SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin



Podobne dokumenty
Metody i formy pracy: praca w grupach, pogadanka, dyskusja, doświadczenia

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Konspekt lekcji biologii w klasie II.

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Zasady zdrowego żywienia

10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Temat: Poznajemy budowę i rolę żeńskiego układu rozrodczego

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

KONSPEKT LEKCJI Z REALIZACJI EDUKACJI EKOLOGICZNEJ I PROZDROWOTNEJ - KORELACJA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 W SOSNOWCU HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2006/2007 PROJEKCIE SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE SOSNOWIEC WRZESIEŃ 2006 ROK

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak

Lekcja Warzywa i owoce na co dzień i od święta Lekcja Woda na zdrowie

Wykrywanie witaminy C i mierzenie jej zawartości w różnych produktach

PROJEKT EDUKACYJNY NIE DAJMY SIĘ CHOROBOM XXI WIEKU!

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Przedmiotowy system oceniania dla uczniów z obowiązkiem dostosowania wymagań edukacyjnych Zajęcia techniczne klasa II gimnazjum

Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Scenariusze lekcji wychowawczych zrealizowanych w ramach Szkolnego Programu Promocji Zdrowia w II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle

Szkoła podstawowa klasa 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Moduł I - Zdrowe odżywianie

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu. Scenariusz nr 5

Konspekt lekcji diagnozującej z biologii dla kl. II gimnazjum. Temat: Budowa i funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W zdrowym ciele Temat ośrodka dziennego: Co jem?

1. Każdy ma swojego dusiołka

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

WARSZTATY MATEMATYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS IV ORAZ V

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

Wymagania edukacyjne Zajęcia techniczne klasa II gimnazjum

Gazetka uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września w Węgrzynowie

Obszar nr 3 edukacja zdrowotna

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Szkoła podstawowa klasa 2 3

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Już po raz kolejny klasy 1-3 brały udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc Uczniowie klasy 2c

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

PLAN WYNIKOWY NAUCZANIA ZAJĘĆ TECHNICZNYCH W GIMNAZJUM. Podstawowe [P] zna przedmiotowe zasady oceniania omawia regulamin pracowni

Poznajemy disacharydy

Zajęcia żywieniowe Wymagania podstawowe Zajęcia żywieniowe Wymagania ponadpodstawowe

Proporcjonalność prosta i odwrotna

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ważymy. Co można kupić na wagę? Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz nr 1. I. Tytuł scenariusza: Uprawy ekologiczne. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Temat lekcji: Owoce i warzywa źródłem witamin Klasa: IV szkoły podstawowej Lekcja: Przyroda Czas trwania: 45 minut Prowadząca: Małgorzata Burdajewicz Cel lekcji: Celem lekcji jest uświadomienie uczniom faktu, że głównym źródłem witamin są warzywa i owoce, oraz że witaminy spełniają funkcje regulacyjne dla naszego organizmu. Cel operacyjny: - uczeń poda kilka przykładów warzyw i owoców uprawianych przez rolników i potrafi je nazwać; - uczeń wyjaśni, dlaczego warzywa i owoce odgrywają ważną rolę w żywieniu ludzi; - uczniowie znają produkty pochodzące z owoców i warzyw; - uczeń wie, że spożywanie owoców i warzyw jest niezbędne dla zdrowia; Metody i formy pracy: praca w grupach, pogadanka Środki dydaktyczne: - naturalne okazy warzyw i owoców; - kosz wiklinowy; - karty pracy grup - podręcznik Nawigator - Mała encyklopedia medycyny; - foliogram Podział Witamin Rola nauczyciela: - organizacja procesu kształcenia; - wprowadzenie w tematykę; - objaśnienie zadań i oczekiwań; - pokazanie wykorzystania owoców i warzyw w przetwórstwie; - podsumowanie i ocena; Rola ucznia: - dzięki możliwości swobodnej wypowiedzi oraz pracę w grupie aktywnie zdobywa wiedzę i dzieli się swoją wiedzą z innymi uczniami; - tworzy logiczne pomosty pomiędzy swoim doświadczeniem a nabytymi na lekcji wiadomościami; - dostrzega rolę owoców i warzyw w swoim pożywieniu i innych artykułach powszechnego pożytku; - uzupełnia swoją wiedzę teoretyczną o nabyte na lekcjach wiadomości

