Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.15 Temat zajęć: Sprawdzian z działu 7 1. Cele lekcji: Uczeń wykazuje się wiedzą i umiejętnościami opanowanych w dziale 7 (w porządku tematycznym): wymienia cechy lidera grupy i potrafi skonfrontować je z własnymi cechami, zna zasady pracy zespołowej i potrafi je zastosować, zna rodzaje konfliktów w grupie, wskazuje ich źródła, wskazuje sposoby rozwiązywania konfliktów, zna etapy zakładania działalności gospodarczej w Polsce (instytucje, które kolejno należy odwiedzić, by założyć działalność gospodarczą), wypełnia prawidłowo wniosek CEiDG-1 i inne dokumenty rejestracyjne przedsiębiorstwa, planuje w czasie kolejne działania konieczne do rozpoczęcia działalności gospodarczej, planuje szczegółowo kolejne działania zmierzające do rozpoczęcia działalności: remont lokalu, zakup wyposażenia, wybór dostawców, zakup towarów, ustalenie struktury organizacyjnej, zatrudnienie pracowników, zamówienie reklamy itd., współpracuje w zespole realizującym projekt przedsiębiorstwa, zna podstawowe rodzaje dowodów księgowych, potrafi prawidłowo wypełnić fakturę VAT i rachunek, potrafi ewidencjonować zdarzenia gospodarcze w księdze przychodów i rozchodów, zna znaczenie podatku VAT w gospodarce i aktualne stawki tego podatku, określa kolejne etapy naliczania i rozliczania podatku VAT, oblicza VAT należny, rozlicza działalność przedsiębiorstwa z urzędem skarbowym z tytułu podatku VAT, wypełnia formularze podatkowe: VAT-7, PIT-36, PIT-36L, wylicza składkę ZUS-u i prawidłowo wypełnia deklarację ZUS, zna pojęcia: aktywa, pasywa, rachunek zysków i strat, oblicza wskaźnik rentowności i ustala wynik finansowy przedsiębiorstwa, wymienia wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
Strona2 określa szanse powodzenia planowanej działalności. 2. Metody i techniki: ćwiczenia praktyczne. 3. Środki dydaktyczne: test z podziałem na grupy A i B (załącznik 1). 4. Typ lekcji: kontrolna. 5. Formy organizacji pracy: praca indywidualna. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Begg D., Fischer S., Dornbusch R., 2003, Ekonomia mikroekonomia, PWE, Warszawa. 2. Balawajder K., 1998, Komunikacja, konflikty, negocjacje w organizacji, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice. 3. Dziuba-Burczyk A., 1995, Rachunkowość podatkowa, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków. 4. Fiore F.F., 2006, Jak szybko przygotować dobry biznesplan, Oficyna Ekonomiczna, Kraków. 5. Jahns A., 2009, Skuteczny biznesplan, Wydawnictwo Złote Myśli & Artur Jahns, Gliwice. 6. Jasiński Z. (red.), 1999, Zarządzanie pracą organizowanie, planowanie, motywowanie, kontrola, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa. 7. Martyniuk T., Nilidziński R., 1995, Encyklopedia VAT. Ewidencja księgowa podatku od towarów i usług w 1995 r., Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr Sp z o.o., Gdańsk. 8. Rachwał T., 2004, Podstawy przedsiębiorczości. Słownik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Nowa Era, Warszawa. 9. Sawicki K. (red.), 1997, Podstawy rachunkowości, wyd. II, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.
Strona3 10. Strona internetowa CEiDG (kreator wniosku): http://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ (data odczytu: 02.05.2013). 7. Kontrola uczniów: Uczniowie przez całą godzinę lekcyjną piszą sprawdzian wiadomości z działu 7, który zostanie oceniony przez nauczyciela. 8. Nawiązanie do lekcji: Brak nawiązania. Uczniowie całą godzinę lekcyjną piszą sprawdzian wiadomości. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nauczyciel omawia zasady pisania sprawdzianu: każdy uczeń pracuje samodzielnie, czas pracy: do końca lekcji, odpowiedzi należy wpisywać na otrzymanym sprawdzianie, za ściąganie nauczyciel będzie odnotowywał na sprawdzianie ucznia punkty ujemne, należy uważnie czytać polecenia do zadań, należy udzielać konkretnych odpowiedzi, dotyczących ściśle polecenia zadania. 3. Nauczyciel rozdaje testy, dzieląc uczniów na dwie grupy (A i B). 4. Uczniowie rozwiązują zadania z testu. Pod koniec lekcji nauczyciel zbiera sprawdziany. 10. Zadanie domowe: Brak zadania domowego. Jest to przedostatnia lekcja uczniów. Na ostatniej lekcji nauczyciel omówi i odda uczniom sprawdziany, postawi oceny i podsumuje wszystkie lekcje, które odbyły się w ramach podstaw przedsiębiorczości i ekonomii w praktyce.
