Ernest i Celestyna reż. Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner



Podobne dokumenty
Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Patyk się żeni reż. Martin Lund

uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu;

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Brzdąc reż. Charlie Chaplin

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

cele ogólne: Uczniowie zapoznają się historią gatunku filmowego, jakim jest animacja.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Niezwykłe chmury. Animowany świat. Błysk i lśnienie. Instrukcję, jak ze zdjęć zrobić film, oraz dodatkowe wskazówki znajdziesz na kolejnych stronach

Wielki niedźwiedź reż. Esben Toft Jacobsen

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Na polowaniu z Wielkomiludem

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Niesforny Bram reż. Anna van der Heide

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Lotta w krainie wynalazków reż. Heiki Ernits i Janno Põldma


Moduł Kartka Świąteczna

Z bezpiecznego domu do serca puszczy. Amazonia oczami małpki Sai.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Wybrane kompetencje medialne. Opracowała: Małgorzata Dec Edukacja Medialna KUL

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM ICT

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Przyjaciel na balkonie reż. Hüseyin Tabak

Zestaw animacji o tolerancji

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

PROGRAM KOŁA POLONISTYCZNO-TEATRALNEGO DLA KLAS IV - V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Ponyo reż. Hayao Miyazaki

Tytuł: Rola głosu w narracji filmowej- niezbędnik młodego adepta sztuki filmowej. Prowadzący: Michał Swarlik

Along the Yellow Brick Road, czyli tworzymy mapę i łączymy sceny w dłuższe sekwencje

Szkolny Klub Dyskusyjny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Ogólna tematyka zajęć w klasie II

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Piotruś i wilk. reż. Suzie Templeton

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

WARSZTATY Z MONTAŻU OBRAZU I DŹWIĘKU. Temat: OPOWIADANIE FILMOWE CZYLI JAK MONTUJE SIĘ FILMY

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Wokół filmu ćwiczenia różne opracowała mgr Wiesława Giercarz

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

T JAK POWSTAJE DZIEŁO FILMOWE?: na przykładzie filmu "Pan Tadeusz". Lekcja z edukacji medialnej dla uczniów gimnazjum

Scenariusz nr 60. Temat: Jak powstaje film? - Współpracujemy przy jego tworzeniu. Cele operacyjne: Uczeo:

Temat: Obcy, który trafia na Północ, płacze dwa razy (scenariusz lekcji na podstawie filmu Jeszcze dalej niż Północ )

Scenariusz lekcji 2 1/4

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Mój pierwszy film Zadanie 5

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Temat: Lekcja wychowawcza poświęcona tematyce przemocy w oparciu o film Męska sprawa Sławomira Fabickiego.

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Temat: Nic nie jest tym, czym się wydaje scenariusz lekcji na podstawie filmu pt. Iluzjonista (reż. Neil Burger)

Wielki wyścig reż. André F. Nebe

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Temat: Oko w oko z żywiolem

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

MODUŁ 4. ANIMACJA POKLATKOWA. Trening wyobraźni

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Najmłodsi programują!

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Jak żyli ludzie 1000 lat temu

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ogień. Ogień. Zagadnienia z podstawy programowej

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Polskie kino w opinii Internautów. wyniki badań bezpośrednich

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Wicher reż. Katja von Garnier

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Magia kina. Temat ośrodka dziennego: Nasza klasa w kinie.

Scenariusz zajęć nr 5

Spotkanie z rodzicami promujące czytelnictwo Książka Twoim przyjacielem r.

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Copyright 2015 Monika Górska

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Superbrat reż. Birger Larsen

Nocturna reż. Adrià Garcia, Victor Maldonado

Wiek: 7 10 lat (z modyfikacjami dostosowującymi zajęcia do potrzeb rozwoju i możliwości dzieci )

Transkrypt:

Ernest i Celestyna reż. Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Informacje o filmie (str. 2) 2. Scenariusz lekcji. (str. 3) Temat: Jak mysz z niedźwiedziem, czyli jak...? O osobliwej przyjaźni Ernesta i Celestyny.

