PRZYGOTOWANIE I REALIZACJA HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Konferencja regionalna projektu Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

Praktyczny Excel. Wykresy i grafika. w Excelu krok po kroku

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. z przedmiotu Informatyki. w klasie VI

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

TP1 - TABELE PRZESTAWNE od A do Z

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Publikacje nauczycieli Ewa Goszczycka Gimnazjum w Polesiu

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

Excel dla administracji publicznej

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Laboratorium nr 3. Arkusze kalkulacyjne.

Praktyczny Excel. Wykresy i grafika. w Excelu krok po kroku

TEMAT: Ilustracja graficzna układu równań.

Temat: Co to jest modelowanie? Modelowanie przebiegu procesu zapominania za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

PROGRAM SZKOLENIA. Excel Średniozaawansowany z wprowadzeniem do tabel przestawnych i makr.

Uruchom polecenie z menu Wstaw Wykres lub ikonę Kreator wykresów na Standardowym pasku narzędzi.

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Plan pracy do realizacji zajęć komputerowych w szkole podstawowej

zaprasza Państwa na szkolenie MS Excel -poziom średnio zaawansowany zgodne z: Intermediate Microsoft Excel 2016 (zgodne z MS 55166A)

Wykład 1. Statystyka międzynarodowa - wprowadzenie Rynek pracy w Unii Europejskiej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

Spis treści 3. Spis treści

INFORMATYKA

PROGRAM SZKOLENIA. Excel w Analizach danych.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Żurek INFOBroker. Szkolenia warsztaty konsultacje MS Excel. tel

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Podstawy obsługi arkusza kalkulacyjnego Excel

Program szkolenia EXCEL ŚREDNIOZAAWANSOWANY.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Grażyna Koba, Poradnik metodyczny. Informatyka dla gimnazjum Program nauczania wymagania na oceny PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA KLASA II

5. Arkusz kalkulacyjny Excel 205

Tematy lekcji informatyki klasa 4a listopad 2012

Temat: Graficzna ilustracja danych - wykresy

Hospitacja diagnozująca na lekcji języka angielskiego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach mechaniki technicznej

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

Wykresy. Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel dla WINDOWS. Excel. cz.4. Wykresy. Wykresy. Wykresy. Wykresy

2. Tabele w bazach danych

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: WSTAWIANIE TABELI DO DOKUMENTU TEKSTOWEGO

EXCEL. Diagramy i wykresy w arkuszu lekcja numer 6. Instrukcja. dla Gimnazjum 36 - Ryszard Rogacz Strona 20

WYMAGANIA EDUKACYJNE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Excel wykresy niestandardowe

Program szkolenia EXCEL OD PODSTAW POPOŁUDNIOWY (WIECZOROWY)

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Programowanie i techniki algorytmiczne

Zakres tematyczny dotyczący programu Microsoft Office PowerPoint

WYKRESY SPORZĄDZANE W UKŁADZIE WSPÓŁRZĘDNYCH:

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie VIII

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji marketingu w klasie III Technikum Ekonomiczne

ECDL zaawansowany, moduł EXCEL

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY 3 TECHNIKUM UZUPEŁNIAJĄCEGO

ECDL/ICDL Zaawansowane arkusze kalkulacyjne Moduł A2 Sylabus, wersja 2.0

Program szkolenia EXCEL W ANALIZACH DANYCH.

MS Excel. Podstawowe wiadomości

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

ARKUSZ KALKULACYJNY MICROSOFT EXCEL

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Informatyka klasa III Gimnazjum wymagania na poszczególne oceny

Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum

PROGRAM SZKOLENIA. Excel w logistyce.

Transkrypt:

PRZYGOTOWANIE I REALIZACJA HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ Data: 19.5.25 rok Klasa: I Technikum Ekonomicznego Nauczyciel: J. Mierzejewska Majcherek, Barbara Aleksandrowicz Przedmiot: podstawy ekonomii, technologia informacyjna Dział programowy: bezrobocie; funkcje i narzędzia arkusza kalkulacyjnego. Temat wspólny: Analiza statystyczno-ekonomiczna wskaźników bezrobocia. Prezentacja graficzna wskaźników bezrobocia z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego. CEL GŁÓWNY ( PRIORYTET HOSPITACJI ) uczeń potrafi: 1) czytać ze zrozumieniem tabele i wykresy, 2) sporządzić czytelne tabele i wykresy. OCZEKIWANIA HOSPITACYJNE uczeń potrafi: 1) odróżniać kolumnę, wiersz, boczek i główkę tabeli, zmienną zależną i niezależną oraz oś odciętych i rzędnych, 2) skonstruować tabelę statystyczną mając dane o kryteriach klasyfikacji danych kategorii ekonomicznych i ich cechach, 3) czytać dane zawarte w tabeli i wyszukać potrzebne informacje, 4) wykorzystać dane zawarte w tabeli do sporządzania wykresów, 5) skonstruować wykres kolumnowy, kołowy i liniowy z wykorzystaniem programu komputerowego Microsoft Excel, 6) dobrać typ wykresu do prezentowanej treści, 7) interpretować prawidłowości i tendencje kształtowania się miar i wskaźników bezrobocia w czasie, 8) sformułować diagnozę co do przyczyn doświadczanych trudności (np. braki w moich umiejętnościach, czy nieczytelna informacja). W celu realizacji celów hospitacji przygotowano: konspekt zajęć z przedmiotu technologia informacyjna autorstwa Barbary Aleksandrowicz, materiał pomocniczy nr 1 autorstwa Janiny Mierzejewskiej-Majcherek.

