Temat: W pustyni i w puszczy H. Sienkiewicza oglądamy dzieło pisarza z różnych punktów widzenia. Podsumowanie pracy z lekturą.

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody WebQuestu język polski kl. V

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

PROJEKT: Wędrówki po Afryce

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Jak nauczyć dzieci myślenia? Zasady kluczowe

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

METODY DYSKUSYJNE. 1. Kula śniegowa. 2. Kolorowe kapelusze. 3. Pasjans hierarchiczny. 4. Słoneczko. 5. Wędrujące kartki. 6.

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Na polowaniu z Wielkomiludem

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Czerwiec. Do zobaczenia w przyszłym roku. Zapraszamy do pamiątkowej galerii zdjęć:

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum nr 11. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 15 w Poznaniu

100 pytań, które pojawiły się na egzaminach na nauczyciela mianowanego w różnych regionach Polski:

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA GRY PLANSZA

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

JAK ZACHĘCIĆ UCZNIÓW DO CZYTANIA LEKTUR I ATRAKCYJNIE JE OMAWIAĆ?

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu. Scenariusz nr 8

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Projekt edukacyjny Matematyka w banku. Opis projektu

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

EWALUACJA WEWNĘTRZNA rok szkolny Pozyskanie informacji o aktywności uczniów.

Formy i sposoby sprawdzania i oceniania wiedzy i umiejętności uczniów:

MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Poradnik opracowany przez Julitę Dąbrowską.

CZYTANIE I PISANIE ZA MAJĄTEK STANIE

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Dziennik laboratoryjny.

dla klas IV, V, VII i VIII

Wymagania na poszczególne oceny w klasie IV

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl I. Odosobnienie i brak akceptacji w grupie. Nieśmiałość

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Projekt edukacyjny w klasach młodszych - radość z uczenia się. Jolanta Okuniewska Szkoła Podstawowa nr 13 im. KEN w Olsztynie

Kryteria na poszczególne oceny klasa 4 (zgodnie z nową podstawą programową)

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

CZYTAM, WIĘC JESTEM PROJEKT EDUKACYJNY DLA KLAS 1-6

Bibliotekarze - koordynatorzy projektu: Joanna Drabowicz Joanna Pietrzyńska Justyna Szymańska

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Zostań młodym ekologiem

Zadania do wykonania Umiejętności kluczowe Uwagi

Przedmiotowy system oceniania. Historia i społeczeństwo

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

KRYTERIA OCENIANIA Z HISTORII KL.IV. OCENA CELUJĄCA

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o społeczeństwie. Cele oceniania na lekcjach wos. i umiejętności wynikających z programu nauczania.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa w Zespole Szkół nr 1 w Malborku (Szkoła podstawowa)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W ZAKOPANEM

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH 4, 6a, 6b w roku szkolnym 2018/2019

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Sposoby angażowania uczniów proces uczenia się

Witajcie dzieci! Powodzenia! Czekam na Was na końcu trasy!

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

KONSPEKT LEKCJI. matematyka VI Symetria w geometrii, przyrodzie, architekturze i sztuce oraz w Ŝyciu codziennym i technice.

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu historia w odniesieniu do nowej podstawy programowej.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Raport z ewaluacji pracy biblioteki szkolnej w r. szkol. 2015/2016.

Przedmiotowy System Oceniania z matematyki klasy 4 6 Szkoły Podstawowej w Kluczewie. Przedmiotowy System Oceniania z matematyki jest zgodny z:

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Temat: Pole równoległoboku.

Transkrypt:

KONSPEKT LEKCJI W KLASIE V Temat: W pustyni i w puszczy H. Sienkiewicza oglądamy dzieło pisarza z różnych punktów widzenia. Podsumowanie pracy z lekturą. 1. Cele dydaktyczne: a) wiadomości: uczeń: - zna informacje na temat powieści H. Sienkiewicza - wylicza głównych bohaterów, czas i miejsce akcji, zdarzenia historyczne obecne w powieści - formułuje temat utworu - podaje czas powstania powieści - rozumie pojęcia: optymistyczny, pesymistyczny, subiektywny i obiektywny b) umiejętności: - prezentuje własne stanowisko - uzasadnia swoje opinie - rozwiązuje sytuacje trudne w sposób twórczy - podejmuje indywidualne i grupowe decyzje - efektywnie współpracuje w zespole - przedstawia pracę grupy na forum klasy - nazywa własne emocje, uczucia, przeżycia - wchodzi w rolę pesymisty i optymisty 2. Czas trwania: 90 minut 3. Metody: metoda twórczego myślenia (myślowe kapelusze E. de Bono) 4. Formy pracy: praca w grupach praca zbiorowa 5. Pomoce dydaktyczne: - powieść H. Sienkiewicza W pustyni i w puszczy - arkusze kolorowego kartonu - barwne kapelusze z kartonu do losowania - kolorowe nalepki w kształcie kapeluszy - instrukcje dla grup oraz słowne formuły wspomagające Przebieg lekcji: 1. Zaangażowanie: - zainteresowanie ucznia tematem i postawienie przed klasą problemu: na dzisiejszej lekcji przyjrzymy się dziełu H. Sienkiewicza z różnych punktów widzenia, zastanowimy się, czy ta, dość obszerna lektura, jest pozycją godną czytania, czy też nie, co wnosi powieść pisarza do życia piątoklasisty (w tym momencie można zapisać temat na tablicy) 2. Badanie i przekształcanie: - uczniowie pracują w grupach - przedstawiciele grup losują rodzaj kapelusza i kolor nalepek dla członków zespołu - grupy otrzymują sformułowane przez nauczyciela na piśmie zadania do wykonania oraz potrzebne materiały (odpowiedni karton, mazaki) - każdy z zespołów pracuje nad otrzymanym problemem 1

a) grupa białego kapelusza: krótko zaprezentujcie powieść H. Sienkiewicza W pustyni i w puszczy posługujcie się obiektywnymi danymi, faktami nie zapisujcie osobistych opinii wypowiedzi powinny być bezstronne kto jest głównym bohaterem utworu? gdzie i kiedy rozgrywa się akcja powieści? co jest jej tematem? jakie historyczne zdarzenie uwiecznił w niej autor? jaka jest objętość utworu? kiedy powstała książka Sienkiewicza? (podaj wiek) Wiemy już, że... Znany jest nam fakt... Nie zapominajmy o... Zdobyliśmy informacje o... Dowiedzieliśmy się, że... b) grupa czerwonego kapelusza: jakie emocje, uczucia wzbudza w was lektura? co budzi radość i entuzjazm? co wzbudza nadzieję? co powoduje niepokój, strach, obawę czy smutek? co czujesz po przeczytaniu książki? przedstawcie osobiste przeżycia i swój punkt widzenia mamy przeczucie, że... odczuwamy... kiedy myślimy o..., budzą się w nas uczucia... nie wzbudza w nas entuzjazmu... mamy mieszane emocje... ten problem jest nam obojętny, niewiele nas obchodzi, gdyż... c) grupa czarnego kapelusza: spójrzcie na problem w czarnych barwach, negatywnie nastawieni znajdźcie wady i braki, które dostrzegacie w lekturze napiszcie o trudnościach związanych z jej czytaniem, odbiorem i zrozumieniem skrytykujcie tę książkę jako lekturę uzasadniajcie swe pesymistyczne opinie Musimy skrytykować... Wadą wydaje nam się... Główne braki to... Niestety, okazało się, że... Ujemnie oceniamy... d) grupa żółtego kapelusza: przedstawcie plusy utworu H. Sienkiewicza jakie widzicie zalety i dobre strony tej powieści? jakie korzyści odnosi uczeń, czytając ją? 2

inne pozytywne wnioski, które wam się nasuwają wasze opinie muszą być wyłącznie optymistyczne plusy, które zauważamy, to... dostrzegamy same korzyści... niewątpliwe zalety to... dlaczego to musi się udać?... e) grupa zielonego kapelusza: przedstawcie nowe rozwiązania i pomysły co uczynić, by zachęcić uczniów do poznania tej książki? co można zaproponować? jak to wprowadzić w życie? co jeszcze można zrobić? co udoskonalić? załóżmy, że... co by było, gdyby... a gdyby tak wypadło,... świetnym rozwiązaniem wydaje się... dobrym pomysłem będzie też... 3. Prezentacja Nauczyciel wchodzi w rolę niebieskiego kapelusza i czuwa nad odpowiednim przebiegiem pracy. Liderzy grup przedstawiają rezultaty pracy członków zespołu: przymocowują do tablicy zredagowane na kartonach teksty odczytują i uzasadniają swoje opinie i stanowiska Oczekiwane efekty współdziałania uczniów poszczególnych grup mogą być następujące: a) grupa białego kapelusza Bezstronne informacje na temat książki H. Sienkiewicza, dane obiektywne główni bohaterowie to Staś Tarkowski i Nel Rawlison akcja powieści rozgrywa się w północno wschodniej Afryce, w II połowie XIX wieku tematem utworu są przygody dwojga porwanych dzieci wędrujących przez Czarny Ląd Sienkiewicz uwiecznił w powieści powstanie Sudańczyków przeciw Anglikom pod wodzą Mahdiego w 1885 roku objętość utworu jest dość obszerna, książka rozbudowana, znacznych rozmiarów powieść powstała w 1911 roku b) grupa czerwonego kapelusza Uczucia, które wzbudza w nas lektura widząc objętość książki, czujemy niechęć i niepokój, czy zdążymy ją przeczytać przeżywamy radość i entuzjazm, gdy bohaterom udaje się uwolnić od porywaczy nadzieję wzbudza zachowanie Stasia i jego dzielność niepokój i obawę powoduje fakt, że bohater musiał zabić swych nieprzyjaciół smucimy się, gdy zmuszeni jesteśmy rozstać się z bohaterami 3

