Uciążliwości związane z drganiami. Podstawowe zasady. Częstotliwość. Drgania i amplituda

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Uciążliwości związane z drganiami. Podstawowe zasady. Częstotliwość. Drgania i amplituda"

Transkrypt

1 Podstawowe zasady Uciążliwości są kwestią subiektywną iniewymierną. Istnieje wiele przyczyn występowania drgań isą one trudne do określenia. Zapoznanie się z pewnymi podstawowymi zasadami ułatwia zlokalizowanie przyczyny drgań. Podstawowe zasady Częstotliwość Częstotliwość (mierzona w Hz) określa, jak często powtarza się dane zdarzenie, takie jak np. ruch. Drganie, które powtarza się trzykrotnie w ciągu jednej sekundy, ma częstotliwość 3Hz. Drgania i amplituda Drgania powstają w wyniku powtarzalnych ruchów oscylacyjnych. Amplituda to połowa wysokości fali drgań (Y/2). Drgania odbierane są jako uciążliwe przy częstotliwości w zakresie od 0 do 25 Hz. Drgania z częstotliwością większą niż 25 Hz są odbierane jako hałas. Y T = okres drgań. Y = drgania. T Scania CV AB 2016, Sweden 1 (23)

2 Częstotliwość rezonansowa Częstotliwość rezonansowa zależy od masy i sztywności (stałej sprężyny) układu. Każdy podzespół ma częstotliwość rezonansową zależną od jego masy i typu zawieszenia. Podstawowe zasady Częstotliwość rezonansowa zmniejsza się wraz ze wzrostem masy i zwiększa wraz ze wzrostem sztywności. Drgania rezonansowe Jeśli częstotliwość zakłócająca pokrywa się zczęstotliwością rezonansową, wystąpią drgania rezonansowe. Drgania rezonansowe można zazwyczaj rozpoznać po znacznym wzroście amplitudy. Tłumienie Tłumienie zapobiega niekontrolowanym drganiom konstrukcji. Jednym z rodzajów tłumienia jest tłumienie cierne. Tarcie występujące między dwoma powierzchniami poruszającymi się względem siebie powoduje spowolnienie tego ruchu. W rezultacie występowania tarcia energia kinetyczna przekształcana jest w ciepło. Tłumienie poprzez tarcie staje się skuteczniejsze wraz ze wzrostem szybkości ruchów lub zwiększeniem tarcia. Scania CV AB 2016, Sweden 2 (23)

3 Drgania. Drgania. W pojazdach drgania rezonansowe mają zazwyczaj częstotliwość w zakresie od 1 do 13 Hz. Określanie drgań powodujących uciążliwości Aby zidentyfikować problem związany z drganiami, należy określić, gdzie one występują oraz w jaki sposób są odbierane. Odpowiedz na pytania zawarte w poniższej tabeli, aby określić przyczynę drgań. Pytanie Tak Nie Komentarze 1. W jaki sposób drgania są odczuwane, widoczne - - lub słyszalne? 2. Czy drgania występują np. w kierownicy, fotelu lub innej części pojazdu? 3. Czy drgania występują z przodu, czy z tyłu? Czy drgania zdają się oddziaływać wokreślonym kierunku? 5. Czy prędkość pojazdu ma wpływ na drgania? Jeżeli tak, to przy jakiej prędkości występują ikiedy są największe? 6. Czy hamowanie ma wpływ na drgania? 7. Czy moment obrotowy silnika ma wpływ na drgania (wysprzęglanie, przyspieszanie, hamowanie silnikiem)? 8. Czy prędkość obrotowa silnika ma wpływ na drgania? Jeżeli tak, to przy jakiej prędkości obrotowej silnika są one największe? 9. Czy wybór biegu ma wpływ na drgania? Jeżeli tak, to przy jakim biegu są one największe? Scania CV AB 2016, Sweden 3 (23)

4 Drgania. Pytanie Tak Nie Komentarze 10. Czy stan nawierzchni wpływa na drgania? 11. Czy wiatr przeciwny, boczny lub ogólnie niesprzyjający ma wpływ na drgania? 12. Czy podniesiona oś wleczona, zmieniony poziom podwozia czy dociążenie osi napędowej wpływa na drgania? 13. Czy podłączenie przyczepy wpływa na drgania? 14. Czy masa lub rodzaj ładunku wpływa na drgania? 15. Czy wprowadzono jakiekolwiek zmiany wpojeździe lub zabudowie, które mogą być związane z pojawieniem się drgań? Scania CV AB 2016, Sweden 4 (23)

5 Drgania. Jazda testowa Wykonaj zdjęcia pojazdu i przyczepy podczas jazdy testowej i użyj zdjęć, kontaktując się zfirmą Scania. Podczas jazdy testowej należy pamiętać o następujących rzeczach: Jeżeli pojazd wyposażony jest w zawieszenie pneumatyczne, sprawdź poziom podwozia i zapisz wartość. Sprawdź poziom kabiny i zapisz wartość. Przeprowadź jazdę testową w takich samych warunkach, w jakich według kierowcy występują drgania. Przeprowadź jazdę testową zkierowcą, aby zrozumieć, jakie drgania są dla niego uciążliwe. Podczas przeprowadzania jazdy testowej wykonaj następujące czynności i odpowiedz na pytania zawarte w części pt. Określanie drgań powodujących uciążliwości : Jazda z maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem. Wybieg w położeniu neutralnym, jazda z góry. Hamowanie silnikiem. Jazda z wciśniętym pedałem sprzęgła. Jazda z podłączoną naczepą i bez niej. Jazda po autostradzie lub innej drodze o równej nawierzchni. Jazda w sposób, który zdaniem kierowcy powoduje powstawanie drgań. Scania CV AB 2016, Sweden 5 (23)

6 Drgania związane z nawierzchnią Nawierzchnia może powodować występowanie drgań znastępujących przyczyn: Rodzaj nawierzchni Uszkodzone tłumiki drgań kabiny Nieprawidłowo ustawiony poziom podwozia lub kabiny Mała wytrzymałość zabudowy Mocno drgająca kierownica (shimmy) Kierownica drga stale z częstotliwością w zakresie od 8 do 12 Hz. Niewyważenie kół 1. Umyj brudne opony i obręcze kół. Drgania mają wysoką amplitudę. 2. Napraw lub wymień uszkodzone opony i obręcze kół. Drgania w układzie kierowniczym (flutter) Kierownica drga stale z częstotliwością w zakresie od 7 do 10 Hz, adrgania mają małą amplitudę. Drgania występują podczas jazdy na równej nawierzchni z prędkością od 10 do 100 km/h i zanikają przy zmniejszeniu lub zwiększeniu prędkości. Dynamiczne niewyważenie kół 3. Wyreguluj nieprawidłowy kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy na wszystkich osiach kierowanych. 4. Wyważ koła kierowane, które nie są dynamicznie wyważone. 5. Jeśli problem nadal występuje, wyreguluj geometrię ustawienia kół. Wyważ koła kierowane, które nie są dynamicznie wyważone. Scania CV AB 2016, Sweden 6 (23)

7 Odbicia na kole kierownicy Kierownica szarpie lub drga silnie i nieregularnie z częstotliwością Uszkodzone amortyzatory Wymień amortyzatory. 8Hz. Ruchy oscylacyjne osi kierowanej Wyreguluj geometrię ustawienia kół. Odbijanie podwozia Pionowe ruchy kabiny z częstotliwością od 1 do 1,5 Hz. Tylny zwis ramy jest zbyt słaby. Wzmocnij zwis ramy. Ruchy wzdłużne kabiny. Częstotliwość zakłócająca związana z warunkami drogowymi pokrywa się zczęstotliwością rezonansową podwozia, co z kolei prowadzi do powstawania drgań rezonansowych. Wymień amortyzatory na osi przedniej. Scania CV AB 2016, Sweden 7 (23)

8 Drgania opon i kół. Drgania opon i kół mogą wystąpić z powodu niejednorodności lub niewyważenia kół lub jeżeli opony mają gumę bieżnika o różnych parametrach. Skutkuje to wahaniami mocy na osiach. Drgania najbardziej odczuwalne są podczas jazdy na równej nawierzchni, a częstotliwość zwiększa się wraz ze wzrostem prędkości. Przykładowe przyczyny związane z niejednorodnością kół: Mimośrodowy ruch koła. Owalny kształt koła. Nierównomierne zużycie. Scania CV AB 2016, Sweden 8 (23)

