TEMAT Symulacja zjawiska interferencji badanie warunków otrzymywania maksimów i minimów z zastosowaniem programu FALE

Podobne dokumenty
TEMAT Analiza ruchów przedstawionych na zdjeciach stroboskopowych zastosowanie komputerowego programu RUCH2W

Warsztat nauczyciela: Badanie rzutu ukośnego

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Dyfrakcja. Dyfrakcja to uginanie światła (albo innych fal) przez drobne obiekty (rozmiar porównywalny z długością fali) do obszaru cienia

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

1. Szczegółowe cele kształcenia: PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH. dla klas IV-VI

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Roboty grają w karty

Dyfrakcja. interferencja światła. dr inż. Romuald Kędzierski

ORGANIZACJA EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ roku szkolnym 2016/2017

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

Wymagania edukacyjne z fizyki dla klasy VII Szkoły Podstawowej

Przedmiotowy system oceniania z geografii w Zespole Szkół. Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Wymagania edukacyjne i zasady oceniania z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas III

Ćwiczenie 12 (44) Wyznaczanie długości fali świetlnej przy pomocy siatki dyfrakcyjnej

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

ĆWICZENIE 1 WYZNACZANIE DŁUGOŚCI FALI ZA POMOCĄ SPEKTROSKOPU

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z INFORMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Prawo pracy młodocianych.

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki w klasach 4-6 szkoły podstawowej

Rok szkolny 2015/16. Przedmiotowe zasady oceniania Zajęcia komputerowe. Nauczyciel Iwona Matłoch

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI GIMNAZJUM NR 5 W LUBINIE

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki dla. Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Specjalnego. Przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Lubsku

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu Bezpieczeństwo pracy, ochrona środowiska, zarządzanie jakością

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

OPTYKA FALOWA I (FTP2009L) Ćwiczenie 2. Dyfrakcja światła na szczelinach.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH. dla klas IV-VI. 2. Systematyczne dokumentowanie postępów uczenia się. 3. Motywowanie do rozwoju;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM. OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla klas IV-VI

Przedmiotowy system oceniania z geografii. w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino. we Wrześni

Temat lekcji: Przekształcania wykresów funkcji trygonometrycznych.

mgr Lucjan Lukaszczyk nauczyciel informatyki PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KAROLA MIARKI W PIELGRZYMOWICACH

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Przedmiotowy system oceniania został skonstruowany w oparciu o następujące dokumenty:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W RUśU W KLASACH IV-VI

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Oceny bieżące przekazywane są uczniowi bezpośrednio po ich uzyskaniu, a oceny niedostateczne są uzasadniane.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA / WYMAGANIA EDUKACYJNE TSI - TWORZENIE STRON INTERNETOWYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL. IV-VI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM.

Interferencja i dyfrakcja

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie z fizyki dla klasy VII:

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z INFORMATYKI. nauczyciel: mgr inż. Agnieszka Łukaszewicz

falowego widoczne w zmianach amplitudy i natęŝenia fal) w którym zachodzi

Przedmiotowy system oceniania FIZYKA klasa I LO

Przedmiotowy system oceniania FIZYKA klasa I LO

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych oraz informatyki dla Szkoły Podstawowej w Żarkach 1. Cele oceniania:

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

PSO jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania w Gimnazjum w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie.

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie z fizyki dla klasy I:

Instalacja i obsługa generatora świadectw i arkuszy ocen

Wśród prostokątów o jednakowym obwodzie największe pole. ma kwadrat. Scenariusz zajęć z pytaniem problemowym dla. gimnazjalistów.

Przedmiotowe Zasady Oceniania z przedmiotu Informatyka

Przedmiotowy system oceniania z przyrody dla klas IV- VI.

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki dla Szkoły Podstawowej w klasach IV VI

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych w Szkole Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu. (obowiązuje od roku 2016/2017)

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A

Jak korzystać z programu Działamy razem

Fizyka elektryczność i magnetyzm

TEMAT: Ilustracja graficzna układu równań.

Czy egzamin gimnazjalny jest dobrym prognostykiem sukcesu na maturze z fizyki i astronomii?

