Scenariusz powtórzeniowej lekcji matematyki w kl. III Temat: Nie taki egzamin straszny, czyli ABC gimnazjalisty Czas: godz. lekcyjna Cel główny: przygotowanie uczniów do egzaminu gimnazjalnego w obszarze modelowania matematycznego Cele szczegółowe: uczeń: - prowadzi proste rozumowanie, podaje argumenty i uzasadnia je - buduje model matematyczny danej sytuacji - za pomocą symboli opisuje sytuacje przedstawione w zadaniu - zapisuje związki między wielkościami za pomocą równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą - rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą Formy/metody pracy: - gra dydaktyczna - burza pytań - praca w grupach - praca indywidualna Materiały i środki dydaktyczne: - karty zadań - zestawy zadań zamkniętych typu wielokrotnego wyboru, prawda fałsz - zestawy zadań otwartych - karty odpowiedzi - kryterium punktacji zadań otwartych Przebieg lekcji:. Sprawdzenie obecności, podanie tematu i celów zajęć. 2. Zadanie na dobry początek (załącznik nr ): Gra dydaktyczna: zadanie pytanie równanie. Nauczyciel rozdaje koperty w których znajdują się: treść zadania, pytania do zadania, a następnie samodzielnie muszą ułożyć i rozwiązać odpowiednie równanie. Uczniowie do treści zadania dobierają odpowiednie pytania a następnie równania/odpowiedzi. 3. Praca w parach: uczniowie otrzymują załącznik nr 2 i w parach rozwiązują zadania. Następnie prezentują rozwiązania i toczą dyskusję dydaktyczną z nauczycielem. 4. Praca w grupach z zestawem zadań otwartych załącznik nr 3. Uczniowie rozwiązują 3 zadania otwarte w wybranych sytuacjach praktycznych. Swoje rozwiązania zapisują na plakatach. Następnie prezentują odpowiedzi do poszczególnych zadań.
Rozwiązania podlegają ocenie zgodnie z ustalonym wcześniej kryterium punktacji (załącznik nr 4). 5. Podsumowanie lekcji. Dokończ zdanie: Dowiedziałem się, że.. Załącznik nr. Zadanie: Dziadek Grzesia jest 5 razy starszy od Grzesia. Razem mają 96 lat. Pytania:. Ile lat ma teraz Grześ? 2. Ile lat ma teraz dziadek? 3. O ile lat Grześ jest młodszy od dziadka? 4. Ile lat będzie miał dziadek w 2050 roku?
Załącznik nr 2. Zad. Która liczba spełnia równanie 2 3? A. B. 2 C. - D. 4 Zad. 2 Wyznaczając z równania y 0,04 2, otrzymamy: A. 25y 50 B. 50y 25 C. 25y 50 D. = Zad. 3 Liczba jest rozwiązaniem równania:: y 0,04 2 5 A. 2( ) 3 B. 3 6 2 C. 6 4 7 = 5 2 4 D. 2 3 Zad. 4 Ze zbiornika zawierającego 80l benzyny odlano taką jej ilość, że w zbiorniku pozostało cztery razy tyle paliwa, co odlano. Ile paliwa zostało w zbiorniku? A. 36l B. 45l C. 44l D. 80l Zad. 5 Pasażer płaci 5zł, gdy taksówkarz uruchomi taksometr. Za przejechanie km taksometr wybija 3zł. Które równanie pozwoli obliczyć, ile kilometrów przejechał pan Jan, jeżeli za kurs zapłacił 6zł? A. 5 3 6 B. 3 5 6 C. 3 6 5 D. ( 5 3) 6 Zad. 6 Rozwiązanie równania 9 2(8 ) 5 jest liczbą: A. parzysta dodatnią B. parzystą ujemną C. nieparzystą ujemną D. nieparzystą dodatnią Zad. 7 Połowa uczestników wycieczki urodziła się w Polsce, co trzeci urodził się w Niemczech, a pięciu pozostałych we Francji. W wycieczce brało udział A. 26 osób B. 30 osób C. 46 osób D. 60 osób Zad. 8 Ania i Tomek mają razem 4 lat. Dwa lata temu Tomek był 4 razy starszy od Ani. Oceń prawdziwość podanych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F jeśli jest fałszywe. Ania jest dwa razy młodsza od Tomka. Tomek jest o 6 lat starszy od Ani. Zad. 9 Oceń prawdziwość poniższych zdań. Jeśli liczba a spełnia równanie 3 4( a 2) 2, to: 3 4a 2 a 3 4a 8 a Zad. 0 Jaś pomyślał pewną liczbę i dodał do niej 3. Uzyskany wynik pomnożył przez 2 a następnie odjął 5. W ten sposób uzyskał liczbę 3. Powyższą sytuację opisuje równanie: 3 2 5 3 3 5 3 2 2( 3) 5 3
Załącznik nr 3. Zad.. (0-4) Na rzece zbudowano most, który zachodzi na jej brzegi: 50 metrów mostu zachodzi na jeden brzeg, a 3 długości mostu na drugi. Oblicz szerokość rzeki, jeżeli stanowi ona długości mostu. Zapisz obliczenia. 6 Zad. 2. (0-4) Asia, Kasia i Wojtek przesadzają kwiatki do doniczek. Każde z nich ma 6-litrowy worek ziemi ogrodniczej i doniczki dwóch wielkości. Asia wykorzystała całą ziemię, którą dysponowała, i napełniła 2 duże doniczki i 9 małych. Kasia całą swoją ziemię zużyła do wypełnienia 4 dużych i 6 małych doniczek. Wojtek chciałby wypełnić ziemią 5 dużych i 4 małe doniczki. Czy wystarczy mu ziemi, którą ma w worku? Uzasadnij odpowiedź. Zad. 3. (0-3) W pewnej klasie liczba chłopców stanowi 80% liczby dziewcząt. Gdyby do tej klasy doszło jeszcze trzech chłopców, to liczba chłopców byłaby równa liczbie dziewcząt. Ile dziewcząt jest w tej klasie? Zapisz obliczenia.
Zad.. Numer Przykład poprawnej odpowiedzi zadania - długość mostu 50 6 6 300 300 3 50( m ) - szerokość rzeki Załącznik nr 4. Kryteria punktacji zadań otwartych Zasady przyznawania punktów Zapisanie równania p. Zastosowanie poprawnej metody obliczenia p. długości mostu Zastosowanie poprawnej metody obliczenia p. szerokości rzeki Bezbłędne wykonanie rachunków p. Zad. 2 Przykład poprawnego rozwiązania
Zad. 3 Przykład poprawnego rozwiązania Autorzy scenariusza: Anna Powązka-Słońska Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi im. Jana Pawła II w Przytocznej Katarzyna Kolasińska - Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi im. Jana Pawła II Agata Hofmann - w Przytocznej Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Międzyrzeczu Elżbieta Wojtunik-Pietek Gimnazjum nr 7 w Gorzowie Wielkopolskim Agnieszka Gładkowska - Gimnazjum nr 2 im. Integracji Europejskiej w Kostrzynie nad Odrą