PTAKI KREDKĄ MALOWANE. Jowita Kurach



Podobne dokumenty
Zamierzenia dydaktyczno wychowawczo opiekuńcze na styczeń 2019r. grupa: MISIE

Ptasie audycje radiowe scenariusz zajęć z okazji Światowego Dnia Radia (11 kwietnia)

PAŹDZIERNIK 2012 NR 26 PRZEDSZKOLE NR 10 IM. MISIA USZATKA W KOSZALINIE

PTASIE PISKLAKI MAJĄ KSZTAŁT RÓśNORAKI.

2 Tydzień Jestem e-przedszkolakiem

Konkurs Ładnego Pisania O Dyrektorskie Pióro

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

Imię i nazwisko. Błotniaki. Gniazdowanie... 2 W Polsce Gniazdowanie... 3 W Polsce Błotniak stawowy - Circus aeruginosus...

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

LOKOMOTYWA. Wydanie specjalne

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

Zadania aktywizujące dzieci i młodzież: 2. Natura 2000

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH W KL. IIa PRZEZ WANDĘ SMYL DN r.

Szkoła Podstawowa nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie oraz VI Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Częstochowie

Z życzeniami sukcesów na sprawdzianach Autorki

Teksty na konkurs dla szkoły podstawowej kl. I - III

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Nawet gdy własne imię wymawia, Gdy się na przykład komuś przedstawia, Często się myli Tomasz Trąbalski I mówi: "Jestem Tobiasz Bimbalski".

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Międzyszkolna Liga Przedmiotowa PŁOCK Zadania konkursowe z zakresu edukacji polonistycznej dla klasy II

CZYTAJMY RAZEM CZYTAJMY RAZEM CZYTAJMY RAZEM. Program Czytajmy razem realizowany jest w naszej szkole na etapie

POZNAJMY BLIśEJ PTAKI Kamila Kozieł

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 48, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Międzynarodowe Dni Ptaków Wędrownych

Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY!

Rozwijanie aktywności twórczej i jej wpływ na wychowanie dziecka w wieku przedszkolnym.

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

PTASI KALENDARZ 2012 MARZEC

Scenariusz zajęć terenowych

Ptasie plotki - Julian Tuwim

Powroty ptaków. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności. b) Postawy

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, obserwacja, pogadanka, działanie praktyczne. Formy pracy: indywidualna zróżnicowana, zbiorowa.

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

TABELA 18. Ptaki WARIANT (I) NIEBIESKI kilometraż odległość gatunek kod

Z życzeniami sukcesów na sprawdzianach Autorki

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

Katarzyna Michalec. Podnieś z ziemi i zrób

PTASI KALENDARZ 2013 KWIECIEŃ KOS (Turdus merula) Drozdy (Turdidae)

Teksty. dla. kl. I - III

Pięciolinia dom nutek

temat dnia: Czy znamy wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy?

MAŁY, DUśY I NAJWIĘKSZY.

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Nawet gdy własne imię wymawia, Gdy się na przykład komuś przedstawia, Często się myli Tomasz Trąbalski I mówi: "Jestem Tobiasz Bimbalski".

Scenariusz zajęć nr 1

do karmnika i budeczki, zajęcia Przysposabiające do Pracy w klasach I i II b ZSS nr 105 w Poznaniu.

Zagadnienia dla klasy 4 do I części konkursu (test)

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

WIERSZE NA XIII GMINNY KONKURS ZACZAROWANY ŚWIAT KSIĄŻKI - W KRÓLESTWIE PTAKÓW

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 18 im. Jana Matejki w Koszalinie (klasy I-III)

KONKURS EKOLOGICZNY Scenariusz konkursu ekologicznego

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Kryteria sukcesu dziecka 6-letniego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wiersze autorstwa Juliana Tuwima dla uczestników konkursu : Czy słonko, czy deszcz Julian Tuwim z nami jest.

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

#UczymyDzieciProgramować

PTAK. Metoda projektów badawczych. Grupa II (3 i 4 latki) Prowadząca: Monika Żylewska. Etap I (wstęp)

Pomorskie.travel

XVII edycja Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo Ekologicznej. Etap gminny. Rok szkolny 2011/2012

po to, aby kiedy dorośnie, znało wartość rzeczy, a nie ich cenę.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

GIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, TERESIN

FOTOGRAF PROJEKT EDUKACYJNY

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI - KLASA V SP

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI MAJ TYDZIEŃ I. W wiejskiej zagrodzie.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Fabryka pizzy. Spotkanie 20. fundacja. Realizator projektu:

1. Formułuje krótkie wypowiedzi ze zdań prostych w większości poprawnie zbudowanych na tematy bliskie uczniowi, związane z ilustracjami.

