Temat: Opis stroju regionalnego Czarnych Górali (górali nadpopradzkich)

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III opracowany przez mgr Agnieszkę Solińską

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy?

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Magdalena Fołta Cztery dni pod Biegunem Północnym : scenariusze zajęć - klasa III

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Scenariusz zajęć z uczniami upośledzonymi w stopniu umiarkowanym lub znacznym. (Metodą Ośrodków Pracy)

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

TEMAT: Gwiaździste niebo.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Analiza wyników sprawdzianu szóstoklasistów w roku szkolnym 2013/2014

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH I-III

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY IV-VI SZKOŁA PODSTAWOWA W CHORZEWIE. Spis treści

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

Prezentacja Dlaczego tworzymy plan? Slajd 1. Slajd 2.

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania dla kl. VII (do programu nauczania Nowe słowa na start )

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW UPOŚLEDZONYCH W STOPNIU LEKKIM KLASA I

Jaki utwór nazywamy bajką?

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Plan metodyczny lekcji

poznawanie nowego słownictwa kształtowanie postaw proedukacyjnych i zainteresowania językiem obcym

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: BIOLOGIA

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY ROK SZKOLNY 2017/2018

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 5. im. Marii Konopnickiej w Ełku zgodny z nową podstawą programową

Scenariusz zajęć nr 5

Temat dnia: Projektuję meble szkolne"

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Wymagania edukacyjne z plastyki klasa 6

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PRAZ WYMAGANIA EDUKACYJNE - WIZUALIZACJA WE FRYZJERSTWIE

Przedmiotowy system oceniania oraz wymagania edukacyjne

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PRAZ WYMAGANIA EDUKACYJNE - TECHNIKI FRYZJERSKIE

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Przedmiotowe Ocenianie Biologia -III KLASY gimnazjum

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z języka angielskiego w klasie IV:

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 1

SCENARIUSZ ROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

Wymagania edukacyjne z języka polskiego. dla klasy III gimnazjum

Wzory haftów pienińskich. opracowane przez uczestników projektu BEZPIECZNA +

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

Scenariusz zajęć dla 3-latków

nauczania, np. poziomie wykonania i rodzajach zadań realizowanych na -motywujące ucznia do podejmowania wysiłków, podkreślające mocne strony i

PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY DLA GRUPY ODKRYWCY NA MIESIĄC MARZEC Autor: p. Monika Adamowicz, p. Katarzyna Boińska

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI DLA KLASY 5

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Kampania Bezpieczne wakacje BEZPIECZNIE I ZDROWO TAK SPĘDZA WAKACJE BEMOWO. Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I

Transkrypt:

