 2017r. Koordynator: Monika Hrycyk

ODPADY czyli przedmioty i substancje stałe oraz ciekłe (które nie są ściekami), powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

Zasady gospodarowania odpadami. Zasady gospodarowania odpadami

ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Dlaczego człowiek tworzy parki narodowe? Jakie formy prawnej ochrony przyrody, stosowane są w naszym kraju. Które z tych form dają możliwość

Warsztaty edukacyjne. Planeta EGOS. Ekologiczna Gospodarka Odpadami dla Szczecina

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Regulamin projektu edukacyjnego o zagospodarowaniu odpadów Nawet dzieci segregują śmieci

Wspólny System Segregacji Odpadów

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Lokalny ekorozwój. Patrycja Bancerz Aleksandra Rudzińska

PREZENTACJA Z DZIAŁAŃ NA TERENIE PLACÓWKI PRZEDSZKOLE NR 30 W GDYNI ul. ZIELONA 53

MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI Ogólnopolski program edukacyjny. Zeszyt ćwiczeń dla ucznia

PLAN DZIAŁAŃ REALIZOWANY W Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Wojciechach Wojciechy Bartoszyce ZAPLANOWANE DZIAŁANIA

Ekoplacówka Zielony Zakątek III. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tarnowie

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

14. WPŁYW REKLAM I WYGLĄDU PRODUKTU NA ZACHOWANIA KONSUMENCKIE

mgr Joanna Fydryszewska koordynator projektu

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

POLIM. Ćwiczenie: Recykling materiałów polimerowych Opracowała: dr hab. Beata Grabowska. Ćwiczenie: Recykling materiałów polimerowych

Kosz na śmieci analiza odpadów

Gmina Ruda Maleniecka Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Ruda Maleniecka

POLSKI SYSTEM GOSPODARKI OPAKOWANIAMI I ODPADAMI OPAKOWANIOWYMI

Instrukcja dla nauczyciela

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W RAMACH PROJEKTU PROGRAMU COMENIUS PT. EKOLOGIA WOKÓŁ NAS. Odpady-rodzaje, źródła i sposoby postępowania z nimi.

Transkrypt:

Scenariusze lekcji Szkoły średnie Scenariusz nr 1

Temat lekcji: Akademia recyklingu Cel: Rozwijanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży związanej z ponownym wykorzystaniem odpadów oraz prawidłowymi wyborami konsumenckimi. Przeprowadzenie lekcji pozwala uczniom: zrozumieć związek między konsumpcją a ilością produkowanych odpadów, poznać zasady prawidłowego postępowania z odpadami, zrozumieć konieczność ograniczania składowania odpadów, poznać dobre praktyki z zakresu ograniczania produkcji odpadów. Metody pracy: pogadanka, dyskusja, praca zespołowa i indywidualna, burza mózgu Materiały dydaktyczne: prezentacja multimedialna, fotografie, rysunki, papier, mazaki Przebieg zajęć: 1. Jak ograniczyć wytwarzanie odpadów? Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy i prosi, by na kartkach napisali swoje propozycje, w jaki sposób mogą ograniczyć wytwarzanie odpadów we własnym gospodarstwie domowym.

