2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

1. Każdy ma swojego dusiołka

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Tabele w bazach danych

1. Obywatel w urzędzie gminy

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

2. Metody prezentacji informacji

Zostań młodym ekologiem

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Temat: Odejmowanie w pamięci

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Roland rycerz średniowieczny

Słynny malarz polski Jan Matejko

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Moja wakacyjna przygoda

Czasownik bez tajemnic

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Charakterystyka królestwa Protista

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Poznajemy disacharydy

Polisacharydy skrobia i celuloza

2. Początek Andrzeja Szczypiorskiego jako refleksja o totalitaryzmie

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Transkrypt:

Gucio i Gustaw podobni? 1.Cele lekcji a). Wiadomości Uczeń: - zna treść Ślubów panieńskich oraz IV cz. Dziadów, - rozumie pojęcie charakterystyki porównawczej. b). Umiejętności Uczeń: - potrafi korzystać z metody redukcji i dedukcji wniosków, - potrafi wyjaśnić pojęcie - romantyczna teoria magnetyzmu, - potrafi dokonać charakterystyki porównawczej Gustawa bohatera Dziadów oraz Gucia bohatera Ślubów panieńskich. 2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna 3. Środki dydaktyczne - karta pracy ucznia - wkładka do karty pracy ucznia zawierająca zbiór cytatów - szablony słowne. 4. Przebieg lekcji A. a). Faza przygotowawcza Zapoznanie uczniów z pierwszą częścią tematu Gucio i Gustaw podobni (?) i poinformowanie, że dalsza część tematu będzie wnioskiem z tej lekcji, który zostanie dopisany na koniec zajęć jako odpowiedź na zawarte w temacie pytanie. Nauczyciel wyjaśnia, z jakich utworów literackich pochodzą bohaterowie, o których będzie mowa może też poprosić o odpowiedź uczniów, jeśli na poprzedniej lekcji zapowiedział tematykę teraźniejszych zajęć. B. b). Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi uczniów o krótkie przypomnienie treści Ślubów panieńskich oraz IV cz. Dziadów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bohaterów Gucia i Gustawa. 2. Nauczyciel przy pomocy odpowiedzi uczniów na zadane im pytania przypomina czym jest charakterystyka porównawcza postaci oraz romantyczna teoria magnetyzmu serc. 3. Nauczyciel przykleja na tablicy szablony słów - imiona bohaterów oraz różne cechy osobowości. Zadaniem uczniów jest odtworzenie cech wspomnianych postaci literackich, i dopasowanie ich do siebie. Mają powstać dwa grafy prezentujące jeden - Gucia, drugi Gustawa (załącznik 1). 4. Następnie uczniowie starają się określić swój stosunek do obu bohaterów. C. c).faza podsumowująca 1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i wkładki do nich (załącznik 2). Uczniów prosi o dopasowanie cytatów zawartych we wkładce do odpowiednich rubryk na karcie pracy. Cytaty mają zostać włożone w usta Gucia lub Gustawa Nauczyciel przy podejmowaniu decyzji prosi uczniów o posługiwanie się metodą dedukcji i redukcji wniosków, której znaczenie dodatkowo przypomina. 2. Uczniowie wypełniają karty pracy. Kilku uczniów (około 3) nauczyciel prosi o zaprezentowanie swojej karty pracy. Prezentacja zawierać powinna oprócz konkretnych cytatów argumenty przemawiające za faktem, przypasowania ich do konkretnej postaci. 3. Nauczyciel prosi o wklejenie kart pracy do zeszytu przedmiotowego. Prosi także o odpowiedź na pytanie postawione w temacie oraz o dopisanie reszty tematu, która jest odpowiedzią na to pytanie. 4. Zadanie pracy domowej. Nauczyciel prosi o napisanie krótkiej odpowiedzi na pytanie

Który z bohaterów - Gustaw czy Gucio - wzbudził we mnie większą sympatię i dlaczego? 5.Bibliografia Inglot M., Śluby panieńskie Aleksandra Fredry, [w:] Literatura polska w szkole średniej, pod red. Grzeszczuka St., WSiP, Warszawa 1990. Pasterniak W., Organizacja procesu poznawania lektury szkolnej, WSiP, Warszawa 1990. Stefanowska Z., Próba zdrowego rozumu. Studia o Mickiewiczu, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1976. Witkowska A., Mickiewicz słowo i czyn, PWN, Warszawa 1975. 6. Załączniki a). załącznik 1 Rozwiązanie grafu z szablonu słów GUSTAW rozdarty poddany, nerwowy nie radzi sobie z uczuciem samotny załamany ubolewający nad sobą rozsądny GUCIO realizuje swe zamiary umiejący działać działa z namysłem bierze sprawy w swoje ręce wygrywa własne szczęście stroi się w szatę nieszczęśliwego kochanka przeżywa wewnętrzną przemianę b) załącznik 2 - karty pracy ( porozcinane paski papieru zawierające cytaty) Cytaty do dopasowania i wklejenia: Nigdy nie dowiesz się, czy ktoś cię kocha, jeśli ci tego nie powie. F. Sheen Mnie już nie ma, a wszystko Twoje. Wasilij Rozanow Bluszcz tuli się do pierwszego drzewa, które napotka; Oto pokrótce historia miłości.

Napoleon Bonaparte Jest miłość kochanie, jest miłość namiętność, jest miłość fantazja. Pierwsza tłumaczy się w życiu świętością, druga nieszczęściem, trzecia grzechem. Narcyza Żmichowska Miłość czuć w całym sobie istnienie drugiej istoty. Simone Weil Miłość to otwierać przed sobą wzajemnie dusze, razem myśleć, razem czuć. Lew Tołstoj Miłość to samotność, co łączy najbliższych. Jan Twardowski Miłość jest główną drogą ucieczki od samotności. Miłość jest największym sensem myślenia. Proponowane przyporządkowanie cytatów: Gustaw: Nigdy nie dowiesz się, czy ktoś cię kocha, jeśli ci tego nie powie F. Sheen Mnie już nie ma, a wszystko Twoje Wasilij Rozanow Bluszcz tuli się do pierwszego drzewa, które napotka; Oto pokrótce historia miłości. Napoleon Bonaparte Jest miłość kochanie, jest miłość namiętność, jest miłość fantazja. Pierwsza tłumaczy się w życiu świętością, druga nieszczęściem, trzecia grzechem. Narcyza Żmichowska Miłość to samotność, co łączy najbliższych. Jan Twardowski Gucio: Miłość jest największym sensem myślenia Miłość jest główną drogą ucieczki od samotności

Miłość czuć w całym sobie istnienie drugiej istoty. Simone Weil Miłość to otwierać przed sobą wzajemnie dusze, razem myśleć, razem czuć. Miłość jest główną drogą ucieczki od samotności Lew Tołstoj Miłość jest największym sensem myślenia 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak