Temat: Czy substancje można mieszać?



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW

Sole. 2. Zaznacz reszty kwasowe w poniższych solach oraz wartościowości reszt kwasowych: CaBr 2 Na 2 SO 4

Nazwy pierwiastków: ...

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

Zadanie 1. [ 3 pkt.] Uzupełnij zdania, wpisując brakującą informację z odpowiednimi jednostkami.

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW. Eliminacje szkolne I stopień

MAŁOPOLSKI KONKURS CHEMICZNY

XXIV KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW ROK SZKOLNY 2016/2017

Związki nieorganiczne

Kuratorium Oświaty w Lublinie ZESTAW ZADAŃ KONKURSOWYCH Z CHEMII DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2016/2017 ETAP TRZECI

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY

WYPEŁNIA KOMISJA KONKURSOWA

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów dotychczasowych gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2017/2018

I. Substancje i ich przemiany

Kuratorium Oświaty w Lublinie

Protokół doświadczenia IBSE III etap GIMNAZJUM ZADANIE 4

Temat: Reakcje zobojętniania sposobem na otrzymywanie soli

Nazwy pierwiastków: A +Fe 2(SO 4) 3. Wzory związków: A B D. Równania reakcji:

Zapisz równanie zachodzącej reakcji. Wskaż pierwiastki, związki chemiczne, substraty i produkty reakcji.

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII

TEMAT: Estry pachnąca chemia

XXV KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

Chemia nieorganiczna Zadanie Poziom: podstawowy

X Konkurs Chemii Nieorganicznej i Ogólnej rok szkolny 2011/12

Scenariusz lekcji w technikum zakres podstawowy 2 godziny

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW - rok szkolny 2011/2012 eliminacje rejonowe

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI 9 MARCA 2018 R.

a) Sole kwasu chlorowodorowego (solnego) to... b) Sole kwasu siarkowego (VI) to... c) Sole kwasu azotowego (V) to... d) Sole kwasu węglowego to...

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY

ARKUSZ PRÓBNEJ MATURY Z OPERONEM CHEMIA

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 CHEMIA

KONKURS PRZEDMIOTOWY CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

Zadanie 2. [3 pkt.] Podaj wzory trzech związków o budowie jonowej, w których wszystkie kationy i aniony tworzące te związki mają po 18 elektronów.

XXIII KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW ROK SZKOLNY 2015/2016

Zadanie 2. [2 pkt.] Podaj symbole dwóch kationów i dwóch anionów, dobierając wszystkie jony tak, aby zawierały taką samą liczbę elektronów.

Cel główny: Uczeń posiada umiejętność czytania tekstów kultury ze zrozumieniem

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII

Odpowiedź:. Oblicz stężenie procentowe tlenu w wodzie deszczowej, wiedząc, że 1 dm 3 tej wody zawiera 0,055g tlenu. (d wody = 1 g/cm 3 )

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TEMAT: ŚWIAT METALI.

BADANIE WYNIKÓW NAUCZANIA Z CHEMII KLASA I GIMNAZJUM. PYTANIA ZAMKNIĘTE.

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 CHEMIA

Szczegółowy opis treści programowych obowiązujących na etapie szkolnym konkursu przedmiotowego z chemii 2018/2019

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW - rok szkolny 2016/2017 eliminacje rejonowe

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 CHEMIA

WYMAGANIA EDUKACYJNE na poszczególne oceny śródroczne i roczne Z CHEMII W KLASIE II gimnazjum

Kod ucznia Liczba punktów A X B C X

TEST NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z CHEMII DLA UCZNIA KLASY II GIMNAZJUM

XIV Konkurs Chemiczny dla uczniów gimnazjum województwa świętokrzyskiego. I Etap szkolny - 23 listopada 2016

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW 2017/2018. Eliminacje szkolne

WYPEŁNIA KOMISJA KONKURSOWA

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII... DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW - rok szkolny 2011/2012 eliminacje wojewódzkie

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów dotychczasowych gimnazjów 24 stycznia 2018 r. zawody II stopnia (rejonowe)

EGZAMIN MATURALNY Z CHEMII

Instrukcja dla uczestnika

Scenariusz lekcji. Temat: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu. Temat lekcji: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu

Scenariusz lekcji w technikum z działu Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów ( 1 godz.) Temat: Estry pachnąca chemia.

