Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej. Cel główny: doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 20 bez przekroczenia



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

ROZKŁAD MATERIAŁU Z MUZYKI KLASA CZWARTA. WYMAGANIA PODSTAWOWE Uczeń:

Wyruszamy w fantastyczną podróż

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

MUZYKA - KLASA V. I półrocze. Ocena dopuszczająca

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

Wymagania. - śpiewa w grupie - wykonuje gamę C-dur za pomocą solmizacji, - wyjaśnia, co to są gama i solmizacja.

Muzyka kl. IV. Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Scenariusz zajęć nr 8

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MUZYKI W KLASIE 7

OCENA OPISOWA ŚRÓDROCZNA/ SEMESTRALNA KLASA 1. Klasa.. Rok szkolny.. Data EDUKACJA SPOŁECZNA

Scenariusz zajęć w klasie III

KONSPEKT. Data: r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Grupa Wróbelki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

Przedmiotowy system oceniania z edukacji muzycznej dla klasy III szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

1 1. Uzasadnienie wyboru metody: Metoda GRUPY ZADANIOWE jest według mnie najbardziej optymalna do prowadzenia zajęć integracyjnych w grupach dla

Wymaganie edukacyjne z muzyki klasa IV

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Wymagania edukacyjne po trzecim roku nauki Edukacja społeczna

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

I GRA MUZYKA - WYD. : NOWA ERA według nowej podstawy programowej

GRUPA: MISIE MIESIĄC: GRUDZIEŃ

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki,

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Opracowała: mgr Jolanta Parczewska - nauczyciel kształcenia zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Chotyłowie

Przedmiotowy system oceniania - muzyka w kl. IV-VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENANIA Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH - WOKALNYCH

Szczegółowe wymagania stawiane uczniom na poszczególne oceny z muzyki w klasie IV

GIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, TERESIN

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

W wyniku ewaluacji Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania dokonałyśmy uszczegółowienia rocznej oceny opisowej.

Klasa I. Wymagania na ocenę. ortograficznych czyta cicho ze zrozumieniem. bez ekspresji spółgłosek prozę z ekspresją. pisany i drukowany.

Karta informacyjna oceniania z przedmiotu muzyka w klasie IV

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA Z PRZEDMIOTU MUZYKA. (klasy 4, 5, 6 szkoły podstawowej)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZABRATÓWCE. CELE ZAJĘĆ

Kryteria oceniania w klasach 1-3

KRYTERIA OCENIANIA KLASA I

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 SZKOLNI PRZYJACIELE WSiP EDUKACJA POLONISTYCZNA

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Wymagania edukacyjne z zajęć artystycznych (muzycznych) klasy II

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Rady nie od parady Temat: Pożyczamy i oddajemy

PODRĘCZNIK Gra muzyka! J. Oleszkiewicz Nowa Era. Przedmiot ma na celu zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki muzycznej.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Wymagania edukacyjne i kryteria ocen z MUZYKI KL. VI. 1. Nauczyciel dokonując oceny osiągnięć uczniów bierze pod uwagę:

Temat tygodnia Rodzaj aktywności dziecka Przewidywane efekty edukacyjne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 1

Plan pracy wychowawczo dydaktycznej na miesiąc Grudzień 2015 r. w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki. Tematyka: 1. To już zima. 3.

potrafi zagrać na instrumencie melodycznym gamę i najprostsze utwory przewidziane w programie,

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz zajęć nr 3

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Transkrypt:

Temat zajęć: Zabawy matematyczne. Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej Cel główny: doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 20 bez przekroczenia Cele operacyjne: - rozumie działania dodawania i odejmowania - rozwiązuje zadania tekstowe sposobem matematycznym - potrafi dodawać i odejmować w zakresie 20 -stosuje się do instrukcji podanej w ćwiczeniu - umie liczyć w zakresie 20 - potrafi dopełniać do danej liczby - cieszy się ze wspólnie odniesionego sukcesu -potrafi zgodnie i życzliwie pracować Metoda: czynna, słowna, oglądowa Forma: indywidualna, indywidualna zróżnicowana, zbiorowa, grupowa. Przebieg: 1. Czynności organizacyjno-porządkowe Wprowadzenie odczytywanie przez nauczyciela krótkiego listu od pajaca Bartka Część zasadnicza: 1. Nauczyciel poprzez opowieść Spadły z nieba płatki śniegu. Dzieci tańczyły i wirowały razem z nim. Każde dziecko podniosło tylko 1 płatek. wprowadza dzieci do 1 zadania. Uczniowie mają obliczyć działania na płatkach śniegu i na bałwankach, następnie dobrać płatek śniegu do bałwanka z takimi samymi wynikami. - lepienie bałwanków, przeliczanie guzików, dopełnianie do danej liczby6 2. Dzieci wysłuchując dalszej części opowieści Dzieci przeziębiły się.. Wykonują kolejne zadanie. Obliczają ile złotych zapłaciła mama za lekarstwa.

