PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 54 UL. KALINOWA 115 A 41 208 SOSNOWIEC Dokumentacja potwierdzająca realizację zadań placówki w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej pt Ćwiczyć każdy może Opracowała: mgr Monika Sobotka
OBSZAR NR 1 RUCH W PRZEDSZKOLU Aktywność fizyczna dzieci w wieku przedszkolnym jest bardzo ważnym elementem ich rozwoju. Każde zajęcia prowadzone przez nauczycieli w przedszkolu zawierają elementy ruchu fizycznego. Poniżej przedstawiamy przykłady dwóch aktywnych zajęć wychowania przedszkolnego. Pierwsze były to zajęcia na powietrzu adekwatne do pory roku panującej podczas ich przeprowadzenia zimy. Drugie zajęcia prowadzone były w sali przedszkolnej z wykorzystaniem sprzętów rekreacyjnych.
ZABAWY NA ŚNIEGU SCENARIUSZ ZAJĘĆ Opracował: Kamil Adamus Temat zajęcia: Zabawy na śniegu Cele ogólne zajęcia: Rozwijanie ekspresji ruchowej dziecka. Rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej. Cele operacyjne: Dziecko: reaguje na polecenia nauczyciela; uczestniczy w zabawach ruchowych; podejmuje próby twórczego myślenia i działania w zabawach; współpracuje w zespole. Metody: zabawowo naśladowcza Formy: indywidualna, w parach, zespołowa Środki i pomoce dydaktyczne: tamburyno, śnieg, szarfy
ZABAWY NA ŚNIEGU SCENARIUSZ ZAJĘĆ Przebieg zajęć: Część wstępna Powitanie Nauczyciel wita wszystkie dzieci i zaprasza do wspólnej zabawy: Dzień dobry. Chcę Wam dzisiaj zaproponować wspólną zabawę na śniegu na dworze. Ubraliśmy się ciepło. Wszystkie dzieci pokazują swoje: buty zimowe, kurtki, rękawiczki, czapki, szaliki. Po wysłuchaniu nauczyciela wszystkie dzieci wstają i maszerują w kole w rytm instrumentu (tamburyno) Zabawa orientacyjno- porządkowa Na saneczkach Każde dziecko otrzymuje szarfę i zakłada ją na ramię. Gdy muzyka gra, dzieci biegają w różnych kierunkach - zjeżdżają na sankach. Kiedy muzyka ucichnie, dzieci ściągają szarfy i ciągną je za sobą - wciągają sanki na górkę. Następnie dzieci tworzą kuligi jedno dziecko ciągnie drugie za pomocą szarfy. Zmiana ról.
ZABAWY NA ŚNIEGU SCENARIUSZ ZAJĘĆ Część główna Zabawa muzyczno- ruchowa Kulig Wszystkie dzieci ustawiają się w rzędzie za nauczycielem i wspólnie wyruszają na wycieczkę kuligiem w rytm tamburyna. Zabawa Rzut śnieżką Każde dziecko tworzy ze śniegu kulkę. Wszyscy po kolei starają się trafić kulką w ustawioną przeszkodę. Zabawa Bitwa śnieżna Dzieci rzucają się kulkami ze śniegu. Zakończenie Rysowanie na śniegu dzieci rysują na śniegu uśmiechnięte lub smutne buzie w zależności od samopoczucia. Uzasadniają swój wybór. Powrót do przedszkola Czas wracać już do sali. Otrzepujemy kurtki i buty ze śniegu. Wspólnie maszerujemy i wracamy do przedszkola. W szatni dzieci wykonują czynności samoobsługowe w szatni.
ZDJĘCIA Z ZAJĘĆ ZABAWY NA ŚNIEGU
Film z zajęć znajduje się na stronie internetowej: http://www.youtube.com/watch?v=dkfjx4 exuik&feature=youtu.be
KOSMICZNA WYPRAWA SCENARIUSZ ZAJĘĆ Opracowała: mgr Mariola Januszczyk Bielawska Temat zajęcia: Kosmiczna wyprawa Cele ogólne : Rozwijanie sprawności ruchowej. Rozwijanie świadomości własnego ciała i przestrzeni. Kształtowanie umiejętności współpracy z partnerem. Cele operacyjne: Dziecko: aktywnie uczestniczy w zabawie; poznaje możliwości swojego ciała; uważnie słucha poleceń nauczyciela; wykorzystuje przybory (do ćwiczeń gimnastycznych); jest twórcze ruchowo; Metody: R. Labana; metoda zabawowo- naśladowcza; elementy metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne Formy: indywidualna, w parach, zespołowa Środki i pomoce dydaktyczne: tamburyno, gazety, tunel do ćwiczeń, materacyki, bujaki, płyta CD z muzyką relaksacyjną.