XIV Konkurs Chemiczny dla uczniów gimnazjum województwa świętokrzyskiego. II Etap - 18 stycznia 2016

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2018/2019 ETAP REJONOWY

MAŁOPOLSKI KONKURS CHEMICZNY

CHEMIA I GIMNAZJUM WYMAGANIA PODSTAWOWE

3b 2. przedstawione na poniższych schematach. Uzupełnij obserwacje i wnioski z nich wynikające oraz równanie zachodzącej reakcji.

MAŁOPOLSKI KONKURS CHEMICZNY

Kuratorium Oświaty w Lublinie

Przykładowy zestaw zadań z chemii Odpowiedzi i schemat punktowania poziom podstawowy

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów 6 marca 2015 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

Fragmenty Działu 7 z Tomu 1 REAKCJE UTLENIANIA I REDUKCJI

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2010/2011

Realizacja wymagań szczegółowych podstawy programowej w poszczególnych tematach podręcznika Chemia Nowej Ery dla klasy siódmej szkoły podstawowej

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW. Eliminacje wojewódzkie III stopień

Pierwiastki bloku d. Zadanie 1.

Wymagania przedmiotowe do podstawy programowej - chemia klasa 7

1. 2. Alkohole i fenole powtórzenie wiadomości

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI 10 MARCA 2017R.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2012/2013

Zadanie 2. (1 pkt) Uzupełnij tabelę, wpisując wzory sumaryczne tlenków w odpowiednie kolumny. CrO CO 2 Fe 2 O 3 BaO SO 3 NO Cu 2 O

Test diagnostyczny. Dorota Lewandowska, Lidia Wasyłyszyn, Anna Warchoł. Część A (0 5) Standard I

IV. SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERDYSCYPLINARNYCH

Realizacja wymagań szczegółowych podstawy programowej z chemii dla klasy siódmej szkoły podstawowej

VI Podkarpacki Konkurs Chemiczny 2013/2014

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW 2008/2009

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

I Etap szkolny 16 listopada Imię i nazwisko ucznia: Arkusz zawiera 19 zadań. Liczba punktów możliwych do uzyskania: 39 pkt.

Egzamin gimnazjalny. Chemia. Także w wersji online TRENING PRZED EGZAMINEM. Sprawdź, czy zdasz!

TEST PRZYROSTU KOMPETENCJI Z CHEMII DLA KLAS II

XXII KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW ROK SZKOLNY 2014/2015

Test diagnozujący z chemii wrzesień Klasa II gimnazjum

REAKCJE STRĄCANIA SCENARIUSZ LEKCJI

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy. dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2013/2014

2. Podczas spalania 2 objętości pewnego gazu z 4 objętościami H 2 otrzymano 1 objętość N 2 i 4 objętości H 2O. Jaki gaz uległ spalaniu?

I. Substancje i ich przemiany

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2010/2011

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów 16 stycznia 2015 r. zawody II stopnia (rejonowe)

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

Instrukcja dla uczestnika

Kryteria oceniania z chemii kl VII

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z CHEMII 2013/2014

Transkrypt:

Temat: Czy substancje można mieszać? Cele lekcji: Uczeń: podaje definicje pojęć: mieszanina jednorodna i mieszanina niejednorodna, podaje co najmniej trzy przykłady mieszanin jednorodnych, podaje co najmniej trzy przykłady mieszanin niejednorodnych, rozróżnia mieszaninę jednorodną od niejednorodnej, sporządza mieszaniny jednorodne i mieszaniny niejednorodne, formułuje obserwacje i wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń, wykonuje doświadczenia zgodnie z regulaminem obowiązującym w pracowni chemicznej, współpracuje w zespole, rozpoznaje mieszaniny w swoim otoczeniu. Metody pracy: słowna pogadanka i dyskusja, praktyczna doświadczenia uczniowskie, aktywizująca burza mózgów, gra dydaktyczna, tarcza strzelecka. Środki dydaktyczne: szkło i sprzęt laboratoryjny: zlewki, szalki Petriego, bagietki, odczynniki: woda, sól kuchenna, ocet, siarka, sok, mąka, olej, żelazo, kreda, tablica interaktywna, rzutnik, karty pracy. Przebieg lekcji: Część wprowadzająca: przypomnienie wiadomości dotyczących substancji i ich właściwości, rozwiązanie krzyżówki z hasłem mieszanina ( załącznik 1.) określenie pojęcia mieszanina burza mózgów. Część główna: podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celów lekcji, wyjaśnienie uczniom, jak będzie wyglądała ich praca na lekcji, przygotowanie i przeprowadzenie doświadczenia przez nauczyciela (sporządzenie mieszaniny jednorodnej i niejednorodnej), formułowanie obserwacji i wniosku przez uczniów (podział mieszanin na jednorodne i niejednorodne), podział klasy na 3 osobowe grupy, przeprowadzenie doświadczeń (załącznik 2.) każda grupa sporządza jedną mieszaninę,

