Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

Podobne dokumenty
BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Projekt Ekosystem lasu

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2. Dr Małgorzata Kłyś

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

PROGRAM KOŁA EKOLOGICZNO INFORMATYCZNEGO REALIZUJĄCY AUTORSKI PROJEKT: NASZE NAJ...

Propozycja szkolnych projektów w roku szkolnym 2015/2016

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

ZWIERZĘTA. z różnych stron ŚWIATA

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Bezdomność- przeciwko stereotypom

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH PRZYRODNICZO I MATEMATYCZNIE W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOL.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego. w Szkole Podstawowej nr 3. im. Mikołaja Kopernika w Pabianicach

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

Podchody o bioróżnorodności

Pojęcie i klasyfikacja podatków

TYGODNIOWY PROJEKT EDUKACYJNY NAŁADOWANI POZYTYWNĄ ENERGIĄ

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Scenariusz zajęć nr 7

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Badana zależność: Planowanie realizacji oraz ocenianie zajęć o charakterze praktycznym w nauczaniu przedmiotu Przyroda na II etapie edukacyjnym.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Koło przyrodnicze inŝ. Mag Ewa Nesterowicz mgr Magdalena Szywała

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz zajęć nr 3

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

REGULAMIN ORGANIZACJI WYCIECZEK SZKOLNYCH

PROGRAM WŁASNY SZKOLNEGO KOŁA PRZYRODNICZNEGO DZIAŁAJĄCEGO W ZESPOLE OŚWIATOWYM W JEDLANCE

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

SZKOLNY PROGRAM DORADZTWA ZAWODOWEGO W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W DOBCZYCACH

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

Zespół Szkół nr 2 w Wałczu III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROFESORA WIKTORA ZINA

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Zróbmy to dla Wisły ZRÓBMY TO DLA WISŁY

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Dydaktyka biologii KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Biologia z przyrodą (nazwa specjalności)

Definicje podstawowych pojęć. (z zakresu ekologii)

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KOŁA LIGI OCHRONY PRZYRODY

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO-CHEMICZNEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 7

Łańcuchy i sieci pokarmowe na polu zajęcia z biologii

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2. Zespół dydaktyczny

Program Pracy Szkolnego Koła,,Towarzystwa Przyjaciół Lasu

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 8

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz zajęć nr 3

ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA Szkoły Podstawowej w Dębołęce W OBSZARZE: Postawy uczniowskie. Jak je kształtować?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PRZYRODA 2017/2018

ARKUSZ HOSPITACYJNY. (wyłącznie do użytku służbowego)

Cele i zakres koncepcji zajęć lekcyjnych

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Plan pracy Szkolnego Ośrodka Kariery Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobczycach

podstawy przedsi biorczo ci realizowany w zasadniczej szkole

Ekologia (struktura ekosystemu, przepływ energii i krążenie materii, różnorodność biologiczna i elementy ochrony środowiska)

Dobór metod nauczania zależy od:

Szkoła współpracy - wnioski z debat. Zespół Szkół nr 1 Gimnazjum nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Koluszkach

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

SPOTKANIE Z MORZEM BAŁTYCKIM PROJEKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ dla miasta Gdynia

Transkrypt:

Temat zajęć: Ekosystem małych zbiorników retencyjnych. Przedmiot: przyroda i biologia. Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie. Miejsce: sala lekcyjna, pobliski zbiornik retencyjny. Czas trwania: 2 godziny lekcyjne. Cele: o Poznawczy: Podwyższenie poziomu wiedzy nt. ekosystemu małych zbiorników retencyjnych o Wychowawczy: Kształtowanie postaw proprzyrodniczych i ekologicznych o Praktyczny: Doskonalenie umiejętności obserwacji i analizy Kluczowe pojęcia: o ekosystem, o biocenoza, o biotop, o łańcuch pokarmowy o producent, konsument, reducent Formy organizacyjne zajęć: o zajęcia w grupach o wycieczka terenowa Metody i techniki: o objaśniająco poglądowa prezentacja, o problemowa obserwacje, zajęcia terenowe, wycieczka, o częściowo poszukująca grupowe i samodzielna praca uczniów, układanie planów, o werbalna dyskusja, wypowiedź indywidualna, o gier dydaktycznych podział na grupy, burza mózgów, mapa myśli, Środki dydaktyczne: o wzrokowe publikacje, materiał przyrodniczy itp. o słuchowe odgłosy przyrody itp. Materiały i urządzenia pomocnicze o sznurek, Projekt "Mała Retencja Duża sprawa kampania na rzecz poprawy małej retencji na obszarach wiejskich",

o duże kartki, o kredki, o kartki z gatunkami roślin lub zwierząt wodnych podzielone na dwie części (rodzajów gatunków przygotowujemy tyle ile chcemy utworzyć grup warsztatowych, połówek tyle ile ma liczyć dana grupa), o wydruki nazw elementów zbiornika wodnego wraz z ich opisem, o papier toaletowy. Projekt "Mała Retencja Duża sprawa kampania na rzecz poprawy małej retencji na obszarach wiejskich",