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Przedmiotowy System Oceniania V LO im. Jana Pawła II w Toruniu- przedmiot ekonomia w praktyce 3. Rok szkolny 2015/2016

PLAN METODYCZNY NR 1

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

1. Przedmiotowy system oceniania wraz z wymaganiami na poszczególne oceny:

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Nr 13 w Toruniu. Przedmiotowy System Oceniania przedmiotów humanistyczno - przyrodniczych

Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach mechaniki technicznej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z TECHNIKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ. Jolanta Koterba

PZO - ZAJĘCIA KOMPUTEROWE. Przedmiotowy zasady oceniania

Scenariusz lekcji. Wojciech Dindorf Elżbieta Krawczyk

Przedmiotowy System Oceniania z Informatyki w Publicznym Gimnazjum w Bielicach

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

Transkrypt:

Malgorzata Dabrowska, XVIII LO im. Jana Zamoyskiego TEMAT Symulacja zjawiska interferencji badanie warunków otrzymywania maksimów i minimów z zastosowaniem programu FALE ZAKRES NAUCZANIA rozszerzony PROGRAM FALE/Interferencja fal na plaszczyznie Poslugujac sie programem uczniowie moga przesledzic obraz interferencyjny, który tworzy sie w wyniku nalozenia dwóch fal w osrodku dwuwymiarowym. Program dostarcza równiez informacji na temat parametrów fal dochodzacych do dowolnego, wybranego przez uzytkownika punktu. FORMY PRACY Praca na lekcji w niewielkich zespolach (2 3 uczniów) przy komputerach (np. w pracowni informatycznej), lub po omówieniu programu jako praca domowa CELE LEKCJI Poznawczy i ksztalcacy: lepsze zrozumienie zjawiska interferencji, umiejetnosc badania warunków, w jakich zachodzi wzmacnianie i oslabianie fal, umiejetnosc sprawdzenia wzorów podanych wczesniej na lekcji (lub w wersji trudniejszej wyprowadzenie jakosciowo tej zaleznosci. Wychowawczy: zdobywanie umiejetnosci wspólpracy w zespole ksztaltowanie wspólodpowiedzialnosci za sukcesy i porazki zespolu POZIOM WIEDZY WSTEPNEJ Uczen zna i rozumie podstawowe pojecia dotyczace fal: dlugosc fali, amplituda, okres. Poznal zjawiska interferencji i dyfrakcji fal na wodzie (doswiadczenie pokazywane na lekcji w szkole, omówienie przykladów interferencji i dyfrakcji fal w zyciu codziennym) PRZEBIEG LEKCJI 1. Przypomnienie podstawowych pojec dotyczacych fal 2. Zapoznanie uczniów z programem: a) prezentacja zjawiska na ekranie w trzech przypadkach: skala wysokosci, render, okregi b) funkcja parametry fal w punkcie interpretacja pól bialych, szarych i czarnych w tym programie c) zastosowanie funkcji ekran d) funkcja grobla i odczytywanie sinα 3. Praca zespolów uczniowskich przy komputerze zgodnie z karta pracy ucznia

KARTA PRACY UCZNIA 1. Zapoznaj sie z obrazem interferencyjnym fal w zaleznosci od ustawienia parametrów Zastanów sie, jak ustawic parametr szybkosc, by uzyskac prawidlowy obraz fal wychodzacych z dwóch punktów (fala biegnaca). 2. Ustaw parametry pracy do dalszej czesci cwiczenia (punkt 3 i 4): a) szybkosc... x 0,1 b) dlugosc fali... 2 m c) dlugosci fal A i B... jednakowe d) skala wysokosci... e) ekran (wykres fazowy)... f) polozenia zródel... ± 3m 3. Zwróc uwage na amplitude fali interferencyjnej obserwujac pasek w okienku parametry fal. Jakiej sytuacji odpowiada pole czarne, szare i biale? Jakie jest w tej sytuacji przesuniecie fazowe? 4. Zatrzymaj obraz otrzymany w punkcie 3 (uzyj przycisku STOP) i swoje obserwacje zapisz w tabeli: Lp. Opis pola wspólrzedna x wspólrzedna y d 1 d 2 d 2 - d 1 Przesuniecie w fazie 1. czarne 2. czarne 3. biale 4. biale 5. szare 6. szare

5. Zmien parametry fali (patrz PRACA DOMOWA pkt c) i wlacz groble a) ustaw groble na maksymalnym wzmocnieniu fali (jaka barwa pola?) i odczytaj wartosc sinusa kata b) ustaw groble na maksymalnym wygaszeniu fali (jaka barwa pola?) i odczytaj wartosc sinusa kata c) wyniki wpisz do tabeli (kolumny 2, 3, 5 i 6) i dla wszystkich przypadków sprawdz prawdziwosc wzorów interferencyjnych (wypelnij kolumny 8 i 9 tabeli Lewa i Prawa strona wzoru podanego przez ciebie w kolumnie 7) Lp odleglosc zródel d dlugosc fali l rodzaj 1. wzmocniony 2. wygaszony 3. wzmocniony 4. wygaszony 5. wzmocniony 6. wygaszony numer n sin a wzór L P SPODZIEWANE EFEKTY Ponizej pokazane tabele przedstawiaja przykladowe wyniki pracy uczniów. Tabela do pkt. 4 Lp. Opis pola wspólrzedna x wspólrzedna y d 1 d 2 d 2 - d 1 Przesuniecie w fazie 1. czarne 1,65 3,75 4,00 6,00 2,00 0 2. czarne 2,35 5,99 6,03 8,05 2,02 0 3. biale 1,32 2,44 2,98 4,98 2,00 0 4. biale 1,99 4,85 4,96 6,97 2,02 0 5. szare 1,06 5,63 5,96 6,96 1,00 T/2 6. szare 3,7 5,91 5,95 8,95 3,00 T/2