Strona4 Załącznik 1 Test grupa A 1. Połącz konflikty z odpowiednimi przykładami. Kasia jest zła, ponieważ jej zdaniem Wiola obija się w pracy. Nie wie, że Wiola jest chora Kamil myśli, że przewodniczy grupie kolegów. Myli się. Maria nie chce wykonywać poleceń szefa. Uważa, że może zrobić to sam. Ala i Ola chcą jechać na urlop w tym samym terminie, ale pracodawca nie chce się na to zgodzić. Z tego powodu pokłóciły się. Aga jest katoliczką, a Ola muzułmanką. Spierają się o religię. racji strukturalny danych wartości interesów 2. Wymień 4 sposoby rozwiązywania konfliktów....... 3. Podaj 3 przykłady cech, które powinien posiadać dobry lider zespołu. 4. Rozwiń skróty. NIP. ZUS 5. Uzupełnij tekst dotyczący kolejnych kroków zakładania działalności gospodarczej. Wniosek. będący wnioskiem o rejestrację działalności gospodarczej składa się w.... Następnie należy udać się do banku, by... Jeśli jest się płatnikiem podatku, należy zgłosić ten fakt do urzędu. na formularzu VAT-R. Kolejną instytucją, którą należy odwiedzić, jest firma, w której należy wyrobić... Jeśli planuje się prowadzić działalność gastronomiczną, to należy uzyskać zezwolenie od., a jeśli planuje się zatrudniać pracowników, trzeba zgłosić ten fakt do.. 6. Na czym polega zasada jednego okienka?
Strona5 7. Podaj dwa przykłady dowodów księgowych.... 8. Podaj trzy przykłady towarów o podatku VAT 5%.... 9. Wyjaśnij pojęcie: podatek VAT..... 10. Firma będąca płatnikiem podatku VAT zakupiła towar w cenie 10 000 zł brutto i sprzedała go za 13 000 zł brutto. Wiedząc, że stawka podatku VAT wynosi 23%, ustal VAT należny, VAT naliczony i kwotę, którą należy odprowadzić do US. Zapisz wykonane obliczenia.
Strona6 Test grupa B 1. Połącz konflikty z odpowiednimi przykładami. Ala i Ola chcą jechać na urlop w tym samym terminie, ale pracodawca nie chce się na to zgodzić. Z tego powodu pokłóciły się. Kamil myśli, że przewodniczy grupie kolegów. Myli się. Aga jest katoliczką, a Ola muzułmanką. Spierają się o religię. Kasia jest zła, ponieważ jej zdaniem Wiola obija się w pracy. Nie wie, że Wiola jest chora Maria nie chce wykonywać poleceń szefa. Uważa, że może zrobić to sam. racji strukturalny danych wartości interesów 2. Wymień 4 sposoby rozwiązywania konfliktów... 3. Podaj 3 przykłady zasad pracy zespołowej. 4. Rozwiń skróty: CEiDG.. PKD 5. Uzupełnij tekst dotyczący kolejnych kroków zakładania działalności gospodarczej. Wniosek. będący wnioskiem o rejestrację działalności gospodarczej składa się w.... Następnie należy udać się do banku, by... Jeśli jest się płatnikiem podatku, należy zgłosić ten fakt do urzędu. na formularzu VAT-R. Kolejną instytucją, którą należy odwiedzić, jest firma, w której należy wyrobić... Jeśli planuje się prowadzić działalność gastronomiczną, to należy uzyskać zezwolenie od., a jeśli planuje się zatrudniać pracowników, trzeba zgłosić ten fakt do..
Strona7 6. Na czym polega kreatywna księgowość?... 7. Podaj dwa przykłady dowodów księgowych. 8. Podaj trzy przykłady towarów o podatku VAT 23%... 9. Wyjaśnij pojęcie: podatek VAT.... 10. Firma będąca płatnikiem podatku VAT, zakupiła towar w cenie 8 000 zł brutto, a sprzedała go za 11 000 zł brutto. Wiedząc, że stawka podatku VAT wynosi 23%, ustal VAT należny, VAT naliczony i kwotę, którą należy odprowadzić do US. Zapisz wykonane obliczenia.