WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE



Podobne dokumenty
Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 2.: Owoce w nich zdrowe są moce

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Październik. TYDZIEŃ 4.: na jesienne chłody froeblowska

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 3.: warzywa w nich zdrowie się ukrywa

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

listopad TYDZIEŃ 1.: za górami, za lasami była kraina usłana zamkami

Scenariusz zajęć adaptacyjnych w grupie dzieci 3-4-letnich

W przedszkolu Nikt w przedszkolu się nie nudzi Oj nie, nie! Oj nie, nie! Nie grymasi, nie marudzi, Bo tu nam fajnie jest.

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

kwiecień Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Karolina Kwiatkowska, Edukator Froebel.pl)

luty TYDZIEŃ 3.: prawda zawsze wygrywa, prawdy się nie ukrywa

Scenariusz zajęć dla 3-latków

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

RAMOWY ROZKŁAD DNIA - PONIEDZIAŁEK

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Ulubione zajęcia i zabawy przedszkolaków

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Gry i zabawy z chustą animacyjną - spadochronem

Scenariusz zajęć dla 4-latków

WIERSZ "Na wakacje ruszać czas" Za dni kilka o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży.

Tygodniowe propozycje sytuacji edukacyjnych według programu wychowania przedszkolnego Dar zabawy

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

kwiecień TYDZIEŃ 4.: same radości w krainie kreatywności

Działania uczniów klasy 3a wg Scenariusza zajęć edukacyjnych z matematyki Wykorzystanie w edukacji matematycznej własnej gry planszowej

Dni tygodnia. uczymy się bawimy się rozmawiamy odkrywamy ruszamy się

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ściany, to przyjaciel Nasz Z końca świata, czy zza kochany Poniedziałek Temat kompleksowy Dzień tygodnia Rodzaj zajęcia Cele Pomoce Literatura Uwagi

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

listopad TYDZIEŃ 2.: wędrujemy, wędrujemy, naszą polskę

SZKOŁA PODSTAWOWA im. ADAMA MICKIEWICZA w SKALMIERZYCACH rok szkolny 2011/2012; klasa I

Nauczyciele: mgr Anna Pajdak. mgr Halina Ramult

od 16 marca do 20 marca

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Broszura informacyjna dla przedszkola i domu. Art nr puzzle edukacyjne Mój dzień

WRZESIEŃ Idę do przedszkola Magiczne słowa Domki z klocków Samochody. Nasza szatnia Mały zuch Mały i duży Znam znaki drogowe

kwiecień TYDZIEŃ 1.: w krainie twórczych podróży malarstwo nikogo nie znuży

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu

Temat lekcji: Moja fantazja

PROGAM PROFILAKTYCZNY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W RUDNIE

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Temat tygodnia Rodzaj aktywności dziecka Przewidywane efekty edukacyjne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

WRZESIEŃ. Wakacje już za nami rozpoczął się kolejny rok szkolny. Dla niektórych z nas jest to pierwszy rok w przedszkolu a

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Grupa XI. "Misie" Wrzesień Temat kompleksowy: "W przedszkolu" IX 2019

wrzesień październik listopad s s s

Styczeń. w grupie Wiewiórek

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Portfolio Plan daltoński Gr I

PLAN DALTOŃSKI W GRUPIE II

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

1. Poznajmy się. 1. Policz, ile jest dziewczynek i ilu jest chłopców. Pomaluj tyle, ile jest:

Będę silny i zdrowy Scenariusz zajęć gimnastycznych w grupie 4 latków.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

Natura jako źródło inspiracji dla dziecięcych zabaw

PROGRAM AKCJA LATO 2014

PLTYCZNEJ PLAN PRACY LISTOPAD GRUPA: MANDARYNKI 82 PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ LISTOPAD

Scenariusz uroczystości pasowania na przedszkolaka

Temat lekcji: W kąciku zabawek.