Temat: Opis stroju regionalnego Czarnych Górali (górali nadpopradzkich) Czas zajęć: 2 godz. Cele ogólne: poznanie elementów kultury ludowej regionu redagowanie opisu: cechy charakterystyczne opisu, plan, gromadzenie słownictwa kształtowanie umiejętności rozpoznawania rzeczowników i przymiotników budzenie dumy, więzi z tradycją regionu doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą Polski rozwijanie umiejętności samodzielnego uczenia się Cele operacyjne: Uczeń: bierze aktywny udział w gromadzeniu słownictwa, wyrazów, wyrażeń i zwrotów związanych z opisem (elementy, kolorystyka) potrafi wyszukać na mapie regionu miejsce swojego zamieszkania prawidłowo dobiera przymiotniki do rzeczowników ustala plan opisu redaguje opis z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa z zachowaniem zasad poprawnego opisu uzupełnia karty pracy Metody nauczania: Rozmowa kierowana, pokaz, ćwiczenia praktyczne. Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita, indywidualna praca jednolita, grupowa praca zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: krzyżówki (Załączniki 1 4) strój góralski: kobiety i mężczyzny karty pracy do uzupełnienia: części składowe stroju (Załączniki 5, 6) tekst z lukami mapa fizyczna Polski Przebieg zajęć: 1. Przywitanie. 2. Nauczyciel chcąc wzbudzić motywację i zaciekawienie uczniów, pokazuje dużą paczkę. Jak myślicie, co w tej paczce się znajduje? Uczniowie podają przypuszczenia, dotykają paczki, podnoszą, potrząsają. 3. Rozwiązanie krzyżówek jest odpowiedzią na pytanie, co znajduje się w paczce. Uczniowie pracują w 4 grupach, rozwiązują krzyżówki z hasłem: Regionalny strój Czarnych Górali (Załącznik 1 4). 4. Uczniowie otwierają paczkę, wyjmują strój góralski mężczyzny i kobiety. Zawieszają stroje na wieszakach tak, aby były dobrze wyeksponowane i dobrze widoczne dla każdego dziecka. Uczniowie podchodzą, oglądają, dotykają i podziwiają stroje. 5. Ustalenie, z jakiego regionu Polski pochodzi strój? Uczniowie widzieli strój na zdjęciach, mieli go na sobie członkowie zespołu Dolina Popradu podczas spotkania w klasie. 6. Odszukanie na mapie Polski omawianego regionu uczniowie wskazują Piwniczną i rzekę Poprad. 7. Zapisanie tematu lekcji na tablicy i w zeszytach. 8. Gromadzenie słownictwa do opisu stroju góralki kobiety. Rozdanie uczniom kart pracy, w których będą gromadzić słownictwo: wyodrębnienie części składowych stroju, określenie koloru i materiału, z jakiego są wykonane poszczególne części stroju: bluzka, kaftanik, korale, chustka, spódnica, zapaska, buty, wyrażenie i zwroty wpisują do karty pracy (Załącznik 5), odczytują swoje notatki, uzupełniają brakującymi wyrażeniami. 9. Gromadzenie słownictwa do opisu stroju mężczyzny. Zachęcenie uczniów, aby w ten sam sposób wpisali słownictwo do karty pracy (Załącznik 6) wyodrębnienie części składowych stroju, określenie koloru i materiału, z jakiego są wykonane poszczególne części stroju, wyrażenia i zwroty uczniowie wpisują do tabeli. Odczytanie notatek uzupełnienie brakujących wyrażeń. Obejrzenie występu zespołu Dolina Popradu. Później próba wykonania wybranych elementów tańca regionalnego. *Węglińska M., Opis jako forma wypowiedzi w klasach początkowych, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa1989.

10. Przypomnienie zasad pisania opisu*: Opis jest jedną z podstawowych form wypowiedzi. Jest to dokładne, zgodne z rzeczywistością przedstawienie charakterystycznych cech obserwowanego przedmiotu, osoby, zwierzęcia, rośliny krajobrazu czy sytuacji. Oprócz otaczającej rzeczywistości opisywać możemy również uczucia. W opisie dominują przymiotniki i rzeczowniki. Każdy opis podobnie jak opowiadanie składa się z trzech części: 1) wstęp zawiera prezentację opisywanego przedmiotu, 2) rozwinięcie, czyli opis właściwy zawiera szczegółowy opis wyglądu opisywanego przedmiotu: jego kształt, barwę, materiał, z jakiego jest wykonany, inne charakterystyczne cechy, 3) zakończenie zawiera wrażenia, podsumowanie oceniające to, co opisujemy. Aby zrobić dobry opis, należy pamiętać o kilku wskazówkach: Zrób plan opisu. Trzymaj się ustalonego planu. Opisuj dokładnie ze wszystkimi szczegółami. Stosuj dużo przymiotników. Unikaj powtórzeń. Podkreśl słowami to, na co najbardziej chcesz zwrócić uwagę. Używaj porównań. Pamiętaj o akapitach. 11. Wspólne ustalenie i zapisanie w zeszytach: Wstęp 1-2 zdania ogólnie o stroju. Rozwinięcie zdania o wyglądzie poszczególnych elementów stroju. Zakończenie 1-2 zdania. 12. Gromadzenie słownictwa potrzebnego do wstępu i zakończenia opisu, zapisanie go na tablicy i w zeszytach. 13. Ustne redagowanie opisu z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa z tablicy i z kart pracy. 14. Indywidualne redagowanie opisu przez uczniów. 15. Odczytanie wybranych samodzielnie zredagowanych opisów. 16. Podsumowanie pracy uczniów na zajęciach, ocena zredagowanych tekstów opisu, ocena aktywności i zaangażowania. 17. Zakończenie zajęć.