9 Odbijanie opon Odbijanie opon może występować zarówno na równej, jak i nierównej nawierzchni. Nieznaczne odbijanie opon jest zjawiskiem typowym. Odbijanie opon występuje w przypadku opon osi tylnych. Odbijanie opon występuje, ponieważ część wstrząsów pochłaniania jest przez oponę, a nie układ zawieszenia. Gdy opony nie są w stanie zapewnić odpowiedniego tłumienia, dochodzi do drgań samowzbudnych opony i podwozia. W pojazdach z zawieszeniem pneumatycznym odbijanie opon może występować, gdy pojazd porusza się bez ładunku lub z niewielkim ładunkiem. W pojazdach z zawieszeniem na resorach piórowych odbijanie opon może występować niezależnie od ładunku, aczkolwiek ryzyko zwiększa się przy jego braku. W przypadku niezaładowanych pojazdów budowlanych i ciągników do ciężkich ładunków z konfiguracją kół 6x4 i zawieszeniem na resorach piórowych niewielkie odbijanie jest zjawiskiem typowym Kabina porusza się wzdłużnie, gdy występuje odbijanie na tylnych osiach napędowych. Drgania mają częstotliwość w zakresie od 2 do 5 Hz. Twardy układ zawieszenia w połączeniu z niedostatecznym tłumieniem drgań przez opony skutkuje odbijaniem się pojazdu na oponach. Zmień ciśnienie powietrza w oponach i sprawdź, czy powoduje to zmianę częstotliwości ruchów. Scania CV AB 2016, Sweden 9 (23)

10 Środki zapobiegawcze Sprawdzanie przednich kół OSTRZEŻENIE! Nie podpieraj osi na kobyłkach. Kobyłki należy zastosować tylko ze względów bezpieczeństwa pod przednią osią. 1. Unieś przednią oś na podnośniku. 2. Umieść kobyłki pod przednią częścią ramy. 3. Usuń wszelkie kamyki, które utknęły w oponach. 4. Zacznij obracać koło przy prędkości 40 km/h lub większej. Sprawdź bicie promieniowe, owalność i drgania opony. 5. Sprawdź oponę iobręcz koła pod kątem bicia promieniowego. Na boku opony iobręczy koła zapisz, gdzie występuje największe bicie promieniowe. 6. Aby zmniejszyć zbyt duże bicie promieniowe, można obrócić oponę w stosunku do obręczy. Miejsca największych bić promieniowych opony i obręczy powinny być ustawione naprzeciw siebie. Uwaga: Nigdy nie używać kół, które powodują drgania. Scania CV AB 2016, Sweden 10 (23)

11 Sprawdzanie opon na osiach napędowych. OSTRZEŻENIE! Nie podpieraj belki do zaczepu na kobyłkach. Kobyłki powinny być wstawiane pod belkę do zaczepu ze względów bezpieczeństwa. 1. Podnieś koła na osi napędowej za pomocą podnośnika umieszczonego pośrodku osi. 2. Umieść kobyłki pod belką do zaczepu. 3. Umyj opony i obręcze kół. Usuń wszelkie kamyki, które utknęły w oponach. 4. Napraw lub wymień uszkodzone opony i obręcze kół. 5. Zacznij obracać koła przy prędkości 40 km/h lub większej. Sprawdź, które koła powodują drgania. Sprawdź oponę iobręcz koła pod kątem bicia promieniowego. Bicie promieniowe nie może przekroczyć 1,5 mm. 6. Zdejmij koła i obracaj półoś napędową. Sprawdź czy występują drgania. Sprawdź bicie promieniowe i owalizację. 7. Aby zmniejszyć zbyt duże bicie promieniowe, można obrócić oponę w stosunku do obręczy. Miejsca największych bić promieniowych opony i obręczy powinny być ustawione naprzeciw siebie. Aby uzyskać więcej informacji na temat sprawdzania opon, skontaktuj się z warsztatem firmy Scania. Uwaga: Nigdy nie używać kół, które powodują drgania. Zakładanie kół Załóż koło, nasmaruj nakrętki i dokręć je na krzyż momentem 600 Nm. Scania CV AB 2016, Sweden 11 (23)

12 Opony z głębokim bieżnikiem dla trudnych warunków drogowych Sprawdź, czy zastosowano odpowiedni rodzaj opony. Opony z głębokim bieżnikiem mogą być źródłem drgań. Scania CV AB 2016, Sweden 12 (23)

13 Drgania wytwarzane przez zespół napędowy Naturalne drgania wytwarzane przez zespół napędowy mogą być przenoszone na inne części pojazdu, jeżeli zabudowa jest zamontowana nieprawidłowo. Drgania wytwarzane przez zespół napędowy przenoszone są na inne części pojazdu. Kabina drga na boki z częstotliwością od 7 do 7,5 Hz. Drgania występują przy prędkości km/h na drogach o równej nawierzchni. Częstotliwość drgań ulega zmianie wraz ze zmianą prędkości. Części zespołu napędowego stykają się z zabudową lub podwoziem. Zawieszenie zespołu napędowego nie jest dostatecznie wytłumione. Kabina styka się z zabudową lub podwoziem. - Zawieszenie kabiny lub układ odchylania kabiny jest - zamontowany nieprawidłowo. Niewyważenie statyczne - Niejednorodne koła lub różne parametry gumy bieżnika. - Sprawdź, czy zamontowano odpowiednie poduszki zawieszenia. Wymień w razie potrzeby. Wymień wszelkie uszkodzone poduszki zawieszenia. Więcej informacji na temat zalecanych czynności zamieszczono w części pt. Drgania opon i kół. Scania CV AB 2016, Sweden 13 (23)

14 Drgania wytwarzane przez silnik Drgania wytwarzane przez silnika często odczuwane są wcałym pojeździe zarówno podczas postoju, jak i w ruchu. Częstotliwość wału korbowego a : Drgania mają taką samą częstotliwość jak częstotliwość obrotu wału korbowego, gdy prędkość obrotowa silnika spada poniżej ok obr./min. Amplituda wzrasta, gdy pedał przyspieszenia jest szybko puszczany. Drgania występują przy takiej samej prędkości obrotowej silnika, niezależnie od wybranego biegu, gdy silnik pracuje pod obciążeniem. Silnik pracuje nieregularnie na biegu jałowym. Częstotliwość zapłonu b : Drgania występują wcałym pojeździe przy takiej samej częstotliwości jak częstotliwość zapłonu. a. Częstotliwość wału korbowego = prędkość obrotowa silnika/60 b. Częstotliwość zapłonu = (prędkość silnika n)/60, gdzie n = liczba cylindrów/2 Skontaktuj się z warsztatem firmy Scania w celu dokładnego sprawdzenia drgań silnika. Mechaniczne niewyważenie silnika Niewłaściwe lub uszkodzone zawieszenie silnika Drgania związane ze spalaniem. Nieprawidłowo ustawiony układ wtrysku. Ciśnienie otwarcia wtryskiwacza jest zbyt niskie Sprawdź, czy przednie poduszki zawieszenia mają odpowiednie oznaczenie kolorystyczne. Wymień w razie potrzeby. Wymień wszelkie uszkodzone poduszki zawieszenia. Aby uzyskać informacje na temat zalecanych czynności, skontaktuj się z warsztatem firmy Scania. Aby uzyskać informacje na temat zalecanych czynności, skontaktuj się z warsztatem firmy Scania. Aby uzyskać informacje na temat zalecanych czynności, skontaktuj się z warsztatem firmy Scania. Scania CV AB 2016, Sweden 14 (23)

15 Drgania wytwarzane przez mechanizm rozrządu silnika Drgania mechanizmu rozrządu silnika występują wzwiązku z wahaniami momentu obrotowego i mocy w mechanizmie rozrządu silnika. Drgania wytwarzane przez wał napędowy Wał napędowy często oddziałuje na pojazd. Duże kąty przegubów krzyżakowych powodują zwiększenie sił reakcji. α α Drgania występują wcałym pojeździe przy dużej częstotliwości, która zmienia się wzależności od prędkości. Drgania występują przy prędkości od 70 do 90 km/h i zmieniają się wraz ze zmianą poziomu podwozia oraz w zależności od tego, czy oś wleczona jest podniesiona, czy też nie. Drgania występują przy niskiej prędkości i dużym obciążeniu silnika, np. podczas ruszania pod górę lub podjeżdżając pod strome wzgórze. Drgania występują przy dużej prędkości bez względu na to, czy oś wleczona jest podniesiona lub czy zmienił się poziom podwozia. Skontaktuj się z warsztatem firmy Scania w celu dokładnego sprawdzenia drgań mechanizmu rozrządu silnika. Niekorzystne kąty przegubów krzyżakowych (α). Niekorzystne kąty przegubów krzyżakowych mogą wystąpić, gdy geometria wału napędowego zostanie zmieniona. Może do tego dojść w wyniku przeniesienia podkładki łożyska podporowego lub montażu przystawki montowanej między skrzynią biegów apółosią napędową (split shaft PTO). Niewyważenie wału napędowego. Ustaw właściwy poziom pojazdu, jeżeli jest niewłaściwy. Jeżeli drgania występują przy małej prędkości, włącz szybką regulację ELC w czasie jazdy. Wymień wał napędowy, jeżeli jest uszkodzony. Zamontuj obciążniki, jeżeli odpadły. Wymień wszelkie krzyżaki przegubów, w których występuje luz. Scania CV AB 2016, Sweden 15 (23)

