Konspekt do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie Temat: Rodzaje i własności czworokątów. Cel ogólny: - rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie rozumienia tekstów sformułowanych w języku matematyki. Cele operacyjne: Uczeń umie: - rozróżniać poszczególne rodzaje czworokątów (C). - klasyfikować czworokąty ze względu na boki oraz kąty (C). - określać własności czworokątów (C). - wybierać odpowiednie terminy i pojęcia do opisu czworokątów (C). - czytać ze zrozumieniem teksty, w których występują terminy i pojęcia matematyczne dotyczących czworokątów (D). - odczytywać informacje przedstawione w formie tekstu, schematu (D). - stosować własności czworokątów w zadaniach (D). Cel wychowawczy: - przyzwyczajanie do pracy rzetelnej, dokładnej i systematycznej. - wdrażanie do właściwej organizacji pracy. Środki dydaktyczne: gra dydaktyczna. karty pracy. regulamin gry dydaktycznej. Formy i metody pracy: praca w grupach (gra dydaktyczna). praca indywidualna (karty pracy). pogadanka. Przebieg lekcji: I. Część wstępna - sprawdzenie obecności. - sprawdzenie pracy domowej(ilościowe)
II. Część właściwa 1. Gra dydaktyczna: podział klasy na dziesięć grup, każda grupa losuje jedną karteczkę z narysowanym na niej czworokątem (karteczki ponumerowane są liczbami rzymskimi: I trapezoid, II równoległobok, III trapez równoramienny, IV trapez prostokątny, V trapez, VI romb, VII prostokąt, VIII deltoid, IX kwadrat). jednocześnie każda grupa otrzymuje po trzy koperty z napisami: NAZWY, DEFINICJE, WŁASNOŚCI, w których znajdują się odpowiednio karteczki z nazwami czworokątów, definicjami czworokątów, własnościami czworokątów. następnie nauczyciel rozdaje każdej grupie regulamin gry i prosi o dokładne zapoznanie się z jego treścią. w czasie, gdy uczniowie czytają regulamin, nauczyciel odsłania na tablicy sformułowane następujące polecenie: do wylosowanego czworokąta dopasuj odpowiednie karteczki z otrzymanych kopert i uwagę do każdego czworokąta może pasować więcej niż po jednej kartce z każdej koperty. nauczyciel pyta, czy uczniowie rozumieją treść regulaminu (wyjaśnia ewentualne wątpliwości) i prosi o zapoznanie się z treścią polecenia i uwagi zamieszczonych na tablicy. uczniowie przystępują do pracy. po upływie wyznaczonego czasu, uczniowie każdej grupy swoje odpowiedzi zapisują w tabeli znajdującej się na tablicy; w kolumnach: NAZWY, DEFINICJE, WŁASNOŚCI zapisują numerki, które dopasowali do swoich czworokątów. nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązania, a następnie przydziela punkty za rozwiązania wszystkim grupom. 2. Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji. 3. Rozdanie kart pracy nr 1 schemat klasyfikacji czworokątów. 4. Sprawdzenie poprawności rozwiązania nauczyciel pyta wybranych uczniów, co wpisali w poszczególnych punktach. Wyjaśnia, jeśli są jakieś wątpliwości. 5. Praca domowa - rozdanie kart pracy nr 2. 6. Ewaluacja lekcji. Opracowała: mgr Henryka Kiepas Zespół Szkół w Rzeczniowie
REGULAMIN GRY I. Punktacja: 1. Za każdą poprawnie dobrana karteczkę grupa otrzymuje dwa punkty dodatnie. 2. Za każdą błędnie dobraną karteczkę grupa otrzymuje dwa punkty ujemne. 3. Za każdą pominiętą karteczkę, której tekst również odpowiada narysowanemu czworokątowi grupa otrzymuje jeden punkt ujemny. 4. Dodatkowy punkt grupa może uzyskać, jeśli uzupełni niekompletną odpowiedź innej grupy. II. Zasady oceniania: Pierwsze miejsce - po trzy plusy. Drugie miejsce po dwa plusy. Trzecie miejsce po jednym plusie.
Data: Imię i nazwisko: Temat lekcji: Karta pracy nr 1. Zad. Uzupełnij schemat CZWOROKĄT dwie pary boków dokładnie jedna para boków 1.... 3.... nie ma boków 2.... wszystkie boki 4.... ramiona 8.... wszystkie kąty dwie pary boków równych 6.... 7.... jedno ramię prostopadłe do podstaw 9.... Wszystkie kąty wszystkie boki 5....
Data: Imię i nazwisko: Temat lekcji: KARTA PRACY NR 2 Zad. 1. Uzupełnij poniższą tabelkę przynajmniej jedną parę boków 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. dwie pary boków Które nie mają boków wszystkie kąty proste wszystkie boki przekątne j długości których przekątne dzielą się na polowy których przekątne dzielą się pod kątem prostym Zad 2. Które zdania są prawdziwe? a) Każdy kwadrat jest prostokątem, a każdy prostokąt jest trapezem. b) Każdy prostokąt jest kwadratem, a każdy kwadrat jest deltoidem. c) Każdy deltoid jest kwadratem. d) Każdy kwadrat jest rombem, a każdy romb jest deltoidem.