prezentowanie sporządzonej mieszaniny przez liderów grup, odczytanie obserwacji, rodzaju mieszaniny i uzupełnianie karty pracy, dyskusja nad występowaniem mieszanin w życiu codziennym, rozwiązanie rebusa z hasłem stopy metali (załącznik 3.), pokaz stopów metali jako mieszanin jednorodnych. Część podsumowująca: określenie przez uczniów nowych pojęć, które wystąpiły na lekcji, zdefiniowanie przez uczniów nowych pojęć, segregowanie mieszanin gra dydaktyczna (płyta edurom), ocena aktywności uczniów na lekcji. Ewaluacja lekcji za pomocą metody tarczy strzeleckiej (załącznik 4.) Sposób przeprowadzenia ewaluacji lekcji zależy od inwencji nauczyciela. Zadanie domowe 1. Zadanie dla wszystkich uczniów (załącznik 5.). 2. Zadanie dla chętnych (załącznik 6.). UWAGA: Ze względu na przeprowadzane doświadczenia na lekcji, w stosunku do uczniów niesprawnych manualnie, zastosować indywidualizację procesu nauczania.

Załączniki: Załącznik 1. Rozwiąż krzyżówkę i odczytaj z wyróżnionych pól hasło. 2. 5. 1. 9. 3. 8. 6. 10. 4. 7. 1) Jedyny pierwiastek niemetaliczny, występujący w stanie ciekłym w temperaturze pokojowej. 2) Może być spirytusowy lub gazowy. 3) Substancja prosta. 4) Mocujesz do niego zestaw laboratoryjny. 5) Metal służący do produkcji stali. 6) Wszystko to, co nas otacza. 7) Jest nim np.: fosfor, tlen, siarka. 8) Składa się z dwóch lub więcej pierwiastków połączonych ze sobą trwale. 9) Stały, ciekły lub gazowy to.. skupienia. 10) Nie magnes, ale brzmi podobnie.

Załącznik 2. Sporządzanie mieszanin. Grupa I zlewka pusta, zlewka z wodą, sól kuchenna, bagietka. Grupa II zlewka pusta, zlewka z wodą, ocet, bagietka. Grupa III zlewka pusta, zlewka z wodą, siarka, bagietka. Grupa IV zlewka pusta, zlewka z wodą, sok, bagietka. Grupa V zlewka pusta, zlewka z wodą, mąka, bagietka. Grupa VI zlewka pusta, zlewka z wodą, olej, bagietka. Grupa VII szalka Petriego, sól kuchenna, kreda, bagietka. Grupa VIII szalka Petriego, żelazo, siarka, bagietka. Składniki mieszaniny Obserwacje Rodzaj mieszaniny Rozwiąż rebus. Załącznik 3. L Hasło

Załącznik 4.

Załącznik 5. Zadanie domowe. 1. Zadanie dla wszystkich uczniów. Określ, które z poniższych zdań jest prawdziwe, a które fałszywe. Obok każdego zdania wpisz literę P lub F (P prawda, F fałsz). W zdaniach fałszywych podkreśl błędne sformułowania i napisz zdanie poprawne. Mieszanina powstaje z połączenia tylko dwóch składników.... Mieszanina jednorodna to mieszanina, której składników nie można zobaczyć gołym okiem ani za pomocą prostych przyrządów optycznych.... Woda morska to mieszanina niejednorodna.... Mieszanina niejednorodna to mieszanina, której składniki można zobaczyć gołym okiem lub za pomocą prostych przyrządów optycznych.... Stal to mieszanina jednorodna, a mosiądz to mieszanina niejednorodna.... Kluski z serem, sałatka jarzynowa to mieszaniny niejednorodne.... Załącznik 6. 2. Zadanie dla chętnych. Korzystając z różnych źródeł wiedzy wyszukaj informacje dotyczące składu monet: 2 grosze, 20 groszy i 2 złote. Czy są to mieszaniny jednorodne czy niejednorodne? Uzasadnij odpowiedź.