Przebieg lekcji: 1. Wprowadzenie do tematu lekcji; 2. Nauczyciel podaje temat lekcji i sposób jego realizacji; 3. Przypomnienie zasad pracy w grupach; 4. Uczniowie dokonują podziału funkcji w grupie; 5. Uczniowie rozwiązują zadania podane w kartach pracy grup; 6. Sprawozdawcy prezentują efekty pracy grupy; 7. Nauczyciel omawia prace grup: 7.1. Zwraca uwagę na to, że jednym z warunków zdrowia jest prawidłowe odżywianie się; 7.2. Zapoznaje uczniów z rolą witamin zwrócenie szczególnej uwagi na witaminę C; 8. Omówienie roli witamin w życiu człowieka; 9. Wprowadzenie podziału witamin; 10. Omówienie skutków niedoboru i nadmiaru witamin na przykładzie witaminy C i A; 11. Podsumowanie lekcji i ocena pracy w grupach; 12. Zapisanie notatki do zeszytu; 13. Zadanie domowe Pytania dla grup: Zadanie dla grupy I 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę 2. Rozwiążcie krzyżówkę. 3. Po odczytaniu hasła otwórzcie kopertę. Zadanie dla grupy II 2. Uważnie przeczytajcie tekst: Basia ma 10 lat i jest bardzo ruchliwą dziewczynką. Ciągle tylko biega, skacze lub gra w piłkę. Na obiad dostała danie składające się ze sztuki pieczonego mięsa z frytkami i sosem. Napisz, dlaczego dla Basi ten posiłek jest niewystarczający.

Zadanie dla grupy III 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę 2. Przeskakując zawsze tą samą ilość kratek, rozwiąż ślimaka odgadniesz nazwę witaminy, która wzmaga odporność organizmu. 3.Po odszyfrowaniu hasła, korzystając z załącznika Nr 1, odpowiedz jakie warzywa i owoce, które znajdują się w klasie są źródłem tej witaminy. Wyciągnij je z koszyka i pokaż wszystkim. Zadanie dla grupy IV 2. Rozwiążcie zadanie: podejdźcie do koszyka z warzywami i owocami i wybierzcie jedno warzywo i jeden owoc uprawiany w Polsce i odpowiedz na pytanie: Jakie produkty możemy z nich otrzymać? Pomocny niech będzie rysunek, który dokończycie.

Zadanie dla grupy I 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę 2. Rozwiążcie krzyżówkę. 3. Po odczytaniu hasła otwórzcie kopertę. 1 2 3 4 1. Inna nazwa ziemniaka. 2. Zboże uprawiane w Polsce znakomita do sałatek i surówek. Często można ją kupić w puszkach. 3. Roślina, z której można otrzymać tkaninę jak i olej. 4. Doskonały jako surówka z chrzanem, a inna odmiana służy do wyrobu cukru. Czas trwania 8 minut

Zadanie dla grupy II 2. Uważnie przeczytajcie tekst: Basia ma 10 lat i jest bardzo ruchliwą dziewczynką. Ciągle tylko biega, skacze lub gra w piłkę. Na obiad dostała danie składające się ze sztuki pieczonego mięsa z frytkami i sosem. 3. Napisz, dlaczego dla Basi ten posiłek jest niewystarczający. Czas trwania 8 minut

Zadanie dla grupy III 2. Przeskakując zawsze tą samą ilość kratek, rozwiąż ślimaka odgadniesz nazwę witaminy, która wzmaga odporność organizmu. 3. Po odszyfrowaniu hasła, korzystając z załącznika Nr 1, odpowiedz jakie warzywa i owoce, które znajdują się w klasie są źródłem tej witaminy. Wyciągnij je z koszyka i pokaż wszystkim. J E D K Z W O W D M S A K T H U B A S M I T D I R F Y G K Y S A M O N S S T J O I J W M G S O W K M O F U J D K S E A S B J Y A

Zadanie dla grupy IV 2. Rozwiążcie zadanie: podejdźcie do koszyka z warzywami i owocami i wybierzcie jedno warzywo i jeden owoc uprawiany w Polsce i odpowiedz na pytanie: Jakie produkty możemy z nich otrzymać? Pomocny niech będzie rysunek, który dokończycie. Czas 8 min.?