16 Kołysanie osi tylnej Wcałym pojeździe występują drgania o częstotliwości od 3,5 do 5,5 Hz. Drgania występują najczęściej wtedy gdy kontrola trakcji (TC) używana jest w połączeniu z wysokim momentem obrotowym półosi napędowej, lekkim obciążeniem i osiami tylnymi z zawieszeniem pneumatycznym. Wysoki moment obrotowy półosi napędowej występuje np. podczas ruszania pod górę. Szarpanie w zespole napędowym Drgania wytwarzane przez wiatr przeciwny Wiatry przeciwne i boczne mogą powodować drgania w pojeździe, np. w wyniku ruchów tablicy informacyjnej. Koła na osiach napędowych ślizgają się po nawierzchni, co często skutkuje odbijaniem kół. Dojdzie wówczas do wahań momentu napędowego, które w połączeniu z odbijaniem prowadzą do powstania drgań. Wcałym pojeździe występują drgania o częstotliwości od 5 do 6 Hz. Drgania występują w pojazdach z małym ładunkiem, podczas jazdy na miękkiej nawierzchni. Koła na osi napędowej szarpią i ślizgają się po nawierzchni, co powoduje drgania mechanizmu rozrządu silnika. Tego rodzaju drgania są typowe i nie wymagają podejmowania jakichkolwiek czynności. Tego rodzaju drgania są typowe i nie wymagają podejmowania jakichkolwiek czynności. Scania CV AB 2016, Sweden 16 (23)

17 Oddziaływanie na pojazd Oddziaływanie na pojazd Drgania ramy Drgania ramy spowodowane są rezonowaniem podwozia z zabudową, natomiast częstotliwość zakłócająca pochodzi z kół. Drgania ramy zmniejszają komfort, jeżeli amplituda drgań jest duża, a tłumienie niewystarczające. Częstotliwość rezonansowa ramy wynosi od 5 do 7 Hz. Drgania rezonujące ramy mogą występować przy prędkości od 60 do 85 km/h, gdy częstotliwość zakłócająca kół wynosi od 5 do 7 Hz. Drgania rezonujące ramy mogą występować również, gdy częstotliwość zakłócająca ma wartość niższą opołowę, tzn. przy prędkościach od 30 do 40 km/h Scania CV AB 2016, Sweden 17 (23)

18 Oddziaływanie na pojazd Umiejscowienie ramy pomocniczej Należy przesunąć do przodu ramę pomocniczą i przymocować ją do ramy podwozia jak najbliżej przedniej osi. Pozwoli to zmniejszyć obciążenie ramy podwozia i ograniczyć ryzyko występowania drgań ramy. Maksymalna dopuszczalna odległość między środkiem przedniej osi a przednią krawędzią ramy pomocniczej wynosi 600 mm Umiejscowienie mocowania wysuniętego najdalej do przodu Aby przeciwdziałać występowaniu drgań ramy, wysunięty najdalej do przodu punkt mocowania zabudowy musi znajdować się możliwie najbliższej osi przedniej. Maksymalna dopuszczalna odległość między środkiem przedniej osi a przednią śrubą mocowania w ramie pomocniczej wynosi 725 mm Scania CV AB 2016, Sweden 18 (23)

19 Rama drga na boki z częstotliwością od 5 do 7 Hz. Drgania występują przy prędkości km/h zarówno na drogach o równej, jak i nierównej nawierzchni. Na drgania wpływ mają zmiany warunków obciążenia. Więcej informacji na temat mocowania ramy pomocniczej zamieszczono w dokumencie pt. Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania. Oddziaływanie na pojazd Mała wytrzymałość ramy - Mała wytrzymałość ramy pomocniczej - Mała wytrzymałość zabudowy - Mocowanie ramy pomocniczej jest zbyt elastyczne Dokręć wszystkie poluzowane mocowania. Ponadto sprawdź, czy odległość od środka pierwszej przedniej osi do najbardziej wysuniętego do przodu mocowania ramy pomocniczej jest prawidłowa. Niewystarczające tłumienie zapobiegające drganiom Sprawdź, czy zastosowano właściwe mocowania ramy pomocniczej, czy są one prawidłowo rozmieszczone i dokręcone odpowiednim momentem. Niewyważenie statyczne - Drgania opon lub kół Więcej informacji na temat zalecanych czynności zamieszczono w części pt. Drgania opon i kół. Przyczepa Przeprowadź jazdę testową pojazdem bez przyczepy. Jeżeli oznaki ustaną, przeprowadź diagnostykę iusuń usterkę w przyczepie. Scania CV AB 2016, Sweden 19 (23)

20 Drgania ramy ciągnika z naczepą Oddziaływanie na pojazd Naczepa drga z częstotliwością od 5 do 7 Hz. Drgania występują przy prędkości km/h zarówno na drogach o równej, jak i nierównej nawierzchni. Niewyważenie statyczne - Drgania opon lub kół Więcej informacji na temat zalecanych czynności zamieszczono w części pt. Drgania opon i kół. Nastąpiła duża zmiana obciążenia, co spowodowało zmianę częstotliwości rezonansowej. Tym samym zmieniła się prędkość, przy której występują drgania. Wykonać jazdę próbną z inną naczepą. Jeśli ciągnik ma na przykład naczepę z platformą załadowczą, można zamienić ją na cysternę, gdyż jest ona sztywniejsza. Scania CV AB 2016, Sweden 20 (23)

21 Ruchy osi Oddziaływanie na pojazd Ruch boczny podwozia występuje, gdy zachodzi odbijanie osi na oponach ipojawiają się jej drgania samowzbudne. Ruch może występować, gdy jedno z kół najedzie na znaczną nierówność Boczne ruchy drgające podwozia przy częstotliwości od 11 do 13 Hz. Drgania występują podczas jazdy na równej nawierzchni, przy prędkości od 60 do 70 km/h. Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach. Drgania opon lub kół. Zwiększ ciśnienie powietrza w oponach. Więcej informacji na temat zalecanych czynności zamieszczono w części pt. Drgania opon i kół. Scania CV AB 2016, Sweden 21 (23)

22 Ruchy podwozia Oddziaływanie na pojazd Wukładzie zawieszenia pojazdu występują znaczne ruchy pionowe. Jeżeli zawieszenie osi przedniej jest niewystarczająco wytłumione, ruch jest przenoszony na kabinę i jest wówczas odczuwany jako ruch pionowy. Jeżeli zawieszenie osi tylnej jest niewystarczająco wytłumione, ruch jest przenoszony na ramę i jest wówczas odczuwany jako ruch wzdłużny Kabina lub rama drga z częstotliwością od 1 do 1,5 Hz. Drgania występują, gdy pojazd najedzie na znaczną nierówność, np. łączenie mostu lub przejazd kolejowy. Zużyte amortyzatory Duża masa i środek ciężkości w tylnej części pojazdu, np. długi zwis lub żuraw montowany z tyłu. Wymień amortyzatory. Scania CV AB 2016, Sweden 22 (23)

23 Drgania podczas hamowania Oddziaływanie na pojazd Kierownica drga z częstotliwością około 7 lub 14 Hz. Drgania występują przy lekkim hamowaniu przy prędkościach 40 lub 80 km/ h. Częstotliwość drgań odpowiada prędkości pojazdu. Drgania występują podczas lekkiego hamowania przy małej prędkości. Kierownica drga z częstotliwością w zakresie od 30 do 50 Hz. Drgania występują z powodu długiego hamowania przy dużej prędkości. Częstotliwość drgań odpowiada prędkości pojazdu. Kierownica drga z częstotliwością w zakresie od 8 do 14 Hz. Drgania występują podczas lekkiego hamowania, a częstotliwość odpowiada prędkości pojazdu. Skontaktuj się z warsztatem firmy Scania w celu dokładnego sprawdzenia drgań hamulców. Drgania wytwarzane przez kierownicę Drgania wytwarzane przez kierownicę mogą występować na wszystkich osiach kierowanych Aby uzyskać informacje na temat zalecanych czynności, skontaktuj się z warsztatem firmy Scania. Owalizacja bębna hamulcowego z racji osadzania się brudu między obręczą koła a bębnem hamulcowym lub między bębnem hamulcowym a piastą. Uszkodzona obręcz lub niepoprawnie zamontowane koło również doprowadzić może do owalizacji bębna hamulcowego. Odkształcony bęben hamulcowy. Strefy przegrzania w bębnie hamulcowym. Wypaczenie tarczy hamulcowej lub wahania grubości tarczy hamulcowej. Aby uzyskać informacje na temat zalecanych czynności, skontaktuj się z warsztatem firmy Scania. Wymień bęben hamulcowy. Wymień bęben hamulcowy. Sprawdź dostrojenie hamulców. Aby uzyskać informacje na temat zalecanych czynności, skontaktuj się z warsztatem firmy Scania. Wymień tarczę hamulcową. Scania CV AB 2016, Sweden 23 (23)

Uciążliwości jazdy spowodowane drganiami. Podstawowe zasady. Częstotliwość. Drgania i amplituda. Częstotliwość rezonansowa

Uciążliwości jazdy spowodowane drganiami. Podstawowe zasady. Częstotliwość. Drgania i amplituda. Częstotliwość rezonansowa Podstawowe zasady Podstawowe zasady Uciążliwości jazdy są kwestią subiektywną i niewymierną. Pomimo że pojawiają się bardzo często, nie ma uniwersalnych sposobów ich usuwania. Aby prawidłowo rozpoznać

Bardziej szczegółowo

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie.

