Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III



Podobne dokumenty
2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Polscy nobliści SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, obserwacja, pogadanka, działanie praktyczne. Formy pracy: indywidualna zróżnicowana, zbiorowa.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz zajęć w klasie III

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

klasa I- grudzień- blok 2- dzień 1 Scenariusz zajęć Blok tygodnowy: Myślimy o najbliższych. Temat dnia: Mówimy "sercem". Cele zajęć: Uczeń:

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt lekcji dla klasy VI

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Wyruszamy w fantastyczną podróż

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Mikołaj Kopernik. Mikołaj Kopernik.

PROGRAM KÓŁKA ORTOGRAFICZNEGO Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT DLA KLAS I-III

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Cel g ówny: Diagnoza umiej tno ci cichego czytania ze zrozumieniem. Cel po redni: Sprawdzenie umiej tno ci uwa nego s uchania oraz pracy w grupie.

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny. Scenariusz nr 4

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Dwugodzinna lekcja języka polskiego w klasie czwartej

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Michalowie Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Klasa 3 marzec blok 3 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Wielcy Polacy i ich osiągnięcia. Temat dnia: Matejko malarz dziejów Polski.

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Temat: Pole równoległoboku.

Wymagana edukacyjne z j.niemieckiego mniejszości narodowej w klase I SP

METODY AKTYWIZUJĄCE SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ W KLASIE II.

Temat dnia: W klasie"

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Wprowadzenie: (5 min) - przywitanie, - sprawdzenie obecności, - odpytanie z poprzedniej lekcji (samoocena ucznia, ocena nauczyciela).

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz nr 1. I. Tytuł scenariusza: Uprawy ekologiczne. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Transkrypt:

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III Autor: mgr Iwona Bereś Krąg tematyczny: Z NICH MOŻEMY BYĆ DUMNI Temat dnia: Galeria wielkich Polaków. Zamierzenia edukacyjne /edukacja polonistyczna, społeczno-przyrodnicza, matematyczna, muzyczna/ : Uczeń ZNA I ROZUMIE - zna nazwiska sławnych Polaków oraz dziedziny sztuki lub nauki, z której zasłynęli - zna kolejność liter w alfabecie - rozumie pojęcia: galeria, noblista, dramaturg - zna słowa hymnu szkoły UMIE WYKORZYSTAĆ - umie samodzielnie korzystać z różnych źródeł informacji (encyklopedia, słownik, plan miasta) - potrafi porządkować i wykorzystywać zgromadzone informacje - potrafi wypowiadać się pełnymi zdaniami na temat zasłużonych Polaków oraz prezentować własny punkt widzenia i brać pod uwagę poglądy innych - umie określać wiek na podstawie daty - wskazuje wyrazy z trudnościami ortograficznymi, wyjaśnia ich pisownię - śpiewa hymn SP - 1 - umie wymienić formy czczenia pamięci sławnych Polaków (ulice, pomniki itp.) - potrafi dokonać oceny własnej pracy i aktywności na zajęciach; WYCHOWANIE Metody pracy: - odczuwa dumę narodową ze sławnych Polaków; - zgodnie i efektywnie współpracuje w grupie; - wyciąga wnioski dotyczące własnego uczenia się rozumie konieczność samodzielnego poszukiwania informacji, samokształcenia. rozmowa, dyskusja, praca z encyklopedią, planem miasta, słownikiem wyrazów obcych, praca z tekstem w podręczniku, burza mózgów, poszukująca.

Formy pracy: praca zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna jednolita. Środki dydaktyczne: 10 kolorowych portretów sławnych Polaków wraz z podpisami, encyklopedie, słowniki wyrazów obcych, plany miasta Rzeszowa, podręcznik Z Ekoludkiem w szkole kl. 3 część 4, nagranie hymn szkoły SP 1, pojemnik szklany do dośw. chemicznych, Wiersze wybrane Cz. Miłosza, Zbiorek poezji W. Szymborskiej, pudełko z nagrodami dla uczniów, 4 plansze jako okładki encyklopedii, 3 plansze do samooceny, znaczki za aktywność na zajęciach. PRZEBIEG ZAJĘĆ: I. Czynności organizacyjno porządkowe N. pyta, ucz. odpowiadają : Ołówki? przygotowane Kredki? - zastrugane Główki? wypoczęte Buzie? uśmiechnięte! II. Wprowadzenie do tematu zajęć. 1. Rozmowa na temat sławnych Polaków. - Odczytanie tytułu pierwszego rozdziału podręcznika : Z nich możemy być dumni - Ucz wymienia nazwiska poznanych sławnych Polaków. - N. odkrywa przypięte do tablicy portrety Polaków poznanych w klasie trzeciej, ucz. krótko uzasadniają dlaczego możemy być z nich dumni. Mikołaj Kopernik 1473-1543 astronom Jan Kochanowski 1530-1584 Adam Mickiewicz 1798-1855 Fryderyk Chopin 1810-1849 kompozytor Jan Matejko 1838-1893 malarz Stanisław Wyspiański 1869-1907, malarz Karol Wojtyła 1920-2005 papież

