Scenariusz lekcji zawodowej podstawy przedsi biorczo ci realizowany w zasadniczej szkole Blok tematyczny: Rynek pracy. Temat jednostki metodycznej: Analiza rynku pracy. Czas realizacji: 2 godziny lekcyjne. Metody pracy: pogadanka, elementy wykładu główne, rybi szkielet, burza mózgów. Formy pracy: praca w grupie rodki dydaktyczne: plansze: wykresy (histogramy, krzywe liczebno ci), plakaty zawieraj ce schematy i hasłowe informacje, papier, mazaki, tablica, materiały pozyskane z ró nych ródeł, w tym wydruki z Internetu, informacje z Powiatowego Urz du Pracy, artykuły prasowe, karty samooceny uczniów w poszczególnych grupach, plansza przedstawiaj ca szkielet ryby. Cele ogólne: usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy z zakresu rynku pracy, przedstawienie sytuacji bie cej na rynku pracy w kraju, powiecie i gminie, u wiadomienie skutków bezrobocia i znaczenia umiej tno ci efektywnego poszukiwania pracy, opracowanie propozycji form przeciwdziałania bezrobociu, doskonalenie pracy zespołowej, kształtowanie umiej tno ci rozwi zywania problemu w twórczy sposób, doskonalenie umiej tno ci korzystania z ró nych ródeł informacji oraz selekcji tych informacji, kształtowanie postawy logicznego my lenia, wyci gania wniosków, dbało o poprawny j zyk ekonomiczny.
Cele szczegółowe ( operacyjne): po zaj ciach ucze powinien umie 1. Ucze powinien umie swobodnie posługiwa si kategoriami rynku pracy, 2. Ucze zna sytuacj na rynku pracy w kraju, powiecie i gminie, 3. Ucze zna przyczyny i skutki bezrobocia, 4. Ucze zna formy walki z bezrobociem. zastosowa 1. Ucze potrafi przedstawi własne propozycje rozwi zywania tego problemu bezrobocia, 2. Ucze potrafi wyszukiwa informacje w ró nych ródłach oraz wyselekcjonowa informacje najwa niejsze. Przebieg lekcji: 1. Czynno ci organizacyjno-porz dkowe. 2. Zapoznanie z tematem i celami lekcji. 3. Informacje wprowadzaj ce do tematu. 4. Sprawdzenie wykonania pracy domowej (czy wszyscy przynie li informacje dotycz ce bezrobocia). 5. Powtórzenie dotychczasowych informacji z zakresu rynku pracy (podstawowe poj cia, miary okre laj ce bezrobocie, rodzaje bezrobocia). 6. "Losowy" podział klasy na 5 zespołów (mo e by inna liczba w zale no ci od stanu klasy). 7. Rozdanie mazaków i du ych arkuszy papieru. 8. Przydział zada do wykonania: "Na podstawie informacji pozyskanych z ró nych ródeł (Internet, prasa, literatura ekonomiczna, czasopisma bran owe, programy telewizyjne, obserwacja rynku pracy, zestawienia z Urz du Pracy) uczniowie przygotowuj w formie graficznej, a nast pnie prezentuj nast puj ce zagadnienia":
zespół 1 - "Stopa bezrobocia w kraju od 1990 r. do 2001 r."; zespół 2 - "Wysoko bezrobocia, wg najnowszych informacji, w kraju, województwie, powiecie, gminie, miejscowo ci (szkoły); zespół 3 - "Struktura bezrobotnych wg wieku"; zespół 4 - "Struktura bezrobotnych wg wykształcenia"; zespół 5 - "Ekonomiczne i społeczne skutki bezrobocia"; 9. Praca w grupach; nauczyciel obserwuje i udziela niezb dnych wskazówek. 10. Prezentacja efektów pracy w zespołach. 11. Ocena poszczególnych zespołów metod tradycyjn oraz poprzez samoocen w poszczególnych zespołach. Karty samooceny przygotowuje nauczyciel, daj c do rozdysponowania okre lon liczb punktów. 12. Podsumowanie zagadnienia metod aktywn Rybi szkielet ; tworz c schemat przyczyn i skutków oraz opracowuj c plan, czyli propozycje działa zmierzaj cych do rozwi zania problemu zgodnie z poni szymi wskazówkami: nauczyciel prezentuje du plansz przedstawiaj c szkielet ryby, w głow ryby wpisujemy problem, czyli "bezrobocie", za pomoc "burzy mózgów" ustalamy wspólnie z uczniami przyczyny, które mog by odpowiedzialne za powstanie bezrobocia, zapisujemy na tablicy pomysły uczniów, wybieramy wspólnie 5 przyczyn, które uznajemy za czynniki główne i wpisujemy na "du e o ci" schematu. Ka dy z 5 zespołów otrzymuje 1 "o " i poszukuje przyczyn, które maj wpływ na czynnik główny; 13. Ocena pracy uczniów podczas wicze. 14. Podzi kowanie za udział w zaj ciach.
ERROR: undefined OFFENDING COMMAND:.pdf STACK: (podstawy przedsiebiorczosci_ zsz_1) /Title () /Subject (D:20100407170449+02 00 ) /ModDate () /Keywords (PDFCreator Version 0.9.5) /Creator (D:20100407170449+02 00 ) /CreationDate (Anka) /Author -mark-