Temat: Zabawa pierwiastkami chemicznymi. Cele lekcji: Uczeń: podaje definicję pojęcia: pierwiastek chemiczny, uzasadnia, dlaczego symbole pierwiastków chemicznych mogą być jedno lub dwuliterowe, wskazuje, że w dwuliterowym symbolu pierwsza litera jest wielka a druga mała, przyporządkowuje nazwom pierwiastków chemicznych ich symbole i odwrotnie, podaje pochodzenie nazw wybranych pierwiastków chemicznych, korzysta z układu okresowego pierwiastków, wyszukuje symbol pierwiastka chemicznego na podstawie jego nazwy, dzieli pierwiastki na metale i niemetale na podstawie układu okresowego pierwiastków, współpracuje w zespole. Metody pracy: słowna mini wykład, pogadanka, ilustracyjna posługiwanie się układem okresowym pierwiastków chemicznych, domino chemiczne, aktywizująca gra dydaktyczna. Środki dydaktyczne: układ okresowy pierwiastków chemicznych, domino chemiczne, karty pracy z ćwiczeniami. Przebieg lekcji: Część wprowadzająca: przypomnienie wiadomości dotyczących podziału substancji chemicznych, podziału pierwiastków chemicznych na metale i niemetale. Część główna: podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celów lekcji, pogadanka nauczyciela na temat historii odkryć pierwiastków chemicznych i podanie nazw pierwiastków znanych w starożytności, wyjaśnienie przez nauczyciela, dlaczego istniała potrzeba wprowadzenia symboliki chemicznej, wzmianka o Jönsie Jacobie von Berzeliusie twórcy symboliki chemicznej, wprowadzenie pojęcia pierwiastka chemicznego i zapisanie definicji w zeszycie, wprowadzenie zasad pisowni symboli pierwiastków, podanie uczniom przykładów tworzenia nazw pierwiastków chemicznych (od właściwości pierwiastków, postaci mitologicznych, nazw państw, miast i nazwisk uczonych), wykonywanie przez uczniów ćwiczeń indywidualnie i w grupach.

Część podsumowująca: przypomnienie definicji pierwiastka chemicznego i zasad pisowni symboli chemicznych, wyszukiwanie symboli i podawanie nazw pierwiastków z podanego wyrazu gra dydaktyczna, ocena pracy uczniów zgodnie z instrukcją zamieszczoną w kartach pracy (załączniki). Zadanie domowe 1. Zadanie dla wszystkich uczniów. Zapamiętaj symbole następujących pierwiastków chemicznych: H, O, N, Cl, S, C, P, Si, Na, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu, Al, Pb, Sn, Ag, Hg. 2. Zadanie dla chętnych. Ukryj w rebusach nazwy pierwiastków chemicznych: lit, azot, tlen.

Załączniki: Ćwiczenie 1. Obok nazw pierwiastków wpisz ich symbole; wskaż metale i niemetale, stosując kwadrat niebieski lub czerwony przy każdym symbolu. wodór -. potas -. tlen -. sód -. azot -. glin -. żelazo -. krzem -. wapń -. magnez -. UWAGA: Uczniowie pracują indywidualnie. Trzech pierwszych uczniów, którzy prawidłowo wykonają ćwiczenie otrzymuje plusy. Ćwiczenie 2. Obok symboli napisz nazwy pierwiastków. Cl -. Zn -. Cu -. Sn -. Al -. Pb -. Hg -. S -. C -. Li -. UWAGA: Uczniowie pracują indywidualnie. Trzech pierwszych uczniów, którzy prawidłowo wykonają ćwiczenie otrzymuje plusy.

