OCHRONA PRZYRODY W LITERATURZE - scenariusz zajęć dla dzieci 4,5,6-letnich.



Podobne dokumenty
ŚMIECI {sms-dostep g2} Brudno wszędzie, fetor wszędzie, Co to będzie? Co to będzie?

Lider Lokalnej Ekologii SP 26 Gdynia

Papież - Jan Paweł II. I ty możesz chronić przyrodę. Pamiętaj ekologu młody, Bądź zawsze przyjacielem przyrody! Magdalena Kica Kl.

strona internetowa projektu englishzone4.wikispaces.com

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Autorski wiersz grupy IV MISIE

SZKOLNY ŚPIEWNIK EKOLOGICZNY

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

IMIĘ:... GRUPA:... DATA:... DZIEŃ TYGODNIA PONIEDZIAŁE K WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

MICHAŁA RADY NA ODPADY

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EKOLOGII Z ELEMENTAMI NAUKI CZYTANIA I PISANIA PROF.ROCŁAWSKIEGO I PLASTYCZNYMI Z UDZIAŁEM RODZICÓW

Lokalny ekorozwój. Patrycja Bancerz Aleksandra Rudzińska

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża naszemu środowisku

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

ZMIANA USTAWY o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od 1 lipca 2013 r. zacznie działać nowy system.

,,Wystarczy włączyć telewizor, już piękno świata jest wokół nas przed naszymi oczyma. To ogromne niebezpieczeństwo cywilizacji, pozbawiające nas

Publiczne Przedszkole Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, im. Jana Pawła II

Alina Gabriel, Leszek Bronowicki, Andrzej Całko, Andrzej Gałęski Jak uczniowie gimnazjum rozumieją pojęcie ekologia

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

W LESIE. Po co jest las? scenariusz zajęć. Rozwijanie wrażliwości na charakter i nastrój utworów literackich.

Co jeszcze można zrobić?

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Ekologia to taka nauka, która zajmuje się wszystkimi żywymi organizmami i środowiskiem w jakim one żyją. O to środowisko, czyli całą naszą Planetę -

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

MATERIAŁ POMOCNICZY DO SCENARIUSZA SEGREGACJA WYśSZA RACJA. Co zbierać?

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć ekologicznych w klasie III.

Poznaj tradycje swojej rodziny. Normy postępowania: Pamiętaj o uroczystościach rodziny. Bierz aktywny udział w obchodach świąt rodzinnych.

Autorzy: Dominika Kulawczuk, Kaja Stępniak Adres szkoły: Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki Al. Warszawska Jastków Tel/fax

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Dlaczego człowiek tworzy parki narodowe? Jakie formy prawnej ochrony przyrody, stosowane są w naszym kraju. Które z tych form dają możliwość

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

Czy trzeba sprzątać świat? Dbajmy o środowisko Ziemia to nie wysypisko Przygotowała: Czacharowska Sylwia

Scenariusz lekcji przyrody w kl. VI ODPADY - PROBLEM XX WIEKU. Dział programu : Człowiek i środowisko Cele operacyjne : Wiadomości

PRZEDSZKOLE NR 3 KUBUŚ PUCHATEK GNIEZNO

W roku szkolnym 2014/15 w Przedszkolu nr 6 w Lęborku w zakresie przedsięwzięć proekologicznych przeprowadzono następujące działania:

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Nowoczesna szkoła, nowoczesny świat uczy, jak dbać o środowisko, w którym żyjemy

PRZEDSZKOLAK MAŁY I DUŻY PRZYRODZIE SŁUŻY

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU

CZEŚĆ! TO JA, KUBUŚ!

Klasa 3 wrzesień blok 5 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Dbamy o siebie i nie tylko. Temat dnia: Dbamy o czystość najbliższego środowiska.

Zielony Patrol nr 12

REALIZOWANY PRZEZ KLASY TRZECIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY, PT.:

VIII TURNIEJ WIEDZY ZDROWOTNEJ I PROFILAKTYCZNEJ. Graj w zielone TEST WIEDZY

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Rybek z Rybnika uczy segregować śmieci. Jarosław Siek

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III SZ. P. IM. ORLĄT LWOWSKICH W ZABRATÓWCE

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Przedszkolny Konkurs Ekologiczny. Opracowała: Justyna Świetlik-Bałon. Obszar edukacyjny: odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej,

im. Marii Kownackiej ul. Kalcytowa Kielce Z przyrodą przez cały rok Nauczycielki: Beata Gogolewska, Alina Łojek, Klaudia Wachla

Rzeczy takie jak ciągłe zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, kwaśne deszcze, niszczenie warstwy ozonowej i globalne ocieplenie dają nam do

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, poszukująca, problemowa, działań praktycznych, gra dydaktyczna

Pokoloruj na żółto owoce. Pokoloruj na zielono warzywa. Klasa 1 - EDUKACJA PRZYRODNICZA T/1/PRZ/1

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

SCENARIUSZ TURNIEJU EKOLOGICZNEGO PRZEDSZKOLAKÓW

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Nie zapominaj o pomarańczowych polach! Dzięki nim dowiesz się dużo więcej!