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY GR. B ROK SZKOLNY 2014/2015. Projekt edukacyjny Mieszkamy w Polsce!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY ZINTEGROWANEJ JUŻ TO WIEM DLA KLAS TRZECICH Imię i nazwisko ucznia:

Scenariusz zajęć nr 1

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

PLAN EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W PRZEDSZKOLU NR. 50 NA ROK 2013/2014 HASŁO PRZEWODNIE DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH: GDY O ZIEMIĘ NASZĄ DBASZ, CZYSTO WOKÓŁ MASZ

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

Sprawozdanie z realizacji innowacji metodycznej Las w czterech odsłonach w I semestrze w roku szkolnym 2016/2017

Scenariusz zajęć. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko:

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH

ZADANIA NA LISTOPAD GRUPA VIII LISKI

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.

miasto las pola i łąki jezioro bagno góry parki i ogrody

Imię i nazwisko . Błotniaki

Transkrypt:

PTAKI KREDKĄ MALOWANE. Jowita Kurach Podglądanie ptaków to zajęcie fascynujące dla wielu osób, takŝe dla najmłodszych obserwatorów. Zwierzęta te moŝna zobaczyć prawie wszędzie, zajmują niemal wszystkie środowiska na Ziemi. Zachwycają i zadziwiają nas swoją róŝnorodnością, wyglądem, śpiewem, czy teŝ zwyczajami godowymi. Bardzo często jednak uświadamiamy sobie, Ŝe wiemy niewiele z Ŝycia ptaków. Warto zatem juŝ od najmłodszych lat poznawać naszych skrzydlatych przyjaciół. MoŜna zacząć chociaŝby od gatunków Ŝyjących w najbliŝszym otoczeniu człowieka. KaŜdego dnia w drodze do szkoły, podczas popołudniowego spaceru, weekendowej wycieczki, czy teŝ wakacyjnych wojaŝy mamy wiele okazji do bliskich spotkań z ptakami. Umiejętność rozpoznawania poszczególnych gatunków, nawet tych najbardziej pospolitych, moŝe przysporzyć wiele radości i satysfakcji. Szczególnie dla dzieci obserwacje ptaków mogą być ekscytujące i pozwalają na szerszy rozwój zmysłu wzroku i słuchu. W wieku przedszkolnym dodatkową i skuteczną metodą poznawania ptaków mogą być zajęcia plastyczne. Zgłębianie róŝnymi sposobami tajemnic ornitologii, zaszczepienie pasji i rozwijanie ogólnej chęci do odkrywania tajników przyrody zaowocuje być moŝe w przyszłości, szczególnie wtedy, gdy dorastające rzesze ptakolubów będą angaŝować się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. UCZESTNICY: Oddziały przedszkolne, klasa 1 i 2 CZAS REALIZACJI: 2 godziny CEL GŁÓWNY: Zainteresowanie dzieci poznawaniem ptaków Ŝyjących w ich najbliŝszym otoczeniu. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń poznaje ubarwienie i sylwetki pospolitych ptaków; potrafi wymienić i rozróŝnić niektóre gatunki ptaków Ŝyjących w najbliŝszym otoczeniu człowieka; zdobywa wiedzę o wybranych gatunkach ptaków kształtuje emocjonalne więzi z przyrodą. doskonali umiejętność rysowania, kolorowania oraz posługiwania się noŝyczkami rozwija umiejętności manualne poznaje i przestrzega zasady bezpieczeństwa podczas pracy, starannie i estetycznie wykonuje prace plastyczne rozwija twórcze moŝliwości oraz kreatywność potrafi umiejętnie pracować w grupie wykształca pasję samodzielnego poznawania przyrody KRÓTKI OPIS: Scenariusz poprzez zajęcia plastyczne przybliŝa dzieciom pospolite gatunki ptaków występujących w najbliŝszym otoczeniu człowieka.

