TEMAT: Droga do gwiazd- marzenie Janka Muzykanta.

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Na polowaniu z Wielkomiludem

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Szkoła podstawowa - klasa 6

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Plastyka. Wymagania edukacyjne--kryteria oceniania

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MUZYKI W KLASIE 7

Dziennikarze przyszłości

Prezentacja Dlaczego tworzymy plan? Slajd 1. Slajd 2.

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA I PLAN WYNIKOWY ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W GIMNAZJUM. pt.,,zespół WOKALNO INSTRUMENTALNY

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH (PLASTYCZNYCH)

UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu;

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Magia kina. Temat ośrodka dziennego: Nasza klasa w kinie.

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

uczymy się współpracujemy bawimy się rozmawiamy odkrywamy ruszamy się

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

PODRĘCZNIK Gra muzyka! J. Oleszkiewicz Nowa Era. Przedmiot ma na celu zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki muzycznej.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

MUZYKA. szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego, wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z MUZYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Szczegółowe kryteria oceniania osiągnięć uczniów w klasie I W- wspaniale B- bardzo dobrze D- dobrze P- poprawnie S- słabo N- niezadowalająco

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

poznawanie nowego słownictwa kształtowanie postaw proedukacyjnych i zainteresowania językiem obcym

Jaki utwór nazywamy bajką?

Przedmiotowy system oceniania z edukacji muzycznej dla klasy III szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć nr 73 Temat: Odkrywanie rytmów gramy na instrumentach.

Przedmiotowy system oceniania z Muzyki w Gimnazjum św. Wojciecha w Staniątkach.

Szum informacyjny. Manipulacja.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Nauczyciel dokonując oceny osiągnięć uczniów bierze pod uwagę:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki,

Przedmiotowy System Oceniania. - Plastyka 4-6. Bieżącej ocenie podlega:

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny dla przedmiotu MUZYKA na II etapie edukacyjnym ( kl. IV-VI)

Kryteria oceniania w klasach 1-3

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

SPIS TREŚCI. Wstęp Scenariusze zajęć z wykorzystaniem płyty Między nami

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Przedmiotowe zasady oceniania

Transkrypt:

Autor: Agnieszka Milkulec, Dorota Plata TEMAT: Droga do gwiazd- marzenie Janka Muzykanta. CELE: Uczeń: potrafi wyszukiwać właściwe informacje w tekście; redaguje opinię o bohaterze na podstawie cytatów; zna pojęcie wyrazy pokrewne i tworzy rodzinę wyrazów; analizuje i interpretuje teksty literacki i ikoniczny; wyciąga wnioski; redaguje opowiadanie twórcze. METODY I FORMY PRACY: prezentacja, elem. heurezy, praca z tekstem, praca indywidualna MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - zestaw cytatów, - skrzypce lub ich rysunek, -rysunek skrzypiec uskrzydlonych, -fragment piosenki programu Droga do gwiazd CZAS: 90 minut PRZEBIEG ZAJĘĆ: Wprowadzenie 1. Chętni uczniowie odczytują zadania domowe. Rozwinięcie 1. Uczniowie zastanawiają się, co zaprezentowałby Janko Muzykant- bohater lektury, z którą uczniowie mieli się zapoznać w domu- w programie Mam talent!. Niewątpliwie uczniowie zaproponują występ muzyczny. 2. Uczniowie (zgodnie z formułą programu Mam talent ) mają głosować na występ Janka Muzykanta, pisząc jak największą liczbę SMS-ów- cytatów - uczniowie poszukują w tekście potwierdzeń muzykalności chłopca. Nauczyciel zapowiada,że 1

