Scenariusz zajęć ekologicznych w klasie III.



Podobne dokumenty
DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH PRZYRODNICZO I MATEMATYCZNIE W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOL.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Scenariusz zajęć nr 3

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 4

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników"

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 3

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć dla klasy III. Temat ośrodka pracy: Morskie opowieści. Temat dnia: Spotkanie z deszczem.

Scenariusz zajęć nr 4

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

W LESIE. Po co jest las? scenariusz zajęć. Rozwijanie wrażliwości na charakter i nastrój utworów literackich.

Temat: Pole równoległoboku.

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

Kampania Bezpieczne wakacje BEZPIECZNIE I ZDROWO TAK SPĘDZA WAKACJE BEMOWO. Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Projekt ekologiczny pt. By Ziemia była piękna

Scenariusz nr 9. I. Tytuł scenariusza: Mieszkańcy gospodarstwa Orczyków. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej- edukacja polonistyczna klasa IIIA. Zajęcia przeprowadzone przez Alicję Zawadzką

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 5

SZKOLNY ŚPIEWNIK EKOLOGICZNY

Scenariusz zajęć nr 6

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III SZ. P. IM. ORLĄT LWOWSKICH W ZABRATÓWCE

Scenariusz zajęć nr 5

Dziś policjant, dziś policjant z nami jest, z nami jest. To jest nasz przyjaciel, to jest nasz przyjaciel, o tym wiesz, o tym wiesz.

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Hospitacja diagnozująca w nauczaniu zintegrowanym klasa II

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć nr 1

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH

Hospitacja diagnozująca w nauczaniu zintegrowanym klasa III

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz nr 1. I. Tytuł scenariusza: Uprawy ekologiczne. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Scenariusz zajęć nr 1

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

Co jeszcze można zrobić?

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Transkrypt:

Dorota Łubniewska Szkoła Podstawowa nr 5 w Zgorzelcu. Scenariusz zajęć ekologicznych w klasie III. Temat zajęć: Dlaczego człowiek musi być przyjacielem Ziemi?. Cele dydaktyczno wychowawcze: Zapoznanie uczniów z treścią inscenizacji ekologicznej pt. Dlaczego w mieście nie pachnie wiosną. Wzbogacenie słownictwa uczniów o pojęcie: ekologia. Wielka litera w nazwach planet. Umiejętność układania zdań z rozsypanki wyrazowej. Doskonalenie umiejętności obliczania poznanych algorytmów. Wyrabianie czynnej postawy w dbaniu o środowisko. Środki dydaktyczne: Tekst inscenizacji ekologicznej. Globusy i pojemniki z ziemią. Puzzle Ziemia. Kartki z hasłami i rozsypanka wyrazowa. Ilustracje i ciekawostki ekologiczne. Karty matematyczne. Formy pracy: praca w zespołach, indywidualna jednolita. Metody: dyskusja, praca z tekstem, obserwacja. Przebieg zajęć: 1. Powitanie, czynności organizacyjno-porządkowe. 2. Przydział ról dla uczniów w celu odegrania scenki ekologicznej pt Dlaczego w mieście nie pachnie wiosną?. Do odegrania scenki w klasie przygotowane są dwa miejsca, jedno z nich to zielony las, a drugie to zanieczyszczone miasto. Uczeń czytający swoją rolę ma na głowie opaskę z rysunkiem swojej postaci.

AKT I.( w zielonym lesie ). Scenariusz inscenizacji ekologicznej. Dlaczego w mieście nie pachnie wiosną?. Zająć: Ogłaszam zebranie na leśnej polanie. Za chwilę tam będzie ważne głosowanie. Czy przyjąć od ludzi do miast zaproszenie, Aby im ułatwić wiosny ogłoszenie. Kto jest za tym aby pomóc człowiekowi Aby mógł tak jak my w lesie, Cieszyć się z tego co wiosna niesie. Trzeba pomóc. Pewnie, pewnie. Co nam szkodzi pofruniemy. Oczywiście, pomożemy. Zając: No więc dobrze, wyruszamy, wreszcie miasto to poznamy. Ciągle w lesie i w zieleni, resztę świata poznać chcemy. Wprawdzie dziadek mój narzekał, Mówił, że stamtąd uciekał, że u ludzi nie ciekawie, Lepiej siedzieć w gęstej trawie. Trzeba sprawdzić takie plotki. Może nektar będzie słodki. Polecimy, ocenimy.

