Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski



Podobne dokumenty
Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

Trening analizy i interpretacji wiersza na trzech poziomach edukacji

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Temat: Wpływ środków uzależniających na nasze życie-rola reklamy

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Kto puka do naszych drzwi?

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

ANALIZA EGZAMINU GIMNAZJALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO przeprowadzonego wśród uczniów klas III KWIECIEŃ 2012 ROK

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Propozycja metodyczna dla klasy VI

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

Przedmiotowy System Oceniania z języka polskiego

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

SCENARIUSZE CYKLU LEKCJI, ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU SEKRETY BANKÓW W GIMNAZJACH SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

Scenariusz zajęć nr 3

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

w ramach projektu APLIKACJE INTERNETOWE I INFORMATYCZNE DLA NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH

ZAJĘCIA EDUKACYJNE SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Konspekt lekcji otwartej z języka polskiego przeprowadzonej w dniu r w ZS nr 1 w Lublinie w klasie liceum ogólnokształcącego.

Temat Można o nią zabiegać, zmienić się dla niej i zginąć Niejedno ma imię i ciągle trwa. Motyw miłości w literaturze

Program Adam Mickiewicz patronem naszej szkoły

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Programowanie i techniki algorytmiczne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Język mniejszości narodowej lub etnicznej Szkoła podstawowa

INDYWIDUALIZACJA PRACY Z UCZNIEM Z DYSLEKSJĄ ROZWOJOWĄ W SZKOLE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO

8 W przemysłowym mieście

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Jak przygotować uczniów do czytania utworów poetyckich na maturze? Anna Kondracka-Zielińska

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

2. Tabele w bazach danych

1. W świecie obyczajów i tradycji

Egzamin maturalny na poziomie. i właściwie je uzasadnić?

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/14

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz zajęć nr 2

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Harmonogram działań z doradztwa zawodowego na rok szkolny 2017/2018

Transkrypt:

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski Temat: Świat wartości człowieka wolnego, niezależnego w wierszu W. Szymborskiej Możliwości Utwór W. Szymborskiej analizowany na lekcji daje uczniom i nauczycielowi różne możliwości, pozwala kształcić umiejętności, które są istotne całym w życiu. Wiersz można wykorzystać jako kontekst, zapoznając uczniów ze światopoglądem renesansu. O wiele łatwiej jest młodzieży zrozumieć rozważania renesansowych humanistów, myśl neoplatońską, a później twórczość Jana Kochanowskiego, jeżeli zastanowi się nad istotą wolności człowieka, wolną wolą w kontekście własnych wyborów i świata wartości, które tworzą naszą rzeczywistość. Proponowany sposób pracy z wierszem Wisławy Szymborskiej realizuje treści nowej podstawy programowej w obszarach celów kształcenia na II, III i IV etapie: I Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji II Analiza i interpretacja tekstów kultury III Tworzenie wypowiedzi Pytania badawcze Kto, do kogo, o czym i jak mówi? Kim jestem i jaki jestem, co o mnie mówi interpretowany utwór literacki? Jakie słowa, związki frazeologiczne, układy treściowe w tekście interpretowanym prowadzą nas do tekstów innych? Jaki dialog z poznanymi wcześniej tekstami prowadzi interpretowany utwór? Jakie są konsekwencje tego dialogu dla znaczeń interpretowanego utworu? 1

Temat: Świat wartości człowieka wolnego, niezależnego w wierszu W. Szymborskiej 2 Możliwości. Cele: Określone zgodnie z nową podstawą programową - IV etap edukacyjny Lekcja jest m.in. okazją do: korzystania z zasobów Internetu I.2.1) poznania znaczeń wyrazów, pojęć ważnych dla budowania świata wartości humanistycznych I.3.1) wykorzystania elementów znaczących tekstu w jego interpretacji II 3.1) prezentowania własnych przeżyć, wynikających z kontaktu z dziełem II.1.1) określenia problematyki wiersza II.1.2) porównywania tekstów, motywów II 3.3) dostrzegania związku języka z wartościami (język jest źródłem poznania i rozumienia wartości) II.4.1) Metody: burza mózgów, mapy pojęciowe, kula śniegowa, dyskusja Formy pracy: praca w grupie, praca w parach, praca indywidualna Środki dydaktyczne: lekcja w pracowni komputerowej, Internet, tablica interaktywna, tekst wiersza W. Szymborskiej w wersji papierowej Czas: 90 (dwie jednostki lekcyjne) Przebieg zajęć: 1. Część wstępna lekcji: Dyskusja na temat wolności, granic naszych życiowych wyborów, Próba zdefiniowania pojęć: wolność, niezależność, możliwość, tożsamość, wolna wola burza mózgów zapisanie efektów dyskusji w formie notatki na tablicy interaktywnej w trzech plikach: 1.wolność, 2.wolna wola,3.tożsamość mapa myśli