Konspekt zajęć z przedmiotu technologia informacyjna w klasie I TEB w ZSP nr 4 w Łowiczu Data: 19-5-25 r. Nauczyciel prowadzący: Barbara Aleksandrowicz Temat: Analiza statystyczno-ekonomiczna wskaźników bezrobocia, prezentacja graficzna wskaźników z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego. (2 godz.) Cel główny lekcji: - umiejętność tworzenia czytelnych tabel i wykresów, - czytanie ze zrozumieniem tabel i wykresów. Cele operacyjne: - uczniowie wprowadzają i formatują dane w tabeli, - uczniowie stosują funkcje obliczeniowe w tabelach, - uczniowie opisują i analizują dane na wykresie, - uczniowie interpretują prawidłowości i tendencje kształtowania się miar i wskaźników bezrobocia w czasie. Metoda pracy: ćwiczenia praktyczne. Zasady nauczania: wiązanie teorii z praktyką, świadomy i aktywny udział uczniów w procesie nauczania. Forma pracy: indywidualna. Środki dydaktyczne: zestawy komputerowe, karta z danymi na temat bezrobocia w powiecie łowickim. Przebieg lekcji: 1. Sprawy organizacyjne. 2. Przypomnienie wiadomości o rodzaju danych występujących w arkuszu kalkulacyjnym. 3. Część zasadnicza lekcji. Czynności nauczyciela Czynności uczniów Uwagi 1. Wprowadzanie danych i formatowanie obszaru obliczeń. Analizuje tabelę, omawia Przygotowują komórki tabeli Konieczny bieżący sposób formatowania i formatują je, wprowadzają monitoring komórek w tabeli oraz zapisu dane do arkusza. liczb w odpowiednim efektów pracy uczniów. formacie.

Omawia sposoby wprowadzania obliczeń. Wykonują obliczenia danych. 2. Tworzenie, modyfikacja i interpretacja danych na wykresie. Omawia zasady tworzenia Korzystając z kreatora wykresów, jako graficznej wykresów i danych prezentacji danych. zawartych w tabeli, tworzą Wyjaśnia różnice w interpretacji serii danych grupowanych w kolumnach i wierszach, omawia rolę osi kategorii i wartości. Omawia sposoby edycji szaty graficznej wykresu, jego położenia, zmiany typu wykresu. Obserwuje pracę uczniów, koryguje błędy. Omawia rolę opisów występujących w wykresach i sposoby ich edycji Obserwuje pracę uczniów, koryguje błędy, odpowiada na pytania. Omawia wpływ właściwego doboru typu wykresu na czytelność prezentowanych danych. Omawia sposoby interpretacji danych na wykresie i kojarzenia ich z danymi w tabeli. Podsumowanie zajęć. 4. Zakończenie zajęć. wykres kolumnowy. Modyfikują wykres zmieniając interpretację serii danych, analizują czytelność i przejrzystość wykresu, Edytują obszar roboczy, tytuł, legendę i osie wykresu. Wprowadzają zmiany w opisach osi, legendy, tytułu. Zmieniają typ wykresu na kolumnowy i liniowy, omawiają czytelność danych. Interpretują prawidłowości kształtowania się miar i wskaźników bezrobocia w czasie. Określają przyczyny doświadczalnych trudności, zapisują pracę na dysku. Konieczny bieżący monitoring efektów pracy uczniów. Nauczyciel udziela na bieżąco informacji zwrotnej. Nauczyciel udziela na bieżąco informacji zwrotnej. Nauczyciel udziela na bieżąco informacji zwrotnej. Konieczny bieżący monitoring efektów pracy uczniów. Nauczyciel udziela na bieżąco informacji zwrotnej. Konieczna obecność nauczyciela podstaw ekonomii. Konieczna obecność nauczyciela podstaw ekonomii i technologii informacyjnej.