Załącznik 1 do tematu Opis stroju regionalnego Czarnych Górali (górali nadpopradzkich): KARTA PRACY Grupa 1 Uzupełnij krzyżówkę: 1. 1 zł to... groszy 2. 1000 kg to 1... 3. 365 dni to 1... 4. Zimą dzień jest... 5. Pora roku, w której opadają liście z drzew Hasło:...

KRZYŻÓWKA ODPOWIEDZI DLA NAUCZYCIELA

Załącznik 2 do tematu Opis stroju regionalnego Czarnych Górali (górali nadpopradzkich): KARTA PRACY Grupa 2 Uzupełnij krzyżówkę: 1. 365 dni to1... 2. Przyrząd do mierzenia długości 3. W Zakopanem są wysokie 4. Świecą na niebie nocą 5. Wisi w ramce na ścianie 6. Pierwszy dzień tygodnia 7. Pora roku, w której są wakacje 8. Najkrótszy miesiąc w roku 9. Dzień wolny od nauki 10. Najwyższy szczyt w polskich Tatrach Hasło:...

KRZYŻÓWKA ODPOWIEDZI DLA NAUCZYCIELA

Załącznik 3 do tematu Opis stroju regionalnego Czarnych Górali (górali nadpopradzkich): KARTA PRACY Grupa 3 Uzupełnij krzyżówkę: 1. Kolor munduru kominiarza 2. Zwierzę w paski 3. Świecą na niebie nocą 4. 365 dni to 1 5. Dzień wolny od nauki 6. Najwyższy szczyt w polskich Tatrach 7. Nakrycie głowy 8. Pasie owce na hali - pomocnik bacy Hasło:...

KRZYŻÓWKA ODPOWIEDZI DLA NAUCZYCIELA

Załącznik 4 do tematu Opis stroju regionalnego Czarnych Górali (górali nadpopradzkich): KARTA PRACY Grupa 4 Uzupełnij krzyżówkę: 1. Tatry to 2. Zimą dzień jest 3. 365 dni to 1 4. Idzie do tyłu 5. Rośnie w nim dużo drzew 6. Pora roku ze śniegiem Hasło:...

KRZYŻÓWKA ODPOWIEDZI DLA NAUCZYCIELA

Załącznik 5 do tematu Opis stroju regionalnego Czarnych Górali (górali nadpopradzkich): KARTA PRACY Uzupełnij tabelę brakującymi wyrazami, wyrażeniami i zwrotami. Części składowe stroju ludowego Czarnych Górali - Strój kobiety Części składowe stroju Wyrazy, wyrażenia i zwroty Jaki? Jaka? Jakie? bluzka kaftanik (katanka) korale chustka spódnica zapaska buty

KARTA ODPOWIEDZI DLA NAUCZYCIELA Części składowe stroju bluzka Wyrazy, wyrażenia i zwroty Jaki? Jaka? Jakie? biała, z długim rękawem kaftanik (katanka) obcisły, uszyty z cienkiej jednokolorowej wełny, bordowy korale czerwone chustka tybetka w kwiaty na zielonym tle spódnica góralski, otoczony pęczkiem czerwonej wełny zapaska biała buty kierpce skórzane z nawłokami

Załącznik 6 do tematu Opis stroju regionalnego Czarnych Górali (górali nadpopradzkich): KARTA PRACY Uzupełnij tabelę brakującymi wyrazami, wyrażeniami i zwrotami. Części składowe stroju ludowego Czarnych Górali - Strój mężczyzny Części składowe stroju Wyrazy, wyrażenia i zwroty Jaki? Jaka? Jakie? spodnie kamizelka pas przy spodniach koszula kapelusz buty ciupaga

KARTA ODPOWIEDZI DLA NAUCZYCIELA Części składowe stroju spodnie Wyrazy, wyrażenia i zwroty Jaki? Jaka? Jakie? czarne, wykonane z sukna, z cienkim czerwonym lampasem kamizelka ciemnoniebieska z metalowymi guzikami pas przy spodniach wąski opadający na biodro, wybijany ćwiekami koszula biała kapelusz góralski, otoczony pęczkiem czerwonej wełny buty kierpce o kroju kurpieli z długimi nawłokami ciupaga gięta laska, drewniana, brązowa