PTAKI KREDKĄ MALOWANE - 2. METODY: pogadanka, obserwacja, czytanie wiersza, uprzystępnianie sztuki, stymulowanie aktywności twórczej, FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: przewodniki do oznaczania ptaków lub barwne ilustracje, płyta CD lub kaseta z głosami ptaków, karty pracy, wiersz, materiały plastyczne: papier, kredki, flamastry, noŝyczki, masa solna lub glina, farbki, pędzelki, sznurek, drewniane klamerki, skrawki materiałów, klej, PRZYGOTOWANIE DO LEKCJI: przygotować załączniki, karty pracy, barwne ilustracje (przewodniki do rozpoznawania ptaków lub wydruki fotografii) oraz potrzebne przybory, materiały plastyczne i nagranie głosu bociana białego. PRZEBIEG LEKCJI: 1. Rozsadzamy dzieci w duŝym kręgu, prosimy by przybrały nazwę wybranego, znanego im ptaka i zamknęły oczy. Gdy usłyszą swoje nowe imię otwierają oczy i przesiadają się do środka kręgu. Czytamy wiersz Juliana Tuwima (załącznik 1). Po przeczytaniu wiersza wszystkie dzieci otwierają oczy. Tłumaczymy, Ŝe wiersz opowiadał tylko o niewielu wybranych gatunkach ptaków spośród ponad 440, które moŝemy spotkać w Polsce. Mówimy, Ŝe na dzisiejszych zajęciach poznamy 3 gatunki ptaków Ŝyjące w bliskim otoczeniu człowieka. 2. Odtwarzamy nagranie odgłosu bociana białego (klekot dziobem) i pytamy dzieci czy wiedzą jaki to ptak. Prezentujemy ilustrację oraz prosimy dzieci by opisały wygląd bociana. Krótko charakteryzujemy ten gatunek. Rozdajemy karty pracy nr 1 oraz noŝyczki (przypominając zasady postępowania z ostrymi narzędziami) i kredki. Prosimy, by dzieci wycięły elementy układanki i ułoŝyły według schematu sylwetkę bociana (mogą pokolorować je przed wycięciem). Najlepiej gdy przykleją po kolei poszczególne elementy na czystą kartkę (moŝna dorysować kredkami tło np. w łąkę. Dla młodszych dzieci moŝna wcześniej przygotować wycięte juŝ elementy. W trakcie prac plastycznych moŝemy odtworzyć nagranie klekotu bociana. 3. Pytamy dzieci czy znają baśń Hansa Christiana Andersena Brzydkie kaczątko oraz czy wiedzą jak nazywał się ptak, którego losy zostały w niej opisane. Analogicznie, jak w punkcie 2, charakteryzujemy łabędzia niemego oraz zapoznajemy dzieci z wykonaniem zadanie z karty pracy nr 2. 4. Prezentujemy ilustrację pliszki siwej i pytamy dzieci czy znają tego ptaka. Prosimy, by własnymi słowami opowiedziały o jego wyglądzie, uzupełniamy wypowiedzi ciekawostkami na temat zachowania pliszek. Na podstawie karty pracy nr 3 realizujemy zadanie, rysując krok po kroku pliszkę. Proponowane zajęcia dodatkowe 5. Rozdajemy dzieciom karty pracy nr 4 oraz noŝyczki, przypominając zasady postępowania z ostrymi narzędziami. Dzieci na podstawie otrzymanego szablonu wycinają sylwetkę ptaka, kolorują/malują ją, składają model łabędzia oraz odpowiednio usztywniają podstawkę. 6. Organizujemy warsztat rzeźbiarski, w trakcie pracy moŝemy w tle odtwarzać nagrania głosów ptaków. KaŜde dziecko otrzymuje masę do modelowania (glinę lub masę solną) oraz klamerkę. Z otrzymanej masy przedszkolaki lepią głowę lub całą sylwetkę wybranego ptaka, następnie osadzają ją na klamerce. Po wyschnięciu (najprawdopodobniej na kolejnych zajęciach) dzieci malują rzeźby. Dzieci mogą takŝe wyciąć ze skrawków materiału nogi i skrzydła oraz dokleić je do modelu.