2.Podanie tematu i celu zajęć N: Dziś poznamy kolejnych trzech sławnych Polaków, poznacie też nowe słowa. Będziecie pracować w grupach. Celem waszej pracy będzie samodzielne poszukiwanie informacji o wybranym sławnym Polaku. Pracujemy zgodnie z hasłem: Nie wiesz? Szukaj! III. Część główna 1. Przygotowanie do pracy grupowej Ucz. odczytują napis na tajemniczej skrzyneczce: Nie musisz wiedzieć wszystkiego - wystarczy, że wiesz, gdzie szukać. N. informuje, że za dobrze wykonaną pracę w środku znajdują się nagrody dla uczniów, a następnie odsłania przykryte wcześniej pomoce: encyklopedie, słowniki języka polskiego, słowniki wyrazów obcych, plany miasta Rzeszowa. Uczniowie samodzielnie wybierają właściwe źródło informacji. 2. Praca w 5 grupach 4- osobowych. Gr.1 otrzymuje portret Marii Curie-Skłodowskiej Gr.2 otrzymuje portret Czesława Gr.3 otrzymuje portret Wisławy Szymborskiej Te grupy poszukują informacji : kim jest osoba z portretu (zawód),dlaczego jest sławna, datę ur. i śmierci, czy otrzymała Nobla, wybierają rekwizyt (szklany pojemnik do doświadczeń chemicznych, zbiorek poezji W. Szymborskiej, Wiersze wybrane Cz. Miłosza ) Gr. 4 Wyjaśnij co oznacza słowo galeria Gr. 5 Jakie ulice w Rzeszowie są nazwane imieniem i nazwiskiem sławnego Polaka? Wypiszcie te ulice. 3. Prezentacja pracy grup 1, 2, 3 : Ucz. przypinają portret i podpis, podają zgromadzone informacje, pokazują rekwizyt. Wyjaśniają, gdzie znaleźli wiadomości (encyklopedia) oraz jak szukali hasła. Maria Curie-Skłodowska 1867-1934 chemiczka Czesław Miłosz 1911-2004 Wisława Szymborska ur. 1923 poetka

Prezentacja pracy grupy 4 : Ucz. wyjaśniają, że słowo galeria ma kilka znaczeń, odczytują (ze słownika wyrazów obcych) to, które pasuje do tematu zajęć i wystawy portretów na tablicy. Następnie wszyscy uczniowie zapisują, po analizie ortograficznej, do zeszytów temat : Galeria sławnych Polaków. 5. Określanie wieków na podstawie dat: - W którym wieku żyła M. Curie-Skłodowska? - Który ze sławnych Polaków urodził się w XIX w.? itp. 6. Wypowiedzi nt. Galerii wielkich Polaków w podręczniku s. 6, 7. - Który z przedstawionych Polaków jest najbardziej znany nam jako uczniom SP 1? Dlaczego? Odczytajcie głośno napis pod portretem Adama Mickiewicza. 7. Zbiorowe śpiewanie hymnu szkoły. 8. Prezentacja pracy grupy 5: Ucz. odczytują wypisane z planu miasta Rzeszowa nazwy ulic sławnych Polaków. UWAGA: Wszystkie grupy po wyjaśnieniu gdzie i jak szukały potrzebnych informacji otrzymują z tajemniczego pudełka obrazek ze zdjęciem encyklopedii (dla każdego dziecka). 9. Dyskusja prezentowanie własnego punktu widzenia, utrwalenie zdobytych wiadomości - Którego Polaka uważasz za najwybitniejszego? Dlaczego? - Którego chciałbyś poznać osobiście? O czym rozmawialibyście? - Kto uważa inaczej? - Wniosek: Każdy ma prawo do swojego zdania, swojego wyboru. III. Podsumowanie zajęć, samoocena. N: - Wyszukiwaliście dziś informacje z różnych źródeł. Wymieńcie pomoce, z których korzystaliśmy. - Jak należy wyszukiwać informacje w encyklopedii lub słowniku? - Dokończ zdanie: Nie muszę wszystkiego wiedzeć... - Weźcie do ręki zdobyty dziś znaczek encyklopedii i posłuchajcie: Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o Mikołaju Koperniku. Oto 4 tomowa enyklopedia. W którym tomie znajdziesz potrzebne ci informacje? Napisz nr tomu.

Tom I Tom II Tom III Tom IV A - F G - M N - R S - Ż Samoocena: N: Przypnij na tablicy swój znaczek z encyklopedią obok napisu, który uważasz, że pasuje do ciebie: Pracowałem Pracowałem Mogłem bardzo aktywnie. dobrze. lepiej pracować. - Jak siebie oceniłeś? Nad czym musisz popracować? N. wręcza znaczki Jestem aktywny wybranym uczniom.