Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.5 Temat zajęć: Weźmy się do pracy! Realizacja przedsięwzięcia (1) 1. Cele lekcji: Uczeń: rozumie, że podział zadań w pracy zespołowej pomiędzy jej członków powinien zależeć od ich predyspozycji, przyjmuje rolę lidera lub wykonawcy w zespole, zgodnie z własnymi predyspozycjami, realizuje sumiennie i skutecznie powierzone zadania, współpracując w grupie, wyszukuje informacje w różnych źródłach, m.in. internetowych, wskazuje i uporządkowuje w czasie działania, które należy podjąć w celu rozpoczęcia działalności gospodarczej, tworzy strukturę organizacyjną planowanego przedsiębiorstwa, uwzględniając jego charakter, potrzeby i możliwości finansowe, planuje działania marketingowe dla przedsiębiorstwa, uwzględniając jego charakter, potrzeby i możliwości finansowe, określa zakres koniecznych zmian, których należy dokonać w lokalu, gdzie będzie prowadzona działalność gospodarcza, określa listę surowców koniecznych do wykonywania działalności, znajduje dostawców surowców koniecznych do wykonywania działalności, porównuje ich oferty i wybiera spośród nich tych, z którymi chciałby współpracować, wyszukuje informacje w różnych źródłach, m.in. internetowych. 2. Metody i techniki: technika Zgadnij kto?, burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja,
Strona2 linia czasu, ćwiczenia praktyczne, metoda projektu. 3. Środki dydaktyczne: polecenia dla grup, tablica lub flipchart. 4. Typ lekcji: mieszana (kombinowana). 5. Formy organizacji pracy: praca: zbiorowa i grupowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Balawajder K., 1998, Komunikacja, konflikty, negocjacje w organizacji, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice. 2. Fiore F.F, 2006, Jak szybko przygotować dobry biznesplan, Oficyna Ekonomiczna, Kraków. 3. Jahns A.,2009, Skuteczny biznesplan, Wydawnictwo Złote Myśli & Artur Jahns, Gliwice. 4. Jasiński Z. (red.), 1999, Zarządzanie pracą organizowanie, planowanie, motywowanie, kontrola, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa. 5. Włodarski Z., 1996, Psychologia uczenia się: praca zbiorowa, t. 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa. 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: śledzeniu umiejętności współpracy w grupie, ocenie efektów pracy grupowej.
Strona3 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel w nawiązaniu wykorzystuje elementy jednej z technik wykorzystywanych w badaniach pedagogicznych, techniki Zgadnij kto?, zaadaptowanej do wykorzystania na lekcji. Technika ta służyć ma rozpoznaniu, jak wzajemnie postrzegają się uczniowie. Nauczyciel na początku lekcji informuje uczniów, że ma dla nich przygotowaną zgadywankę. Następnie dyktuje uczniom trzy pytania i prosi ich, by odpowiedzi na nie zapisali w zeszytach. Pytania: 1. Zgadnij, kto z Twojej klasy najlepiej zorganizowałby wycieczkę klasową? 2. Zgadnij, kto z Twojej klasy najlepiej pomógłby Ci w odrobieniu zadania z matematyki? 3. Zgadnij, kto z Twojej klasy najlepiej pełniłby funkcję skarbnika klasowego? Uczniowie zapisują imiona i nazwiska proponowanych kolegów/koleżanek z klasy. Następnie nauczyciel w drodze pogadanki wyłania osoby, które były najczęściej wskazywane przez uczniów w odpowiedziach na poszczególne pytania. Nauczyciel tłumaczy uczniom, że odpowiadając na pytania, mniej lub bardziej świadomie dokonali analizy zespołu klasowego przez wskazanie w odpowiedziach osób do wymaganych zadań uwzględniając ich charakter, zdolności czy predyspozycje. W pierwszym pytaniu okazało się, kto ma największe zdolności organizacyjne, w drugim kto nie tylko jest dobry z matematyki, ale i ma zdolności dydaktyczne i chęć pomocy innym. W trzecim pytaniu wyłoniono osoby skrupulatne i odpowiedzialne. Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, stwierdzając, że wiedza o cechach i umiejętnościach członków klasy przyda im się w czasie lekcji. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie do lekcji. 3. Nauczyciel podsumowuje dotychczasową pracę uczniów nad planowaniem przedsiębiorstwa, stwierdzając, że nie pozostaje już nic innego, jak tylko wziąć się do roboty i rozpocząć założoną działalność. Nauczyciel podaje temat lekcji. 4. Nauczyciel tłumaczy uczniom, że aby firma zaczęła funkcjonować, muszą wskazać wszystkie działania, które należy podjąć, by firma zaistniała w rzeczywistości. 5. Uczniowie metodą burzy mózgów wymieniają działania, które będą musieli zrealizować. Wśród nich powinny się pojawić:
Strona4 adaptacja lokalu, w którym działalność będzie prowadzona (remont lub przystosowanie, zakup wyposażenia, a jeśli działalność jest internetowa miejsce magazynowania towarów), zaplanowanie struktury organizacyjnej i ewentualnej procedury rekrutacji personelu, zorganizowanie dostawców (towarów gotowych do sprzedaży lub półproduktów), przygotowanie materiałów reklamowych (ustalenie, jakie mają być, zamówienie u firm reklamowych, a jeśli nie zrobili tego na wcześniejszym etapie planowania działalności zaprojektowanie logo i wymyślenie hasła reklamowego). Uczniowie mogą wymienić również inne konieczne działania, wynikające ze specyfiki działalności, jaką chcą otworzyć (np. dodatkowe pozwolenia, podpisywanie umów, konieczność montażu klimatyzacji w lokalu, organizacji nietypowej kampanii reklamowej). W razie potrzeby nauczyciel pomaga uczniom. 6. Wszystkie pomysły uczniowie zapisują na tablicy w formie mapy mentalnej, gdzie na środku zapisują hasło: Co zrobić, by otworzyć? Pomysły należy pogrupować w większe grupy i nazwać je hasłowo: lokal, pracownicy, towary, promocja itp. Należy dążyć do utworzenia przez uczniów wskazanych 4 grup zagadnień oraz jednego zagadnienia dodatkowego, wg wskazań uczniów, zgodnego ze specyfiką podjętej działalności. 7. Po ustaleniu grup działań nauczyciel wspólnie z uczniami drogą dyskusji porządkuje ich kolejność na linii czasu, narysowanej na tablicy. Porządkowanie ma na celu wskazanie, w jakiej kolejności działania muszą być realizowane, by sprawnie rozpocząć działalność. 8. Nauczyciel dzieli klasę na 5 grup. Każda z grup wybiera spośród swojego składu lidera, który będzie odpowiedzialny za podział i koordynację działań oraz końcowy efekt pracy grupy (uczniowie realizują w praktyce wiedzę o roli lidera i pracy zespołowej, którą zdobyli na poprzednich lekcjach). Grupy uczestniczą w wyborze zagadnienia, które będą realizować. 9. Grupy pracują na podstawie poleceń rozdanych przez nauczyciela (załącznik 1). Uwaga: Zadanie grupy 5 (ustalone w toku lekcji) musi sprecyzować w toku lekcji nauczyciel. 10. Nauczyciel kontroluje pracę grup i udziela wskazówek.
Strona5 10. Zadanie domowe: Dokończcie zadanie wykonywane w trakcie lekcji i wykonajcie na jego podstawie prezentację multimedialną przedstawiającą wyniki waszej pracy. Uwaga: Zamiast prezentacji uczniowie mogą wykonać poster. Nauczyciel powinien poinformować uczniów, że będą przedstawiać prezentacje/postery na forum klasy i otrzymają za to oceny.
Strona6 Załącznik 1 Zadania dla grup Grupa 1 - LOKAL Zwykle pracę nad otwarciem działalności należy zacząć od adaptacji lokalu. Jeżeli planujecie działalność produkcyjną, lokal musi być dostosowany do produkcji towarów. Jeśli natomiast wasza działalność będzie handlowa lub usługowa, musicie przystosować wybrane miejsce do prowadzenia w niej sprzedaży lub świadczenia usług. Nawet jeśli zaplanowaliście działalność internetową, potrzebna będzie siedziba firmy czy powierzchnia magazynowa do składowania towarów. Zastanówcie się, jakie prace należy wykonać w wynajmowanym przez was lokalu. Zaplanujcie w szczególności: jakiego typu pomieszczenia są wam potrzebne (np. sala sprzedażowa, hala produkcyjna, zaplecze, biuro, łazienki), jakie prace muszą być wykonane, by dostosować lokal do waszych potrzeb (np. wydzielenie osobnych pomieszczeń, pomalowanie ścian, podłączenie internetu), czy należy przeprowadzić remont, czy wystarczy prosta adaptacja, komu zlecicie wykonanie prac, jakie elementy wyposażenia musicie zakupić (sprzęty, maszyny, meble), jakie będą koszty remontu/adaptacji i wyposażenia. W realizowaniu zadania wykorzystajcie własną wiedzę, ustalenia dotyczące firmy poczynione na poprzednich lekcjach oraz różnorodne źródła informacji, w tym źródła internetowe. Po szczegółowym ustaleniu informacji, zaprezentujcie swoje ustalenia w formie pięciominutowej prezentacji multimedialnej, którą oceniać będą wasi koledzy z klasy. Ocenie będzie podlegać zarówno rzetelność wykonanej pracy (szczegółowość, konkretność), jak i sam sposób prezentacji. Powodzenia! Grupa 2 PRACOWNICY Rozpoczynając działalność, musicie określić strukturę organizacyjną waszej firmy. Określcie, ilu będzie właścicieli oraz ilu pracowników musicie zatrudnić. Następnie określcie krótko zakres obowiązków pracowników na danych stanowiskach. Pamiętajcie, że rozpoczynając działalność, nie będzie was prawdopodobnie stać na zatrudnienie wielu pracowników, tworzenie skomplikowanej struktury