Przykładowe odpowiedzi: korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku, wybieranie produktów, które nie mają zbędnych opakowań, zakup akumulatorków zamiast jednorazowych baterii, oddawanie niepotrzebnych rzeczy np. książki, płyty, stary sprzęt AGD, RTV potrzebującym osobom, zakup produktów, które nadają się do wielokrotnego użytku, segregacja śmieci. Każda grupa prezentuje swoje pomysły układając propozycje na podłodze. Kolejna grupa dokłada swoje pomysły, do tych, które już się pojawiły, bądź tworzy nową kategorię. Następnie dzieci wspólnie z nauczycielem omawiają wszystkie propozycje. 2. Wprowadzenie pojęcia RRR Zapoznanie dzieci z ZASADĄ 3xR = REDUCE + REUSE + RECYCLE Dyskusja nad znaczeniem pojęć: recykling przetwarzanie odpadów, ponowne użycie ich surowców do produkcji nowych tworzyw. Zasady postępowania z odpadami, odpowiednio: reuse, reduce, recycle. Uczniowie poznają trzy zasady postępowania z odpadami. reuse użytkujemy powtórnie produkty/opakowania, zamiast wyrzucić je do kosza; reduce staramy się zmniejszać ilość produkowanych przez nas odpadów, żyć tak, aby produkować ich jak najmniej recycle jeśli odpady już powstaną i nie da się ich zagospodarować, należy zadbać o to, aby zostały przetworzone. W tym miejscu warto przypomnieć uczniom pojęcia segregacji odpadów, surowców wtórnych, recyklingu i ich wzajemnego powiązania. Uczniowie zastanawiają się, w jakiej kolejności powinno się stosować te trzy zasady, aby najefektywniej gospodarować odpadami. Właściwa kolejność to: reduce, reuse, recycyle. Zasada 3xR to podstawowe, obowiązujące wg prawa UE i polskiego metody postępowania z odpadami. Zostały one zapisane w głównych aktach prawnych z tego zakresu, w tym w Dyrektywie Odpadowej UE. Dodatkowa, czwarta zasada dotyczy unieszkodliwienia poprzez składowanie, spalanie itp., ale tylko wtedy, gdy nie da się zapobiec powstaniu odpadów, ponownie ich wykorzystać ani przetworzyć.

3. Wybory konsumenckie Rozmowa dzieci z nauczycielem wokół pytań poświęconych świadomym wyborom konsumenckim. przygotowanie lista zakupowej, a zakupy dokonywane pod wpływem impulsu czytanie etykiet zwracanie wagi na skład kupowanych produktów Nauczyciel przygotowuje zestaw zdjęć, lub rysunków produktów spożywczych i gospodarstwa domowego (np.: jogurt w małym i dużym opakowaniu, proszek do prania w małym i dużym opakowaniu, zwrotna i bezzwrotna butelka), następnie umieszcza je na stole. Uczestników zajęć dzieli na dwie grupy konsumentów: przyjaznych środowisku i nie. Każda osoba z grupy po kolei i na zmianę wybiera produkt i wkłada do właściwego koszyka (I koszyk zakupy ekologiczne, II koszyk zakupy nieekologiczne). Po wykonanym zadaniu uczestnicy odpowiadają na pytania prowadzącego: czy trudno jest robić ekologiczne zakupy? czy częściej decydujemy się na zakup towaru jednorazowego, czy wielokrotnego użytku? czy na zakupy bierzemy ze sobą torbę, koszyk? czy korzystam z jednorazowych, plastikowych torebek, reklamówek jednorazowego użytku? 4. Zadanie indywidualne Przeanalizuj wymienione poniżej sytuacje. Jeśli określona sytuacja zdarza się w Twojej rodzinie: zazwyczaj postaw znak + sporadycznie znak 0 bardzo rzadko postaw znak Sytuacje: podczas zakupów używamy toreb z materiału, torby plastikowe w naszym domu używane są wielokrotnie, segregujemy odpady, kupujemy napoje w szklanych opakowaniach, wybierając produkty czytamy informacje na ich opakowaniu dotyczące ich składu, wybieramy produkty w większych lub zbiorczych opakowaniach, rzadko korzystamy z przedmiotów jednorazowego użytku, kompostujemy odpady, unikamy wyrobów z tworzyw sztucznych,

nieprzydatne rzeczy przekazujemy osobom, które mogą z nich skorzystać, używamy przedmiotów trwałych, nadających się do recyklingu. 5. Eko-symbole omówienie Nie testowane na zwierzętach Zgodne z normami Unii Europejskiej Rolnictwo ekologiczne (Unia Europejska) Opakowanie nadaje się do recyklingu Niskie zużycie energii i łatwy recykling Błękitny Anioł (Niemcy) wyprodukowano z poszanowaniem środowiska

Łabędź (Skandynawia) wyprodukowano z poszanowaniem środowiska Drewno z lasów zarządzanych ekologicznie Zielony punkt (znak ten informuje nas, że producent opakowania wniósł swój wkład na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań) Dbaj o czystość Rolnictwo ekologiczne Ekoland (symbol można znaleźć na produktach żywnościowych, które zostały wyprodukowane w gospodarstwach ekologicznych)

6. Podsumowanie informacji na temat gospodarki odpadami Podsumowanie zajęć, udzielenie odpowiedzi na pytania uczniów.

Zrealizowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.