osoby, które zgromadzą największą liczbę SMS-ów- cytatów otrzymają nagrodę w postaci umieszczenia na klasowej gazetce ich imion i nazwisk pod hasłem: Zwycięzcy w konkursie Szybki refleks. Przed lekcją nauczyciel przygotowuje na paskach papieru właściwe cytaty (zał.1.), które przypina (ponumerowane na odwrotnej, niezapisanej stronie) do tablicy w czasie poszukiwań uczniowskich. (Uwaga techniczna: w celu łatwiejszego odnalezienia poszczególnych cytatów prowadzący ma przed sobą miniaturowy plan orientacyjny całego zestawu fragmentów Janka Muzykanta). 3. Uczniowie podają liczbę znalezionych przez siebie fragmentów- SMS-ów. Zwycięzcy odczytają SMS-y- cytaty, nauczyciel równocześnie odsłania te same fragmenty ze wspominanego wcześniej zestawu. Może okazać się, że nie wszystkie SMS-y- cytaty zostaną podane przez uczniów. Poszczególni uczniowie podchodzą do tablicy, odkrywają i odczytują pozostałe fragmenty związane z wrażliwością chłopca na dźwięki natury. Przypuszczać bowiem można, że uczniowie, wyszukując fragmenty, skupią się głównie na tych, które związane są z muzyką w kościele, pod oknem karczmy, skrzypcami skonstruowanymi przez bohatera i znajdującymi się w kredensie. 4. Następnie uczniowie zgłaszają kandydaturę Janka Muzykanta do programu Mam talent". W tym celu redagują (odnosząc się do cytatów)krótką opinię, w której przedstawiają wyjątkowe zdolności bohatera np. odznacza się wrażliwością na dźwięki natury, czuje wzruszenie, radość, podniecenie w czasie słuchania muzyki, zapomina o otaczającym go świecie, spędza czas na słuchaniu muzyki, którą słyszy wszędzie, nie może spać, bo wszystko mu gra, wykonał sobie własne, prowizoryczne skrzypki i fujarki, marzy o prawdziwych skrzypcach. 5. Nauczyciel proponuje uczniom, aby skupili się teraz na przedmiocie marzeń chłopcaskrzypcach. Pokazuje skrzypce (mogą być wypożyczone pracowni muzycznej lub pokazane na rysunku) i prosi, by uczniowie podali cechy prezentowanego instrumentu (np. brązowe, drewniane, gładkie, małe), które nauczyciel zapisuje w kolumnie na tablicy. Następnie uczniowie poszukują we wskazanym fragmencie (od akapitu Pewnej nocy do słów Czary, wyraźnie czary) określeń skrzypiec tak, jak wyglądały one w oczach chłopca. Nauczyciel sukcesywnie zapisuje je w drugiej kolumnie np. niezwykłe, czarodziejskie, śliczne, srebrne, błyszczące, świetliste. 2

6. Nauczyciel prosi uczniów, aby podali, jakie wnioski wynikają z powyższego zestawienia (np. dla uczniów skrzypce to tylko instrument, z którym nie wiążą ich żadne emocje, natomiast Janek kochał je, pragnął je mieć, śnił o nich i marzył). 7. Nauczyciel podkreśla, że skrzypce były ukryte przed Jankiem w kredensie. Teraz prosi uczniów, aby podali w jakich słowach można odnaleźć cząstki wyrazu skrzypce. Ćwiczenie słowotwórcze kończy się zapisem: skrzypce, skrzypeczki, skrzypki, skrzypek, skrzypcowy, skrzypaczka, skrzypieć, zaskrzypieć to wyrazy pokrewne. 8. Na koniec uczniowie analizują i interpretują rysunek (zał.2.) w odniesieniu do losu Janka (sugestie interpretacyjne: muzyka, skrzypce były dla Janka oderwanie się od ziemi, lotem w przestrzenie nieznane innym wokół, uniesieniem, drogą do gwiazd ( w znaczeniu marzeń), równocześnie uczniowie mogą zauważyć, że szyjka skrzypiec zbliżoną jest kształtem do krzyża- symbol niezrozumienia chłopca we wsi, okupienie śmiercią chęci spełnienia marzeń). Podsumowanie 1. Nauczyciel prezentuje fragment piosenki programu Droga do gwiazd (zał.3.), krótko charakteryzuje formułę programu sprzed kilku lat. Prosi uczniów, aby na podstawie rozważań wynikających z lekcji oraz usłyszanego fragmentu muzycznego sformułowali temat lekcji. 2. Uczniowie zapisują temat zadania domowego: Zredaguj opowiadanie rozpoczynające się od słów: Miałem szczęście- w przeciwieństwie do Janka Muzykanta.Spełniło się moje marzenie. 3

Zał.1. Tam coś w boru grało, sosny, buki, brzezina, wilgi, wszystko grało.., nawet wiatr grał w widłach, Wiosną uciekał z domu kręcić fujarki ( )Nocą, gdy żaby zaczynały rechotać, derkacze na łąkach derkotać, bąki po rosie burczyć; gdy koguty piały po zapłociach, to on spać nie mógł, tylko słuchał zahuczą organy lub zaśpiewają słodkim głosem, to dziecku oczy tak mgła zachodzą, jakby już nie z tego świata patrzyły chodził tylko pod karczmę. Tam przyczaiwszy się pod murem, słuchał. Ludzie tańcowali obertasa ( )Słychac było tupanie butów ( ) Skrzypki śpiewały cicho ( ) a każda belka w karczmie zadawał się drgać, śpiewać i grać Gdy tylko mógł słyszeć skrzypki, czy to na dożynkach, czy na weselu jakim, to już dla niego było wielkie święto Potem zrobił sobie sam skrzypki z gonta i włosienia końskiego( ) Grał jednak na nich od rana do wieczora Matulu, Pan Bóg mi da w niebie prawdziwe skrzypki! ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Zał.2. 4

Zał.3. http://tddg.onet.pl/ 5