PTAKI KREDKĄ MALOWANE - 3. LITERATURA: Bezzel E. Podglądanie ptaków. Delta, Warszawa Haag H. 2006. Mój pierwszy przewodnik. Jaki to ptak?. Multico, Warszawa Jonssson L. 1998. Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego. Mulico, Warszawa Kruszewicz A. G. 2005. Ptaki Polski. Mulico, Warszawa Jakubiec Z. Szymoński P. 2000 Bociany i boćki. Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody Pro Natura, Wrocław Lohf S. 2006. Zrób to sam z kasztanów, Ŝołędzi, szyszek i nie tylko Delta, Warszawa Mitchell D. 2003. Ptaki Europy. Elipsa, Warszawa Nicilai J. Singer D. Wothe K. 2005. Ptaki. Encyklopedia kieszonkowa. Muza, Warszawa Saan A. 2006. 365 pomysłów na majsterkowanie. Rea, Warszawa MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELA. Załącznik nr 1 Julian Tuwim Ptasie radio Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju, Nadajemy audycje z ptasiego kraju, Proszę, niech kaŝdy nastawi aparat, Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad: Po pierwsze - w sprawie, Co świtem piszczy w trawie? Po drugie - gdzie się Ukrywa echo w lesie? Po trzecie - kto się Ma pierwszy kapać w rosie? Po czwarte - jak Poznać, kto ptak, A kto nie ptak? A po piąte przez dziesiąte Będą ćwierkać, świstać, kwilić, Piptilitać i pimpilić Ptaszki następujące: Słowik, wróbel, kos, jaskółka, Kogut, dzięcioł, gil, kukułka. Szczygieł, sowa, kruk, czubatka, Drozd, sikora i dzierlatka, Kaczka, gąska, jemiołuszka, Dudek, trznadel, pośmieciuszka, Wilga, zięba, bocian, szpak Oraz kaŝdy inny ptak. Pierwszy - słowik. Zaczął tak: "Halo! O, halo lo lo lo lo! Tu tu tu tu tu tu tu Radio, radijo, dijo, ijo, ijo Tijo, trijo, tru lu lu lu lu, Pio pio pijo lo lo lo lo lo Plo plo plo plo plo halo!"

PTAKI KREDKĄ MALOWANE - 4. Na to wróbel zaterlikał: "CóŜ to znowu za muzyka? Muszę zajrzeć do słownika, By zrozumieć śpiew słowika. Ćwir ćwir świrk! Świr świr ćwirk! Tu nie teatr Ani cyrk! Patrzcie go! Nastroszył piórka! Daje koncert jak kiepurka! Dość tych arii, dość tych liryk! Ćwir ćwir czyrik Czyr czyr ćwirik!" I tak zaczął ćwirzyć, ćwikać, Ćwierkać, czyrkać, czykczyrykać, śe aŝ kogut na patyku Zapiał gniewnie: "Kukuryku!" Jak usłyszy to kukułka, Wrzaśnie: "A to co za spółka? Kuku-ryku? Kuku-ryku? Nie pozwalam, rozbójniku! Bierz, co chcesz, bo ja nie skąpię, Ale kuku nie ustąpię. Ryku - choć do jutra skrzecz, Ale kuku - moja rzecz!" Zakukała: "kuku! kuku!" Na to dzięcioł: stuku! puku! Czajka woła: "Czyjaś ty, czyjaś? Byłaś gdzie? Piłaś co? Piła, to wyłaź!" Przepióreczka: "Chodź tu! Pójdź tu! Masz co? Daj mi! Rzuć tu! Rzuć tu!" I od razu wszystkie ptaki W szczebiot, w świergot, w zgiełk - o taki: "Daj tu! Rzuć tu! Co masz? Wiórek? Piórko? Ziarnko? Korek? Sznurek? Pójdź tu, rzuć tu! Ja ćwierć i ty ćwierć! Lepię gniazdko, przylep to, przytwierdź! Widzisz go! Nie dam ci! Moje! Czyje? Gniazdko ci wiję, wiję, wiję! Nie dasz mi? Takiś ty? Wstydź się, wstydź się!" I wszystkie ptaki zaczęły bić się. Przyfrunęła ptasia milicja I tak się skończyła ta leśna audycja.