KOSMICZNA WYPRAWA SCENARIUSZ ZAJĘĆ Przebieg spotkania: Część wstępna Zabawa integracyjna Witam wszystkich, którzy Zabawa ruchowa: Spacer (dzieci biegają i podskakują w rytm tamburyna. Na przerwę w muzyce wykonują przysiad). Część główna Ćwiczenia pojedynczo Wsiadamy do rakiety dzieci przechodzą przez tunel do ćwiczeń naśladując wsiadanie do rakiety. W rakiecie turlanie się po podłodze (wyczuwanie całego ciała). Uruchamianie rakiety dzieci naśladują włączanie silnika. W siadzie nogi zgięte, dotykanie łokciami kolan proste i naprzemienne (wyczuwanie łokci). Jesteśmy w Kosmosie dzieci na widok nowej planety wykonują śmieszne miny, wytrzeszczają i mrużą oczy ( wyczuwanie twarzy). Chodzimy po nowej planecie chodzenie na miękkich nogach (wykorzystanie miękkich materacyków ułożonych w formie drogi) uważnie, żeby się nie przewrócić. Cieszymy się że jesteśmy w Kosmosie kręcenie się na brzuchu i radosny śmiech ( wyczuwanie brzucha).
KOSMICZNA WYPRAWA SCENARIUSZ ZAJĘĆ Ćwiczenia w parach z Witanie się z innymi przybyszami witanie się poprzez dotykanie różnymi częściami ciała zgodnie z instrukcją prowadzących ( nawiązywanie kontaktu z innymi). Przyjaciel z Kosmosu rozdanie dzieciom gazet. Wspólny taniec do muzyki na gazecie razem z partnerem. Kosmiczny fotel partner w siadzie tworzy fotelik i obejmuje dziecko kołysząc je do przodu. zmiana ( partner bierny). Ćwiczenia przeciwko Rozwijanie prezentu od kosmity dziecko zwija się w kłębek a partner usiłuje rozwinąć paczkę ciągnąc partnera za nogi, ręce, próbując go przesunąć. Zmiana. Ćwiczenia razem Wesołe zabawy partnerzy siedzą przodem do siebie z lekko ugiętymi nogami, trzymając się za ręce. Na zmianę kładą się na plecy przyciągani przez partnera. Kosmiczny taniec kulę zrobioną z gazety partnerzy trzymają pomiędzy czołami, taniec z gazetową kulą przy muzyce. Ćwiczenia w grupie Zabawa w chowanego Jedna grupa stoi w szeregu, blisko siebie tworząc długi tunel. Dzieci czołgając się przemierzają kosmiczny tunel. Kołysanie dwóch ćwiczących siedzi naprzeciwko siebie, pomiędzy nimi trzeci. Dzieci kołyszą osobę która jest pomiędzy nimi. Wykorzystanie miękkich bujaków w kształcie księżyca do wykonania ćwiczenia przy asyście nauczyciela. Sprawni kosmici dzieci z gazet tworzą kulki i rzucają daleko przed siebie.
KOSMICZNA WYPRAWA SCENARIUSZ Zakończenie ZAJĘĆ Rozkwitające kwiaty w Kosmosie w rytm spokojnej muzyki dzieci poruszają się naśladując rozkwitające kwiaty. Wąchanie kwiatów zabawa relaksacyjna. Ćwiczenia oddechowe, wciąganie powietrza nosem, wydychanie ustami. Powrót na ziemię zapalanie silnika i lot rakietą na ziemię wykorzystanie kształtek Przejście przez Kosmiczny tunel, powrót do przedszkola. Pożegnanie z Kosmitami.
ZDJĘCIA Z ZAJĘĆ KOSMICZNA WYPRAWA
OBSZAR NR 6 ZAJĘCIA ZORGANIZOWANE Nasze przedszkole od wielu lat współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Sosnowcu Filia nr 7 Dańdówka. Wspólnie organizujemy projekty edukacyjne, wystawy i konkursy. W ramach akcji Ćwiczyć każdy może zorganizowano rodzinny konkurs plastyczny z zakresu aktywnego trybu życia pt Jeden dzień bez komputera. Dostarczono wiele ciekawych prac, których wystawę zorganizowano w przedszkolu i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przeprowadzono również w Bibliotece konkursy, zabawy ruchowe dla dzieci oraz zajęcia związane z aktywnym trybem życia.