Przebieg realizacji zajęć Fazy realizacji Czynności instruktora zajęć Wstępna Poproś o przedstawienie się osób uczestniczących w zajęciach Podziel uczniów na grupy, utworzenie grup Czynności uczniów Docelowe Pośredniczą ce zadania ustawianie przedstawieni się w kole e się odnalezieni e drugiej części układanki odnalezieni e tego samego gatunku Kontrola i ocena wyników Metody zabaw dydaktycz nych werbalna gier dydaktycz nych Techniki węzeł gordyjski pełzający wąż interaktywny podział na grupy Środki dydaktycz ne wzrokowe Materiały i urządzenia pomocnicze kartki z gatunkami roślin lub zwierząt wodnych podzielone na dwie części (rodzajów gatunków przygotowujemy tyle ile chcemy utworzyć grup warsztatowych, połówek tyle ile Projekt "Mała Retencja Duża sprawa kampania na rzecz poprawy małej retencji na obszarach wiejskich",

Realizacyj na Poproś każdą z grup o zdefiniowanie pojęcia ekosystem przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych źródeł (wiedza, podręczniki, internet) zdefiniowanie pojęcia ekosystem poszukiwani e we wszystkich dostępnych źródłach (wiedza, podręczniki, internet) definicji pojęcia ekosystem spisanie określeń/ definicji częściowo poszukują ca burza mózgów ma liczyć dana grupa) duże kartki A1 z flipcharta Poproś każdą z grup o zaprezentowanie pracy grupowej, następnie zaprezentuj uznaną definicję porównanie wypracowanej i uznanej definicji każda z grup samodzie lnie problemo wa analiza porównawcz a Projekt "Mała Retencja Duża sprawa kampania na rzecz poprawy małej retencji na obszarach wiejskich",

ekosystemu i poproś o konfrontację z wypracowanymi definicjami. Zadanie 1. Zbiorniki retencyjne to tak naprawdę niewielkie zbiorniki wodne, najczęściej bezodpływowe (oczka wodne, stawy, zalane wyrobiska, zbiorniki przeciwpożarowe, zbiorniki wodne służące pojeniu/myciu zwierząt hodowlanych, itp.) Poproś grupy o narysowanie przekroju poprzecznego ww. ekosystemu narysowanie zbiornika retencyjnego przygotowa nie wykazu elementów biocenozy i biotopu zbiornika retencyjneg o powinna ocenić bliskość wypraco wanej definicji/ opisu do uznanej definicji w formie rundki każda z grup za pomocą rundki ocenia swoją pracę problemo wa rysunek duże kartki kredki wydruki nazw elementów zbiornika wodnego wraz z ich opisem Projekt "Mała Retencja Duża sprawa kampania na rzecz poprawy małej retencji na obszarach wiejskich",

zbiornika, najlepiej występującego w okolicy ze wszystkimi elementami (biotop i biocenoza). Po wykonaniu rysunków poproś grupy o naniesienie wydruków nazw elementów zbiornika wodnego na wykonane rysunki ( nekton, bentos, litoral, pelagial) Zadanie 2. Ekosystem to dynamiczny układ ekologiczny, na który składa się zespół organizmów (biocenoza) połączonych relacjami troficznymi (tworzących sieć troficzną) wraz ze środowiskiem przezeń zajmowanym, czyli biotopem, w którym zachodzi przepływ energii i obieg ułożenie łańcuchów i sieci troficznej zapoznanie się z pojęciami producent, konsument, destruent, łańcuch i siec troficzna. gier dydaktycz nych sieć troficzna sznurek Projekt "Mała Retencja Duża sprawa kampania na rzecz poprawy małej retencji na obszarach wiejskich",

materii. Zbudujmy zatem łańcuchy i sieć troficzną. Pozwól wylosować nazwy organizmów wodnych uczestnikom, następnie ustalcie grupy producentów, konsumentów i destruentów i za pomocą sznurka utwórzcie łańcuchy pokarmowe przygotuj tak karty aby był jeden producent, wielu konsumentów pierwszego rzędu i kilku drugiego wtedy ostatecznie powstanie poza łańcuchami troficznymi sieć troficzna. Ewaluacja Poproś uczestników o oderwanie części papieru toaletowego. Po tym jak wszyscy to zrobią wydaj polecenie: Wymień tyle powtórzenie zdobytej wiedzy sprawdz enie zdobytej wiedzy werbalna papier toaletowy papier toaletowy Projekt "Mała Retencja Duża sprawa kampania na rzecz poprawy małej retencji na obszarach wiejskich",

Zakończen ie ciekawostek, informacji jakie zapamiętałeś z zajęć ile oderwałeś kawałków papieru toaletowego. Projekt "Mała Retencja Duża sprawa kampania na rzecz poprawy małej retencji na obszarach wiejskich",