- dzieci szukają koperty z poleceniami 3. Uczniowie po wysłuchaniu następnej części opowieści Mama ma do wyboru 3 worki z pieniędzmi.. obliczają i zamalowują odpowiedni worek. 4. Obliczają ilość prezentów w workach Za to, że nie marudziły podczas choroby otrzymały worek z prezentami. - uczniowie odnajdują kolejną kopertę 5. Zabawa Milczek dopasowana do opowieści ( nauczyciel pisze na kartkach działania, dzieci pokazują wynik na karteczkach) 6. Uczniowie odgadują hasło zajęć- zabawy sportowe ( obliczają działania i układają sylaby) 7. Podsumowanie zajęć: - ocena aktywności - odnalezienie pajaca prowadzącego zabawę 8. Zadanie domowe: Oblicz działania na pajacu i pokoloruj według podanej instrukcji. Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w klasie I Temat: Czy potrafimy rozmawiać ze sobą? Cel ogólny: rozwijanie umiejętności skutecznego porozumiewania się Założenie edukacyjne: -wdrażanie do współdziałania z kolegami w klasie do przestrzegania norm społecznych -kształtowanie kultury współżycia w grupie społecznej -rozwijanie zdolności logicznego myślenia Cele operacyjne: -kulturalnie prowadzić dialog, -posługuje się zwrotami grzecznościowymi w rozmowie -czuje potrzebę wypowiedzenia się na określony temat -rozumie że postrzeganie zasad ma wpływ na właściwe komunikowanie się w zespole

-potrafi wejść w rolę o zmienionym zabarwieniu uczuciowym -aktywnie uczestniczy w zabawach, stosuje się do innych reguł. Formy: indywidualna jednolita, grupowa zróżnicowana, zbiorowa. Metody: słowne ( rozmowa kierowana, samorzutne wypowiedzi) Ćwiczenia ruchowe ( elementy dramy) oglądowa Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z melodią do piosenki Nie chcę Cię znać kontury postaci, kartoniki z napisami, płyta CD, obrazek przedstawiający pajaca, komputer. Przebieg zajęć: Wstęp 1. Zabawa muzyczno-taneczna Dzień dobry, jak się masz Uczniowie poruszają się w rytmie melodii, a gdy muzyka przycichnie podaję sobie rękę mówiąc Dzień dobry jak się masz? Część właściwa 2. Scenki dramowe-wchodzenie w rolę, prowadzenie dialogów ( rozwiązywanie konfliktów). 3. Oglądanie fragmentu baśni pt. Kopciuszek- przedstawienie dialogu sióstr. 4. Zabawa Głuchy telefon Dzieci zasiadają w kręgu. Nauczyciel mówi szeptem hasło do ucha ucznia który przekazuje ja dalej w niezmienionej formie. Hasło brzmi: W jaki sposób rozmawiamy ze sobą? 5. Zabawa muzyczno-ruchowa Nie chcę Cię znać Uczniowie wykonują kroki taneczne, gestykulują przy tym i śpiewają. 6. Zabawa Rozmowa Uczniowie podzielenie są na 2 grupy. Uzgadniają, które będzie osobą A, a które osobą B. W parach będą rozmawiali na temat ulubionych zabaw zimowych ale zanim to nastąpi osoby A na chwilę opuszczają salę. W tym czasie osoby B prosimy by podczas rozmowy słuchały uważnie tego co mówi osoba A potakiwali jej. Później salę opuszcza osoba B ale osoba A podczas słuchania nie będzie zwracała uwagę na rozmowę. Rozmowa po zabawie -Co nam przeszkadzało w czasie mówienia i słuchania?

7. Rysunek Osoba chętna siada tyłem do klasy i ma przygotowany rysunek połączony ze sobą z różnych figur geometrycznych. Zadaniem tej osoby jest opisanie tego rysunku tak by reszta klasy potrafiła go odtworzyć. -Drugim etapem jest powtórzenie tego zadania, lecz osoba tłumacząca jest odwrócona do klasy a uczniowie mają z nim kontakt wzrokowy, może gestykulować. Porównujemy rysunki wraz z oryginałem. Dyskusja: -co nam pomaga a co przeszkadza w komunikacji? -czy osoba opisując rysunek zrobiła to prawidłowo, czy każdy zrozumiał przekazywane przez nią komunikaty? Podsumowanie 8. Tworzenie listy cech charakterystycznych dla dobrego mówcy i dobrego słuchacza ( przypinanie kartoników na konturach postaci). Scenariusz do zajęć zintegrowanych w kl. II Temat dnia : Ubieramy magiczną choinką Czas zajęć: ok. 90 min. Metody: -słowne (rozmowa kierowana, samorzutne wypowiedzi dzieci -problemowe burza mózgów -działalności praktyczne -ćwiczenie muzyczno- ruchowe Cele operacyjne: - potrafi swobodnie prowadzić rozmowę na określony temat - przeżywa emocjonalną atmosferę towarzysząca przygotowaniom do świąt -zna formy przygotowanie się ludzi do świąt Bożego Narodzenia

