styczeń TYDZIEŃ 1.: wyczyny nie lada zimowa olimpiada

Podobne dokumenty
Tydzień I : Zimowe zabawy

Temat kompleksowy: Witamy Nowy Rok. Termin realizacji: 31 XII - 4 I Temat kompleksowy: Co można robić zimą? Termin realizacji: 7 I - 11 I 2019

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Zimowe zabawy

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU Styczniu W GRUPIE XII: Tematy kompleksowe:

Opracowała: mgr Jolanta Parczewska - nauczyciel kształcenia zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Chotyłowie

ZADANIA NA STYCZEŃ GRUPA VIII LISKI

Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim

Bawię się bezpiecznie Zimowe szaleństwo

ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

Scenariusz nr 5. I. Tytuł scenariusza: Sporty zimowe. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Październik. TYDZIEŃ 4.: na jesienne chłody froeblowska

Cele operacyjne: dziecko rozumie znaczenie aktywności ruchowej w życiu człowieka,

styczeń Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Ewelina Śliwa, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: zimowe krajobrazy na biegunie

luty TYDZIEŃ 3.: prawda zawsze wygrywa, prawdy się nie ukrywa

ZIMO BAW SIĘ Z NAMI PROJEKT EDUKACYJNY

Scenariusz nr 8. I. Tytuł scenariusza: W zimowej szacie. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 8

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zabawy i sporty zimowe Temat: Łyżwiarstwo i jazda na łyżwach

Zimowe Igrzyska Olimpijskie. 102 konkurencje w 15 dyscyplinach

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Temat: Zabawy propagujące sport na podstawie wiersza H. Świąder "Sport to zdrowie".

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do

Gry i zabawy na śniegu z sankami

REGULAMIN ZAWODÓW. II ORGANIZATOR Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Sochaczewie ul. Hanki Sawickiej 5

styczeń TYDZIEŃ 3.: niech każdy się dowie kochamy was

Bloki tematyczne: 1.Zimo baw się z nami. 2.Tak mija czas. 3.Czy jesteśmy sami w kosmosie?

Konspekt zajęcia dla dzieci 5-4 letnich przeprowadzony przez Monikę Hampel dnia r.

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 2.: Owoce w nich zdrowe są moce

Zimowa olimpiada sportowa

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory roku: zima. Temat: Miesiące

Bezpieczne zabawy zimowe hospitacja diagnozująca klasa II. Scenariusz zajęć. Uczeń dokonuje właściwej oceny zachowań na postawie ilustracji

ZADANIA DYDAKTYCZNE NA STYCZEŃ

SZKOŁA W RUCHU PROJEKT MINISTERSWA EDUKACJI NARODOWEJ

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

BIEDRONKI LUTY. Na początku miesiąca przypomnieliśmy sobie podstawowe. zasady bezpieczeństwa obowiązujące zarówno w domu jak i

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNE NA LUTY

REALIZACJA DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE W STYCZNIU 2017 ROKU

FERIE ZIMOWE W MZOS-TiIT OSTROŁĘKA 2013

FERIE ZIMOWE W MZOS-TiIT OSTROŁĘKA 2016

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Zabawy w/g Batti Strauss czwartek, 19 czerwca :58 - Poprawiony czwartek, 19 czerwca :24

Temat dnia: Bezpiecznie korzystamy z urokó w zimy

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Zabawy i sporty zimowe Temat: Zimowa olimpiada sportowa

PLAN FERII ZIMOWYCH r r. Zajęcia odbywają się w godzinach 09:00-13:00

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konkurencje sportowo- matematyczne.

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 99, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

1. Organizatorzy nauczyciele wychowania fizycznego oraz kształcenia zintegrowanego. 2. Termin r. (środa).

Przewidywane osiągnięcia dzieci trzyletnich w miesiącu styczniu

Łyżwiarstwo figurowe. фигурное катание

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

Klasa 2 grudzień blok 2 dzień 5. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: To już zima? Temat dnia: Zabawy na śniegu. Cele zajęć: Uczeń:

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE 4 LATKÓW

DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE MIKOŁAJKI (6 GRUDNIA) MIKOŁAJU, CZEKAMY!

FERIE ZIMOWE W MOSiR OSTROŁĘKA 2010

maj TYDZIEŃ 4.: wszyscy dobrze o tym wiecie, mama jest najlepsza na świecie

Temat dnia: Bezpiecznie korzystamy z uroków zimy

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO. KLASA I a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

PLAN PRACY DLA GRUPY: KONIKI MORSKIE. NA MIESIĄC: LUTY 2016 r. Ścieżka edukacyjna: Odkrywcy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

NIEBIESKI PONIEDZIAŁEK 8 lutego 2016 r.