ZAŁACZNIK NR 1: WIELKOŚĆ I STRUKTURA BEZROBOCIA WEDŁUG DANYCH PUP w ŁOWICZU w latach 2-25. Struktura wg wieku Wyszczególnienie. 2 21 22 23 24 ogółem % ogółem % ogółem % ogółem % ogółem % 15-17,,,,, 18-24 1958 35,76 25 33,9 289 33,23 1677 28,79 1481 27,94 25-34 1369 25, 1589 26,28 174 27,1 167 28,67 1519 28,66 35-44 1154 21,7 121 19,86 128 19,21 118 19,2 972 18,34 45-54 876 16, 149 17,35 114 17,56 1162 19,95 195 2,66 55-59 78 1,42 123 2,3 145 2,31 168 2,88 21 3,79 6 i pow. 41,75 35,58 37,59 39,67 32,6 Razem 5476 1, 647 1, 6287 1, 5824 1, 53 1, Struktura bezrobotnych wg wieku 25 2 15 1 5 15-17 18-24 25-34 35-44 45-54 55-59 6 i pow. 2 21 22 23 24 Struktura bezrobotnych wg wykształcenia Wyszceg. 2 21 22 23 24 Ogółem % Ogółem % Ogółem % Ogółem % Ogółem % Wyższe 148 2,7 244 4,4 31 4,93 285 4,89 288 5,43 Średnie 1253 22,88 1453 24,3 152 23,89 14 24,4 1324 24,98 Średn. og 276 5,4 34 5,3 36 4,87 292 5,1 279 5,26 Zasadn. 2176 39,74 2387 39,47 245 38,97 2237 38,42 196 35,96 Pod. niep 1623 29,64 1659 27,44 1719 27,34 169 27,63 153 28,36 Razem 5476 1, 647 1, 6287 1, 5823 1, 53 1,

Struktura bezrobotnych wg wykształcenia 25 2 15 1 5 Wyższe Średnie Średnie og. Zasadnicze Pods. niep 2 21 22 23 24 Struktura bezrobotnych wg stażu pracy Wyszczeg. 2 21 22 23 24 Ogółem % Ogółem % Ogółem % Ogółem % Ogółem % Do 1 r. 3133 57,21 75 11,66 742 11,8 689 11,83 67 12,64 1-5 247 4,51 1192 19,71 128 2,36 1198 2,57 149 19,79 5-1 137 2,5 734 12,14 814 12,95 816 14,1 751 14,17 1-2 26 3,76 115 16,79 115 16,14 933 16,2 829 15,64 2-3 144 2,63 581 9,61 615 9,78 632 1,85 588 11,9 3 i pow. 15,27 32,53 43,68 52,89 63 1,19 Bez stażu 1594 29,11 1788 29,57 1778 28,28 154 25,82 135 25,47 Razem 5476 1, 647 1, 6287 1, 5824 1, 53 1, Struktura bezrobotnych wg stażu pracy 35 3 25 2 15 1 5 Do 1 r. 1-5 5-1 1-2 2-3 3 i pow. Bez stażu 2 r. 21 r. 22 r. 23 r. 24 r.

Struktura bezrobotnych wg czasu pozostawania bez pracy Wyszcz. 2 21 22 23 24 Ogółem % Ogółem % Ogółem % Ogółem % Ogółem % do 1 m-ca 31 5,66 325 5,37 315 5,1 383 6,58 491 9,26 1-3 765 13,97 815 13,48 716 11,39 711 12,21 738 13,92 3-6 88 14,76 799 13,21 777 12,36 572 9,82 665 12,55 6-12 892 16,29 943 15,59 989 15,73 656 11,26 717 13,53 12-24 1166 21,29 1159 19,17 1188 18,9 134 17,75 645 12,17 pow. 24 1535 28,3 26 33,17 232 36,62 2468 42,38 244 38,57 Razem 5476 1, 647 1, 6287 1, 5824 1, 53 1, Struktura bezrobotnych wg czasu pozostawawnia bez pracy 25 2 15 1 5 do 1 m-ca 1-3 3-6 6-12 12-24 pow. 24 2 21 22 23 24 Zarejestrowani bezrobotni w końcu Wyszczególnienie okresu sprawozdawczego wg numeru sekcji 31.12.23 31.12.24 31.12.23 31.12.24 1 11 95 24 7 2 17 13 1 3 17 11 1 4 1172 113 281 8 5 86 73 18 6 6 369 341 64 14 7 572 514 182 131 8 68 63 22 13 9 198 232 45 14 1 3 25 33 14 11 26 167 34 22 12 414 361 124 113 13 85 72 52 35 14 113 93 32 74 15 69 623 214 78 16 5 4 17 1 1

Zarejestrowani bezrobotni i liczba ofert pracy na 31.12.23 r. 12 Liczba zarejestrowanych bezrobotnych i liczba ofert pracy 1 8 6 4 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1 11 12 13 14 15 16 17 zarejestrowani bezrobotni w końcu okresu sprawozdawczego Numer sekcji Zarejestrowani bezrobotni i liczba ofert pracy na 31.12.24 r. 12 Liczba zarejestrowanych bezrobotnych i liczba ofert pracy 1 8 6 4 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1 11 12 13 14 15 16 17 zarejestrowani bezrobotni w końcu okresu sprawozdawczego Numer sekcji

Porównanie liczby bezrobotnych i ofert pracy na koniec 2 okresów sprawozdawczych (23 i 24) 12 Liczba osób bezrobotnych i liczba ofert pracy 1 8 6 4 2 Zarejestrowani bezrobotni na dzień 31.12.23 r. na dzień 31.12.23 r. Zarejestrowani bezrobotni na dzień 31.12.24 r. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1 11 12 13 14 15 16 17 Numer sekcji na dzień 31.12.24 r.