Strona7 organizacyjnej i licznych stanowisk kierowniczych. Skupcie się na wielkości waszego przedsiębiorstwa i rzeczywistych możliwościach. Często na początku działalności wiele obowiązków, które później przekazywane są kierownikom, wykonują sami właściciele. Przykładową, prostą strukturę organizacyjną, prezentuje poniższy rysunek. Stwórzcie własną strukturę na podstawie poczynionych ustaleń i potrzeb waszej firmy. W drugiej części zadania zastanówcie się, jak pozyskacie potrzebnych pracowników: zaplanujcie np. gdzie zamieścicie ogłoszenia o pracę, czy będziecie prowadzić rozmowy kwalifikacyjne. Zaplanujcie również jakich kompetencji (wiedzy, umiejętności, doświadczenia) oczekujecie od kandydatów na poszczególne stanowiska. W realizowaniu zadania wykorzystajcie własną wiedzę, ustalenia dotyczące firmy, poczynione na poprzednich lekcjach oraz różnorodne źródła informacji, w tym internetowe. Po szczegółowym ustaleniu informacji zaprezentujcie swoje ustalenia w formie pięciominutowej prezentacji multimedialnej, którą oceniać będą wasi koledzy z klasy. Ocenie będzie podlegać zarówno rzetelność wykonanej pracy (szczegółowość, konkretność), jak i sam sposób prezentacji. Powodzenia! Grupa 3 TOWARY Niezależnie od tego, jaki charakter będzie miała wasza działalność (produkcyjny czy usługowy), potrzebne wam będą do jej prowadzenia jakieś surowce (np. w salonie fryzjerskim kosmetyki, w restauracji produkty spożywcze, w sklepie towary do sprzedaży itd.). Stwórzcie listę tych rzeczy, które będą wam potrzebne na początku działalności. Następnie spróbujcie znaleźć dostawców towarów. Porównajcie oferty i wybierzcie tych dostawców, z którymi będzie współpracować wasza firma. Wybierając dostawców, kierujcie się oczywiście ceną, ale również jakością produktów, solidnością i profesjonalizmem firm, czasem, kosztem i warunkami dostawy itd. W uporządkowaniu ustaleń pomocna wam będzie poniższa tabela. Rodzaj towaru/ usługi Dostawca Przyczyny wyboru dostawcy
Strona8 W realizowaniu zadania wykorzystajcie własną wiedzę, ustalenia dotyczące firmy poczynione na poprzednich lekcjach oraz różnorodne źródła informacji, w tym internetowe. Po szczegółowym ustaleniu informacji, zaprezentujcie swoje ustalenia w formie pięciominutowej prezentacji multimedialnej, którą oceniać będą wasi koledzy z klasy. Ocenie będzie podlegać zarówno rzetelność wykonanej pracy (szczegółowość, konkretność), jak i sam sposób prezentacji. Powodzenia! Grupa 4 PROMOCJA Kilka lekcji temu zapoznaliście się z różnorodnymi narzędziami promocji. Wybierzcie spośród poznanych narzędzi te, które wykorzystacie w waszej działalności. Planujcie konkretnie, biorąc pod uwagę wielkość firmy i jej możliwości finansowe (raczej nie będzie was stać od razu na reklamę w ogólnopolskiej telewizji ). Dokonajcie również wyboru firmy, która zrealizuje zaplanowane przez was działania, np. wydrukuje ulotki i banery. Przygotujcie listę działań, określając ich cel i przybliżony koszt. W uporządkowaniu ustaleń pomoże wam poniższa tabela. Narzędzie promocji Charakterystyka narzędzia Przybliżony koszt
Strona9 Planując działania marketingowe, miejcie na myśli waszego potencjalnego klienta. Jaki prowadzi tryb życia, gdzie może bywać, jakie mieć oczekiwania i gust. W realizowaniu zadania wykorzystajcie własną wiedzę, ustalenia dotyczące firmy poczynione na poprzednich lekcjach oraz różnorodne źródła informacji, w tym internetowe. Po szczegółowym ustaleniu informacji zaprezentujcie swoje ustalenia w formie pięciominutowej prezentacji multimedialnej, którą oceniać będą wasi koledzy z klasy. Ocenie będzie podlegać zarówno rzetelność wykonanej pracy (szczegółowość, konkretność), jak i sam sposób prezentacji. Powodzenia! Grupa 5.. Polecenie wg określonego na lekcji zadania.