SZKOŁA PODSTAWOWA im. ADAMA MICKIEWICZA w SKALMIERZYCACH rok szkolny 2011/2012; klasa I

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ Grupa Motylki Luty

Martyna Szczotka "Zima zawitała do nas" - scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 6-letnich

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE. Temat kompleksowy: Poznajemy zegary-liczymy minuty i godziny

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zabawy i sporty zimowe Temat: Narciarstwo i jazda na nartach

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC GRUDZIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

"SPORTOWE FERIE Z MOSIR ŻORY" od do Program Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żorach

EKSPERTA PORADY: JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ. Bądź bezpieczny w trakcie ferii zimowych

Plan pracy wychowawczo dydaktycznej na miesiąc grudzień 2016 w grupie 3 4 latków,,różyczki

1. CELE 2. ORGANIZATOR. Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy przy współpracy z Zespołem Szkół Nr 65, ul. Elekcyjna21/23, Warszawa

Pojazdy :) logopedyczne: Kolorujemy narysowany na dużym arkuszu papieru samochód osobowy

listopad TYDZIEŃ 2.: wędrujemy, wędrujemy, naszą polskę

Scenariusz nr 76 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Przez okrągły rok Babcia i dziadek Biało dookoła Lubimy zimę 1. Jak to zimą bywa 1. Moja babcia 1. Śnieg

W zdrowym ciele zdrowy duch.

STYCZEŃ Zimowe zabawy (zabawy na śniegu, bałwan, sanki)

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO ( EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA)

Gazetka przedszkolna "SZÓSTECZKA"

I tydzień r r. Prowadząca Joanna Pawęska Zajęcia w hali sportowej

Temat: Ćwiczyć każdy może i mały i duży.

Transkrypt:

styczeń TYDZIEŃ 1.: wyczyny nie lada zimowa olimpiada Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Ewelina Śliwa, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK: na nartach 1. Co to jest olimpiada? swobodne wypowiedzi dzieci. 2. Zimowe czy letnie? klasyfikowanie obrazków przedstawiających różne dyscypliny sportowe. Kalambury przedstawianie przez dzieci wylosowanych obrazków za pomocą gestów i ruchu. 3. Zawody narciarskie ułożenie na dywanie ze sznurówek z daru 1.2 dwóch torów narciarskich. W każdym torze nauczyciel rozkłada kilka piłeczek z daru 1 raz przy jednej linii, raz przy drugiej. Dzieci-narciarze ścigają się w parach kto pierwszy pokona tor, przeskakując od jednej piłeczki do drugiej, imitując przy tym styl jazdy na nartach (przechylanie na boki, odpychanie się kijkami). 4. Kolorowe narty ozdabianie rysunków nart darami według wzoru jedna narta ma już ułożone (narysowane) wzory, a drugą należy ozdobić w taki sam sposób, zachowując lustrzane odbicie. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /FROEBELpl 1

Przebieg spotkania w Porannym kole: WTOREK: na sankach 1. Tor saneczkowy układanie torów saneczkowych na dywanie z określonej liczby sznurówek z daru 1.2. 2. Na sankach zabawa matematyczna z darami. Pokrywki od pudełek darów zamieniają się w saneczki, na których dzieci muszą przewieźć dary po wcześniej ułożonych torach saneczkowych. Dzieci muszą położyć na sankach odpowiednią liczbę darów: losują karteczkę z cyfrą lub działaniem matematycznym. Mogą przewozić dary według różnych kryteriów, np. koloru lub kształtu. 3. Zjazd na sankach zabawa ruchowa. Dzieci dzielimy na drużyny trzy- lub czteroosobowe. Zawodnicy danej drużyny siadają jeden za drugim na dywanie i mocno obejmują się w pasie. Po sygnale startu muszą jak najszybciej dotrzeć do mety, równocześnie odpychając się nogami. 4. Kulig układanie rytmów z klocków z daru 1.1 i sznurówek z daru 1.2. Dzieci nawlekają na sznurówkę klocki-sanki w określonej kolejności, tworząc kulig. Zabawy na torach saneczkowych. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 2