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Informacje ogólne na temat samochodów cystern Informacje ogólne na temat samochodów cystern Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Konstrukcja Rozstaw osi powinien być możliwie jak

Bardziej szczegółowo

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja PGRT. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie.

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja PGRT. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Informacje ogólne na temat samochodów cystern Informacje ogólne na temat samochodów cystern Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Konstrukcja Rozstaw osi powinien być możliwie jak

Bardziej szczegółowo

Cysterny Informacje ogólne na temat samochodów cystern

Cysterny Informacje ogólne na temat samochodów cystern Informacje ogólne na temat samochodów cystern Cysterny służą do przewożenia cieczy takich jak produkty naftowe, chemikalia w płynie i mleko. Informacje ogólne na temat samochodów cystern Nadwozia typu

Bardziej szczegółowo

Betonomieszarki. Konstrukcja. Zabudowa betonomieszarki jest skrętnie podatna.

Betonomieszarki. Konstrukcja. Zabudowa betonomieszarki jest skrętnie podatna. Ogólne informacje na temat betonomieszarek Ogólne informacje na temat betonomieszarek Zabudowa betonomieszarki jest skrętnie podatna. Konstrukcja Betonomieszarki nie mają funkcji wywrotki, ale ponieważ

Bardziej szczegółowo

Mocowania zabudowy. Więcej informacji dotyczących wyboru mocowań znajduje się w dokumencie Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania.

Mocowania zabudowy. Więcej informacji dotyczących wyboru mocowań znajduje się w dokumencie Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania. Mocowanie w przedniej części ramy pomocniczej Mocowanie w przedniej części ramy pomocniczej Więcej informacji dotyczących wyboru mocowań znajduje się w dokumencie Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania.

Bardziej szczegółowo

Siły i ruchy. Definicje. Nadwozie podatne skrętnie PGRT

Siły i ruchy. Definicje. Nadwozie podatne skrętnie PGRT Definicje Definicje Prawidłowe przymocowanie zabudowy jest bardzo ważne, gdyż nieprawidłowe przymocowanie może spowodować uszkodzenie zabudowy, elementów mocujących i ramy podwozia. Nadwozie podatne skrętnie

Bardziej szczegółowo

Informacje o podwoziu i oznaczenia modeli

Informacje o podwoziu i oznaczenia modeli Oznaczenie modelu Oznaczenie modelu Oznaczenie modelu firmy Scania to kombinacja znaków według poniższego wzoru: Model ciężarówki Typ kabiny Kod mocy silnika Przystosowanie podwozia Konfiguracja kół Wysokość

Bardziej szczegółowo

Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania. Opis. Zalecenia

Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania. Opis. Zalecenia Opis Opis Rama, rama pomocnicza i wzmocnienia współpracują z sobą, zapewniając wytrzymałość na wszelkie rodzaje naprężeń mogących powstać w czasie eksploatacji. Wymiary i konstrukcja ramy, mocowania oraz

Bardziej szczegółowo

Ciągniki siodłowe. Zalecenia. Rozstaw osi

Ciągniki siodłowe. Zalecenia. Rozstaw osi Ogólne informacje na temat ciągników siodłowych Ogólne informacje na temat ciągników siodłowych Ciągniki siodłowe są przeznaczone do ciągnięcia naczep. W związku z tym wyposażone są wsiodło, które umożliwia

Bardziej szczegółowo

Informacje o podwoziach i oznaczeniach modeli. System modułowy firmy Scania

Informacje o podwoziach i oznaczeniach modeli. System modułowy firmy Scania System modułowy firmy Scania System modułowy firmy Scania Modułowy system budowy stosowany przez firmę Scania umożliwia optymalne dopasowanie podwozia do różnych zastosowań. Każde podwozie firmy Scania

Bardziej szczegółowo

Zespoły holownicze PGRT

Zespoły holownicze PGRT Ogólne informacje o jednostkach holowniczych Ogólne informacje o jednostkach holowniczych Zespół holowniczy to określenie ogólne dla jednego lub kilku podzespołów, w jakie pojazd musi być wyposażony, aby

Bardziej szczegółowo

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Specyfikacje. Narzędzia. Dotyczy skrzyń biegów GA750/751/752 i GA851/852 z wariantami

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Specyfikacje. Narzędzia. Dotyczy skrzyń biegów GA750/751/752 i GA851/852 z wariantami Ogólne Ogólne Dotyczy skrzyń biegów GA750/751/752 i GA851/852 z wariantami Specyfikacje Podana masa odnosi się do skrzyni biegów bez płynów. Środek ciężkości skrzyni biegów znajduje się mniej więcej na

Bardziej szczegółowo

Obliczenia obciążenia osi. Informacje ogólne na temat obliczeń obciążenia osi

Obliczenia obciążenia osi. Informacje ogólne na temat obliczeń obciążenia osi Informacje ogólne na temat obliczeń obciążenia osi Każdy rodzaj transportu za pomocą samochodów ciężarowych wymaga, aby podwozie dostarczane z fabryki było wyposażone w pewną formę zabudowy. Informacje

Bardziej szczegółowo

wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach Konstrukcja PGRT

wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach Konstrukcja PGRT Informacje ogólne o wywrotkach Informacje ogólne o wywrotkach mają nadwozie podatne skrętnie. stosowane są głównie do transportu materiałów sypkich. Platforma ładunkowa wywrotki jest połączona z ramą,

Bardziej szczegółowo

Wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach. Bezpieczeństwo. Konstrukcja

Wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach. Bezpieczeństwo. Konstrukcja Informacje ogólne o wywrotkach Informacje ogólne o wywrotkach Wywrotki stosowane są głównie do transportu materiałów sypkich. Platforma ładunkowa wywrotki jest połączona z ramą, a zrzucanie realizowane

Bardziej szczegółowo

Parametry podwozie. Wprowadzenie

Parametry podwozie. Wprowadzenie Wprowadzenie W celu ograniczenia listy parametrów w niniejszym dokumencie opisane zostały tylko parametry, które mogą być wykorzystywane przez producentów nadwozi. Pełne informacje na temat aktualnych

Bardziej szczegółowo

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół Ogólne informacje na temat lakierowania Ogólne informacje na temat lakierowania WAŻNE! Firma Scania zaleca, aby nie lakierować podzespołów z miękkich i giętkich materiałów, ponieważ lakier może wpłynąć

Bardziej szczegółowo

00: Oznaczenie typu R144 K DSC12 01 L01. P124 LA4x2. Wydanie 3. Scania CV AB 1999, Sweden

00: Oznaczenie typu R144 K DSC12 01 L01. P124 LA4x2. Wydanie 3. Scania CV AB 1999, Sweden 00:02-01 Wydanie 3 pl Oznaczenie typu R144 K432 15 DSC12 01 L01 P124 LA4x2 1 710 352 Scania CV AB 1999, Sweden Spis treści Spis treści Podwozia ciężarówek...3 Silniki...7 Sprzęgła...9 Skrzynie biegów...10

Bardziej szczegółowo

NPR85 P Série Bleu

NPR85 P Série Bleu 3.0 Série Bleu - 7,5 t NPR85 3.0 Série Bleu Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy P75 H P75 K P75 M Wymiary (mm) Rozstaw osi X 3365 3815 4475 D min. 650 Długość całkowita K 6040 6690 7870 Zwis

Bardziej szczegółowo

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Narzędzia. Opis czynności serwisowych i naprawczych. Dotyczy skrzyń biegów GA866 i GA867/R

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Narzędzia. Opis czynności serwisowych i naprawczych. Dotyczy skrzyń biegów GA866 i GA867/R Ogólne Ogólne Dotyczy skrzyń biegów GA866 i GA867/R Narzędzia Przykłady odpowiednich narzędzi firmy Scania: Numer części Oznaczenie 82 320 Platforma do podnoszenia 98 405 Belka do mocowania i wspornik