Tabela do pkt. 5 Lp odleglosc zródel d dlugosc fali l rodzaj numer n sin a wzór L P 1. 10 2 wzmocniony 1 0,237 d sin α = n λ 2,37 2,00 2. 10 2 wygaszony 1 0,117 d sin α = (2n-1)λ/2 1,17 1,00 3. 10 2 wzmocniony 2 0,482 d sin α = n λ 4,82 4,00 4. 10 2 wygaszony 2 0,359 d sin α = (2n-1) λ/2 3,59 3,00 5. 10 2 wzmocniony 3 0,662 d sin α = n λ 6,62 6,00 6. 10 2 wygaszony 3 0,575 d sin α = (2n-1) λ/2 5,75 5,00 PRACA DOMOWA Jesli karta pracy zostala wypelniona podczas lekcji uczen sporzadza notatke zapisujac poznane prawa wzmocnienia i wygaszenia fali interferencyjnej w zeszycie. W przeciwnym wypadku konczy wykonanie zadania w domu (lub w pracowni komputerowej w zaleznosci od mozliwosci sprzetowych). Dodatkowe polecenia do wykonania w domu: a) Jak i dlaczego ustawiles szybkosc pkt. 1? b) Do jakich wniosków doszedles po wykonaniu polecen pkt 3? Czy jest to zgodne z Twoja wiedza teoretyczna na temat zagadnienia interferencji fal? c) Czy uzyskales co najmniej trzy prazki wzmocnienia i trzy wygaszenia? Jak nalezalo ustawic parametry, aby to bylo mozliwe? Jesli nie to dla ilu prazków otrzymales dane liczbowe? Czy pozwolilo Ci to podac (i sprawdzic) zaleznosc matematyczna (wzór, który badz sam wymysliles, badz znalazles w literaturze)? Czy lewa i prawa strona wzoru zgadzaja sie? Jesli nie, to czy potrafisz to uzasadnic? d) Jakie wnioski podsumowanie mozesz podac na zakonczenie tego cwiczenia?

UWAGI DOTYCZACE REALIZACJI LEKCJI 1. Cwiczenie to mozna potraktowac jako prace sprawdzajaca wiedze po przerobieniu materialu (jesli uczniowie pracowali z programem ograniczamy sie do punktów 2, 4 i 5, wówczas kazdy uczen pracuje sam przy komputerze). 2. Dobre efekty uzyskuje sie dla zródel polozonych ok. 1 2 m od siebie przy pracy nad punktem 4, zas dla wypelnienia tabeli w pkt 5 lepiej zmienic warunki pracy (zmniejszyc dlugosc fali, lub zwiekszyc odleglosc miedzy zródlami, tak aby móc zaobserwowac wiecej prazków interferencyjnych). 3. Jesli wykorzystujemy program do sprawdzenia wiadomosci zwiazanych z zagadnieniem interferencji fal mozna zadac uczniom rózne parametry poczatkowe (pkt 2). 4. Orientacyjny czas potrzebny do wykonania poszczególnych punktów z KARTY PRACY UCZNIA wynosi: pkt 1 5 min, pkt 2 1 min, pkt 3 3 min, pkt 4 5 min, pkt 5 10 min. 5. Czas zaproponowany uczniom do wykonania cwiczenia zalezy nie tylko od umiejetnosci ucznia (poslugiwanie sie myszka, umiejetnosc odczytywania informacji w okienkach), ale bardzo silnie zalezy od szybkosci pracy komputera. Nalezy zwrócic uwage, ze wykorzystywanie wolnych komputerów moze prowadzic do utrudnienia wyciagniecia poprawnych wniosków (uczen moze odczytac nieprawidlowa informacje, a w pospiechu nie zwróci na to uwagi. Pózniej moze miec trudnosci z prawidlowa interpretacja wyników wpisanych do tabeli. Szczególnie wyniki z tabeli 5 sinusy katów odczytane zostaly przez uczniów bardzo niedokladnie. Uczniowie nie wiedzac, czego nalezy sie spodziewac, niedokladnie ustawiali groble na srodku. Mimo tego grupa zaawansowanych uczniów prawidlowo sformulowala zaleznosc dla wzmocnienia interferencyjnego; wygaszenie fali bylo progiem nie do pokonania.