ŚRODA: 6 stycznia Święto trzech króli /FROEBELpl 3

Przebieg spotkania w Porannym kole: czwartek: na Łyżwach 1. Nowe łyżwy Adama słuchanie opowiadania J. Wasilewskiej ilustrowanego darami. Adam, Marek i Grześ to trzej przyjaciele. Chodzą razem do szkoły i zawsze razem się bawią. Niedawno Adam miał urodziny i dostał w prezencie łyżwy. O takich właśnie marzył, białe, błyszczące hokejówki. To dopiero będzie zabawa na lodowisku. Chłopcy codziennie wyjmują je z szafy, oglądają i snują opowieści o swoich wyczynach na lodowisku. Chociaż jest już zimno i mroźno, to lodowiska nie ma. Miało być na szkolnym boisku, ale pan dozorca, który miał się tym zająć, zachorował i trzeba jeszcze trochę poczekać. Adam, Grześ i Marek jednak bardzo się niecierpliwią, już chcieliby strzelać bramki w meczu hokejowym z innymi chłopcami. Muszą przecież gdzieś potrenować. Pewnego dnia Marek wpadł zadyszany do szkoły i zawołał kolegów: Wiem, wiem, gdzie możemy pojeździć na łyżwach. Przechodziłem wczoraj przez nasz park, a tam jest staw i ten staw jest już zamarznięty. Wiem, bo próbowałem ślizgać się przy brzegu. Chłopcy postanowili po lekcjach pójść nad ten staw. Adam wziął łyżwy i, nic nie mówiąc rodzicom, poszedł z kolegami do parku. Marek i Grześ jeszcze raz sprawdzili, czy woda jest zamarznięta, a Adam założył łyżwy, wziął rozpęd, wyjechał na środek stawu i nagle trach lód pękł i Adam wpadł do wody. Marek i Grześ, gdy to zobaczyli, przestraszyli się i zaczęli uciekać, ale po chwili wrócili, żeby ratować kolegę. Grześ przypomniał sobie, jak jego tata opowiadał, że w takiej sytuacji należy położyć się na lodzie i czołgać na brzuchu w kierunku przerębla. Tak też zrobił. Na szczęście woda w stawie parkowym była płytka i Adam sam już wydostawał się na powierzchnię. Mokry i bardzo ubłocony, bo staw był błotnisty, Adam wrócił do domu. Pewnie domyślacie się, co na to powiedzieli jego rodzice. W każdym razie łyżwy zostały schowane i zamknięte na klucz do czasu, aż na szkolnym boisku będzie prawdziwe lodowisko. 2. Rozmowa na temat treści opowiadania: Jakie marzenie miał Adam? Dlaczego chłopcy się niecierpliwili? Na jaki pomysł wpadł Marek? Co się wydarzyło? Czy chłopcy postąpili właściwie? Dlaczego? (tak/nie). Czego uczy nas ta historia? 3. Wspólne układanie historyjki obrazkowej do opowiadania przyporządkowanie odpowiednich klocków z cyframi z daru 5P do kolejnych obrazków. 4. Bezpieczne zabawy na śniegu rozmowa kierowana na temat zasad bezpiecznej zabawy zimą. Wybór obrazków ukazujących właściwe zabawy dzieci na śniegu. 5. Sport to zdrowie! nauka piosenki (muz. i słowa autor nieznany). Śpiewanie na różne sposoby, np. cicho/ głośno, z muzyką/bez muzyki. Sport to zdrowie! woła Zima. Nic nas w domu nie zatrzyma. Choć mróz szczypie, aj, aj, aj, nura w zaspę śniegu daj! Choć mróz szczypie, aj, aj, aj, nura w zaspę śniegu daj! /Froebelpl 4

Gdy na stoku szlak przetarty, trzeba wybrać się na narty. I szusować, szu, szu, szu, nawet jeśli braknie tchu. I szusować, szu, szu, szu, nawet jeśli braknie tchu. Wzywa tafla lodowiska, w piruecie łyżwa błyska. Skok z obrotem: hop, la, la. I w hokeja jeszcze gra. Skok z obrotem: hop, la, la. I w hokeja jeszcze gra. A na sankach saneczkarze jadą sami albo w parze. Pokrzykują: Hej, hej, hej, a ty, zimny wietrze wiej! Pokrzykują: Hej, hej, hej, a ty, zimny wietrze wiej! 6. Granie akompaniamentu do piosenki na grzechotkach dzieci wygrywają rytmicznie określone słowa: aj, aj, aj/ szu, szu, szu/ hop, la, la/ hej, hej, hej. 7. Zabawa taneczna z darami przy poznanej piosence. Dzieci losują klocki z daru 1.1. Każdy kształt to inny sport zimowy: kule to narciarstwo, walce łyżwiarstwo, a sześciany saneczkarstwo. Dzieci, siedząc w kole na dywanie, słuchają piosenki i na odpowiedniej zwrotce tańczą w środku koła, np. kiedy zwrotka jest o jeździe na nartach, tańczą dzieci z kulami. 8. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /FROEBELpl 5

PIĄTEK: sporty zimowe nasza olimpiada 1. Nasza olimpiada zestaw zabaw ruchowych związanych ze sportami zimowymi: Ubieranie się na czas dzieci przynoszą z szatni swoje czapki, szaliki i rękawiczki. Wszystkie dzieci na sygnał zaczynają je zakładać, wygrywa ten, kto zrobi to najszybciej. Zjazd na nartach przebiegnięcie slalomem pomiędzy pachołkami. Rzuty śnieżkami do celu wrzucanie piłeczek z daru 1 do pudełka lub celowanie nimi do tarczy. Z kry na krę przeskakiwanie z obręczy do obręczy (ułożonych ze sznurówek z daru 1.2). Na saneczkach wyścigi w parach. Dzieci, siedząc na kocykach w siadzie klęcznym, ślizgają się z jednego końca sali na drugi, odpychając się rękami. Skoki narciarskie skok w dal z miejsca. Łyżwiarze naśladowanie jazdy na łyżwach z woreczkiem na głowie. 2. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 6