-uzasadnia potrzebę kultywowania tradycji ubierania choinki w domu - potrafi ułożyć z wyrazów zdania i uporządkować je w kolejności -porównuje liczby wielocyfrowe -rozumie konieczność ochrony lasów i kupowanie sztucznych choinek Przebieg zajęć: 1. Powitanie niespodziewanego gościa. 2. Zasiadanie do wspólnego stołu. 3. Rozmowa na temat zbliżających się świąt i tradycji z nimi związanych. 4. Śpiewanie piosenki Jest taki dzień 5. Wspólne utworzenie świątecznego łańcucha 6. Śpiewanie kolędy : Dzisiaj w Betlejem. 7 Rozdanie bombek porównywanie liczb wielocyfrowych otrzymanie hasła Ubieramy Choinkę. 8. Taniec i śpiew piosenki pt. Zielony gość wokół klasowej choinki. 9. Rozdanie uczniom magicznych choinek które są ozdobione wyrazami. Wypisywanie przez dzieci liter w luki znajdujące się w wyrazach -układanie z tych rozsypanek po choince wyrazów zdań - układanie i zapisana zdań wg. odpowiednich kolejności - uczniowie którzy poprawiane wykonali polecenia otrzymują w nagrodę bombki którymi mogą przystroić choinkę. 11. Rozmowa o prawdziwych choinkach i zastępowaniu ich sztucznymi lub ze szkółek leśnych poparta opowieścią muzyczną i dramą pt. Piękna jodła. Na tle odpowiedniej melodii nauczyciel opowiada o losach jodły która została ścięta -wspólne rozwiązywanie problemu Co zrobić żeby nie wycinano jodeł w okresie świąt. 12. Przypomnienie wiadomości o rzeczownikach i czasownikach. 13. Ćwiczenia gramatyczne- malowanie na kolor żółty czasowników a na czerwono rzeczowników -po końcowej pracy dzieci mogą wyciąć sobie gwiazdkę lub choinkę

Scenariusz lekcji muzyki Temat: Znaki przedłużające czas trwania nut i pauz. 1.Cele edukacyjne: a) kształcenia Uczeń: -zna pojęcia: kropka, łuk, fermata - zna symbole znaków przedłużających czas trwania nut i pauz b) umiejętności Uczeń: a)wyjaśnia znaczenie znaków przedłużających czas trwania nut i pauz -potrafi rozróżnić zależność w relacjach czasowych pomiędzy wartościami z kropką i bez -potrafi zrealizowć fermatę w określonym fragmencie piosenki c) wychowania -integruje się z grupą w czasie wspólnych działań muzycznych -jest współodpowiedzialny za wykonanie zadań muzycznych -ćwiczy pamięć i spostrzegawczość -angażuje się w proces zdobywania wiedzy 2. Metody pracy: -zabawa muzyczna -problemowo-twórcza -ćwiczenia doskonalące dykcję - praca z tekstem - słuchanie muzyki

-obserwacje 3. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa Środki dydaktyczne: - puzzle rytmiczne, drzewko rytmiczne -karty z nutami i pauzami - karty ze znakami przedłużającymi czas trwania nut i pauz -instrumenty perkusyjne - tablica interaktywna - odtwarzacz do płyt CD, pianino -płyta CD- Rom Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca: 1.Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, odpytanie uczniów, podanie tematu lekcji. 2.Nawiązanie do poprzedniego tematu poprzez przeczytanie krótkiego tekstu o kruku najpierw wolno, a potem szybko. 3.Przypomnienie poznanych wartości rytmicznych. Faza realizacji: 1.Omówienie znaczenia kropki przy nucie: układnie z puzzli rytmicznyh drzewka rytmicznego oraz kolejnych wartości rytmicznych: 2.Układanie z puzzli rytmów w metrum 2/4 3.Wyklaskiwanie i wytupywanie rytmów. 4.Wprowadzenie pojęcia łuku muzycznego- obserwowanie nut do pieśni życzenie i zaznaczanie odpowiednich znaków. 5. Zapoznanie z określeniem i znakiem graficznym fermaty. 6. Zabawa muzyczna Wesoła fermata.

7. Praca w grupach: odgadywanie usłyszanych dźwięków instrumentów muzycznych, układanie z puzzli wartości rytmicznych, rozpoznanie utworów muzycznych. Faza podsumowująca: 1. Ocena aktywności uczniów. 2. Rozpoznawanie przez uczniów znaków przedłużających czas trwania nut i pauzutrwalenie. 3. Zadanie pracy domowej.