Bardziej szczegółowo

Opcjonalne sygnały wyjściowe (UF 356) Opcjonalne sygnały wyjściowe. Sygnał o odwróconej biegunowości

Opcjonalne sygnały wyjściowe (UF 356) Opcjonalne sygnały wyjściowe. Sygnał o odwróconej biegunowości Opcjonalne sygnały wyjściowe Opcjonalne sygnały wyjściowe W tej publikacji opisano opcjonalne sygnały wyjściowe dla styków 8-12 złącza C493 (przeznaczonego dla dodatkowych funkcji). Sygnały te można włączać

Bardziej szczegółowo

Mocowanie na zewnątrz kabiny

Mocowanie na zewnątrz kabiny Informacje ogólne Informacje ogólne W niniejszym dokumencie opisano rozmieszczenie miejsc wiercenia otworów na zewnątrz kabiny. Informacje te ułatwią wykonanie prac przy zabudowie w przypadku montażu wyposażenia

Bardziej szczegółowo

NLR85A - Ls 35. długość podana z uwzględnieniem pojazdu równomiernie załadowanego oraz obciążonego zgodnie z dopuszczalnym naciskiem na oś (2)

NLR85A - Ls 35. długość podana z uwzględnieniem pojazdu równomiernie załadowanego oraz obciążonego zgodnie z dopuszczalnym naciskiem na oś (2) LS 35 3,5 t NLR85A - Ls 35 Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy Ls 35 E Wymiary (mm) Rozstaw osi X 2490 D min. 650 Długość całkowita K 4735 Zwis przedni A 1100 Długość zabudowy (min/max) (1)

Bardziej szczegółowo

30A. WIADOMOŚCI OGÓLNE Wysokość punktów pomiarowych 30A-14 PUNKTY POMIAROWE. Wymiar (R2) jest mierzony między podłożem a osią. koła przedniego.

30A. WIADOMOŚCI OGÓLNE Wysokość punktów pomiarowych 30A-14 PUNKTY POMIAROWE. Wymiar (R2) jest mierzony między podłożem a osią. koła przedniego. Wysokość punktów pomiarowych PUNKTY POMIAROWE W2 R1 R2 109317 Wymiar (R1) jest mierzony między podłożem a osią koła przedniego. Wymiar (R2) jest mierzony między podłożem a osią koła tylnego. 108937 Wymiar

Bardziej szczegółowo

NLR85 - L 35 Série Bleu. Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy

NLR85 - L 35 Série Bleu. Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy L 35 Série Bleu - 3,5 t NLR85 - L 35 Série Bleu Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy L 35 F L 35 H Wymiary (mm) Rozstaw osi X 2750 3350 D min. 650 Długość całkowita K 5295 6015 Zwis przedni A

Bardziej szczegółowo

Mechanika ruchu / Leon Prochowski. wyd. 3 uaktual. Warszawa, Spis treści

Mechanika ruchu / Leon Prochowski. wyd. 3 uaktual. Warszawa, Spis treści Mechanika ruchu / Leon Prochowski. wyd. 3 uaktual. Warszawa, 2016 Spis treści Wykaz ważniejszych oznaczeń 11 Od autora 13 Wstęp 15 Rozdział 1. Wprowadzenie 17 1.1. Pojęcia ogólne. Klasyfikacja pojazdów

Bardziej szczegółowo

Owiewka dachowa. Informacje ogólne na temat owiewek Informacje ogólne na temat owiewek. Scania Truck Bodybuilder 22: Wydanie

Owiewka dachowa. Informacje ogólne na temat owiewek Informacje ogólne na temat owiewek. Scania Truck Bodybuilder 22: Wydanie Informacje ogólne na temat owiewek Informacje ogólne na temat owiewek Kabiny firmy Scania opracowywane są z wykorzystaniem zaawansowanych metod obliczeniowych i poddaje się je testom w tunelach powietrznych.

Bardziej szczegółowo

Zadania i funkcje skrzyń biegów. Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu

Zadania i funkcje skrzyń biegów. Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu Zadania i funkcje skrzyń biegów Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu Zadania skrzyni biegów Skrzynia biegów umożliwia optymalne wykorzystanie mocy silnika. Każdy silnik ma pewien

Bardziej szczegółowo

DIAGNOSTYKA. 1. Diagnozowanie podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Uczeń:

DIAGNOSTYKA. 1. Diagnozowanie podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Uczeń: DIAGNOSTYKA 1. Diagnozowanie podzespołów i zespołów Uczeń: 1) przyjmuje pojazd samochodowy do diagnostyki oraz sporządza dokumentację tego przyjęcia; 2) przygotowuje pojazd samochodowy do diagnostyki;

Bardziej szczegółowo

1 3 5 7 9 11 12 13 15 17 [Nm] 400 375 350 325 300 275 250 225 200 175 150 125 155 PS 100 PS 125 PS [kw][ps] 140 190 130 176 120 163 110 149 100 136 100 20 1000 1500 2000 2500 3000 3500 4000 4500 RPM 90

Bardziej szczegółowo

Wały napędowe półosie napędowe przeguby wałów i półosi

Wały napędowe półosie napędowe przeguby wałów i półosi Wykorzystano także materiały Układ napędowy - podzespoły Wały napędowe półosie napędowe przeguby wałów i półosi opracowanie mgr inż. Ireneusz Kulczyk 2011 Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy Sprawdziany

Bardziej szczegółowo

Przystawka odbioru mocy ED120

Przystawka odbioru mocy ED120 Informacje ogólne Informacje ogólne Dla przystawki odbioru mocy ED120 można zamówić następujące opcje: Montowany fabrycznie zestaw narzędzi do założenia przystawki odbioru mocy ipodłączenia pompy hydraulicznej

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wykaz ważniejszych oznaczeń i skrótów 10. Od autorów 13. Wstęp 14. Rozdział 1. Ogólna charakterystyka samochodów użytkowych 17

Spis treści. Wykaz ważniejszych oznaczeń i skrótów 10. Od autorów 13. Wstęp 14. Rozdział 1. Ogólna charakterystyka samochodów użytkowych 17 Spis treści Wykaz ważniejszych oznaczeń i skrótów 10 Od autorów 13 Wstęp 14 Rozdział 1. Ogólna charakterystyka samochodów użytkowych 17 1.1. Klasyfikacja, przeznaczenie i wymagania stawiane samochodom

Bardziej szczegółowo

Interaktywna rama pomocnicza. Opis PGRT

Interaktywna rama pomocnicza. Opis PGRT Opis Opis to konstrukcja, której mocowanie sprawia, że dołączone do niej ramy współpracują niczym pojedyncza rama podwozia, a nie dwie osobne ramy. wykazuje znacznie większą odporność na ugięcie niż nieinteraktywna

Bardziej szczegółowo

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół. Ogólne informacje na temat lakierowania. Informacje specjalne dotyczące pojazdów zasilanych WAŻNE!

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół. Ogólne informacje na temat lakierowania. Informacje specjalne dotyczące pojazdów zasilanych WAŻNE! Ogólne informacje na temat lakierowania Ogólne informacje na temat lakierowania WAŻNE! Scania zaleca, aby nie lakierować części wykonanych z miękkich i elastycznych materiałów. Są to na przykład gumowe

Bardziej szczegółowo

Montowanie osi wleczonej

Montowanie osi wleczonej Ogólne informacje o montowaniu osi wleczonej Ogólne informacje o montowaniu osi wleczonej Do zamontowania dodatkowych osi wleczonych należy użyć oryginalnych części firmy Scania. Zapewnia to następujące

Bardziej szczegółowo

Wykaz czynności kontrolnych oraz metody oceny stanu technicznego pojazdu, przedmiotów jego wyposażenia i części

Wykaz czynności kontrolnych oraz metody oceny stanu technicznego pojazdu, przedmiotów jego wyposażenia i części ZAŁĄCZNIK Nr 8 WYKAZ CZYNNOŚCI KONTROLNYCH ORAZ METODY l KRYTERIA OCENY STANU TECHNICZNEGO POJAZDU, PRZEDMIOTÓW JEGO WYPOSAŻENIA I CZĘŚCI, DO PRZEPROWADZANIA DODATKOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU Przedmiot

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA MONTAŻU ZESTAWU EBIKE

INSTRUKCJA MONTAŻU ZESTAWU EBIKE INSTRUKCJA MONTAŻU ZESTAWU EBIKE Instrukcja zawiera informację dotyczące montażu napędu elektrycznego do roweru oraz jakie wymagania musi spełnić rower. Do zamontowania potrzebna jest podstawowa wiedza

Bardziej szczegółowo

Zmiana tylnego zwisu ramy. Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy. Przystosowanie fabryczne. Części zamienne

Zmiana tylnego zwisu ramy. Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy. Przystosowanie fabryczne. Części zamienne Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy Przystosowanie fabryczne Zwis ramy z tyłu można zamówić w odstępach długości co 10 mm. Części

Bardziej szczegółowo

Ogólne informacje o układzie pneumatycznym

Ogólne informacje o układzie pneumatycznym Definicje Ważne jest, aby znać następujące definicje i pojęcia związane z układem pneumatycznym pojazdu. Zbiornik sprężonego powietrza Zbiornik sprężonego powietrza to zbiornik ciśnieniowy zawierający

Bardziej szczegółowo

Wzmocnienie. Tylny zwis ramy. Belka końcowa WAŻNE! Belki końcowe należy montować w samochodach ciężarowych bez montowanej centralnie belki do zaczepu.