PONIEDZIAŁEK WTOREK

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU Z ROZLICZENIEM ZAGOSPODAROWANIA CZASU DZIECKA W CZASIE REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ WEDŁUG ZALECEŃ MEN

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki Luty Cele operacyjne i sposoby ich relaizacji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Dyżury. Duży zainteresowanie cieszy w śród dzieci pełnienie dyżuru w łazience gdzie dzieci rozdają pastę do zębów oraz pilnują zachowania porządku.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

Harmonogram Maluszków Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek 6:30 6:30

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU WRZEŚNIU W GRUPIE TRZECIEJ,,WIEWIÓRKI

Kwiecień. Tematy kompleksowe Jestem Polakiem i Europejczykiem Chciałbym być sportowcem Cuda i dziwy Mali strażnicy przyrody. Piosenka pt.

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

styczeń Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Ewelina Śliwa, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: zimowe krajobrazy na biegunie

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE MIKOŁAJKI (6 GRUDNIA) MIKOŁAJU, CZEKAMY!

Akcja Lato w Mieście 2016 Twórcze Lato Malucha

PLAN AKCJI LATO W MIEŚCIE

Wyjście na świeże powietrze; gry i zabawy na podwórku, spacery, zabawa z językiem angielskim. Obiad, czynności higieniczne i porządkowe

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Zabawy w/g Batti Strauss czwartek, 19 czerwca :58 - Poprawiony czwartek, 19 czerwca :24

Transkrypt:

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Sylwia Kustosz, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK: NASZA GRUPA 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy z darem 1: piłeczka z pudełka wyjrzała i do dzieci pomachała. Rozejrzała się wokoło, z kim przywita się wesoło? /Piłka wkoło podróżuje ( Rymuję i buduję, s. 12). 2. Nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania treści wiersza B. Formy pt. Dzieci i zabawki ilustrowanej za pomocą darów: Ela ma lalkę, samolot Tomek, z klocków Mateusz buduje domek. Pluszowy piesek siedzi w kąciku, Krzyś na cymbałkach gra przy stoliku. 3. Rozmowa w oparciu o wiersz. Zabawa z darem 1: Piłka pyta: raz, dwa, trzy Jakie zabawki lubisz Ty? [wypowiedzi dzieci]. 4. Nauczyciel na środku koła stawia duży worek. Chętne dzieci za pomocą dotyku próbują odgadnąć, co jest w środku. 5. Segregowanie zabawek z worka na tzw. mały i duży świat. Ekspozycja w kąciku darów. 6. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). 1

1. Zabawy z darem 2: Moja buzia jest gładziutka, jak ta kula okrąglutka. Teraz pogłaszcz kulę czule. Czy dokoła widzisz kule? (S. Kustosz). WTOREK: W NASZEJ SALI 2. Nauczyciel stawia na środku koła walizkę/pudełko z wyposażeniem do kącików. W toku rozmowy utrwala z dziećmi nazwy kącików, przypomina zabawy, jakie można podejmować w poszczególnych kącikach. 3. Dzieci po w 4 grupach wybierają akcesoria odpowiednie do kącika, w którym dziś pracują. 4. Nauczyciel rozdaje dzieciom piłeczki i wydaje polecenia od orientacji w schemacie własnego ciała (np. połóż piłeczkę przed sobą; trzymaj piłeczkę nad sobą; przykryj piłeczkę prawą dłonią itp.) do orientacji w przestrzeni (np. żółte, czerwone i zielone piłeczki odwiedzają kącik twórczy; pomarańczowe i fioletowe piłeczki bawią się w kąciku badawczym; wszystkie piłeczki patrzą w górę/w prawo/w lewo itp.). 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 2

