KONSPEKT ZAJĘĆ O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ. TEMAT: NIEŚĆ POMOC PTAKOM ZIMĄ TO NIE TAKIE TRUDNE!



Podobne dokumenty
DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

do karmnika i budeczki, zajęcia Przysposabiające do Pracy w klasach I i II b ZSS nr 105 w Poznaniu.

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

PROGRAM PÓŁKOLONII ZIMOWYCH ZORGANIZOWANYCH PRZEZ URZĄD MIEJSKI W OŁAWIE POD HASŁEM BEZPIECZNE ZABAWY ZIMĄ

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Majsterkowo to program warsztatów manualnych dla dzieci w wieku 6-12 lat, realizowanych przez sieć sklepów Castorama od 2012 roku.

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA MIANOWANEGO UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO

PROGRAM PROFILAKTYKI Szkoły Podstawowej nr 35 w Toruniu

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO 1/9

REGULAMIN. konkursu ekologicznego pt.: Dajemy drugie życie ś mieciom w ramach programu KAWKA II dot. niskiej emisji. I. Przedmiot Konkursu

2. Do zadań Świetlic Środowiskowych należy:

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

"MOJA CZYSTA GMINA - KONKURS EKOLOGICZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ Z TERENU GMINY MIEDZICHOWO" Regulamin konkursu

Wyruszamy w fantastyczną podróż

KONKURS EKOLOGIA W OBIEKTYWIE

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO-CHEMICZNEGO

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH DLA KLASY VI W ROKU SZKOLNYM 2017/2018. Roczny plan pracy z zajęć technicznych dla klasy V

KONKURS EKOLOGICZNY Scenariusz konkursu ekologicznego

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Roczny plan pracy z zajęć technicznych dla klasy V do programu nauczania Jak to działa?

Scenariusz nr 6. I. Tytuł scenariusza: Skarby Ziemi. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia

Roczny plan pracy z zajęć technicznych dla klasy V do programu nauczania Jak to działa?

Roczny plan pracy z zajęć technicznych dla klasy V do programu nauczania Jak to działa?

Scenariusz zajęć nr 2

Dookoła Świata. Projekt edukacyjny. Opis projektu

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Konkursu Świetlica kształtująca prospołeczne postawy wśród uczniów Al. Jerozolimskie 151, kl. I, piętro 2, lok Warszawa

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

PLAN PRACY KOŁA PRZYRODNICZEGO

Załącznik Nr 2 Regulamin Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego Naukowej Ligi Szkół Podstawowych w ramach Dni Gliwickich Młodych Naukowców

Zespół Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu z siedzibą przy ul. Kołłataja 20

BEZPIECZNY INTERNET. Własny program. Autor programu: Dagmara Strzelecka

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

REGULAMIN ODBIERANIA DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 382 PO SKOŃCZONYCH ZAJĘCIACH DYDAKTYCZNYCH ORAZ ZE ŚWIETLICY

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

Publiczne Przedszkole Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, im. Jana Pawła II

MAŁY ODKRYWCA WODY I LASU

III Bielański Konkurs Fotograficzny Flora i fauna w obiektywie. organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 77 ul. Samogłoska Warszawa

Cztery pory roku w powiecie wołowskim

im. Marii Kownackiej ul. Kalcytowa Kielce Z przyrodą przez cały rok Nauczycielki: Beata Gogolewska, Alina Łojek, Klaudia Wachla

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie

Plan pracy z zajęć technicznych. dla klasy V. do programu nauczania Jak to działa?

Program profilaktyki Prywatnej Szkoły Podstawowej ICO Wołominie

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Staszica w Będzinie

PLAN PRACY ZE SZCZEGÓŁOWYMI WYMAGANIAMI EDUKACYJNYMI Z ZAJĘĆ TECHNYCZNYCH DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH DLA KLASY V

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Wiem, co czytam mówię o tym, co widzę.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

1 Organizatorzy. PARTNER: Towarzystwo Amicus, ul. Brukowa 28 lok. 8, Białystok Tel./fax. +48 (85) ,

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Prywatne Przedszkole Ekologiczne EKOLUDEK w Natolinie zaprasza do udziału w konkursie Wiedza o lesie

PLAN DZIAŁAŃ REALIZOWANY W Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Wojciechach Wojciechy Bartoszyce ZAPLANOWANE DZIAŁANIA

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Rozkład materiału nauczania z planem wynikowym technika klasa 5a i 5b rok szkolny 2018/19

Organizacja pracy świetlicy środowiskowej

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 W SOSNOWCU HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2006/2007 PROJEKCIE SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE SOSNOWIEC WRZESIEŃ 2006 ROK

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wygiełzowie Wygiełzów Zelów Tel RAPORT. z akcji,,zimowa pomoc dla zwierząt

Scenariusz zajęć nr 7

Plan rozwoju zawodowego

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

PLAN WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM W GRUPIE XI ROK SZKOLNY 2007 / 2008

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

PROJEKT SZKOLNY POZNAJEMY ZWYCZAJE I TRADYCJE ZWIĄZANE Z NADEJŚCIEM WIOSNY. pod hasłem: WESOŁO WITAMY WIOSNĘ. Opracowanie:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

REGULAMIN KONKURSU NA NAJLEPSZĄ PRACĘ BADAWCZĄ Z ZAKRESU BIOLOGII LUB CHEMII

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

REGULAMIN KONKURSU CHEMICZNEGO,,CHEMICZNY EKSPERT

Oferta edukacyjna. w Tucholskim Parku Krajobrazowym. Dorota Borzyszkowska. Bydgoszcz, dnia 14 listopada 2014 r.