Wzmocnienie. Tylny zwis ramy. Belka końcowa WAŻNE! Belki końcowe należy montować w samochodach ciężarowych bez montowanej centralnie belki do zaczepu. Belka końcowa WAŻNE! Belki końcowe należy montować w samochodach ciężarowych bez montowanej centralnie belki do zaczepu. Samochód ciężarowy z częściowo lub całkowicie podwieszoną belką do zaczepu lub bez

Bardziej szczegółowo

SPRZEDAJEMY!!!!!! Star 200 STRAŻ POŻARNA!!!!, rok 1988 OPINIA RZECZOZNAWCY. LInk do OTOMOTO ;} Dane techniczne. Rok produkcji:

SPRZEDAJEMY!!!!!! Star 200 STRAŻ POŻARNA!!!!, rok 1988 OPINIA RZECZOZNAWCY. LInk do OTOMOTO ;} Dane techniczne. Rok produkcji: SPRZEDAJEMY!!!!!! Star 200 STRAŻ POŻARNA!!!!, rok 1988 LInk do OTOMOTO ;} OPINIA RZECZOZNAWCY. Dane techniczne Rok produkcji: 1988 Wskaż, licznika: 19621 km 1 / 7 Nr rejestracyjny: KPC 6346 Marka, typ

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA POLICEALNA dla dorosłych

SZKOŁA POLICEALNA dla dorosłych SZKOŁA POLICEALNA dla dorosłych Kierunek kształcenia w zawodzie: www. samochodowka.edu.pl Przedmiot: dr inż. Janusz Walkowiak PLAN WYKŁADU 1. Wały napędowe 1.1. Budowa i zadania wałów napędowych 1.2.

Bardziej szczegółowo

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączenia ciernego i zaciskowego

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączenia ciernego i zaciskowego Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Połączenia śrubowe dzieli się na cierne, zaciskowe lub stanowiące kombinację tych dwóch. Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Połączenie cierne wymaga ok.

Bardziej szczegółowo

Żurawie. Informacje ogólne dotyczące żurawi

Żurawie. Informacje ogólne dotyczące żurawi Informacje ogólne dotyczące żurawi Umiejscowienie żurawia ma istotny wpływ na konstrukcję mocowania. Poniżej zamieszczono zalecenia dla żurawi montowanych za kabiną, żurawi mocowanych w zwisie tylnym oraz

Bardziej szczegółowo

Metoda "2 w 1" w praktyce diagnostycznej

Metoda 2 w 1 w praktyce diagnostycznej Metoda "2 w 1" w praktyce diagnostycznej Rys. Jacek Kubiś, Wimad Dotychczas stosowane jednofazowe testery zawieszeń analizują tylko jeden parametr: metoda Eusama - przyleganie, a metoda Boge tłumienie.

Bardziej szczegółowo

Włączanie przystawki odbioru mocy EK. Działanie

Włączanie przystawki odbioru mocy EK. Działanie Funkcja służy do włączania przystawki odbioru mocy z miejsca kierowcy i spoza kabiny. Przystawką odbioru mocy steruje jednostka sterująca BCI. Przystawkę odbioru mocy napędzaną kołem zamachowym można odpowiednio

Bardziej szczegółowo

Sterowanie prędkością obrotową silnika podczas wywrotu

Sterowanie prędkością obrotową silnika podczas wywrotu Informacje ogólne Informacje ogólne Podczas korzystania z hakowego urządzenia załadowczego lub platformy ładunkowej wywrotki zaleca się czasowe zwiększenie prędkości obrotowej silnika w celu ułatwienia

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 30 kwietnia 2004 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 30 kwietnia 2004 r. Dz.U.2004.103.1085 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 30 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.

Bardziej szczegółowo

Włączenie automatycznego biegu neutralnego. Informacje ogólne

Włączenie automatycznego biegu neutralnego. Informacje ogólne Informacje ogólne Informacje ogólne Ta funkcja jest dostępna w pojazdach z następującymi układami: Automatyczna skrzynia biegów Całkowicie zautomatyzowany układ Opticruise (pojazdy bez pedału sprzęgła)

Bardziej szczegółowo

Dwa w jednym teście. Badane parametry

Dwa w jednym teście. Badane parametry Dwa w jednym teście Rys. Jacek Kubiś, Wimad Schemat zawieszenia z zaznaczeniem wprowadzonych pojęć Urządzenia do kontroli zawieszeń metodą Boge badają ich działanie w przebiegach czasowych. Wyniki zależą

Bardziej szczegółowo

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączeń ciernych i zaciskowych.

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączeń ciernych i zaciskowych. Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Połączenia śrubowe dzielimy na cierne, zaciskowe lub stanowiące kombinację tych dwóch. Połączenie cierne wymaga zastosowania

Bardziej szczegółowo

Korozja wielowypustu piasty

Korozja wielowypustu piasty Diagnostyka usterek Możliwe przyczyny awarii sprzęgła Korozja wielowypustu piasty Nienasmarowany wielowypust podczas montażu. Brak swobodnego przesuwania się tarczy na wałku sprzęgłowym RADA: Jeśli tarcza

Bardziej szczegółowo

Ciągniki siodłowe Scania zoptymalizowane pod względem ekonomiki paliwowej

Ciągniki siodłowe Scania zoptymalizowane pod względem ekonomiki paliwowej PRESS info P09904PL / Per-Erik Nordström 17 września 2009 Ciągniki siodłowe Scania zoptymalizowane pod względem ekonomiki paliwowej Wraz z premierą nowych samochodów ciężarowych serii R Scania wprowadza

Bardziej szczegółowo

ARKUSZ OBSERWACJI. Kod egzaminatora. Numer stanowiska

ARKUSZ OBSERWACJI. Kod egzaminatora. Numer stanowiska ARKUSZ OBSERWACJI Zawód: mechanik pojazdów samochodowych Symbol cyfrowy zawodu: 723[04] Oznaczenie tematu: Oznaczenie zadania: - Kod egzaminatora Zmiana:. Numer sali (pomieszczenia) Data egzaminu Godz.

Bardziej szczegółowo

Przeniesienie czujnika zawartości tlenków azotu w spalinach. Informacje ogólne. Umiejscowienie czujnika NOx

Przeniesienie czujnika zawartości tlenków azotu w spalinach. Informacje ogólne. Umiejscowienie czujnika NOx 2 1 Niniejszy dokument opisuje warunki, zalecenia i procedury przenoszenia czujnika zawartości tlenków azotu w spalinach. Czujnik zawartości tlenków azotu w spalinach wykrywa ilość tlenków azotu w spalinach.

Bardziej szczegółowo

Ramy pojazdów samochodowych

Ramy pojazdów samochodowych Ramy pojazdów samochodowych Opracował: Robert Urtbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu Nadwozie ramowe- nieniosące Nadwozie ramowe (nieniosące) oparte jest na sztywnej ramie, która przenosi całość obciążeń

Bardziej szczegółowo

KARTY POMIAROWE DO BADAŃ DROGOWYCH

KARTY POMIAROWE DO BADAŃ DROGOWYCH Katedra Pojazdów i Sprzętu Mechanicznego Laboratorium KARTY POMIAROWE DO BADAŃ DROGOWYCH Zawartość 5 kart pomiarowych Kielce 00 Opracował : dr inż. Rafał Jurecki str. Strona / Silnik Charakterystyka obiektu

Bardziej szczegółowo

Zmiana rozstawu osi WAŻNE!

Zmiana rozstawu osi WAŻNE! Informacje ogólne Informacje ogólne ma wpływ na własności podwozia samochodu ciężarowego. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń firmy Scania. Przed zmianą rozstawu osi zawsze należy skontaktować

Bardziej szczegółowo

Dane techniczne. Nowe BMW X1. sdrive16d.