Ćwiczenie 3. Rozpoczynając od numeru 1, ustaw kamienie domina tak, by utworzyły szereg, w którym obok symboli pojawi się nazwa pierwiastka. Podaj kolejność ułożenia kamieni, wpisując ich numery. Kolejność kamieni: 1, 15. 1 2 O 3 Al 4 bar 5 wapń 6 Hg magnez Ba Ca cynk potas ołów 7 Pb 8 krzem 9 P 10 żelazo 11 cyna 12 wodór Fe rtęć lit miedź fosfor siarka 13 C 14 Cu 15 Mg 16 Zn 17 azot 18 K glin N H Sn węgiel Na 19 S 20 sód 21 Li 22 Cl chlor tlen Si UWAGA: Uczniowie pracują w 3 osobowych grupach. Grupa uczniów, która ułożyła kostki domina w prawidłowej kolejności otrzymuje oceny bardzo dobre.

Ćwiczenie 4. Wybierz z układu okresowego pierwiastki, których czteroliterowe nazwy kończą się na literę N; miejsce wpisania nazwy wskażą podane litery. UWAGA: Uczniowie pracują indywidualnie. Trzech pierwszych uczniów, którzy prawidłowo wykonają ćwiczenie otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Ćwiczenie 5. Wykorzystując tylko litery tworzące nazwę pierwiastka MOLIBDEN, ułóż przynajmniej 8 symboli pierwiastków chemicznych i podaj ich nazwy. Tworząc symbol możesz używać wielkich i małych liter z podanej nazwy. Możesz korzystać z układu okresowego pierwiastków chemicznych. SYMBOL CHEMICZNY PIERWIASTKA NAZWA PIERWIASTKA

UWAGA: Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Trzy pierwsze zespoły, które ułożą 8 lub więcej symboli pierwiastków chemicznych i podadzą ich nazwy otrzymuje oceny bardzo dobre.

Temat: Reakcje strącania. Cele lekcji: Uczeń: -poznaje kolejną metodę otrzymywania soli, -przeprowadza reakcję strącania osadu, -zapisuje reakcje w formie cząsteczkowej i jonowej, -korzysta z tabeli rozpuszczalności soli i wodorotlenków. Metody pracy: - praktyczna uczniowie wykonują doświadczenia -dyskusja dydaktyczna Środki dydaktyczne: - karty pacy; -tabele rozpuszczalności soli i wodorotlenków; -probówki; -odczynniki: rozcieńczone roztwory różnych soli, zasada sodowa i potasowa, kwas solny wskaźniki Przebieg lekcji: Część wprowadzająca: -przypomnienie dysocjacji kwasów, zasad i soli; Część główna: -podanie celów i tematu lekcji, -przeprowadzenie doświadczenia (pokaz nauczyciela) azotanu (V) srebra z kwasem solnym, -zapis obserwacji i wniosków, -zapis równań reakcji w formie cząsteczkowej, jonowej i jonowej skróconej, -wprowadzenie pojęcia reakcja strąceniowa, -podział klasy na zespoły 6- osobowe, -rozdanie kart pracy i instrukcji do wykonania doświadczeń, -wykonanie doświadczeń przez poszczególne zespoły, Część podsumowująca -dyskusja na temat wyników, -wyjaśnienie przez uczniów, na czym polega reakcja strącenia osadu, -informacje dotyczące występowania w przyrodzie związków trudno rozpuszczalnych oraz ich praktycznego zastosowania.

Zadanie domowe Zadanie problemowe dla każdej grupy. Załączniki: KARTA PRACY Doświadczenie nr 1 Do probówki wlej ok. 3 cm 3 roztworu CuSO4 (siarczanu (VI) miedzi (II)), następnie dodaj za pomocą pipety ok. 2 cm 3 roztworu KOH. KOH Roztwór bezbarwny CuSO 4 Roztwór niebieski Obserwacje: Powstała nowa galaretowata substancja o barwie... (pokoloruj) Polecenie: Uzupełnij reakcję, nazwij produkt: CuSO4 + KOH... +...

Doświadczenie nr 2 Do kolejnych probówek wlej ok. 2 cm 3 następujących substancji według schematu: Pb(NO3)2 KOH KOH HCl KI FeCl3 NiCl2 AgNO3 Obserwacje: I II III IV W probówkach wytrąciły się osady o barwie (pokoloruj): I II III IV Ułóż właściwe równania reakcji strąceniowych cząsteczkowo i jonowo: I Pb(NO3)2 + KI.. +.... II KOH + FeCl3.. +..... III KOH + NiCl2.. +.... IV HCl + AgNO3.. +.