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Program autorski Poznaję uczucia

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 6

Regulamin Konkursu na album fotograficzny Strzegom nasze miasto.

Regulamin Gminnego Konkursu Reportażu- konkursu dla szkół gimnazjalnych

Drzewa iglaste i liściaste

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2017 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Scenariusz zajęć nr 7

Transkrypt:

Świetlica Środowiskowa nr 5 Iskierka Płock, ul. Otolińska 23 Tel. 024-364-31-39 Wychowawcy: Maria Kania, Anita Bartoszewska. KONSPEKT ZAJĘĆ O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ. GRUPA:20 osób ( dzieci i rodzice) WIEK DZIECI: 6-15 lat CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 120 minut TEMAT: NIEŚĆ POMOC PTAKOM ZIMĄ TO NIE TAKIE TRUDNE! CELE: - dzieci poszerzają swoją wiedzę na temat ptaków, - dzieci i rodzice potrafią współpracować ze sobą, - dzieci rozwijają swoje zdolności techniczne, - dzieci uczą się posługiwać igłą i nitką, - dzieci potrafią formułować odpowiedzi na pytania - dzieci kształtują w sobie nawyk niesienia pomocy zwierzętom, - dzieci kształtują w sobie nawyk wtórnego wykorzystywania elementów plastikowych. METODY: - słowna, - oglądowa, - rozwijania działalności technicznej, - działań praktycznych, - problemowa. FORMY: - grupowe, - zbiorowe. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: krzyżówki, długopisy, fotografie ptaków, arkusze z wydrukowanymi charakterystykami i nazwami ptaków, drewniane listewki, gwoździe, młotki,

patyki, plastikowe butelki, zszywacze, jarzębina, gruba nić, igła, ziarno, okruch chleba, słoninka, drabina. PRZEBIEG ZAJĘĆ. I. Część wstępna. 1. Powitanie dzieci. 2. Krótka pogadanka na temat pory roku. II. Część główna. 1. Rozwiązywanie przez rodziców i dzieci krzyżówki. Każde dziecko otrzymuje od wychowawcy krzyżówkę. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie jej z pomocą rodzica. Po ukończeniu zadania wszyscy wspólnie odczytują hasło krzyżówki. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

1. Np. Białowieski. Narodowy. 2. Ekologiczna np. do noszenia zakupów. 3. Dzielenie odpadów na: plastik, metal, makulaturę, szkło to inaczej? 4. Jest nią Wisła. 5. Dom dzięcioła. 6. Wisła i Odra wpływają do. 7. Ptaki, które na zimę odlatują do ciepłych krajów? 8. Zawierają je owoce i warzywa. 9. Jeden z najstarszych w Polsce tego gatunku drzew nosi nazwę Bartek. 2. Poznajemy gatunki ptaków. Dzieci i rodziców dzielimy na cztery grupy. Każda grupa otrzymuje oddzielnie zdjęcia pięciu ptaków, ich nazwy oraz ich krótką charakterystykę. Zadaniem grup jest jak najszybsze połączenie nazwy danego ptaka z jego zdjęciem i krótką charakterystyką. Następnie grupy przekazują pozostałym uczestnikom zajęć krótki opis danego ptaka. 3.Rozmowa na temat gatunków ptaków, które nie odlatują z Polski na zimę. Uczestnicy zajęć spośród wcześniej wymienionych gatunków ptaków wybierają te, które nie odlatują na zimę z Polski. Wszyscy zastanawiają się nad tym jak my ludzie możemy im pomóc w tym dość trudnym dla nich okresie. 4. Budowa karmników dla ptaków (rozmowa na temat wtórnego użycia butelek plastikowych), nawlekanie na grube nicie jarzębiny. Starsze dzieci wraz rodzicami w grupach pięcioosobowych z przyniesionych do świetlicy listewek, patyków i plastikowych butelek budują karmniki. Plastikowe butelki rozcinamy i robimy a nich podłogę i daszek karmnika, z grubych patyków robimy podpórki daszki, a drewnianymi listewkami wzmacniamy konstrukcje. Młodsze dzieci pod opieką wychowawców nawlekają na nitki koraliki jarzębiny. 5. Krótka rozmowa na temat rodzaju pożywienia, który będziemy wkładać do karmników.

6. Wspólne wyjście przed świetlicę w celu przymocowania karmników, powieszenia na gałęziach sznurów z jarzębiną oraz słoninki, wsypanie do karmników ziarna i okruchów z chleba. III. Część końcowa. 1. Powrót do świetlicy i obserwacja zachowania ptaków przy karmnikach. 2. Podsumowanie zajęć i podziękowanie rodzicom za przybycie. 3. Pożegnanie wszystkich uczestników zajęć.

TEMAT: NIEŚĆ POMOC PTAKOM ZIMĄ TO NIE TAKIE TRUDNE AUTOR: Anita Bartoszewska. REALIZACJA: Anita Bartoszewska, Maria Kania. Świetlica Środowiskowa Iskierka, przy ul. Otolińskiej 23 MOPS w Płocku. Telefon: 024 364 31 39. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez organizatora Konkursu Fotograficznego Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku w celach wynikających z regulaminu tego Konkursu, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. ( Dz. U. z 1997 r., nr 133, poz. 883 z późniejszymi zmianami).