Dane techniczne. Nowe BMW X1. sdrive16d. str. 1 Dane techniczne. Nowe X1. sdrive16d. X1 sdrive16d Karoseria Liczba drzwi / miejsc 5 / 5 Dł. / szer. / wys. (pusty) mm 4447 / 1821 / 1598 Rozstaw osi mm 2670 Rozstaw kół przednich / mm 1561 / 1562

Bardziej szczegółowo

Dźwignia przerzutki. Podręcznik sprzedawcy. RAPIDFIRE Plus 11-rzędowy SL-RS700. SZOSA MTB Trekking. Rower miejski/ komfortowy MIEJSKIE SPORTOWE

Dźwignia przerzutki. Podręcznik sprzedawcy. RAPIDFIRE Plus 11-rzędowy SL-RS700. SZOSA MTB Trekking. Rower miejski/ komfortowy MIEJSKIE SPORTOWE (Polish) DM-SL0006-02 Podręcznik sprzedawcy SZOSA MTB Trekking Rower miejski/ komfortowy MIEJSKIE SPORTOWE E-BIKE Dźwignia przerzutki RAPIDFIRE Plus 11-rzędowy SL-RS700 SPIS TREŚCI WAŻNA INFORMACJA...

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 21 lutego 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 21 lutego 2011 r. Dziennik Ustaw Nr 47 3102 Poz. 242 242 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 21 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia... 2010 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia... 2010 r. Projekt z dnia 6 września 2010 r. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia... 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

Bardziej szczegółowo

Układ kierowniczy. Potrzebę stosowania układu kierowniczego ze zwrotnicami przedstawia poniższy rysunek:

Układ kierowniczy. Potrzebę stosowania układu kierowniczego ze zwrotnicami przedstawia poniższy rysunek: 1 Układ kierowniczy Potrzebę stosowania układu kierowniczego ze zwrotnicami przedstawia poniższy rysunek: Definicja: Układ kierowniczy to zbiór mechanizmów umożliwiających kierowanie pojazdem, a więc utrzymanie

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2019 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2019 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu Układ graficzny CKE 2018 Nazwa kwalifikacji: Użytkowanie pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie Oznaczenie

Bardziej szczegółowo

Wymontowanie przekładni kierowniczej ze wspomaganiem

Wymontowanie przekładni kierowniczej ze wspomaganiem Ogólne Ogólne Niniejszy opis dotyczy jedynie pojazdów z kierownicą z lewej strony, w których szerokość przedniej części ramy wynosi 1020 mm. WAŻNE! W pojazdach z pneumatycznym przednim zawieszeniem ramę

Bardziej szczegółowo

Podwozie. Części Deserter

Podwozie. Części Deserter Page 1 of 9 Części Deserter Dane Techniczne:? Pojemność silnika 110ccm? Długość 1960mm? Szerokość 1160 mm? Wysokość 990 mm? Liczba osi 2? Masa pojazdu 136 kg? Typ silnika 1 cylinder 4 suw? Max moc 7,8

Bardziej szczegółowo

Zleceniodawca: FCE Leasing Polska Sp. z o.o. ul. Wyścigowa Warszawa. Rzeczoznawca: PCR MS Automobile

Zleceniodawca: FCE Leasing Polska Sp. z o.o. ul. Wyścigowa Warszawa. Rzeczoznawca: PCR MS Automobile Nr zlecenia: z dnia: Zleceniodawca: FCE Leasing Polska Sp. z o.o. ul. Wyścigowa 6 02-68 Warszawa Rzeczoznawca: PCR MS Automobile OPINIA TECHNICZNA Zadanie: Ocena stanu technicznego i określenie wartości

Bardziej szczegółowo

DANE TECHNICZNE - NOWY PEUGEOT 308

DANE TECHNICZNE - NOWY PEUGEOT 308 DV6C Euro 5 EB2 Euro 5 INFORMACJE OGÓLNE Pojemność skokowa (cm 3 ) Moc maksymalna w kw (lub KM) / przy prędkości (obr/min) Maksymalny moment obrotowy (Nm) / przy prędkości (obr/min) Skrzynia biegów Opony

Bardziej szczegółowo

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja Profil ramy, U 9,5 R11 R11

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja Profil ramy, U 9,5 R11 R11 Ramy podwozia firmy Scania Ramy podwozia firmy Scania Asortyment ram podwozia obejmuje następujące typy ram: Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja 770-3 770-1 770 +2 770-1 770 +1-5

Bardziej szczegółowo

35 KM, 4x4, kg

35 KM, 4x4, kg 35 KM, 4x4, 1 100 kg SIŁA - sztywna rama ze skrętnymi kołami wahliwej osi przedniej. - Silnik włoskiej marki LOMBARDINI, 4 cylindrowy o mocy 35 KM KOMFORT - wygodne z łatwą regulacją siedzenie operatora,

Bardziej szczegółowo

Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami

Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami Nadarzyn, 30 kwietnia 2009 r. Nowe pojazdy w ofercie Scania: P 360 i P 400 Euro 5 Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami Dzięki dostępności rozwijających duży moment obrotowy,

Bardziej szczegółowo

Nierdzewna linka hamulcowa Niro Wymiana hamulców Stainless breake cable Niro. Newsletter

Nierdzewna linka hamulcowa Niro Wymiana hamulców Stainless breake cable Niro. Newsletter Trailer systems Nierdzewna linka hamulcowa Niro Stainless breake cable Niro Newsletter 11.2016 Szanowni Państwo, Na zapewnienie bezpieczeństwa w czasie jazdy ma wpływ szereg podzespołów i układów zamontowanych

Bardziej szczegółowo

Wybór przystawki odbioru mocy

Wybór przystawki odbioru mocy Ogólne informacje o zamówieniach Ogólne informacje o zamówieniach Uwaga: Przystawki odbioru mocy i zestawy elektryczne potrzebne do ich zamontowania należy zamawiać bezpośrednio w fabryce. Późniejszy montaż

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA - 508 Sedan Luty 2011

SPECYFIKACJA TECHNICZNA - 508 Sedan Luty 2011 Luty 2011 (*) INFORMACJE OGÓLNE Pojemność skokowa (cm 3 ) 1 598 1 560 1 997 2 179 Maksymalna moc w kw (lub KM) / obroty silnika (obr./min.) 88 (120) / 6 000 115 (156) / 6 000 82 (112) / 3 600 103 (140)

Bardziej szczegółowo

ContiTech: Porady ekspertów w zakresie wymiany pasków rozrządu

ContiTech: Porady ekspertów w zakresie wymiany pasków rozrządu ContiTech: Porady ekspertów w zakresie wymiany pasków rozrządu Szczegółowa instrukcja dla Fiata Doblò wersja furgon/kombi (263) 1.6 D Multijet ContiTech pokazuje, jak uniknąć błędów przy wymianie pasków

Bardziej szczegółowo

Instalacja. Przygotowanie maszyny. Zestaw do ostrzenia Kosiarka Greensmaster 1021 lub Procedura. Elementy luzem. Instrukcja instalacji

Instalacja. Przygotowanie maszyny. Zestaw do ostrzenia Kosiarka Greensmaster 1021 lub Procedura. Elementy luzem. Instrukcja instalacji Zestaw do ostrzenia Kosiarka Greensmaster 1021 lub 1026 Model nr 04800 Form No. 3430-662 Rev A Instrukcja instalacji Instalacja Elementy luzem Za pomocą poniższego zestawienia sprawdź, czy zostały dostarczone

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY SYSTEM KONTR OLI TRAKCJI OLI ukła uk dy dy be zpiec zeńs zpiec zeńs a tw czyn czyn

SYSTEMY SYSTEM KONTR OLI TRAKCJI OLI ukła uk dy dy be zpiec zeńs zpiec zeńs a tw czyn czyn SYSTEMY KONTROLI TRAKCJI układy bezpieczeństwa czynnego Gdańsk 2009 Układy hamulcowe w samochodach osobowych 1. Roboczy (zasadniczy) układ hamulcowy cztery koła, dwuobwodowy (pięć typów: II, X, HI, LL,

Bardziej szczegółowo

Spawanie ramy podwozia. Obszary spawania WAŻNE! Wszelkie prace spawalnicze muszą być wykonywane profesjonalnie przez przeszkolonych

Spawanie ramy podwozia. Obszary spawania WAŻNE! Wszelkie prace spawalnicze muszą być wykonywane profesjonalnie przez przeszkolonych Informacje ogólne Informacje ogólne Wszelkie prace spawalnicze muszą być wykonywane profesjonalnie przez przeszkolonych pracowników. Należy unikać spawania na ramie podwozia, ponieważ spawanie zwiększa

Bardziej szczegółowo

Sterowanie przystawkami odbioru mocy. Informacje ogólne

Sterowanie przystawkami odbioru mocy. Informacje ogólne Informacje ogólne Informacje ogólne Sterowanie przystawkami odbioru mocy odbywa się za pośrednictwem jednostki sterującej BCI pojazdu (interfejs komunikacyjny zabudowy). Funkcja jest dostępna, jeżeli pojazd