Może tu już nie wrócimy.( zwierzęta idą w kierunku miasta) AKT II ( w zanieczyszczonym mieście). Co tutaj tak brzydko?. I czemu tak szaro?. Dlaczego jest brudno?. I czemu tak głośno?. I dlaczego wcale nie pachnie tu wiosną?> Zając: To na betonie kwiatki nie rosną?. Przecież dym z komina nie zastąpi tęczy. A warkot pojazdów-trzmiela, co ładnie w trawie brzęczy. Przecież tu się nie da żyć, w tak brzydkim mieście. Co wy na to ludzie, co na to powiecie?. Dziecko I: Zdobyć chciałem świat, więc nie liczyłem strat. Zatrułem wszystko w koło, więc żyć tu nie wesoło. Już zwierzęta i rośliny nie chcą żyć tu z mojej winy. Tutaj słońce słabiej świeci, dym z kominów ciągle leci. Dziecko II: Tutaj życie szare, nudne, wody w rzekach strasznie brudne Wszystko wokół zapylone, wszystko brudne nie ZIELONE. Uciekajcie z powrotem do zielonego lasu My do was przyjść musimy Jeśli na nowo chcemy przywrócić ład w przyrodzie

Wbrew przemysłowej modzie. Dziecko I: Gdy z wami na nowo przymierze zawrzemy To może zdążymy świat uratujemy. Znów będzie ziemia życia pełna, Znów będzie pięknie, kolorowo, zielono, czysto, a więc ZDROWO. 3. Omówienie treści inscenizacji. -W jakim celu zebrały się zwierzęta na polanie?. -Czy spodobało się im w mieście?. -Co postanowili zrobić ludzie?. 4. Układanie modelu Ziemi- puzzle(przyczepianie poszczególnych elementów do tablicy). 5. Rozmowa na temat Ziemi jako planety (obserwacja globusu) i gleby (pojemniki z ziemią). Wielka litera w pisowni nazw planet. 6. Propozycja działań podejmowanych w obronie naszej planety. Wyjaśnienie pojęcia ekologia. Wklejenie do zeszytów ciekawostek ekologicznych. Skórka pomarańczy lub banana rozkłada się 2 lata. Niedopałek papierosa 4 lata. Plastikowa torebka 10-20 lat. Puszki aluminiowe 80-100 lat. Butelki plastikowe w ogóle się nie rozkładają. 7. Układanie z rozsypanki wyrazowej haseł. Każda grupa otrzymuje kopertę ze zdaniem, które należy ułożyć i przyczepić do tablicy wokół modelu Ziemi. 8. Obliczanie poznanych algorytmów - układanie hasła. Każdy uczeń otrzymuje kartę prac i samodzielnie dokonuje obliczeń. Oblicz i uporządkuj wyniki od najmniejszego do największego. Odczytaj hasło. 176 1826 6829 +384 jest + 7246 przyjaciółmi. - 3245 ludzi, 4605 375 1263-1829 wszystkich * 6 domem * 3 bądźmy 2005 123

* 4 jej * 2 Ziemia 1168: 8 Planeta Liczby: Hasło: 9.Obrazki zgaduj zgadula. Na tablicy powieszone są znaki ekologiczne, które znajdują się na opakowaniach różnych artykułów. Zadaniem uczniów jest zgadnięcie co te znaki oznaczają. Wspólne wyjaśnianie oznaczeń w razie gdy uczniowie nie znają danego znaku. 10.Podsumowanie lekcji i wręczenie każdemu uczniowi medalu PRZYJACIEL ZIEMI. Przyjaciel Ziemi