... Zdanie problemowe Pobrano próbkę gleby z pobliża autostrady. Roztworzono ją w wodzie i pobrano roztwór znad osadu. Do niego dodano jodku potasu(kj). Uzyskano żółty osad-soli metalu (II): a) napisz zapis słowny tej reakcji-jakiej soli to osad(korzystaj z tabeli rozpuszczalności), b) napisz odpowiednie równania reakcji, c) o czym świadczy wynik doświadczenia?

Temat: Etanol- przyjaciel czy wróg? Cele lekcji: Uczeń: omawia trujące działanie alkoholu etylowego, podaje przynajmniej pięć negatywnych skutków działania etanolu na organizm ludzki, określa wpływ etanolu na białko, Metody pracy: słowna pogadanka i dyskusja, praktyczna praca w grupach z arkuszami, doświadczenie uczniowskie, aktywizująca burza mózgów. Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, projektor, szalka Petriego, alkohol etylowy, encyklopedia, podręcznik, Internet, arkusze, karty pracy. Przebieg lekcji: Część wprowadzająca: przypomnienie wiadomości dotyczących alkoholi jako pochodnych węglowodorów, rozwiązanie krzyżówki z hasłem ( załącznik 1.) Część główna: podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celów lekcji, wyjaśnienie uczniom, jak będzie wyglądała ich praca na lekcji, podział klasy na grupy 4 osobowe, doświadczenie uczniowskie (załącznik 2.) praca w grupach- burza mózgów (załącznik 3.) dyskusja nad wpływem etanolu na organizm ludzki, Część podsumowująca: sformułowanie przez uczniów odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób alkohol etylowy działa na organizm ludzki? zdefiniowanie z pomocą encyklopedii, podręcznika, Internetu pojęcia alkoholan, alkoholizm.

ocena aktywności uczniów na lekcji. Ewaluacja lekcji za pomocą metody róży wiatrów (załącznik 4.) Sposób przeprowadzenia ewaluacji lekcji zależy od inwencji nauczyciela. Zadanie domowe 3. Zadanie dla wszystkich uczniów (załącznik 5.). 4. Zadanie dla chętnych (załącznik 6.). Załączniki: Rozwiąż krzyżówkę zapisz hasło. Załącznik 1. 1. Grupa funkcyjna alkoholi. 2. Alkil metanolu. 3. Otrzymywanie etanolu to reakcja fermentacji 4. Zjawisko zmniejszenia objętości mieszaniny etanolu z wodą. 5. Metanol rozpoczyna szereg... alkoholi. 6. C2H5 to wzór grupy... 7. Nazwa cukru będącego substratem w reakcji otrzymywania etanolu 8. Choroba alkoholowa. 9. Pod wpływem C2H5OH (alkoholu) K2Cr2O7 (w obecności stężonego roztworu H2SO4) po ogrzaniu zmienia barwę z pomarańczowej na..

Załącznik 2. Na szalce Petriego umieść białko jaj kurzego. Polej alkoholem etylowym. Wpisz obserwacje i wniosek. Obserwacje. alkohol etylowy białko jaja kurzego Wnioski.. Załącznik 3. Odpowiedz na pytanie: W jaki sposób alkohol etylowy działa na organizm ludzki?. Odpowiedzi zapisz na arkuszu papieru w formie zaprezentowanej poniżej: ALKOHOL ETYLOWY

Załącznik 4. Zainteresowanie problematyką 5 4 3 atmosfera 2 przydatność do dalszej pracy 5 4 3 2 2 3 4 5 2 2 3 3 4 4 Stopień 5 5 umiejętność zaangażowania przekazywania treści uczniów Załącznik 5. Zadanie domowe. 1. Zadanie dla wszystkich uczniów. Do 120 g wody dodano 3 g alkoholu etylowego. Policz stężenie procentowe tak otrzymanego roztworu. Oblicz stężenie procentowe roztworu etanolu, w którym na 1 cząsteczkę etanolu przypada 9 cząsteczek wody. Oblicz stężenie procentowe roztworu jodyny, w którym rozpuszczone jest 2,4 g jodu w 77,6 g etanolu.

Załącznik 6. 2. Zadanie dla chętnych. 1) Wyjaśnij, dlaczego pojazdów mechanicznych nie należy prowadzić po spożyciu alkoholu? 2) Jaka jest prawnie dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi u kierującego pojazdem mechanicznym?