INFORMACJE O FILMIE Ernest i Celestyna Ernest et Célestine animacja, 80 min reżyseria: Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner scenariusz: Daniel Pennac produkcja: La Parti Productions, Les Armateurs, Maybe Movies, Mélusine Productions, Studio Canal Belgia, Francja, Luksemburg 2012 Czy inny oznacza gorszy? Czy to, co nam się wmawia od dziecka, jest prawdą? Co oznacza prawdziwa przyjaźń? Na te pytania odpowiada historia przyjaźni Ernesta i Celestyny, myszy i niedźwiedzia. Celestyna to mała mysz, wychowana w kieracie pracy i sztywnym społeczeństwie. Wszystkim od dziecka się wmawia, że niedźwiedź jest najgorszym wrogiem myszy, a najważniejszym celem społeczeństwa jest zdobywanie zębów młodych niedźwiadków bo one najlepiej się nadają do zastąpienia straconych przez myszy siekaczy, bez których żadna mysz nie przeżyje. Celestyna jest na stażu w klinice dentystycznej, ale tak naprawdę zostanie dentystą to ostatnia rzecz, której pragnie. Lubi rysować, głównie niedźwiedzie, które wcale nie wydają jej się straszne. Pewnego dnia spotyka biednego niedźwiedzia Ernesta, który graniem na ulicy próbuje zarobić na jedzenie. Oboje są społecznymi wyrzutkami, oboje pragną czegoś innego niż życie pod sznurek, chcą być artystami. Wplątują się w niebezpieczne sytuacje, trafiają do więzienia Wszyscy są przeciwko nim. A jedyne, czego oni pragną, to się odnaleźć i żyć razem szczęśliwie. Czy uda im się wykaraskać z kłopotów? Ernest i Celestyna to piękny, wzruszający film o przyjaźni na przekór wszystkiemu, o życiu pod prąd i sile miłości, która łamie największe przeszkody. Film otrzymał wiele nagród (m.in. nominację do Oscara) za wyjątkową animację. Stéphane Aubier (ur. 1964) pochodzi w Verviers w Belgii. Jest reżyserem i scenarzystą. Jego poprzedni film to znane polskim widzom Miasteczko Panika. Vincent Patar (ur. 1965) belgijski scenarzysta i reżyser. Jego poprzedni film to znane polskim widzom Miasteczko Panika. Benjamin Renner francuski rysownik, animator i reżyser filmowy. W 2015 roku opublikował komiks, Le grand méchant Renard, który zamierza zekranizować.

Opracowała: Paulina Krześniak SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Jak mysz z niedźwiedziem, czyli jak...? O osobliwej przyjaźni Ernesta i Celestyny. CELE LEKCJI ćwiczenie umiejętności rekonstruowania poznanej fabuły; rozwijanie w uczniach umiejętności opowiadania, z uwzględnieniem zasad kultury żywego słowa; wzbogacanie słownictwa; zachęcenie uczniów do uczestnictwa w rozmowie: zadawania pytań, udzielania odpowiedzi, przedstawiania swoich poglądów i pomysłów; przybliżenie uczniom niektórych zagadnień z dziedziny historii kina (filmy nieme i filmy udźwiękowione); uwrażliwienie dzieci na rolę muzyki i dźwięków w filmie. METODY I FORMY PRACY pogadanka, element wykładu, ćwiczenie z użyciem multimediów, ćwiczenie plastyczne. ŚRODKI DYDAKTYCZNE CZAS film Ernest i Celestyna, reż. Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner, prod. Belgia, Francja, Luksemburg, 2012 r., tablica multimedialna lub rzutnik i ekran, komputer z dostępem do internetu, kartki papieru formatu A4. 1 godzina lekcyjna

PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie: Nauczyciel prosi dzieci o podzielenie się luźnymi, spontanicznymi reakcjami i opiniami na temat filmu Ernest i Celestyna. Co uczniowie sądzą na jego temat? Jakimi przymiotnikami mogliby go określić (ciekawy, ekscytujący, ale też zabawny). 2. Pogadanka: Uczniowie pod kierunkiem prowadzącego odtwarzają historię niezwykłej przyjaźni tytułowych bohaterów filmu. (Po raz pierwszy Ernest i Celestyna spotykają się przy śmietniku, gdzie Ernest szuka pożywienia. Początkowo niedźwiedź chce pożreć myszkę. Celestyna zostaje ocalona dzięki złożeniu obietnicy, że pomoże Ernestowi zdobyć więcej jedzenia. Niedźwiedź i mysz spotykają się po raz kolejny i okradają sklep. Ukrywają się potem wspólnie w domu Ernesta. Tam ich przyjaźń się zacieśnia. Celestyna opiekuje się Ernestem, gdy ten jest chory, Ernest zaś troszczy się o przyjaciółkę, gdy śnią się jej koszmary. Mysz i niedźwiedź zostają przyjaciółmi, ponieważ wspólnie mierzą się z problemami.). 3. Element wykładu. Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na to, jak dużą rolę odgrywają w filmie dźwięki. Nie chodzi tu tylko o głosy aktorów, ale także najróżniejsze odgłosy, które przynależą do każdej sceny, np. dźwięk kroków, grające w pomieszczeniu radio czy odgłosy ulicy. Szczególnie ważne w tworzeniu atmosfery filmu są specjalne efekty dźwiękowe oraz muzyka. W filmie Ernest i Celestyna słyszymy w tle muzykę skomponowaną przez Gorana Bregovicia. Jednak w początkowych latach istnienia kina zapisywanie dźwięku na taśmie filmowej było niemożliwe. Pierwszy okres rozwoju kina związany jest z powstawaniem tzw. filmów niemych (Charlie Chaplin, Buster Keaton). Aktorzy opowiadali filmowe historie, używając jedynie swojego ciała: gestów i mimiki. Projekcji filmów niemych często towarzyszyła jednak muzyka, która wykonywana była na żywo, czasem nawet przez całą orkiestrę. 4. Ćwiczenie z użyciem multimediów: muzyka i dźwięki: Krótki wykład o roli dźwięku w filmie staje się punktem wyjścia do przeprowadzenia związanego z tym tematem ćwiczenia. Także w filmie Ernest i Celestyna muzyka odgrywa dużą rolę, co podkreśla nawet fabuła Ernest chciałby być muzykiem i umieć grać na instrumentach. Warto porozmawiać z dziećmi na temat dźwięków w tym filmie. Następnie nauczyciel pokazuje dzieciom fragment filmu, który przedstawia pogoń mysiej policji za Ernestem (http://vimeo.com/42081818, od 31 sekundy). Fragment oglądany jest dwukrotnie: najpierw bez dźwięku, a potem z dźwiękiem. Po pierwszym obejrzeniu, dzieci króciutko opowiadają o tej scenie. Kim są bohaterowie? Co się wydarzyło? Następnie wspólnie z nauczycielem uczniowie zastanawiają się, jakie dźwięki uczyniłyby tę scenę bardziej dynamiczną, budzącą więcej emocji (krzyki, odgłosy ulicy, tupot stóp, chlupot podczas wpadania bohatera do wody, odgłos przewracanych przedmiotów itd.). Warto także zapytać, jaką muzykę dzieci wyobrażają sobie w tle tej sceny (tempo, instrumenty). Na koniec fragment odtwarzany jest powtórnie, tym razem z dźwiękiem. Jaki jest efekt? 5. Element wykładu. Zanim powstanie film trzeba znaleźć lub spisać historię, którą chce się opowiedzieć. Część filmów powstaje na podstawie napisanych wcześniej książek. Kiedy czytamy książkę, widzimy litery, które składają się w słowa, te znów w zdania. Tworzą one razem (często także wraz z ilustracjami) opowieść. To, jak wyglądają postacie czy miejsca, w których toczy się akcja, czytelnik wyobraża sobie sam. Można powiedzieć, że tworzy on coś w rodzaju filmu w swojej głowie. Kiedy oglądamy film stworzony na podstawie książki, którą czytaliśmy, często jesteśmy zaskoczeni albo nawet rozczarowani. To, co widzimy na ekranie, różni się od naszych wyobrażeń. Tworzenie filmu i scenariusza (fabuły, postaci, scenografii, kostiumów czy rekwizytów) nie jest przepisywaniem książki. Twórcy filmu pomijają pewne elementy, inne zaś

dodają. Kiedy historia jest opracowana, powstaje tzw. storyboard (scenorys), czyli rodzaj scenariusza w obrazkach, który jest bazą dla powstającego filmu. 6. Ćwiczenie plastyczne. Zadaniem dzieci jest wyobrażanie sobie, jak wygląda praca nad ekranizacją książki. Nauczyciel wybiera jedną z omawianych wcześniej na lekcjach książek, rozdaje uczniom kartki papieru i prosi o stworzenie storyboardów. Zadanie można także przeprowadzić w grupach. Prowadzący prosi uczniów, by zastanowili się, które wydarzenia z książki przenieśliby na ekran? Czy wszystkie? Jeśli nie, które z nich by pominęli? Po wykonaniu zadania uczniowie pod kierunkiem nauczyciela omawiają efekty swojej pracy. PRACA DOMOWA Akcja filmu Ernest i Celestyna rozgrywa się zimą. Wykonaj dowolną techniką pracę przedstawiającą Ernesta i Celestynę na tle zimowego krajobrazu.