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

CZYSTE ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO segregujemy odpady

Krystyna Łukowska Konspekty lekcji z wykorzystaniem środowiska naturalnego.

Scenariusz zajęć nr 6

22 KWIETNIA- DZIEŃ ZIEMI

Już od rana Rybnik huczy: Segregacji kto nauczy? Dzieci co zasady znały Trochę pozapominały. A maluchy nasze miłe Wiedzę zdobyć mają siłę.

Nowe zasady segregacji śmieci już za kilka dni. To musisz wiedzieć

ŻYĆ W ZDROWYM ŚRODOWISKU

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 16, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Ekoplacówka Zielony Zakątek III. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tarnowie

Z ekologią na Ty uczymy się segregować odpady

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

JAK NALEŻY SEGREGOWAĆ ŚMIECI?

Instrukcja dla nauczyciela

w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU EDUKACJI PRZYRODNICZO LEŚNEJ WE WSPÓŁPRACY Z NADLEŚNICTWEM SŁAWA ŚLĄSKA ROK SZKOLNY 2016/2017

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

7) Nie rozpalanie ognisk w lasach lub na polach w czasie podwyższonego zagrożenia pożarowego. CO MOŻEMY ZROBIĆ ABY CHRONIĆ ŚRODOWISKO?

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Transkrypt:

Anna Orzechowska OCHRONA PRZYRODY W LITERATURZE - scenariusz zajęć dla dzieci 4,5,6-letnich. Cel główny: przedstawienie zasad ochrony natury przez osobę zajmującą się, na co dzień ochroną środowiska. Cele operacyjne: Dziecko: - słucha wierszy o tematyce ekologicznej, czytanych przez rodziców; - wyjaśnia znaczenie wyrazów: las, odpady, ekologia, segregacja, recykling, wysypisko śmieci; - potrafi posegregować róŝne rodzaje śmieci do odpowiednich pojemników; - wymienia czynniki zanieczyszczające przyrodę; - wie, w jaki sposób moŝna chronić przyrodę; - rozumie, dlaczego bardzo waŝne jest Ŝycie w zgodzie z naturą; Pomoce: wiersze ekologiczne, opaski z listkami na głowę, drzewo uśmiechnięte i smutne, obrazki z róŝnymi zachowaniami człowieka wobec przyrody np: sadzenie drzew, podlewanie roślin, dokarmianie ptaków, palenie w lesie ogniska, słuchanie w lesie głośnej muzyki, łamanie gałęzi, wycinanie drzew, itp. Pojemniki w kolorach: Ŝółtym, zielonym i niebieskim, róŝne śmieci, obrazki przedstawiające piękne krajobrazy, krzyŝówka i literki do haseł. Przebieg zajęć: 1. Powitanie przybyłych gości, ukoronowanie ich listkowymi diademami (papierowa opaska z zielonym listkiem). 2. Wyjaśnienie dzieciom celu wizyty przybyłych rodziców. 3. Wysłuchanie bajki o Kaczce Sprzątaczce czytanej przez jednego z rodziców. Dzieci podają, w jaki sposób moŝna pomóc Kaczce Sprzątaczce. 4. Odpady wysłuchanie wiersza, wyjaśniającego, na czym polega segregacja śmieci. Prezentacja pojemników do segregacji. Dzieci pomagają Kaczce Sprzątaczce posegregować do odpowiednich pojemników śmieci zalegające w sali.

5. Na leśnej polanie - słuchanie wiersza i rozmowa na temat czynników i skutków zanieczyszczania przyrody. Dzieci losują obrazki przedstawiające róŝne zachowania człowieka i umieszczają je na odpowiednim drzewie uśmiechniętym lub smutnym wskazując i utrwalając prawidłowe i nieprawidłowe postępowanie człowieka. 6. Las słuchanie wiersza rozmowa na temat znaczenia lasu w Ŝyciu na ziemi. 7. Mali straŝnicy przyrody słuchanie wiersza, rozmowa na temat obrazków przedstawiających piękne krajobrazy. Dzieci wypowiadają się czy podobają im się przedstawione miejsca, czy chciałby tam się znaleźć i dlaczego. 8. Rozwiązanie krzyŝówki. Wspólne odczytanie rozwiązania. 9. Rozdanie przez gości orderów dla kaŝdego dziecka, podziękowanie za aktywny udział w zajęciu. 10. Przekazanie pojemników do segregacji śmieci dla najstarszej grupy, która zobowiązuje się przez np. tydzień segregować śmieci a następnie po upływie tygodni przekazanie pojemników kolejnej grupie. Załącznik Nr 1 Wiersze Kaczka - sprzątaczka