PTAKI KREDKĄ MALOWANE - 5. Załącznik nr 2 Wybrane gatunki ptaków Ŝyjące w najbliŝszym otoczeniu człowieka: Rys. Cezary Wójcik Rys. Cezary Wójcik

PTAKI KREDKĄ MALOWANE - 6. Pliszka siwa - niewielki, smukły ptak śpiewający, powszechnie znany, występujący w całym kraju. Jej upierzenie jest czarno-biało-szare. Charakterystyczny czarny śliniak i czapeczka oraz białe boki głowy i czoło. Bardzo często moŝna obserwować pliszki drepczące po ziemi szybkimi, drobnymi kroczkami, kiwające głową i długim ogonem. Są to jedne z pierwszych ptaków powracających do kraju z zimowisk. Pliszki są dosyć silnie związane z człowiekiem i jego domostwem, gnieŝdŝą się w róŝnorodnych miejscach, często wykorzystując rozmaite konstrukcje stworzone przez ludzi: w stosach drewna, pod okapami dachów, w pęknięciach muru, w rynnach, pod mostami i pomostami. Gniazdo, zbudowane ze źdźbeł trawy, mchu oraz puchu i piór, jest zawsze osłonięte od góry. PoŜywieniem pliszki są przede wszystkim owady, które nieustannie goni. Dlatego najczęściej spotykamy je właśnie w trakcie gonitwy. Bocian biały ptak rozpoznawany praktycznie przez wszystkich Polaków, cieszący się sympatią oraz szacunkiem, symbol krajobrazu rolniczego. W Polsce występuje od marca do września, sporadycznie podejmuje próby zimowania. Na zimowisko wędruje do południowej Afryki. Upierzenie u obu płci jest jednakowe: głowa, tułów oraz brzuch są białe, lotki czarne. Długie nogi i dziób czerwone. Szyja długa, w locie wyciągnięta do przodu. OdŜywia się gryzoniami, owadami, płazami i małymi rybami. DuŜe gniazda, zbudowane z łodyg roślin, konstruowane są na dachach budynków, kominach, słupach energetycznych lub drzewach. Mówi się, Ŝe co czwarty bocian jest polakiem - na podstawie liczeń wiadomo, Ŝe 25% światowej populacji gnieździ się w Polsce. Zawdzięczamy to krajobrazowi, w którym ptaki mogą znaleźć wiele miejsc do załoŝenia gniazd i wydania potomstwa oraz środowisku o bogatych zasobach pokarmowych. Najwięcej bocianów Ŝyje w północno-wschodniej części kraju, leŝącą tam wieś śywkowo na Warmii nazwano bocianią stolicą Polski, natomiast wsi Pentowo na Podlasiu niemiecka organizacja proekologiczna Euronatur przyznała status Europejskiej Wioski Bocianiej. Bocian w naszej kulturze ma szczególne miejsce, powstają o nim wiersze, często pojawia się na obrazach oraz wiąŝe się z nim wiele ludowych wierzeń. UwaŜa się, Ŝe obecność bocianiego gniazda na dachu przynosi szczęście i dostatek domownikom. Pierwszy bocian obserwowany w locie zwiastuje udany i pracowity rok. Łabędź niemy powszechnie znany, duŝy wędrowny ptak wodny. Dawniej łabędzie odlatywały na zimę w cieplejsze obszary Europy, obecnie bardzo często zimują w Polsce ze względu na niewłaściwe dokarmianie. Dorosłe ptaki są białe, z czarnymi nogami, pomarańczowym dziobem i czarną naroślą u jego nasady (większą u samców). Młode ptaki są szare. Łabędzie budują duŝe gniazda z róŝnych części roślin, najczęściej w trzcinach, pływających wysepkach i w innych niedostępnych miejscach na brzegach zbiorników wodnych. Łabędzie, w obronie gniazda i piskląt, potrafią być bardzo niebezpieczne i waleczne uderzeniem skrzydła mogą nawet złamać rękę człowieka. Łabędzie są jednymi z najbardziej znanych i docenianych ptaków, od wieków uwaŝano je za symbol cnoty, czystości, boskości i sztuki, często stanowiły inspirację literacką. Celtowie wierzyli, Ŝe ptaki te posiadają magiczną moc. Jako symbol zostały równieŝ wykorzystane w astronomii - jeden z większych gwiazdozbiorów nazwano Łabędziem Karta pracy 1 Schemat rysunku bociana białego. Karta pracy 2 Schemat rysunku łabędzia niemego. Karta pracy 3 Schemat rysunku pliszki siwej. Karta pracy 4 Szablon do wycięcia