3-6 lat edukacja przedszkolna www.edu-sense.pl Temat : Kosz Pani Jesieni Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: 30 45 min (zależny od wieku i możliwości rozwojowych) Jesień obfituje w dojrzałe owoce i warzywa, więc w naturalny sposób ta tematyka pojawia się też na zajęciach w przedszkolu. Dzieci na zajęciach dydaktycznych przeprowadzonych według tego scenariusza poznają właściwe nazewnictwo, nauczą się rozróżniać owoce od warzyw, tworząc dwa zbiory i przyporządkowując do nich właściwe gatunki. Segregowanie, porządkowanie elementów w logiczny sposób, to jedna z pierwszych umiejętności, którą ćwiczymy ucząc dzieci kodowania. Idealnym dopełnieniem takich zajęć będą karty do kodowania z wykorzystaniem robotów. Przestrzeń, którą wypełnią dzieci pomiędzy liniami, stanie się dla robotów trasą, a dla przedszkolaków świetnym ćwiczeniem grafomotorycznym, połączonym z nauką podstaw kodowania. Wprowadzając na ogonkach wybranych grafik warzyw czy owoców kod,,zawróć na końcu linii, możemy wprowadzić robota w ciągły ruch. Opcjonalnie również na trasie możemy umieścić kody,,pauza 3 sekundy, które posłużą nam do ćwiczeń analizy wyrazów. Cele ogólne: Poszerzenie wiadomości o owocach i warzywach; Zapoznanie się ze sposobem rysowania tras dla robotów; Usprawnianie motoryki małej. EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 1
3-6 lat Kosz Pani Jesieni Cele operacyjne: Dziecko Potrafi rozróżnić owoce od warzyw i je prawidłowo nazwać; Potrafi podzielić wyrazy na sylaby; Potrafi starannie wypełnić barwą wskazaną płaszczyznę; Potrafi przeliczyć elementy w zbiorze i porównać ich liczebność. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: zbiorowa (praca z całą grupą), zespołowa, indywidualna. Pomoce dydaktyczne: MATERIAŁY POMOCNICZE 01, KARTA PRACY DZIECKA 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, flamastry, kredki, nożyczki, duży karton białego papieru. Przygotowanie do zajęć Na zajęciach poprzedzających właściwe poproś dzieci o pokolorowanie i wycięcie warzyw i owoców z MATERIAŁU POMOCNICZEGO 1; Naładuj i skalibruj roboty; Naszykuj w jednym miejscu wszystkie materiały papiernicze. EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 2
3-6 lat Kosz Pani Jesieni Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Zaśpiewaj wspólnie z dziećmi piosenkę,,wszyscy są, witam was ; Poproś dzieci o wysłuchanie wiersza i zapamiętanie jak największej liczby szczegółów w nim zawartych; Kosz Pani Jesieni Przyszła Jesień do przedszkola Pogodna, kolorowa, z wiklinowym koszykiem Przyniosła jabłko, śliwkę a także pomidora Poczęstowała dzieci niejednym smakołykiem Co jeszcze było w jej pięknym koszu? Gruszki, bakłażan, papryka, winogrona Podzielcie te dary na dwa zbiory proszę Uśmiechnęła się tajemniczo i wyszła zadowolona Zapytaj dzieci co przyniosła w koszu Pani Jesień; Pokaż przygotowane ilustracje (MATERIAŁY POMOCNICZE 01) i poproś o ułożenie ich w takiej kolejności jak były wymienione w wierszyku; Na dywanie rozłóż duży karton papieru, poproś dzieci o narysowanie dwóch dużych kół (każde chętne dziecko rysuje fragment koła, dla ułatwienia możesz przedszkolakom je wykropkować, a one tylko połączą), przypomnij dzieciom, że po tych okręgach będzie jeździł robot, więc grubość linii musi być odpowiednia; EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 3
3-6 lat Kosz Pani Jesieni Zapytaj dzieci jak ich zdaniem można podzielić obrazki, przypomnij, że Pani Jesień prosiła o dwa zbiory (jeśli dzieci nie wymienią warzyw i owoców, delikatnie je naprowadź); Ustal z dziećmi, który zbiór to będą warzywa, a który to owoce; Poproś o właściwe przyporządkowanie obrazków do zbiorów, nazwijcie wszystkie warzywa i owoce, które się na nich znajdują; Puśćcie po okręgach roboty i wymieńcie jeszcze raz wszystkie nazwy; Poproś dzieci o podzielenie wyrazów ze zbiorów na sylaby; Przeliczcie wspólnie warzywa i owoce, następnie porównajcie liczebność zbiorów (możecie każdemu z warzyw przypisać owoc i zobaczycie, który zostanie bez pary); Pokaż dzieciom KARTY PRACY DZIECKA 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07 i wytłumacz w jaki sposób mają wykonać zadanie, poproś o dobranie się w pary; Każdej z par daj jedną z kart pracy i flamastry; Wskaż dzieciom miejsce na ogonku, gdzie należy wstawić kod,,zawróć na końcu linii i wytłumacz, jak zachowa się robot, kiedy przejedzie po tym kodzie; Poproś dzieci o wykonanie zadania, następnie o zaprezentowanie uzyskanego efektu z przejazdem robota; Podziękuj dzieciom za ich aktywność na zajęciach. EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 4
Materiały pomocnicze 01 3-6 lat Kosz Pani Jesieni
Karta pracy dziecka 01 3-6 lat Kosz Pani Jesieni
Karta pracy dziecka 02 3-6 lat Kosz Pani Jesieni
Karta pracy dziecka 04 3-6 lat Kosz Pani Jesieni
Karta pracy dziecka 03 3-6 lat Kosz Pani Jesieni
Karta pracy dziecka 05 3-6 lat Kosz Pani Jesieni
Karta pracy dziecka 06 3-6 lat Kosz Pani Jesieni
Karta pracy dziecka 07 3-6 lat Kosz Pani Jesieni