Nad rzeczką, opodal krzaczka, mieszkała kaczka sprzątaczka. Z pomocą małej zmioteczki sprzątała ciągle brzeg rzeczki. Raz, dla przykładu proszę ja pana - wymiotła tuzin korków od szampana! Gdzieś koło środy lub piątku zbierała puszki w ramach porządków. A w poniedziałek kupiła sznurek i pakowała makulaturę. Nie ustawała w swoich staraniach, zbierając złom od dnia zarania. Zysk takŝe czasem miała niewielki, gdy sprzedawała puste butelki. Działało jej przy tym na nerwy, Ŝe sprząta i sprząta bez przerwy: kubeczki, tacki, woreczki, plastiki, po smakowitych soczkach kartoniki, torebki, miski, kolorowe karteczki, niedojedzone kiełbaski, bułeczki. A na dokładkę proszę ja pana - wciąŝ się ślizgała na skórkach po bananach. Gryzła się biedna kaczka okropnie: "A niech tych ludzi gęś kopnie!" Mimo jej ciągłych, usilnych zabiegów wciąŝ brudno było na rzeczki brzegu. Nie wiedziała kaczka o tem, jak sobie radzić ze śmieci kłopotem. MoŜe z nadejściem jesieni zjawią się tłumy tych, co z nosem przy ziemi sprzątać będą odpadki do czarnych worów. Lecz trudno zrozumieć: dlaczego nikomu nie zaświtała dotąd myśl zboŝna - czy czasem inaczej nie moŝna?

Co by tu zrobić, drogie dzieciaczki, by ulŝyć doli kaczki - sprzątaczki? Odpady Pomyśl juŝ teraz o naszej planecie, zanim się stanie jednym wielkim śmieciem. Byłby to problem nie lada - zatem juŝ teraz pomyślmy o odpadach. Bo śmieci i odpady nie są jednakowe - są szklane, papierowe, takŝe plastikowe. Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady. I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci! Osobno plastik, osobno szkło, osobno papier, ZAPAMIĘTAJ TO!! Mali straŝnicy przyrody Dziś ekologia modne słowo, Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową. Jej straŝnikami się ogłaszamy, od dziś przyrodzie my pomagamy! Gdy ktoś bezmyślnie papierek rzuci, Musisz takiemu uwagę zwrócić. Nie moŝna przecieŝ bezkarnie śmiecić, To wiedzą nawet przedszkolne dzieci. Nie wolno łamać gałęzi drzew, Bo piękny płynie z nich ptasi śpiew. A kiedy bocian wróci z podróŝy Gniazdo niech znajdzie, na nie zasłuŝył.

Pozwól dŝdŝownicy do ziemi wrócić, Po co jej dzieci mają się smucić. Niech barwny motyl siada na kwiatach, śyje tak krótko, niech wolny lata. A zimą nakarm głodne ptaki, Sikorki, wróble, wrony, szpaki. Powieś na drzewie karmnik mały, będą ci wiosną za to śpiewały. Choć ekolodzy jeszcze z nas mali Uczyć będziemy tego wandali. Matka natura nam wynagrodzi, Jeśli z przyroda będziemy w zgodzie. Na leśnej polanie W naszym lesie na polanie wielkie dzisiaj zamieszanie. Był tu chyba wróg przyrody I narobił wiele szkody Krzaczek płacze ptak nie śpiewa połamane młode drzewa. Siatki, puszki i papiery I butelki leŝą cztery KaŜdy starszak koszyk niesie, zaraz będzie czysto w lesie!. Tak bym chciała Ŝyć na świecie.

w którym, śmieci nie znajdziecie Kosze słuŝą na odpadki pamiętajcie o tym dziatki. Las Dyby lasu nie było Gdyby go wyrąbano Kto by szumiał wieczorem Piosenki wam na dobranoc? Wiecie, co by się stało, Gdyby lasy wycięto? Zabrano by mieszkania leśnym zwierzętom. I zginęłyby marnie śyły by tylko w baśni. Posadź ptaszkom przed domkiem Świerk, dąb lub sosenkę A na pewno piosenką Podziękują ci pięknie. Załącznik nr 2. KrzyŜówka 1. Jest domem dla dzikich zwierząt. (las) 2. Wrzucamy je do zielonego pojemnika. (szkło)

3. Jagody, poziomki, maliny i grzyby to leśne (dary) 4. NajniŜsza warstwa lasu, naleŝy do niej mech. (runo) 5. Spalanie śmieci. (utylizacja) 6. Wrzucanie odpowiednich śmieci do odpowiednich pojemników. (segregacja) 7. Tak nazywa się papierowe odpady, np. gazety, ksiąŝki, zeszyty. (makulatura) 8. Miejsce gdzie śmieciarka zwozi i wysypuje śmieci. (wysypisko) 9. Pan, który sprawuje nadzór nad lasami. (leśniczy) 10. Wrzucamy go do Ŝółtego pojemnika. (plastik) 11. Zimą dokarmiamy je i budujemy karmniki. (ptaki) 12. Grzyb lub zwierzę z kurnika. (kurka) 13. Wrzucamy do niebieskiego pojemnika. (papier) 14. Ptak, który gęga. (gęś) Hasło: szanujmy naturę