ŚRODA: WSPÓLNE ZABAWY 1. Nauczyciel prosi dzieci, aby poznały za pomocą dotyku przedmioty znajdujące się w woreczku (korale). 2. Nauczyciel rozdaje dzieciom dary: 1, 7, 9, 10, 1.1 i 1.2 (tak, aby wszyscy mieli przed sobą przedmioty w kolorach podstawowych i pochodnych). Następnie prosi dzieci, aby ułożyły przed sobą korale w odpowiedniej kolejności (chętne dzieci wymyślają kolejność, np.: czerwony, zielony, żółty, pomarańczowy, niebieski, fioletowy). 3. Nauczyciel recytuje wiersz S. Kustosz pt. Kłótnia korali, dzieci odkładają wymieniane po kolei korale. Pokłóciły się korale, mocno, głośno, niebywale. Tak się poobrażały, że się rozsypały. Pierwszy spadł niebieski, śmiał się z zielonego. I mówił, że jest ładniejszy od niego. Drugi spadł zielony, żółtego obrażał, swoimi słowami smutku mu przysparzał. Trzeci skoczył pomarańczowy i łzy w oczach miał, bo koralik żółty też się z niego śmiał. Czwarty się oderwał koralik czerwony kłótnią swych kolegów bardzo zasmucony. Piąty się potoczył koral fioletowy, do rozstania z resztą też już był gotowy. Ostatni żółty koralik oderwał się jak pozostali. I z pięknego naszyjnika nic już nie zostało Czy tych 6 korali się dobrze zachowało? 4. Rozmowa w oparciu o wiersz dotycząca relacji społecznych. 5. Nauczyciel prosi dzieci, by pocieszyły i pogodziły korale, mówiąc np. Koraliku zielony, jesteś piękny, bo jesteś w kolorze trawy. Koraliku pomarańczowy, jesteś piękny, bo jesteś w kolorze zachodzącego słońca itp. 6. Zabawa ruchowa z darem 1: Roztańczyły się korale i nie chciały przestać wcale. Raz, dwa, trzy, z czerwonym koralem zatańcz Ty (itd.). 7. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). 3

CZWARTEK: ŚPIEWY I PLĄSY 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do rysowania kół w powietrzu i wspólnego śpiewania utworu Koło S. Kustosz na melodię Panie Janie : Małe koło, duże koło. Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy. Rysujemy koła, rysujemy koła. Ja i Ty, Ja i Ty! 2. Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy z kulą Zabawa z kulą S. Kustosz Wszyscy razem stwórzmy koło, wszyscy bawmy się wesoło. Wszyscy razem stwórzmy koło, wszyscy bawmy się wesoło. [dzieci łapią się za ręce, chodząc wkoło] Wszyscy razem stwórzmy krąg, [nauczyciel wprowadza do zabawy kulę; wszyscy zatrzymują się i przekazują kulę z rąk do rąk] kula krąży z rąk do rąk. Wszyscy razem stwórzmy krąg, kula krąży z rąk do rąk. Po podłodze kula mknie, [dzieci kucają i turlają wkoło kulę] ode mnie do Ciebie turla się. Po podłodze kula mknie, ode mnie do Ciebie turla się. siądźmy w kole Ty i ja. [dzieci siadają w kręgu i powoli toczą do siebie kulę] Kula dość ma już swawoli, wkoło toczy się powoli. Kula dość ma już swawoli, wkoło toczy się powoli. w kole siedzisz Ty i ja. /Froebelpl 4

Czas na odpoczynek mamy, więc w kuleczki się zwijamy. [dzieci robią tzw. okrągłe plecy, zwijają się w kulę ] Czas na odpoczynek mamy, więc w kuleczki się zwijamy. 3. Dzieci wymyślają melodię do poznanej zabawy. 4. Nauczyciel zaprasza dzieci do innych zabaw w kole np.: Stary niedźwiedź, Kółko graniaste, Dwóm tańczyć się zachciało. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). Przebieg dnia: PIĄTEK: POZNAJEMY OKOLICE 1. Nauczyciel zaprasza dzieci na wycieczkę dookoła przedszkola. 2. Po powrocie dzieci mają czas na aktywność według własnych potrzeb w kącikach aktywności. 3. Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego lub indywidualnego budowanie miejsc i budowli napotkanych w czasie spaceru. Prace mogą być wyeksponowane w kąciku darów. 5