przeżywamy satysfakcję, gdy uda nam się przeczytać książkę (dowiedzieliśmy się dzięki niej wielu wiadomości) c) grupa czarnego kapelusza Widzimy wyłącznie ujemne cechy powieści H. Sienkiewicza wadą tej lektury jest jej zbyt duża objętość jak dla piątoklasisty książka nie jest łatwa do zrozumienia (mnóstwo zdarzeń, bohaterów) trudno pojąć motywy działania niektórych postaci Staś to bohater zbyt idealny, nierealny, tacy chłopcy nie istnieją zdarzenia są nam obce, nie nawiązują do naszej rzeczywistości i naszych problemów czyta tę książkę mało uczniów, dlatego nie powinna być lekturą omawianie jej to strata czasu zbyt mało uczniów ją zna d) grupa żółtego kapelusza Dostrzegamy tylko pozytywne strony tej książki: uczeń odnosi dużo korzyści wartościowo spędza czas, odrywa się od nudy przeżywa wraz z bohaterami wspaniałe przygody poznaje ciekawe postacie godne uznania, szacunku i podziwu pragnie je naśladować poszerza swą wiedzę z historii dowiaduje się wielu informacji o Afryce jej roślinach, zwierzętach, ludności, obyczajach oraz zjawiskach przyrody czytanie tej książki to świetna przygoda we własnej wyobraźni e) grupa zielonego kapelusza By zachęcić uczniów do poznania tej książki można im zaproponować: obejrzenie dowolnego filmu o tematyce podróżniczo przygodowej poznanie filmu dokumentalnego o świecie Afryki przejrzenie albumów o Czarnym Lądzie pójście do zoo i obejrzenie tam afrykańskich zwierząt wymyślenie ciekawej reklamy książki i powieszenie jej w widocznym miejscu poznanie książki najpierw we fragmentach (najbardziej emocjonujących) wyjazd na wycieczkę do Egiptu 4. Refleksja i ewaluacja: Nauczyciel podsumowuje prezentacje poszczególnych zespołów i formułuje końcowe wnioski. Często lektura o dłuższej, rozbudowanej treści nie spotyka się z akceptacją uczniów, podobnie jak ta, której treść dotyczy dalekich nam problemów i spraw. Jednak nie możemy z tych powodów odtrącać danej książki. W każdej lekturze odnajdziemy coś interesującego bohatera, przygodę, ciekawa scenerię lub myśl, która może nas pobudzić do czegoś dobrego, do refleksji nad sobą. Dlatego zanim ocenisz, czy książka jest dobra, czy też niewarta przeczytania dobrze ją poznaj. Uczniowie wypełniają krótką ankietę, w której dokonują samooceny swej pracy oraz oceniają zaproponowany sposób pracy na lekcji i jej tematykę. 4

Jak oceniasz pracę na lekcji? Zastanów się i zaznacz swoją ocenę na skali od 1 do 5. Czy tematyka lekcji była interesująca? Jak oceniasz zaproponowany sposób pracy na lekcji? Jak oceniasz swoje zaangażowanie w pracę na lekcji? 5. Praca domowa (do wyboru) Czego nauczyła cię dzisiejsza lekcja? Napisz odpowiedź w 7 8 zdaniach. Czy warto było poznać powieść W pustyni i w puszczy? Uzasadnij odpowiedź w 7 8 zdaniach. opracowała: Wioletta Anna Soroczyńska 5