Konspekt lekcji przeznaczony dla klasy VI Przedmiot: język polski Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita. Cele lekcji: Uczeń: wskazuje motywy literackie, dostrzega elementy składowe świata przedstawionego, poznaje i określa cechy nurtu fantasy, doskonali umiejętności poszukiwania i selekcji informacji z Internetu. Metody: pogadanka, praca w grupach, materiały dydaktyczne Pomoce: lektura J.R.R. Tolkien pt: Hobbit, karty pracy, prezentacja multimedialna Fantastyka w literaturze, (slideplayer.pl/slide/836908/), prezentacja okładek i ilustracji do różnych utworów fantasy i science fiction (wyszukiwarka Google), informacja o autorze Internet, laptop i telefony komórkowe uczniów z dostępem do internetu. Przebieg lekcji: 1. Zapisanie tematu lekcji i przedstawienie celów. 2. Wprowadzenie: rozmowa o literaturze i filmie science fiction (prezentacja multimedialna Fantastyka w literaturze ), oglądanie ilustracji i okładek do utworów fantasy i science fiction. Wskazywanie powtarzających się charakterystycznych elementów. Porównywanie rodzajów fantastyki oraz typowych motywów i scenografii w SF i Hobbicie. Karta pracy1. 3. Rozwinięcie: Próba scharakteryzowania nurtu. Informacja o Tolkienie jako twórcy tego nurtu: praca w grupach wyszukiwanie informacji o autorze (fora internetowe), wspólne zredagowanie notatki za pomocą pytań pomocniczych: Czy jest to autor popularny? Jakie filmy i gry powstały na podstawie utworów Tolkiena? Czy internauci zakładają fora poświęcone twórczości Tolkiena? *Rozdanie uczniom krzyżówek, za pomocą których poznają nazwę popularnego nurtu literackiego, do którego należą dzieła J.R.R. Tolkiena. Karta pracy 2. *Zebranie w tabeli cech literatury fantasy z przykładami z Hobbita. Karta pracy 3 *Po co w utworze fantasy, takim jak Hobbit, mapy? Uczniowie podkreślają odpowiedzi, z którymi się zgadzają. Karta pracy 4
*Fabuła a przeszłość świata przedstawionego. Nawiązanie rozmowy na temat śladów z przeszłości pojawiających się w I rozdziale Hobbita, z którymi wiąże się jakaś stara historia. Karta pracy 5 4. Podsumowanie: Praca w parach. Tworzenie własnego świata: Polecenie. Stwórzcie własną krainę fantasy: a. Narysujcie jej mapę, zaznaczcie ważne miejsca, nadajcie im nazwy. b. Zapiszcie pod mapą, kto jakie tereny zamieszkuje. 5. Praca domowa: Napisz opowiadanie o przygodzie w... (nazwa Twojej wymyślonej krainy) *Konspekt przygotowany w oparciu o BIULETYN KLUBU NAUCZYCIELA WSIP Karta pracy 1
Uzupełnij tabelkę określeniami z ramek. Science fiction Motywy i sceneria typowe dla... Hobbita Lasery, rycerze, elfy, komputery, przepowiednie, wynalazki, podróże w kosmos, wyprawa, która jest misją do wypełnienia, przybysze z innych planet, chaty i zamki, nowoczesna technologia, broń jak z czasów średniowiecza, rakiety, natura: lasy, jeziora, góry: pojazdy kosmiczne, cywilizacja, przyszłość, przeszłość... Karta pracy 1 Uzupełnij tabelkę określeniami z ramek. Science fiction Motywy i sceneria typowe dla... Hobbita Lasery, rycerze, elfy, komputery, przepowiednie, wynalazki, podróże w kosmos, wyprawa, która jest misją do wypełnienia, przybysze z innych planet, chaty i zamki, nowoczesna technologia, broń jak z czasów średniowiecza, rakiety, natura: lasy, jeziora, góry: pojazdy kosmiczne, cywilizacja, przyszłość, przeszłość Karta pracy 3
W tabeli zebrane zostały cechy literatury fantasy. Uzupełnij drugą rubrykę przykładami z Hobbita. Pisarz uznany za twórcę literatury fantasy Cechy literatury fantasy J.R.R. Tolkien Świat nie jest współczesny, lecz podobny do dawnego, z zamierzchłych czasów. Do utworu często dołączone są mapy. Charakterystyczne postacie: smoki, wróżki, czarodzieje, krasnoludy... Bohaterowie wyruszają w daleką wyprawę, by spełnić jakąś misję. Istnieje przepowiednia, która wytycza losy bohaterów. Często w świecie utworu obowiązuje własna miara czasu odmienny kalendarz. Karta pracy 4 Po co są mapy w Hobbicie? Podkreśl odpowiedzi, z którymi się zgadzasz. Mapy w Hobbicie są po to,... żeby czytelnik mógł zorientować się w przebiegu akcji żeby lepiej sobie wyobrazić świat utworu żeby świat utworu był bardziej wygodny żeby książka ładniej wyglądała żeby bohater nie zabłądził by ocalić od zapomnienia prawdziwą mapę, którą Tolkien dostał od dziadka Karta pracy 5
Jakie ślady przeszłości pojawiają się w I rozdziale Hobbita? Pośród poniższych faktów i rzeczy zakreśl te, które wiążą się z czasem wcześniejszym niż akcja utworu> opowieść Thorina skarby zrabowane przez smoka stół w juadalni podwieczorek paszteciki z mięsem mapa i kluczyk dziadka Thorina wspomnienie ukrytego przejścia wspomnienie wyglądu Góry Karta pracy 5 Jakie ślady przeszłości pojawiają się w I rozdziale Hobbita? Pośród poniższych faktów i rzeczy zakreśl te, które wiążą się z czasem wcześniejszym niż akcja utworu> opowieść Thorina skarby zrabowane przez smoka stół w juadalni podwieczorek paszteciki z mięsem mapa i kluczyk dziadka Thorina wspomnienie ukrytego przejścia wspomnienie wyglądu Góry