2. Część główna lekcji: Zapisanie tematu i określenie celu lekcji przez wspólne ustalenie pytań kluczowych ( ważna jest propozycja uczniów, każdy zespół może mieć własne zapisy) W trzech grupach uczniowie indywidualnie wyszukują w Internecie informacji z różnych źródeł na temat wskazanych pojęć i formułują definicje, opracowując je w formie elektronicznej. Praca metodą kuli śniegowej wymaga konsultacji w parach, czwórkach, a następnie w całej grupie, zajmującej się danym problemem. Każda grupa przygotowuje elektroniczną wersję mapy mentalnej, poświęconej danemu pojęciu: Wolna wola Wolność Tożsamość Podsumowanie, prezentacja efektu pracy grup na tablicy interaktywnej. Wszyscy otrzymują tekst wiersza W. Szymborskiej Możliwości w wersji papierowej - Karta pracy 1. praca indywidualna - odczytanie dwukrotne wiersza Szymborskiej, wypisanie słów kluczowych dla tekstu (funkcja słowa wolę i tytułu) praca w parach Czego dowiadujemy się o jego świecie wartości podmiotu lirycznego? (uzupełnienie karty pracy w tabeli) uczniowie pracują z komputerem, dlatego udostępniamy tabelę w formie elektronicznej i taki zapis wykorzystujemy, prezentując efekty pracy. Karta pracy 2. Jakie inne teksty kultury wpisane są w wypowiedź podmiotu i co wnoszą do refleksji nad osobą mówiącą? 3. Część końcowa: Próba podsumowania, odpowiedź na pytanie: o czym jest wiersz? - dyskusja Jak bohater wiersza rozumie pojęcia: wolność, niezależność, możliwość, tożsamość wolna wola - dyskusja Jakie są wasze wybory? Na zakończenie lekcji każdy uzupełnia na karcie zapis obok wiersza Szymborskiej karta pracy 1. 3

Zadania do domu (do wyboru) 1. Opracuj projekt (np. scenopis) krótkiej reklamy telewizyjnej, która zachęci do wyboru Twoich możliwości. Zastosuj środki perswazji dostosowane do młodych odbiorców. 2. Co na podstawie wiersza Możliwości można powiedzieć o twórczości W.Szymborskiej? Jaka to poetka? Jaka to poezja? Możesz skorzystać ze stron: docs6.chomikuj.pl/256663225,0,1,w.ligęza-o-poezji-w.-szymborskiej www.culture.pl/baza.../wislawa-szymborska-poezja-istnienia KARTA PRACY 1. WISŁAWA SZYMBORSKA - MOŻLIWOŚCI JAKIE SĄ TWOJE WYBORY? Wolę kino. Wolę koty. Wolę dęby nad Wartą. Wolę Dickensa od Dostojewskiego. Wolę siebie lubiącą ludzi niż siebie kochającą ludzkość. Wolę mieć w pogotowiu igłę z nitką. Wolę kolor zielony. Wolę nie twierdzić, że rozum jest wszystkiemu winien. Wolę wyjątki. Wolę wychodzić wcześniej. Wolę rozmawiać z lekarzami o czymś innym. Wolę stare ilustracje w prążki. 4

Wolę śmieszność pisania wierszy od śmieszności ich niepisania. Wolę w miłości rocznice nieokrągłe, do obchodzenia na co dzień. Wolę moralistów, którzy nie obiecują mi nic. Wolę dobroć przebiegłą od łatwowiernej za bardzo. Wolę ziemię w cywilu. Wolę kraje podbite niż podbijające. Wolę mieć zastrzeżenia. Wolę piekło chaosu od piekła porządku. Wolę bajki Grimma od pierwszych stron gazet. Wolę liście bez kwiatów niż kwiaty bez liści. Wolę psy z ogonem nie przyciętym. Wolę oczy jasne, ponieważ mam ciemne. Wolę szuflady. Wolę wiele rzeczy, których tu nie wymieniłam, od wielu również tu nie wymienionych. Wolę zera luzem niż ustawione w kolejce do cyfry. Wolę czas owadzi od gwiezdnego. Wolę odpukać. Wolę nie pytać jak długo jeszcze i kiedy. Wolę brać pod uwagę nawet tę możliwość, 5

że byt ma swoją rację. KARTA PRACY 2. Podmiot liryczny lubi Kino, Koty, Dęby, Dickensa, siebie Kim jest podmiot liryczny? Jaki to człowiek? Scharakteryzuj jego profil. lubiącą ludzi, mieć w pogotowiu igłę z nitką, kolor zielony, nie twierdzić, wyjątki, wychodzić wcześniej, rozmawiać z lekarzami o czymś innym, stare ilustracje w prążki, śmieszność pisania wierszy, w miłości rocznice nieokrągłe do obchodzenia na co dzień, moralistów, którzy nie obiecują nic, dobroć przebiegłą, ziemię w cywilu, kraje podbite, mieć zastrzeżenia, piekło chaosu od piekła porządku, bajki Grimma, liście bez kwiatów, psy z ogonem nie przyciętym, oczy jasne, szuflady, wiele rzeczy, zera luzem, czas owadzi, odpukać, nie pytać, brać pod uwagę Opracowała: Agata Reszewicz 6