REGULAMIN KONKURSU JEDEN DZIEŃ BEZ KOMPUTERA Cele konkursu: - zachęcanie dzieci do aktywnego wykorzystania czasu wolnego, poprzez stwarzanie warunków sprzyjających zabawie i nauce dzieci bez nadmiernego obciążenia mediami; - budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym, oraz wprowadzenie ich w świat wartości estetycznych poprzez różnorodne formy działalności; - integrowanie rodziny poprzez wspólne działania; Regulamin konkursu: 1. Konkurs skierowany jest do dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 54 w Sosnowcu i ich rodzin oraz czytelników Miejskiej Biblioteki w Sosnowcu Filia Nr 7 Dańdówka 2. Każde dziecko może wykonać maksymalnie 1 pracę wspólnie z rodzicem, bratem, siostrą, babcią lub dziadkiem. Technika i format prac dowolne. 3. Zgłoszenie prac do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych, prace pozostają do dyspozycji organizatorów. 4. Każda praca powinna być opatrzona w metryczkę: imię, nazwisko, wiek dziecka oraz grupa do której uczęszcza. Konkurs trwa od 04 lutego do 13 lutego 2014 r. 1. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 14.02.2014 r. 2. Oceny prac w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki i 5 latki dokona powołane jury. 3. Wszystkim pracom zostaną przyznane nagrody i dyplomy. 4. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 17.02.2014 r. Wystawa prac konkursowych odbędzie się w Przedszkolu oraz w Miejskiej Bibliotece filia Nr 7 Dańdówka. Koordynatorzy konkursu: Anna Widlińska Wleciał Mariola Januszczyk Bielawska Miejska Biblioteka w Sosnowcu Filia Nr 7 Dańdówka
ZDJĘCIA PRAC Z RODZINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO WSPÓŁORGANIZOWANEGO Z BIBLIOTEKĄ MIEJSKĄ W SOSNOWCU FILIA NR 7 DAŃDÓWKA
WRĘCZENIE DYPLOMÓW I NAGRÓD W RAMACH KONKURSU RODZINNEGO JEDEN DZIEŃ BEZ KOMPUTERA WYSTAWA PRAC W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ W SOSNOWCU FILIA NR 7 DAŃDÓWKA
ZABAWY RUCHOWE I ZAJĘCIA W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ W SOSNOWCU FILIA NR 7 DAŃDÓWKA
SPRAWOZDANIE Z KONKURSU PLASTYCZNEGO Temat konkursu: Jeden dzień bez komputera Organizator (rzy): mgr M. Januszczyk- Bielawska, mgr A. Widlińska Wleciał, Biblioteka Miejska Filia nr 7 - Dańdówka Czas trwania konkursu: 04.02.2014-14.02.2014 Ilość nadesłanych prac: 4 Ilość placówek biorących udział w konkursie : 2 Skład Jury: mgr M. Januszczyk- Bielawska, mgr A. Widlińska- Wleciał, J. Kozieł Data ogłoszenia wyników:18.02.2014 Kryterium przyznania nagród: pomysłowość, oryginalność, estetyka wykonania pracy Dzieci nagodzone: Imię i nazwisko: Julia Cz., Julia W., Oliwia K., Iwa J. Rodzaj przyznanej nagrody: dyplomy, maskotka miś, słodycze.
OBSZAR NR 7 ZAJĘCIA NIEZORGANIZOWANE Nasze przedszkole prowadzi nieodpłatnie koło muzyczno - taneczne. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu w oparciu o program własny nauczyciela W świecie muzyki i tańca Pani Marzeny Pukocz jednej z nauczycielek naszego przedszkola. Zajęcia te zachęcają dzieci do podejmowania aktywności fizycznej w bardzo atrakcyjny sposób, odkrywają pasje, zainteresowania i talenty naszych wychowanków. Proponowany program zajęć muzyczno tanecznych kierowany jest do dzieci cztero i pięcioletnich. Jego celem jest zaspokojenie potrzeby ruchowej, ekspresji i odprężenia. Zajęcia odbywają się w osobnej sali dostosowanej do potrzeb przeprowadzanych zajęć. Elementy istotne do przeprowadzenia zamierzonych celów: dziecko zna i wykonuje podstawowe kroki poznanych tańców, interpretuje ruchowo treści piosenek, reaguje ruchem na dźwięki wysokie, średnie i niskie, rozpoznaje nastrój w muzyce, reaguje na zmiany tempa, rytmicznie chodzi, sprawnie stąpa. Ćwiczenia muzyczno taneczne mają na celu zwiększenie poziomu kultury muzycznej i ruchowej oraz rozwijają sprawność ruchową dzieci. Taniec zapobiega wadom postawy oraz ma pozytywny wpływ na ich korygowanie, uczy wyrozumiałości dla partnera, umiejętności niesienia pomocy, wzajemnego zaufania.
ZDJĘCIA Z ZAJĘĆ KOŁA MUZYCZNO - TANECZNEGO
Filmy z zajęć koła muzyczno tanecznego znajdują się na stronach: http://www.youtube.com/watch?v=9kvdk9egvb U&feature=youtu.be http://www.youtube.com/watch?v=by8mkolvye Y&feature=youtu.be http://www.youtube.com/watch?v=blzelethkh Y&feature=youtu.be
KONIEC