Bardziej szczegółowo

SIMSON S51 JAK NOWY ROK 1984 ZAREJESTROWANY

SIMSON S51 JAK NOWY ROK 1984 ZAREJESTROWANY SIMSON S51 JAK NOWY ROK 1984 ZAREJESTROWANY [Sprzedam] Zabytkowe SIMSON S51 JAK NOWY ROK 1984 ZAREJESTROWANY OC-DO 18,05.2019 KARTY POJAZDU NIE WYDANO Ciekawostki Simson S51 trafiał do Polski za sprawą

Bardziej szczegółowo

CLAAS Ciągniki i transport. Nowości i trendy. dr inż. Barbara Raba

CLAAS Ciągniki i transport. Nowości i trendy. dr inż. Barbara Raba CLAAS Ciągniki i transport. Nowości i trendy. dr inż. Barbara Raba barbara.raba@claas.com Agenda 1. Przepisy polskiego prawa 2. Istotne elementy dotyczące maszyn rolniczych w transporcie 3. Rozwiązania

Bardziej szczegółowo

Podzespoły wyposażenia hydraulicznego. Informacje ogólne. Działania przeprowadzane przed uruchomieniem nowego układu hydraulicznego

Podzespoły wyposażenia hydraulicznego. Informacje ogólne. Działania przeprowadzane przed uruchomieniem nowego układu hydraulicznego Informacje ogólne Informacje ogólne Istnieje możliwość zamówienia podzespołów wyposażenia hydraulicznego w fabryce. Dostępne są następujące podzespoły: Element sterujący Zbiornik oleju układu hydraulicznego

Bardziej szczegółowo

R Montaż/demontaż zalecenia

R Montaż/demontaż zalecenia R157.32 Montaż/demontaż zalecenia AUDI: SEAT: SKODA: VOLKSWAGEN: A1, A1FL, A2, S1 Cordoba IV, Ibiza(III, IV, IV FL), Toledo Fabia (FL,II, II FL, III), Roomster (FL), Rapid Polo (VII, VIII, IX, IX FL),

Bardziej szczegółowo

CLAAS Ciągniki i transport. Nowości i trendy. dr inż. Barbara Raba

CLAAS Ciągniki i transport. Nowości i trendy. dr inż. Barbara Raba CLAAS Ciągniki i transport. Nowości i trendy. dr inż. Barbara Raba barbara.raba@claas.com Agenda 1. Przepisy polskiego prawa 2. Istotne elementy dotyczące maszyn rolniczych w transporcie 3. Rozwiązania

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja układów napędowych. Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu

Konfiguracja układów napędowych. Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu Konfiguracja układów napędowych Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu Ogólna klasyfikacja układów napędowych Koła napędzane Typ układu Opis Przednie Przedni zblokowany Silnik i wszystkie

Bardziej szczegółowo

Oznaczenia wymiarów. Informacje ogólne. Kody BEP

Oznaczenia wymiarów. Informacje ogólne. Kody BEP Skrót BEP (ang. Bodywork Exchange Parameter) oznacza kod służący do identyfikacji unikalnych wskazań, które ułatwiają przesyłanie informacji między producentem pojazdu a producentem nadwozia. Kody BEP

Bardziej szczegółowo

Samochód osobowy. Wymiana płynu chłodzącego 30-60 zł 30-60 zł 30-60 zł. Wymiana płynu hamulcowego 40-60 zł 40-60 zł 50-80 zł

Samochód osobowy. Wymiana płynu chłodzącego 30-60 zł 30-60 zł 30-60 zł. Wymiana płynu hamulcowego 40-60 zł 40-60 zł 50-80 zł Rodzaj usługi osobowy terenowy dostawczy Kompleksowa wymiana ogumienia (felgi stalowe) Kompleksowa wymiana ogumienia (felgi aluminiowe) 50 zł 50 zł 60 zł 60 zł 60 zł 70 zł Wymiana płynu chłodzącego 30-60

Bardziej szczegółowo

Diagnoza uszkodzeń sprzęgła [TEMAT MIESIĄCA]

Diagnoza uszkodzeń sprzęgła [TEMAT MIESIĄCA] Diagnoza uszkodzeń sprzęgła [TEMAT MIESIĄCA] data aktualizacji: 2017.12.01 Fot. Schaeffler Silniki spalinowe są w stanie zapewnić wymagane osiągi tylko w określonym zakresie. Aby móc efektywnie korzystać

Bardziej szczegółowo

Katalog szkoleń technicznych. Schaeffler Polska Sp. z o.o.

Katalog szkoleń technicznych. Schaeffler Polska Sp. z o.o. Katalog szkoleń technicznych Schaeffler Polska Sp. z o.o. 08/2015 Treść katalogu szkoleń nie stanowi oferty w rozumieniu odpowiednich przepisów prawa. Informacje na temat wszystkich szkoleń dostępne są

Bardziej szczegółowo

DEUTZ-FAHR. AGROPLUS F Keyline

DEUTZ-FAHR. AGROPLUS F Keyline AGROPLUS F Keyline DEUTZ-FAHR AGROPLUS F Keyline 55-65 - 75-80.4 2-3 CHARAKTERYSTYKA, SILNIK Agroplus F Keyline. Doskonałe wyposażenie w przystępnej cenie. W sektorze gospodarstw sadowniczych wymiary ciągnika,

Bardziej szczegółowo

Informacja prasowa. Istotne zmiany odświeżonej Kia Sorento. Paryż, DANE TECHNICZNE (EUROPA)

Informacja prasowa. Istotne zmiany odświeżonej Kia Sorento. Paryż, DANE TECHNICZNE (EUROPA) Informacja prasowa Paryż, 27.09.2012 Istotne zmiany odświeżonej Kia Sorento DANE TECHNICZNE (EUROPA) Nadwozie i napęd Pięciodrzwiowe, siedmiomiejscowe typu SUV klasy średniej, konstrukcja stalowa, samonośna.

Bardziej szczegółowo

DEUTZ-FAHR. AGROPLUS F Keyline

DEUTZ-FAHR. AGROPLUS F Keyline AGROPLUS F Keyline DEUTZ-FAHR AGROPLUS F Keyline 55-65 - 75-80.4 AGROPLUS F KEYLINE. DOSKONAŁE WYPOSAŻENIE W PRZYSTĘPNEJ CENIE. Także w sektorze gospodarstw sadowniczych wyposażenie techniczne ma decydujące

Bardziej szczegółowo

Podłączanie chłodnicy paliwa i udoskonalenie wlotu powietrza chłodzącego

Podłączanie chłodnicy paliwa i udoskonalenie wlotu powietrza chłodzącego Ogólne informacje na temat potrzeby zamontowania chłodnicy paliwa Ogólne informacje na temat potrzeby zamontowania chłodnicy paliwa Gdy pojazdy z układami HPI i PDE są używane, ale nie są w ruchu, a jednocześnie

Bardziej szczegółowo

Zmiana rozstawu osi. Metody WAŻNE!

Zmiana rozstawu osi. Metody WAŻNE! Informacje ogólne dotyczące zmiany rozstawu osi Informacje ogólne dotyczące zmiany rozstawu osi WAŻNE! Zmiana rozstawu osi ma wpływ na własności podwozia ciężarówki. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie

Bardziej szczegółowo

technik mechanik kwalifikacji M.18. Numer ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 56/2015 Od autorów 9 1. Wiadomości wstępne

technik mechanik kwalifikacji M.18. Numer ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 56/2015 Od autorów 9 1. Wiadomości wstępne W książce podano zagadnienia dotyczące diagnozowania silnika, układu przeniesienia napędu, mechanizmów nośnych i jezdnych, układu kierowniczego i hamulcowego, układów bezpieczeństwa i komfortu jazdy oraz

Bardziej szczegółowo

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja (mm) ,5 R11 R11

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja (mm) ,5 R11 R11 Ramy podwozia firmy Scania Ramy podwozia firmy Scania Asortyment ram podwozia obejmuje następujące typy ram: Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja (mm) 766 +1 768 +1 771 +1 768

Bardziej szczegółowo

Dane techniczne. Nowe BMW X3. M40i

Dane techniczne. Nowe BMW X3. M40i strona 1 Dane techniczne. M40i BMW X3 M40i Karoseria Liczba drzwi / miejsc 5 / 5 Dł. / szer. / wys. (pusty) mm 4716 / 1897 / 1676 Rozstaw osi mm 2864 Rozstaw kół przednich / tylnych mm 1610 / 1594 Prześwit

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA POLICEALNA dla dorosłych

SZKOŁA POLICEALNA dla dorosłych SZKOŁA POLICEALNA dla dorosłych Kierunek kształcenia w zawodzie: www. samochodowka.edu.pl Przedmiot: dr inż. Janusz Walkowiak PLAN WYKŁADU 1. OBSŁUGA I NAPRAWA A. Wałów napędowych oraz przegubów B. Przekładni

Bardziej szczegółowo